plisy Chrzanów

Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Moderator: ModTeam

Michał
Administrator
Posty: 739
Rejestracja: 2006-08-21, 18:07
Pojemność akwarium: 50
Imię: Michał
Nazwisko: Kryński
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Post autor: Michał » 2007-12-01, 18:56

Dyskusja dotycząca gatunku: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Adres: http://encyklopedia.eakwarystyka.pl/ind ... &gatunek=5

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Post autor: piotrek929292 » 2012-10-11, 15:55

Od tego zaczynalem, jak wiekszosc akwarystow. Przesympatyczne stworzonka, bezproblemowe i latwe do rozmnozenia. Ja bawilem sie w kontrolowane krzyzowanie wybranych osobnikow w celu osiagniecia nowych ciekawych kolorow. Gdy sprzedawalem je do sklepu zoologicznego zostalem pochwalony za niespotykane ubarwienie (majac 10 czy 11 lat bylem z siebie baaardzo dumny :D )
Tsza być gupim, ale sprytnym!!!

Awatar użytkownika
mich55555
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2012-11-09, 19:58
Pojemność akwarium: 72
Imię: Micha³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Post autor: mich55555 » 2012-11-09, 20:11

zamierzam zakupic pare sztuk .. nie wiem ile mam kupic moj zbiornik to 72 litry w nim bojownik 2skalary i malezyjki2.. ? :bezradny:
JUVENTUS TURYN TEZ LUBI RYBKI

Omenmasza
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2010-06-16, 16:05
Pojemność akwarium: 170
Imię: Sebastian
Lokalizacja: woj.lubelskie

Re: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Post autor: Omenmasza » 2012-11-09, 21:47

zamierzam zakupic pare sztuk .. nie wiem ile mam kupic moj zbiornik to 72 litry w nim bojownik 2skalary i malezyjki2.. ?
Temat z pytaniem o obsadę załóż w dziale obsady zbiorników.
Skalary w 72l? :( Do oddania

YsztyPryszty
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2013-01-31, 11:10
Pojemność akwarium: 0
Imię: Rafa³
Lokalizacja: Okolice Rzeszowa

Re: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Post autor: YsztyPryszty » 2013-01-31, 11:27

Mój kuzyn skala trzyma w 30l mocno mu się zdeformował ale że nie jest doświadczony to trudno mu wyjaśnić pewne kwestie. A co do pawików, ostatnio zakupiłem 2 pary niestety nie są zbyt piękne jak na możliwości tego gatunku. Mam nadzieje że po kilku pokoleniach uda mi się uzyskać coś ładniejszego. Być może jest tak że jeszcze wyładnieją bo nie są w pełni wieku. Mam nadzieję że przynajmniej ogonki samczykom się pokolorują. Chętnie zagłębie się w niedługim czasie w tą rasę i sprawdzę co uda mi się uzyskać po kilku pokoleniach. Jeśli ma ktoś doświadczenie związane z tym gatunkiem proszę o porady odnośnie optymalnego rozmnażania, zawsze miałem problem by uzyskać większą ilość ryb które by doczekały starości XD. Najlepiej w moich rękach trzymały się mieczyki mam dwie samiczki pochodzące od samca z przed 8 lat kiedy to zaczynałem przygodę z mieczykiem.

Tamcia
Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 2008-03-07, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ewelina
Lokalizacja: woj,pomorskie
Kontakt:

Re: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Post autor: Tamcia » 2013-01-31, 23:12

Faktycznie gupik jest rybą od której (jak podejrzewam)większość zaczyna swą przygodę z akwarystyką.Pamiętam czasy,kiedy moja mama przypalała obiad,bo obserwowała jak "moje"rybki "rodzą"młode :):)Muszę przyznać,że do dnia dzisiejszego mam sentyment do tych ryb....Dziś już oczywiście nie będę trzymała tych ryb w wielkim słoiku :devil: jednakże mam w planach w akwarium samce tylko o niebieskim ubarwieniu :D

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Post autor: aidi » 2013-02-01, 11:25

kwestia ile Ci się odchowa zależy od wielu czynników,

przede wszystkim od litrażu- z reguły im większy tym więcej się uchowa,

temperatury- w optymalnej dla gatunku więcej w zdrowiu żyje,

od sposobu rozmnażania- inbred zawęża gen, obniża płodność, powoduje mutacje

od jakości wody, użytych pokarmów, i od źródła pochodzenia- w Gdańsku ciężko dostać nie sterylizowane ryby... albo ja po prostu chodzę po złych sklepach

kwestia temperatury...jest wg mnie najcięższa, w naturze gupiki żyją w wodzie zimnej 18-23*C, ale u mnie w tej temperaturze niestety padają... zaś w 26-28 żyły dobrze... tu bym też potrzebowała podpowiedzi

* z góry mówię że mam jak później rozdzielić ryby aby uniknąć inbredu

karolcia2006
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2013-05-13, 12:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Karolina
Lokalizacja: Śląskie

poród gupika

Post autor: karolcia2006 » 2013-05-13, 13:00

Witam. Trafiłam tu dzisiaj i nie za bardzo wiem czy tutaj mogę zadać to pytanie, jeżeli gdzie indziej miałam napisać to przepraszam, ale przejdę już może do mojego pytania. Mam akwarium 270l i dostałam gupika, który będzie miał za niedługo młode. Włożyłam ją do kotnika, bo chce mieć młode od ponad roku nie umiem uchodować młodych, może przeoczyłam to.
1. Czy ona w tym kotniku ma wystarczająco miejsca?
2. Jak poznać, że rybka rodzi?Ma już bardzo czarny brzuszek
3. Czy jest możliwość, że młode rybki z kotnika przepłyną do góry i samica mi je zje?
4. Po porodzie młode zostawić w kotniku a głupika wypuścić do akwarium?
Do tej pory jak miałam swoje gupiki to mi pozdychały i nie doczekałam się żadnego młodego. Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź na te moje 4 pytania. Jestem m,łodą posiadaczką tak dużego akwarium. :)

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Post autor: xkameliax » 2013-05-13, 13:53

1. Na poród wystarczająco dużo miejsca
2. Musi mieć pękaty brzuszek i czarną plamkę koło odbytu
3. tak jest taka możliwość, że przepłyną i samice je zje
4. tak, możesz zostawić w kotniku, pamiętaj jednak aby karmić maluchy roztartym pokarmem, a samicę wpuścić do ogólnego.

Pamiętaj, że im bardziej zarośnięte akwarium tym więcej maluszków uchowa się przed wygłodniałymi pyszczkami innych mieszkańców.

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Post autor: Timur » 2013-05-13, 19:10

Rzuć na powierzchnię kilka roślinek, niech pływają. Młode rybki znajdą w nich schronienie. Jak nie masz co z przycinki dać, to kup trochę rogatka, albo jeszcze lepiej jakieś wgłębki albo czegoś co ma drobne listki i pływa po powierzchni. Małe są sprytne i jak tylko będą miały możliwość się schować, to dadzą sobie radę ;)
Pozdrawiam Krzysiek

jasmin.nowak123
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2013-11-02, 14:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Jasmin
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Post autor: jasmin.nowak123 » 2013-11-02, 14:09

Gupiki to faktycznie mega łatwe rybki, idealne dla początkującego. Nie wymagają luksusów, do tego meega szybko się rozmnażają - ja w pewnym momencie miałem ich w domu w trzech dużych akwariach chyba kilkadziesiąt:P I do tego ich ogonki się naprawdę ładnie prezentują:)

Nie odgrzewamy starych kotletów. blue_betta
Ostatnio zmieniony 2013-11-02, 14:11 przez jasmin.nowak123, łącznie zmieniany 1 raz.

Lesław12
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2023-02-15, 10:07
Pojemność akwarium: 180
Imię: Wojciech
Nazwisko: Saseek

Re: Gupik pawie oczko (Poecilia reticulata)

Post autor: Lesław12 » 2023-02-15, 10:25

Gupik pawie oczko to popularny i łatwy do hodowli gatunek ryby akwariowej, który jest ceniony ze względu na swoje piękne ubarwienie. Jest to ryba małych rozmiarów, która wymaga minimalnej przestrzeni w akwarium i dobrze radzi sobie w wodzie o temperaturze od 22°C do 26°C. Gupiki pawie oczko są łagodne i spokojne w zachowaniu, co sprawia, że są to ryby idealne dla początkujących akwarystów.


__________
Schody na miarę Twojego stylu życia - to hasło, które odzwierciedla naszą pasję do projektowania i produkcji schodów, które spełniają indywidualne potrzeby naszych klientów... https://topschody.pl/schody/galeria.html

ODPOWIEDZ