Wodopójka - zbiór informacji

Inne zwierzęta wodne.

Moderator: ModTeam

Nemo7
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 2007-08-14, 12:07
Pojemność akwarium: 60
Imię: Damian
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Wodopójka - zbiór informacji

Post autor: Nemo7 » 2014-09-20, 21:10

Wodopójki - Hydrozetes lacustris pajęczak lub roztocze wodne o ile to nie to samo. Po raz drugi pojawiło mi się to w akwarium, w pierwszym zjadało mi rośliny mnożąc się w bardzo szybkim tempie. Teraz jak tylko zobaczę jakiegoś odsysam go strzykawką z wężem. Jednak to nie rozwiązuje przyczyny. Miał to ktoś lub coś wie na ten temat ? Dowiedziałem się tyle że może pasożytować na rybach i krewetkach. U mnie by to tłumaczyło masowe padanie krewetek w pierwszym akwarium. Czytałem również że zjada szczątki roślin, a w przypadku ich braku żywi się zdrowymi roślinami. Gdzieś trafiłem jeszcze na wzmiankę że ślimak Helenka ponoć je zjada, ale nie wiem czy to prawda. Poniżej zdjęcia tego żyjątka pod mikroskopem. Normalnie osiąga wielkość do 0,5mm.

Zdjęcia znalezione w sieci.

Obrazek

Obrazek

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Wodopójka - zbiór informacji

Post autor: aquapsychol » 2014-09-21, 10:53

Mam to w beczce w której hoduje żywca. Na 100% wpuszczam je do akwarium razem z larwami komarów rozwielitką i oczlikiem,gdzie są zjadane błyskawicznie. Jakoś nie widziałem żeby robiły krzywdę rybom. Krewetek nie posiadam wiec trudno mi cokolwiek powiedziec na temat ich relacji

Nemo7
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 2007-08-14, 12:07
Pojemność akwarium: 60
Imię: Damian
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: Wodopójka - zbiór informacji

Post autor: Nemo7 » 2014-09-21, 12:10

Długo je masz ? I czy nie zauważyłeś podgryzanych liści ? U mnie szczególnie polubiły małego Heńka.

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Wodopójka - zbiór informacji

Post autor: aquapsychol » 2014-09-21, 22:21

Długo? Znaczy w beczce od 3 lat , w akwarium ich żywot się kończy po góra 15 -30 sec.Zresztą innego robactwa też. No chyba że coś zniknie w roślinach. Jeśli tak lubią henryka to łatwo je zobaczyc chyba na trawniku. Ile ty ich masz że je widzisz , ja sie musze ostro wysilic i długo nagapic żeby slimola znaleźc. Ja mam obu Heńków ale nie jestem w stanie stwierdzic czy cokolwiek go zjada. Zawsze są stożki wzrostu no i zawsze jakieś liscie marnieją. Może Wodopójki sie tam chowają tylko

Nemo7
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 2007-08-14, 12:07
Pojemność akwarium: 60
Imię: Damian
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: Wodopójka - zbiór informacji

Post autor: Nemo7 » 2014-09-23, 22:11

W maju wyciągłem jednego gada z akwarium i zrobiłem mu zdjęcie. http://oi59.tinypic.com/2mq4x8h.jpg

Zastanawiam mnie jakim cudem to się w ogóle znalazło u mnie w zbiorniku. Czy to widzę ? Ja ich szukam i odsysam. :) W poprzednim akwarium w 2 miesiące miałem ich setki.

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Wodopójka - zbiór informacji

Post autor: aquapsychol » 2014-09-24, 11:15

sukcesja gatunkowa się to nazywa, a serio przywlokłeś pewnie z roslinami :) Dafnia czy Oczlik też niekiedy pojawia się jakby znikąd. Dwa razy miałem w akwarium mszywioła jakoś sie nie zastanawiałem skąd. Tylko sprawdziłem czy może mi naszkodzic.
Coś tak mysle że masz same krewetki co , bo ryby by ci to zeżarły w trymiga.

Nemo7
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 2007-08-14, 12:07
Pojemność akwarium: 60
Imię: Damian
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: Wodopójka - zbiór informacji

Post autor: Nemo7 » 2014-09-24, 20:05

Ryby tego nie jedzą, wezmą do pyska i wypluwają. Sam próbowałem to zgnieść i się okazało że ma twardy pancerz, podobnie jak u kleszcza. W akwarium mam 3 Gupiki. W sumie jakiś większych ryb nigdy nie miałem bo moje akwaria to 15L i wcześniej 25L. No ale może do grudnia wystartuje z 63L albo 128L jak tam wpuszczę coś większego to może większe gadziny zrobią z nimi porządek.

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Wodopójka - zbiór informacji

Post autor: aquapsychol » 2014-09-24, 20:27

Ja też mam małe ryby Neony,Razbory, Żałobniczki, Prystelki zjadają bez problemu. Nawet pewnie im to jest troche małe. Czasami im wrzucę nawet jakiegoś owada lądowego, pancerz to żaden problem. A muchy to delicje, tylko te mięsne wielkie mnie brzydzą jak sie tak rozlatują po rozszarpaniu, jednak ryby je uwielbiają. Właściwie to one zeżrą wszystko nawet mnie próbują :D Może spróbuj przegłodzic swoje gupole. Bo np. kiedy daje wiecej żywca moje ryby niechętnie jedzą suche, wypluwają grymaszą itp :) Dzień dwa lub trzy głodówki zawsze dobrze im robi na apetyt. Bez obaw nawet jak przestaniesz karmic zupełnie twoje gupole wyżyją bo jedzą też glony.

Nemo7
Zainteresowany
Posty: 49
Rejestracja: 2007-08-14, 12:07
Pojemność akwarium: 60
Imię: Damian
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: Wodopójka - zbiór informacji

Post autor: Nemo7 » 2014-09-24, 21:56

No i przed chwilą zauważyłem że pożerają Małego Heńka. Nie tylko liście, ale i stożki odłowiłem 10 sztuk ale nie wiem co dalej robić. Ryb nie karmię , ale mają co jeść w akwarium wyłapują Nicienice i glony, Oczlików nie widuje. Obserwuje ich stan żeby nie głodzić ryb.

ODPOWIEDZ