jbl manado spór ostateczny

Opinie o sklepach i sprzedawcach są prywatnymi wypowiedziami Użytkowników forum e-akwarystyka.pl. Władze forum nie kontrolują prawdziwości opinii, nie wyrażają w żaden sposób swojego zdania oraz nie odpowiadają za nieprawdziwe informacje przedstawione przez Użytkowników.

Moderator: ModTeam

batix
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 2010-09-12, 17:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: batix
Lokalizacja: wysoka

jbl manado spór ostateczny

Post autor: batix » 2013-11-28, 20:55

Witam pisze ten post ponieważ kilka osób zastanawia się nad kupnem podłoża jbl manado. Postaram się po skrócie opowiedzieć coś o tym podłożu. A zatem zacznijmy od tego że mam o nim kompletnie złom opinie i niestety kilka miesięcy temu zdobyłem się i kupiłem 10 l podłoża do akwarium 54l .Okazało się po 2 dniach że była to kompletna porażka zacznijmy od tego że gdy go wsypałem do miski wody i bardzo długo pukałem. Po około godzinie dalej barwił wodę na cegłę w końcu powiedziałem koniec wsypałem 2 kg do garnka zalałem wodom i na kuchenkę po przegotowaniu woda była jak woda w oczyszczalni ścieków .Wylałem brudną nalałem Świerzej oczywiście podłoże przepłukałem o znowu wygotowałem dalej był.o to samo myślę sobie kij wsypie wsypałem obie partie do zbiornika ułożyłem docelową aranżację z kamieni i korzeni i zaczęło się sadzenie roślin było to najgorsze 3 godziny w moim życiu bo gdy ja wsadziłem roślinę ona wypływała s powrotem gdy po kilku godzinach boju udało mi się mimo ze kilka roślin pływało postanowiłem zalać zbiornik do pełna i wtedy okazało się ze jest to masakra włączyłem filtr na najwyższe obroty 200l/h a on mi całe podłoże podwiał do góry jest to kaskada co gorsza wszystkie rośliny wypływały po tygodniu woda była w miarę przejrzysta chciałem sprawdzić jak się sprawdzi podłoże przy rybach kopiących typu kiryski panda wpuściłem jednego a on fur ogon i podłożę lata po akwa był to 4 cm kirysek od razu po tym incydencie wylałem wodę ponieważ osad gromadził się na wszystkim podłoże spakowałem do worka akwa umyłem i zrobiłem to samo na żwirze rzecznym i powiem tak jeśli miałbym jeszcze raz go kupić za 50 zł kupiłbym 5 worków żwirku granulacji 3 mm i by było lepiej niż na manado
a teraz małe podsumowanie
zalety
- nie którym może się podobać kolor i to chyba tylko tyle
a teraz wady -
-Dla mnie kolor jest beznadziejny inaczej wygląda na sucho inaczej na mokro.
- Cena 50 zł za takie gów.. bo inaczej się tego nazwać nie da to jest przesada.
- rośliny wypływają i źle się je sadzi.
-brudzi jak ruski czołg i osiada dosłownie nawet na kakombie.
-podłoże jest jałowe a rośliny się nie ukorzeniają bo ciągle pływają.
A więc tak jeśli ktoś by chciał go kupić odradzam szkoda kasy ja po 2 tygodniach użytkowania mam o nim opinie taka wpakować do pudła zakleić wstążkom dać na autostradę i przyczepić tabliczkę oddam z dopłatom z mojej strony.
A teraz proszę was o podzielenie się na temat tego podłoża może macie inne doświadczenia a może mój worek był taki lipny.
PS sory za ortografie.

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: jbl manado spór ostateczny

Post autor: endrias_g » 2013-11-28, 21:26

Z jednej strony masz rację - podłoże lekkie,wkurza to czasami,bo pływają pojedyńcze sztuki w wodzie.
Jednak z tego co przeczytałem to naprawdę mam wrazenie że Twój worek była jakiś trefny. Ja mam u siebie jbl w małym akwa z krewetami, owszem jest mały problem z sadzeniem roślin, ale zwartki czy nadwódka mi się trzymają, Nic nie wypływa, nie wspomne już o barwieniu wody- nie miałem tego problemu.

batix
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 2010-09-12, 17:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: batix
Lokalizacja: wysoka

Re: jbl manado spór ostateczny

Post autor: batix » 2013-11-28, 21:31

Właśnie z krewetkami gdybyś wpuścił tam rybę pływało by ci wszystko łącznie z podłożem.

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: jbl manado spór ostateczny

Post autor: Jarus » 2013-11-28, 21:34

Za Endrias_g. Też kląłem na to podłoże ale jak się używa pęsety do sadzenia to daje radę. (ja musiałem do niej dorosnąć 'akwarystycznie' :D ). Owszem większe ryby będą powodować kopanie dołków ale do drobnicy jest ok. Przy kirysach Panda daje radę - fajnie w nim ryją.
Mam to podłoże w 30-tce. Jeżeli chodzi o barwienie wody to u mnie to nie wystąpiło - przepłukałem je ciepłą wodą i było ok.
Co do koloru to kwestia gustu - i tak wygląda lepiej niż pstrokaty kolorowy żwirek czy sam biały.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: jbl manado spór ostateczny

Post autor: endrias_g » 2013-11-28, 21:36

Z ryb trzymam tam tylko szczupienczyki karłowate i otosy.Ze względu na lekkość podłoża zrezygnowalem np. z kirysów czy zbrojników ( zresztą szkło za małe dla nich).
Ale ogólnie mogę przyznać że nie mam tak złej opinii o tym podłożu jak Ty. Kwestia pewnie samej obsady jaką mam.

batix
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 2010-09-12, 17:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: batix
Lokalizacja: wysoka

Re: jbl manado spór ostateczny

Post autor: batix » 2013-11-28, 21:38

Jarus, ja sobie zmieszałem bazalt z żwirkiem biało czarnym i mam cały czarny dobry dla kirysków bo nie kaleczy a rośliny ładnie rosną

endrias_g
Stały bywalec
Posty: 210
Rejestracja: 2013-05-03, 19:58
Pojemność akwarium: 408
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Ciechocinek

Re: jbl manado spór ostateczny

Post autor: endrias_g » 2013-11-28, 21:38

Mi tam kolor akurat pasuje. Co do barwienia- już pisałem,nie było, a nawet nie płukałem w ciepłej wodzie,nie mówiąc o gotowaniu. Po prostu pod kran, zimna woda i heja :D

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: jbl manado spór ostateczny

Post autor: StroWn0 » 2013-11-29, 17:36

A wystarczylo suche podloze wsypac do akwarium i na wierzch dac drobny piasek, zwirek w kolorze ...bez plukania itp tylko spokojnje napuscic wody i dac wodzie sie ustac.

Po za tym wiec nic dziwnego ze masz zlom opinie o nim - popraw ort

batix
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 2010-09-12, 17:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: batix
Lokalizacja: wysoka

Re: jbl manado spór ostateczny

Post autor: batix » 2013-11-29, 18:46

a jeśli teraz bym tak zrobił bo zamierzam zrobić iwugimi w kolejnej 54

ODPOWIEDZ