Problem z nadwódką i bacopą

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Problem z nadwódką i bacopą

Post autor: Jarus » 2012-02-27, 23:05

Witam!

Mam problemy z roślinami w drugim baniaku.

Info ogólne:

63l proste 60x30x35 zalane 2012.01.29
Podłoże 2-3cm ziemi + żwirek czarny
światło 24W + odbłyśnik
filtracja - kaskada FNZ-2
CO2 (bimber)/24h

FLORA:

Bacopa Monnieri
Hygrophila polysperma (Hygrofila wielonasienna)
Ludwigia repens (Ludwigia płożąca)
+ trochę rogatka


FAUNA:

Kilkadziesiąt ślimaków ;)


Z nawozów podaję trochę potasu i KNO3 jak trzeba aby no3 nie zjechało do zera. Święcę na razie po 8 godzin. Na dniach dojdzie mi z roślin Moczarka kanadyjska i Cryptokoryne Nevillii to dosadzę. Jak się przyjmą to zacznę dozować nawozy w pełnych dawkach.

Pierwszy problem to Hygrophila polysperma (Nadwódka wielonasienna). Posadziłem z prawej strony z zamiarem obsadzenia 'pseudogroty' z kamieni.
Sęk w tym że ona gnije od dołu - łodyżka robi się czarna i dolne liście odpadają. W rezultacie cała dolna część rośliny się rozkłada - kilka sadzonek już wyrzuciłem resztę musiałem skrócić o połowę od dołu. jeszcze trochę i zniknie całkiem.

Z Bacopa Monnieri jest taki problem że nie drgnęła ani na krok - przyciąłem jej szczyty żeby się rozkrzewiła ale ona ani drgnie. ???

Tylko Ludwigia repens rozrosła się górą strasznie i się zastanawiam czy jej nie przyciąć porządnie w połowie żeby się bardziej rozkrzewiła 'od dołu'.

Czy Nadwódka i Bacopa nie mają za mało światła? Bo ludwigia trochę przysłania lustro choć jest z tyłu.

ps. proszę o nie komentowanie mojego 'super aranżu' - ustawiłem wszystko żeby po prostu było ;p .


Poniżej fotka całego baniaka i gnijącej nadwódki.

Cały baniak:

Obrazek

Całe w wysokiej rozdziałce TUTAJ.

Problemy z nadwódką:

Obrazek
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z nadwódką i bacopą

Post autor: Łoren » 2012-02-28, 07:35

Doszukiwałbym się czegoś w nawożeniu - może przybliżyłbyś ten temat - potasu trochę to ile? Jak jest on podawany? I ile azotu? Jeśli masz testy to zrób na NO3 I PO4. Może masz bardzo twardą wodę - tu nie mam pewności - ale jak nie miałem jeszcze RO i jechałem na kranexie to ludwigie rosły mi jak szalone a nadwódka ot...tak sobie - być może mają na nią wpływ parametry wody - wysoka twardość ale nie odpowiem tu z całą pewnością. Jeśli NO3 i PO4 będą się mieściły w normie to tu doszukiwałbym się rozwiązania zagadki
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z nadwódką i bacopą

Post autor: Jarus » 2012-02-28, 16:27

Testy zrobiłem wczoraj:

NO3- 10 mg/l
PO4 - 0mg/l

Potasu obecnie podaję dawkę 3ml dziennie podbijającą go do około 1,5mg/l.
Rozumiem że już trzeba podawać fosfor?

Czy jak zacznę dozować do pełnych dawek to dosadzonym w przyszłości (na dniach) roślinom to nie zaszkodzi?

Podawać tez makro czy na razie to co w ziemi pod żwirkiem wystarczy? Przypuszczam że rośliny się jeszcze za dobrze ne ukorzeniły.

ps. jak nisko podciąć tą Ludwigię żeby się lepiej rozkrzewiła i nie padła?
ps2. dziś zrobię testy na twardość wody to podam.

Więc tak:

GH 19
KH 10
PH ok 7,5

wodę w kranie mam dość twardą.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z nadwódką i bacopą

Post autor: Jarus » 2012-03-03, 14:59

Ktoś coś podpowie?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z nadwódką i bacopą

Post autor: Łoren » 2012-03-04, 14:51

Jarus pisze:Potasu obecnie podaję dawkę 3ml dziennie podbijającą go do około 1,5mg/l.
jest zdecydowanie za mało - dawka tygodniowo przy tym poziomie azotu to ok 20mg/l wypadają dziury w liściach - są ewidentne braki.
Jarus pisze:Rozumiem że już trzeba podawać fosfor?
dobrze rozumiesz - fosfor na poziomie co najmniej 1-1,5mg/l - braki fosforu uniemożliwiają pobieranie azotu.
Jarus pisze:Czy jak zacznę dozować do pełnych dawek to dosadzonym w przyszłości (na dniach) roślinom to nie zaszkodzi?
zaszkodzi jak nie zaczniesz dozować.
Jarus pisze:Podawać tez makro czy na razie to co w ziemi pod żwirkiem wystarczy? Przypuszczam że rośliny się jeszcze za dobrze ne ukorzeniły.
Można zaczynać podawać makro od 1/3 dawki docelowej - jak widać nie ma np. fosforu i są ewidentne braki potasu.Rośliny które masz chłoną nie tylko systemem korzeniowym ale przede wszystkim całą swoją powierzchnia stad niedobory w wodzie dają o sobie znać.
Mógłbyś też zacząć podawać Carbo w płynie bo będą także niedobory węgla. Przy tak twardej wodzie rozpuszczalność CO2 jest niewielka. Polecam postudiowanie tego tematu http://e-akwarystyka.pl/topics3/18038.htm w szczególności fragmentów dotyczących nawożenia roślin i zadawanie tam pytań - myślę że powinno się udać rozwiązać jakieś podstawowe problemy :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z nadwódką i bacopą

Post autor: Jarus » 2012-03-04, 14:53

Dzięki piękne. Wiem że ten temat był już często wałkowany ale ja się cholernie boję np. przedawkować fosfor czy azot i załatwić sobie zbiornik.

Dziękuję raz jeszcze!!
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Problem z nadwódką i bacopą

Post autor: Łoren » 2012-03-04, 15:21

Jarus pisze:Dzięki piękne. Wiem że ten temat był już często wałkowany ale ja się cholernie boję np. przedawkować fosfor czy azot i załatwić sobie zbiornik.
Nie wiem..i już chyba sie nie dowiem skąd bierze się przeświadczenie o tym że prowadząc nawozenie w akwarium można w nim wywołać jakąś katastrofę :) Przed chwilą w innym temacie dotyczącym pojawiającego się pyłu zielenic na szybach , roślinach etc opisałem moje działanie "Lecznicze" - tygodniowa dawka fosforu na raz , na wieczór , rano poprawka podwójną dzienną dawką , następny dzień podwójna dzienna i podniesienie poziomu fosforu do ok 2-2,5 mg/l. Wszystko żyje - rośliny WYSTRZELIŁY w górę pojawiło się mnóstwo bocznych pędów a zielenice są w odwrocie. Za glony i inne porazki w akwarium odpowiadają NIEDOBORY w nawożeniu a nie nadmiary :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z nadwódką i bacopą

Post autor: Jarus » 2012-03-04, 15:39

Łoren, oby Twoje słowa o małym prawdopodobieństwie przedawkowania były ze złota . Powoli będę zwiększał dawki. Najgorzej z azotem bo ciężko go ustabilizować.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

ODPOWIEDZ