Bimbrownia

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
asiara73
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: 2012-11-17, 18:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Joanna
Lokalizacja: GDAŃSK-KARTUZY
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: asiara73 » 2012-12-04, 14:48

Jarus ja miałam wieczorem wyciagnąć z akwarium węzyk i zapomniałam a raczej zasnełam :( a filtr z deszczownica przy dojrzewaniu baniaka zbiera wszelkie zanieczyszczenia i deszczownica słabo poruszała tafle wody.
No ja nie wiem jak odłaczyc CO2 zeby tez zacieru nie stracic i wyciagam dyfuzor z wody i tak zostawiam(nie wiem czy dobrze).
Wode podmieniłam bo bałam sie ze za duzo tego CO2 jest i ze napowietrzacz nie zdaży uregulowac na czas wody.Rybki głowy wystawiały doslownie nad tafle wody .Gorzej z kiryskami bo leniwe byly aby wypływać do góry i były otumanione dlatego te podmianke zrobiłam.
Tu na forum gdzies doczytałam(chyba Łoren pisal) ze jak jest nadmiar CO2 to samo natlenianie szybko nie wyrówna nadmiaru rozpuszczonego CO2 w wodzie.I tak sobie pomyslalam ze jedynie moge podmianka rozrzedzić ten rozpuszczony CO2,bo deszczownica z filtra akurat zamulila sie.Zanim bym wyczysciła rurki itp to by ryby moze i padły. Tak podmieniłam wode,na maxa 2 kostki napowietrzacza (wulkan i pod grota z łupanego kamienia).Umyłam pokrywe filtra,wirniczek i deszczownice i RUSZYŁA NA MAXA :)
MOJ BLAD: puszczalam bimbrownie wieczorem o godz.21 zamiast z rana,ale potrzebowalam męża do tego :).
dobrze ze juz po strachu :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: Jarus » 2012-12-04, 18:39

asiara73 pisze:/ciach/
Tu na forum gdzieś doczytałam(chyba Łoren pisal) ze jak jest nadmiar CO2 to samo natlenianie szybko nie wyrówna nadmiaru rozpuszczonego CO2 w wodzie.
Zwiększamy filtr, bo chlupot i gwałtowna jego praca powoduje WYTRĄCANIE Co2 z wody. Można np wyjąć deszczownie ponad tafle i skierować ją w dól. Będzie chlupać, ale będzie też zubożać /tak się to pisze?/ wodę z CO2.
asiara73 pisze: I tak sobie pomyslalam ze jedynie moge podmianka rozrzedzić ten rozpuszczony CO2... / ciach/
Podmianka jak najbardziej wskazana - tyle że na ogół nie mamy pod ręką odstałej wody, nie?

Jak pisałaś błędem było odpalenie bimbru na noc - trzeba uruchamiać rano i obserwować baniak co kilkanaście minut.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
asiara73
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: 2012-11-17, 18:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Joanna
Lokalizacja: GDAŃSK-KARTUZY
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: asiara73 » 2012-12-04, 20:27

U mnie deszczownia jest ciagle nad powierzchnia,od samego poczatku.
Ja mam zawsze w kuchni 2 wiadra 20 l wody :):) ładne z pokrywką ze mi nieprzeszkadzaja pod stołem :):) mało widoczne sa :).
u mnie leca 3-4 bomble na sekunde-nie wiem czy to sporo. Ale teraz znowu wyciagnęlam dyfuzor nad tafle wody i otworzylam wieczko pokrywy bo znowu rybki na górze.Jeden sum szklisty ktory jest delikatna rybka juz na dół opadał :(. Uratowany.
No cięzko z ta bimbrownia,pewnie 3 dni takie będą .Ale dam radę :).
A glony z ktorymi mialam problem juz przed podlaczeniem bimbrowni zaczely znikac bo ruszyly posadzone roslinki,dalej nawozilam i dawalam wegiel w plynie i zbiornik juz dojrzał.Zero NO2 i ciutke NO3.Niestety testy paskowe,więc mało dokładne. Na razie zamiast soli musze gotowce zakupic

cichociemny007
Zainteresowany
Posty: 39
Rejestracja: 2013-01-20, 13:03
Pojemność akwarium: 25
Imię: pawe³
Lokalizacja: kraków

Re: Bimbrownia

Post autor: cichociemny007 » 2013-01-23, 07:52

Ludziska mam pytanie bo jestem nemo jeszcze w temacie dostarczania co2

- mając własnoręczną bimbrownię skad będę wiedział czy nie za dużo wpuszczam tego gazu? (opcja drożdzowa) czy dla bezpieczenstwa lepiej np wyjmować węzyk na noc?

- ktoś pisał, że najrozsądniej jest aby babelki pozostawały jak najdłuzej w wodzie (logiczne) zatem przy opcji podłaczania węzyka do filtra wewnętrznego, którego wylot ukierunkowany jest najczesciej ku górze dla poruszania tafli, czy wtedy mamy pewność ze gaz się odpowiednio rozpuszcza?

- i coś co mnie najbardziej interesuje przed zainstalowaniem czegokolwiek - jakie są roznice w kosztach miedzy własną bimbrownią (dodajmy niezawsze jest to estetyczne jesli nie ma jak tego zakryc) z produktem gotowym? pytam w odniesieniu do zbiornika tak do 100l ??

pozdrawiam

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: Jarus » 2013-01-23, 20:59

Przy baniaku 100l w górę trzeba zacier robić w 5l pojemniku żeby była jakaś sensowna ilość gazu na tyle wody. Oczywiście bardzo ważna jest ilość (i rodzaj) roślin jakie posiadasz oraz ilość światła.
Trzeba obserwować obsadę - jak zauważysz objawy przyduchy (ryby pod powierzchnią z zaczerwienionymi okolicami skrzeli) to znaczy że gazu jest za dużo. Ile gazu zbiornik 'potrzebuje' zależy od tego co napisałem wyżej.
Ja w baniaku 100l w górę bym się w bimber nie bawił - od razu lepiej kupować butlę. Jednorazowy koszt duży, ale wygoda obsługi, czas działania no i stałe parametry wody to coś co zdecydowanie przemawia za butlą. Za jakiś czas zwróci się to co wywalisz na cukier.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

kawes
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 2013-02-12, 13:19
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Nazwisko: Kawecki
Lokalizacja: Trzebnica
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: kawes » 2013-02-19, 17:32

http://e-akwarystyka.pl/files/thu ... ia_290.jpg
wężyk ma wchodzic do zacieru? dobrze widze?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: Jarus » 2013-02-19, 22:21

NIE! Ma być ponad zacierem!

Tu masz rysunek (z sieci).

Obrazek
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

kawes
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 2013-02-12, 13:19
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Nazwisko: Kawecki
Lokalizacja: Trzebnica
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: kawes » 2013-02-20, 00:07

dziękuje serdecznie. a możesz mi wytłumaczyć o co chodzi z tym "brudnym" i czystym CO2?

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: Jarus » 2013-02-20, 00:28

Jednym sensownym wytłumaczeniem wg mnie jest możliwość spienienia się zacieru w momencie np przewrócenia się pierwszej butelki. Wtedy zacier może się przemieścić wężykiem do akwarium. Ale kiedy jest druga butelka 'syf' dostanie się do niej (do wody).
Nie wiem jakie inne 'brudy' mogą się przenosić razem z gazem (co2). :niewiem:
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

kawes
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 2013-02-12, 13:19
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Nazwisko: Kawecki
Lokalizacja: Trzebnica
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: kawes » 2013-02-20, 16:16

to takie jakby zabezpieczenie przed dostaniem sie zacieru do akwa. dzieki sedeczne, pzdrawiam :papa:

Awatar użytkownika
Kafar45
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2013-02-27, 11:18
Pojemność akwarium: 20
Imię: Marek
Lokalizacja: Śląsk

Re: Bimbrownia

Post autor: Kafar45 » 2013-09-17, 21:37

Witam serdecznie, odkopuję trochę temat i prosiłbym o pomoc
Postanowiłem w 25 l akwarium na mała bimbrownię, jakie proporcje zacieru zrobic i w jakich ilosciach aby było okej na tak mały baniak?

z gory dziekuje

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Bimbrownia

Post autor: maol » 2013-09-18, 08:27

Proponuje lekturę tego wątku od początku. Są tu podane i ilości, i proporcje.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Kafar45
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2013-02-27, 11:18
Pojemność akwarium: 20
Imię: Marek
Lokalizacja: Śląsk

Re: Bimbrownia

Post autor: Kafar45 » 2013-09-18, 10:25

Przecież przeczytałem wszystko przed napisaniem, po prostu zastanawiam się czy proporcja "1410" ma również odniesienie w tak mały akwarium. Czy pojemności 1,5 l są odpowiednie . Sam już niewiem czy poprostu zrobić wg. tej proporcji tylko podzielić składniki na 2 , tak aby nie zadusić fauny

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Bimbrownia

Post autor: Jarus » 2013-09-18, 21:01

Zmiana proporcji spowoduje co najwyżej krótszy/dłuższy czas działa zacieru. A co do możliwości zaduszenia fauny - jak będzie dużo ziela (+ odpowiedniego światła) do korzystania z CO2 to nic się nie stanie rybom.
Nie myślałeś o Easy Carbo zamiast zabawy w bimbrownie? Szybciej i mnie kombinacji z robieniem zacieru. A do takiego litrażu wystarczy.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
Kafar45
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2013-02-27, 11:18
Pojemność akwarium: 20
Imię: Marek
Lokalizacja: Śląsk

Re: Bimbrownia

Post autor: Kafar45 » 2013-09-18, 21:16

cały czas podaje:)
ale jakoś szału niema:)
stad chcialem zrobic mała bimbrownie i zobaczyc w praniu jak to wyglada:)

ODPOWIEDZ