Teraz jest 2018-10-17, 01:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2013-03-12, 12:39 
Nowicjusz

Mam do Was drodzy doświadczeni akwaryści kolejne pytanie, mianowicie czy jak posadzę rośliny,zaleję je w akwarium świeżą kranówką i następnie dodam uzdatniacza to nic im nie będzie ? Czy lepiej, zalać baniak wodą, dodać uzdatniacza i poczekać np. dobę ?

Drugie pytanie, czy w okresie gdy woda będzie dojrzewać można stosować większe stężenie węgla w płynie ? Baniak będzie 72 L to myślałem tak o 6/7 ml tak przez tydzień, a później gdy zamieszkały by ryby zmniejszyłbym do dawki z ulotki czyli do 3/4 ml. Dodam, że z roślin będzie Nurzaniec, Bacopa, heterantera, Limnophila, mech i jeszcze jakieś karłowate na pierwszy plan, a nie wykluczone że do tyłu także coś przyjdzie.

Bardzo proszę o odpowiedź, każda pomoc będzie doceniona :* :D

PostNapisane: 2013-03-12, 14:11 
Przyjaciel forum

to tak możesz zalać rośliny kranówką, i nie dodawać uzdatniacza- nic im nie będzie, nie lej zbędnej chomi, w sprawie węgla w płynie Easy carbo ma w składzie składnik który wykańcza nurzańca... dawki CO2 powinny być stałe

PostNapisane: 2013-03-12, 14:53 
Nowicjusz

... czyli mając nurzańca, w ogóle byś nie stosowała EC? Nawet stała dawka 3 ml będzie za duża?

Może ktoś jeszcze się wypowie, wszystkie rady wezmę do serca :D

PostNapisane: 2013-03-12, 22:06 
Akwarysta

No kurde, ciągle się coś nowego można dowiedzieć :) Nie wiedziałem o tym nurzańcowym uczuleniu na EC... A to jak najbardziej może być prawda, bo u mnie nurzańce jakoś dziwnie nie bujają :) Ale akurat tu odczytuję plus tej sytuacji. Przed podawaniem Carbo zbyt się rozrastały, teraz faktycznie spowolniły, ale to w przypadku tego ziela nie jest takie złe :) W tym kewetkarium co mi dojrzewa leję 2x dawkę i tam mam takie dwie sadzonki w cieniu. Ciekawe co z nimi będzie.

E tam nurzańcem się nie przejmuj ;) Innym roślinkom Carbo służy, to tak jakbyś w ogrodzie botanicznym martwił się losem trawy w narożniku chodnika ;)

PostNapisane: 2013-03-12, 22:09 
Rekin forum

Wczoraj kumpel się pytał na innym forum o EC i nurzańca i bakopę.
Drugi odpisał, że nurzaniec zaczął mu rosnąć o wiele lepiej, ale rozpuściło mu crypto :P

Więc to nie jest chyba tak sztywno określone co padanie.

63L z roślinami

PostNapisane: 2013-03-12, 23:34 
Nowicjusz

A jak radzilibyście odnośnie pierwszego pytania ?

Cytuj:
czy jak posadzę rośliny,zaleję je w akwarium świeżą kranówką i następnie dodam uzdatniacza to nic im nie będzie ? Czy lepiej, zalać baniak wodą, dodać uzdatniacza i poczekać np. dobę ?

PostNapisane: 2013-03-12, 23:56 
Akwarysta

Większość akwarystów nie używa uzdatniaczy. Poza tym woda w Polsce już przeważnie nie jest chlorowana, a powiem więcej zaczyna nadawać się do picia! :) Jak masz wątpliwości od zostaw wodę na dzień lub dwa w czystym wiaderku i dopiero wlej do akwa.

PostNapisane: 2013-03-13, 12:58 
Nowicjusz

Ja zakładając pierwsze akwa napełniłem wodą prosto z kranu, i to dosłownie prosto, za pomocą węża ogrodowego, i roślinom nic nie było. Jednak pozostawienie wody "do odstania" na dobę jak radzi kolega Timur jest jak najbardziej korzystne, choćby ze względu na wyrównanie temperatury. Obecnie używam wody RO + mineralizaror, ale i tak zawsze dobę stoi przed podmianą, w kanistrach 20l.
Natomiast z nawożeniem tuż po posadzeniu to bym był ostrożny, rośliny powinny się trochę zaaklimatyzować i dopiero stopniowo zaczynać nawożenie.

PostNapisane: 2013-03-13, 13:02 
Przyjaciel forum

Ja odstawiam wodę w wiadrze przy napełnianiu nowego zbiornika na max 15 min. A przy dolewkach w ogóle nie odstawiam, problemów żadnych nie miałem. No chyba, że chodzi o zbiorniki z krewetkami, wtedy należy odczekać tą godzinkę.

PostNapisane: 2013-03-17, 19:43 
Akwarysta

A to ja sie zastanawiam nad samą temp. wody z kranu, bo będę zalewał zbiornik 240 i nie mam tyle baniaków żeby dać wodę do odstania, a kranówka ma teraz u mnie 8 stopni, nie za zimna dla roślinek ???
Może lepiej dolać też ciepłej wody, mam swoją z bojlera emaliowanego ?

PostNapisane: 2013-03-18, 09:21 
Rekin forum

OTTO napisał(a):
mam swoją z bojlera emaliowanego

W bojlerze płaszcz wodny czy grzałka ;?

Ja bym wlał te 8 stopni, wrzucił grzałę do akwarium i poczekał :P

63L z roślinami

PostNapisane: 2013-03-18, 15:50 
Akwarysta

Płaszcz wodny.

PostNapisane: 2013-03-18, 20:20 
Rekin forum

Więc Twoja ciepła woda to to samo co zimna.
Podgrzej sobie wodę i wlej do akwarium :)

63L z roślinami

PostNapisane: 2013-03-18, 21:11 
Nie wlewaj do akwarium goracej wody z rur, ona zawiera mase metali ciezkich i innych paskudztw. Najlepiej wode zimna.

PostNapisane: 2013-03-18, 21:55 
Akwarysta

Cytuj:
Nie wlewaj do akwarium goracej wody z rur, ona zawiera mase metali ciezkich i innych paskudztw.

Ale tak jak Suja napisał, przecież jak mieszkam w domku to do mnie leci tylko jedna rura z wodą, zimna.
A ja ją tylko podgrzewam, i to w emaliowanym bojlerze, więc myślę że nic nie zaszkodzi jak wleję co któreś wiadro ciepłej wody :bezradny:

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]