http://www.fachowe-sprzatanie.pl/firma-sprzatajaca-bedzin.php

Reaktor soda + ocet pomoc

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
kiler520
Stały bywalec
Posty: 157
Rejestracja: 2010-11-14, 02:17
Pojemność akwarium: 63
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Reaktor soda + ocet pomoc

Post autor: kiler520 » 2010-12-10, 19:46

Jakie proporcje maja być wody i sody na 1.5l butelkę i jakie dozowanie octu?? proszę o pomoc :)
:)

Awatar użytkownika
KryH
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 2010-12-10, 11:26
Pojemność akwarium: 100
Imię: Krys
Nazwisko: Kolis
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Reaktor soda + ocet pomoc

Post autor: KryH » 2010-12-15, 13:13

kiler520 pisze:Jakie proporcje maja być wody i sody na 1.5l butelkę i jakie dozowanie octu?? proszę o pomoc :)
Na but o poj 1.5 litra wsyp 2 opakowania sody i zalej ją 1 litrem wody. Zaworek dozujący kapanie kropel octu ustaw tak aby krople spadały co 5-10 sekund jedna. Obserwuj ilość pęcherzyków CO2 i jeżeli zauważysz zmianę szybkości to skoryguj szybkość kapania kropel octu w zaworku pomiędzy butelkami (czyli ilość wydzielanego CO2).

Szybkość wydzielania się CO2 zależy od twoich (twojego zbiornika) potrzeb, szybciej kapie ocet = więcej/szybciej CO2 dostaje się do akwarium.

Butelka z sodą, jeżeli chcesz przyśpieszyć reakcję (wydzielanie CO2) to wlej nie 1 litr ale 0,8 litra wody.

Dla bezpieczeństwa możesz do tej półtoralitrowej butelki wsypać 1 opakowanie drożdży i tylko 0,5 litra wody. Dzięki temu otrzymasz "zacier" oddalony od wężyka wystającego z zakrętki, którym CO2 wydostaje się w stronę akwarium więc niebezpieczeństwo dostania się "zacieru" do akwa będzie zmniejszone dość znacznie. W wyniku tego trzeba będzie częściej sprawdzać kiedy nastąpi zakończenie procesu wydzielania się CO2 (nie będzie bąbelków z CO2 w akwarium).

UWAGA !!
Brońboże nie wlewaj do butelki o pojemności 1,5 l: 2 litrów wody i 4 opakowań sody ;) chyba że swojemu wrogowi :D
"Mój dom to cały świat a mój cel to horyzont i do wyboru sto tysięcy dróg."
Obrazek

Awatar użytkownika
kiler520
Stały bywalec
Posty: 157
Rejestracja: 2010-11-14, 02:17
Pojemność akwarium: 63
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Re: Reaktor soda + ocet pomoc

Post autor: kiler520 » 2010-12-17, 00:24

w końcu ktoś odpowiedział i pomógł. i jeszcze jedno pytanko najlepiej czego użyć do uszczelnienia?? używałem silikonu akwarystycznego ale się rozszczelniło a tak mi się wydaje, bo gdy co2 się produkowało to poleciało kilka bąbelków i koniec zaczęło się cofać(w wężyku było trochę wody i się cofała do butelki). I pytanie jeszcze co do kostki lipowej bo takowa mam i strasznie ciężko przez niż przechodzi powietrze, gdy próbowałem "przedmuchać" tak powinno być? Dostałem ja kiedyś na allegro przy zamawianych nawozach
:)

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Reaktor soda + ocet pomoc

Post autor: aidi » 2010-12-17, 09:44

ja używam samouszczelnienia, czyli dziurka w nakrętce jest mniejsza od średnicy wężyka, wężyk ścięłam ,, na klin" i obcęgami przeciągnęłam na chama przez dziurkę, jak się rozszczelni to wciągam 0,5cm niżej z znów mam doskonałą szczelność

kostka lipowa ma dać jak najmniejsze, jak najcieńsze bąbelki które zanim dolecą do powierzchni mają całkowicie się rozpuścić w wodzie, ma słaby przepływ bo im dłuższa droga tym lepsze bąbelki

Awatar użytkownika
KryH
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 2010-12-10, 11:26
Pojemność akwarium: 100
Imię: Krys
Nazwisko: Kolis
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Reaktor soda + ocet pomoc

Post autor: KryH » 2010-12-17, 10:47

kiler520
Co do uszczelnienia to jeżeli chcesz mieć trwałe i szczelne musi być dokładnie wykonane. Czyli otwór w nakrętce nie przebity gwoździem (otworek o poszarpanych krawędziach) tylko najpierw robisz mniejszy i powiększasz go delikatnie pilniczkiem igłowym okrągłym do momentu gdy wężyk przesuwa się z LEKKIM oporem (duży opór = zniekształcenie go) Wsuwasz go do otworu o 0,5cm mniej niż mam być finalnie. Nakładasz dokoła warstwę kleju (na wężyk) i wsuwasz głębiej o parę mm. Następnie odwracasz nakrętkę i nakładasz bardzo niewielką ilość dokoła wężyka w miejscu zetknięcia z nakrętką. Bierzesz suszarkę do włosów i z odległości ok 0,5m suszysz całość poruszając wężyk z nakrętką tak aby klej nie spłynął w jedną stronę, a pozostał dokoła wężyka z obu stron nakrętki. Czym szybciej schnący klej tym łatwiej to zrobić. Proponuję cyjanopan, kropelka itp.
UWAGA
Opary tych klei są niezdrowe więc warto nie inhalować się nimi ;) bo pojawi się xenomorf i zje klejącego.
Dla niecierpliwych:
Dziurawisz nakrętkę, wsuwasz wężyk smarujesz go dokoła kropelką nad nakrętką, wsuwasz 2mm dalej i dmuchasz aby wyschło. W międzyczasie pamiętasz o xenomorfach ;)
UWAGA
Jeżeli nałożysz za dużo kleju i dostanie się on w miejsce styku nakrętki z szyjką butelki to po dokręceniu jej nie uzyskasz szczelności i cała praca będzie wymagała wykonania jej od początku z nową nakrętką :zdegustowany: .
Co do kostki lipowej itp
Wszelkie tego typu produkty będące w sprzedaży mają większe (łatwiej przedmuchać) otworki więc i bąbelki większe więc i powierzchnia styku z wodą w sumie mniejsza. Albo otworki mniejsze (trudniej przedmuchać) więc powierzchnia większa. Ale! Wszelkie takie produkty będące na rynku WTÓRNYM (czyli używane kiedyś) są pokryte osadami mineralnymi które po wyschnięciu (wyciągnięciu z wody) zmniejszają/zatykają otworki i [cenzura]. Subiektywnie odradzam interesowanie się innymi niż całkiem nowe kostki itp
"Mój dom to cały świat a mój cel to horyzont i do wyboru sto tysięcy dróg."
Obrazek

Awatar użytkownika
kiler520
Stały bywalec
Posty: 157
Rejestracja: 2010-11-14, 02:17
Pojemność akwarium: 63
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Re: Reaktor soda + ocet pomoc

Post autor: kiler520 » 2010-12-17, 17:15

Dziękować, teraz już wszystko wiem dokładnie ;] jutro biorę się za robienie od nowa i teraz na pewno wszystko wyjdzie :D Jeszcze raz dzięki za pomoc
:)

Awatar użytkownika
KryH
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 2010-12-10, 11:26
Pojemność akwarium: 100
Imię: Krys
Nazwisko: Kolis
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Reaktor soda + ocet pomoc

Post autor: KryH » 2010-12-17, 18:10

Wyszperałem cudzy pomysł na CO2 dla osób lubiących MAJSTERKOWAĆ, którzy jeździli/jeżdżą pod namioty z butlą gazową. Nie jest to mój patent więc założę nowy wątek.
"Mój dom to cały świat a mój cel to horyzont i do wyboru sto tysięcy dróg."
Obrazek

Awatar użytkownika
kiler520
Stały bywalec
Posty: 157
Rejestracja: 2010-11-14, 02:17
Pojemność akwarium: 63
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Re: Reaktor soda + ocet pomoc

Post autor: kiler520 » 2010-12-20, 19:31

KryH helppp ! Znów mam problem, jest wszystko dobrze uszczelnione dawkowanie kropelek takie jak zaradziłeś, ale mija już dużo czasu od podawania octu i bąbelki nie lecą dopiero jak lekko wstrząsnę żeby mocno wytworzył się co2 czy jest małe ciśnienie czy rurka z octem powinna byc zamoczona w roztworze żeby to się mieszało?
:)

Awatar użytkownika
KryH
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 2010-12-10, 11:26
Pojemność akwarium: 100
Imię: Krys
Nazwisko: Kolis
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Reaktor soda + ocet pomoc

Post autor: KryH » 2010-12-20, 19:50

kiler520,
Rurka doprowadzająca ocet powinna być nad roztworem. Czym wyżej będzie nad roztworem to spadająca kropla będzie lepiej mieszać się z roztworem więc będzie lepiej. Do pojawienia się bąbelków musi upłynąć trochę czasu potrzebnego na zwiększenie się ciśnienia CO2 w układzie doprowadzającym go do akwarium. Czym cały układ krótszy (wszystko blisko siebie) tym szybciej zobaczysz efekt. Można też CHYBA ustawić butelkę z roztworem w ciepłym miejscu (pokrywa akwarium, kaloryfer itp.) dla przyśpieszenia reakcji.
Fakt że po wstrząśnięciu CO2 jest podawane do twojego akwarium znaczy że pracę wykonałeś poprawnie. Jeżeli mimo to brak reakcji to można sprawdzić czy po ściągnięciu dyfuzora (kostka kamienna, drewniana itp.) więc zmniejszeniu ciśnienia potrzebnego do pracy bąbelki zaczną się wydobywać z samego wężyka.
Jak długo czekasz od ostatniego wstrząsania butelką z roztworem?
"Mój dom to cały świat a mój cel to horyzont i do wyboru sto tysięcy dróg."
Obrazek

Awatar użytkownika
kiler520
Stały bywalec
Posty: 157
Rejestracja: 2010-11-14, 02:17
Pojemność akwarium: 63
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Ostróda
Kontakt:

Re: Reaktor soda + ocet pomoc

Post autor: kiler520 » 2010-12-20, 21:13

No czekałem około godziny bo sobie grałem, jak zdejmę dyfuzor to bąbelki sobie lecą w miarę wolno ale lecą. jutro pójdę kupić na nowo jakiś mocny ocet i 200g sody i zrobię roztwór na nowo możne coś pomorze także spróbuje skrócić jakoś drogę do akwa. Jak możesz jakoś mi jeszcze doradzić to bardzo proszę
:)

Awatar użytkownika
KryH
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 2010-12-10, 11:26
Pojemność akwarium: 100
Imię: Krys
Nazwisko: Kolis
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Reaktor soda + ocet pomoc

Post autor: KryH » 2010-12-21, 00:12

Poczekaj do jutro do ok godz 15 i sprawdź czy ciśnienie nie wzrosło. Ewentualnie sprawdź czy dobrze rozpuszczony jest roztwór sody. Nie śpiesz się, niech pracuje bez dyfuzora. W między czasie możesz faktycznie zrobić drugi zestaw bo "praktyka czyni mistrzem" Trzymam kciuki.
"Mój dom to cały świat a mój cel to horyzont i do wyboru sto tysięcy dróg."
Obrazek

ODPOWIEDZ