Glony

Moderator: ModTeam

no_bo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2013-09-27, 22:08
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Kraków

Glony

Post autor: no_bo » 2013-11-24, 22:33

Witam.

Problem jak pewnie u wielu, wielu początkujących - glony. Akwarium ma okolo 1,5 miesiąca. Zalane, po t kilku dniach rosliny, po około 3 tygodniach ryby. Ostatnio pojawił się problem i stale narasta - zarastanie zbiornika przez glony.

- Zbiornik 240 L.
- Temperatura wody - 23-25 stopni.
- azotany na poziomie 10 mg/l (średnia z 2 testów - po i przed wymiana wody)
- podmiana wody raz w tygodniu - 30%
- oświetlenie - 120W 6500 K (10 godzin dziennie)
- obsada - 3 skalary, 3 otoski, 4 zbrojniki (chyba niebieskie), 20 krewetek, 2 molinezje, 2 gupiki
- nie nawożę

Zbiornik jest jeszcze młody i pewnie glony w takim wieku to nic dziwnego, ale sytuacja jest o tyle dla mnie nietypowa, że glonojady i otoski dają rade wyczyścic pięknie liście roślin, gałęzie, kamienie, natomiast nie chwytają się szyb. Czemu tak się dzieje ?
Czy te glony to krasnorosty - na roślinach były ciemniejsze naloty, ale małe zbrojniki dały radę ? Czy inwestować w ślimaki ?

Byłbym wdzięczny za link do podobnego tematu



http://imageshack.us/photo/my-images/28/ogg5.jpg/
podpis

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Glony

Post autor: StroWn0 » 2013-11-25, 09:30

O kurde gęsto tam aż. Jak wygląda sytuacja z filtracją, roślinkami i oświetleniem ( słoneczne i nie )

Mi to wygląda na zielenice więc nic dziwnego, że nie za bardzo rybki chcą to czyścić.
Jedyne stworzenia, które potrafią się naturalnie zająć nimi to krewetki Rilli i Kosiarki z tych co znam.
Możesz też zastosować kurację Easy Carbo tzn przedawkowywać , jednak przy takiej ilości może być problem. Najlepiej mechanicznie usunąć jak najwięcej możesz i potem EC.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Glony

Post autor: maol » 2013-11-25, 10:55

... no i zacznij nawozić. Zapasy roślin już się powoli kończą, zaraz zaczną marnieć.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

no_bo
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 2013-09-27, 22:08
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Kraków

Re: Glony

Post autor: no_bo » 2013-11-26, 00:04

Bardzo dziękuje za odpowiedzi.

Jacku:
Filtr zewnętrzny - filtr aquael unimax 250 (woda przejrzysta, nie "śmierdzi"),
rośliny: rogatek, moczarka kanadyjska, mech jawajski, mikrozorium, subwasser...., anubias, jaskier, alternantera bzowa (i jeszcze parę innych których nie rozpoznaje). Rośliny rosna jak szalone. Np. tygodniowy przyrost rogatka to ponad 15 cm, jaskier po dwóch tygodniach podwoił objętość, mech jawajski podobnie. Mam pod warstwą gryzu bazaltowego 20 L ziemi do kwiatów bez nawozów.
Marcin:
Ale czy nawożenie zniszczy glony ? czy chodzi o to, że wzmocnione rośliny pokonają glony (alez to zabrzmiało :) ) ?

A czy slimaki też są tak wybredne, czy one mogą dac radę ?
spróbuję kuracji EC - po niedzielnej giełdzie. Jakiej firmy preparat wybrać ?
podpis

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Glony

Post autor: StroWn0 » 2013-11-26, 19:14

A czy przypadkiem ostatnio nie grzebałeś przy roślinkach i nie wzburzyłeś dna ? Niedawno natrafiłem na ciekawy artukuł opisujący różne skutki takiego zabiegu i jednym z podstawowych był wysyp glonów.

Preparat ja stosuję Planta Gainer - Carbo w dużej butli 0,5l płaciłem ostatnio 30 zł, butla od razu z dozownikiem i z czystym sercem mogę polecić :D

ODPOWIEDZ