zawszemodnie.pl

Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkujących

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkujących

Post autor: maol » 2007-10-26, 15:03

Tak więc już nabyliśmy, dostaliśmy lub odziedziczyliśmy lub też dopiero zamierzamy wejść w posiadanie drogą kupna pierwszego akwarium. Chcemy mieć piękne ryby, czyste szyby, wspaniałe rośliny i brak glona. Krystalicznie czysta woda to nasze marzenie - ale jak to zrobić? Na forum są dziesiątki tematów na różne dziwne, choć podobne do nurtujących nas tematów. W tym miejscu chciałbym zgromadzić trochę wiedzy ogólnej, podanej w jak najprzystępniejszej formie - lektura tego wątku przybliży Wam sprawy związane z właściwym założeniem i podstawową opieką nad akwarium.

1. Czy lepsze jest małe akwarium? A może lepiej kupić duże?

To podstawowe pytanie, a szeroka i chyba wyczerpująca odpowiedź znajduje się tutaj:
http://e-akwarystyka.pl/topics29/3876.htm Po przeczytaniu podejmujemy decyzję o wielkości zbiornika i kontynuujemy lekturę. Jedna bardzo ważna sprawa - nigdy nie kupujemy dla ryb kuli. Nie nadaje się do trzymania żadnych ryb, a w szczególności welonek.

Dodam jeszcze że akwarium nie myjemy żadnymi środkami chemicznymi. Woda, ręka i czysta szmatka musi nam wystarczyć. Nic więcej do tego celu nigdy nie będzie potrzebne.

2. Jaki sprzęt będzie mi potrzebny niezbędnie i od razu?

Grzałka, filtr, oświetlenie i napowietrzanie.

Grzałka - czyli przyrząd utrzymujący temperaturę w akwarium. Jej moc dla małych akwariów dobieramy na zasadzie 1l ~ 1W. Najlepiej kupić grzałkę od razu wyposażoną w termostat, ułatwi nam to obsługę - po prostu ustawiamy termostat na zadaną temperaturę, zanurzamy grzałkę w wodzie i włączamy do prądu. I już, ot cała filozofia. Dla większych akwariów można kupić nie jedną dużą, ale dwie mniejsze grzałki.

Filtr - oczyszcza wodę w akwarium. Nie tylko mechanicznie, również biologicznie - o tym później i trochę więcej. Potrzebny nam taki, którego wydajność to ok. 5-6 objętości akwarium na godzinę. Czyli - wyposażając akwarium o pojemności ok. 50-60l, potrzebny będzie filtr o wydajności 250-300l/h. Wewnętrzny czy zewnętrzny? Za chwilę.

Oświetlenie - żeby było jasno i rośliny ładnie rosły. Tu zwykle jest problem. Po pierwsze -
źródło. na początek tylko świetlówka. Nie dajcie namówić się na żarówki zwykłe bądź energooszczędne, systemy luster, pochodnie, łuczywa, kaganki i inne wynalazki. Tylko świetlówki - to procentuje. Potrzebne nam będzie około 0,5W mocy elektrycznej oświetlenia na każdy litr wody. W przyszłości pewnie rolę świetlówki przejmą lampy oparte o diody LED (jeżeli jesteście zainteresowani, poszukajcie wiedzy na temat diod typu CREE. Zwykłe diody się nie nadają...) , ale na razie to dość droga alternatywa. Czyli w akwarium 60l dwie świetlówki po 18W. Na forum jest dużo tematów dotyczących instalacji, rozbudowy i konstrukcji systemów oświetleniowych - proponuję poszukać i poczytać. Większość standardowych pokryw niestety posiada za mało lamp do prawidłowego oświetlenia zbiornika (to dziwne ale prawdziwe) w związku z czym zwykle wymagana jest rozbudowa układu oświetleniowego - szukajcie na forum jak to zrobić, nie jest to nic trudnego.

Napowietrzanie - o ile filtr nie ma takiej funkcji, uzupełnia rybkom braki w oddychaniu. Czyli tzw. brzęczyk, wężyki i kostka z której lecą bąbelki. Nie jest konieczne, większość filtrów da sobie sama z tym radę.

3. Zewnętrzny czy wewnętrzny filtr? I co je tak bardzo różni?

Filtry wewnętrzne są proste, łatwe w obsłudze i tanie. Filtry zewnętrzne są skomplikowane w konstrukcji i obsłudze i znacznie droższe. Jeżeli możemy wybrać, wybierzmy.... zewnętrzny. Będzie lepiej się sprawował, rzadziej wymagał obsługi i znacznie lepiej oczyszczał wodę. Co nie znaczy, że wewnętrzny jest zły - po prostu jest prostszy w konstrukcji, a co za tym idzie, wymaga więcej pracy przy konserwacji i trochę gorzej oczyszcza wodę. Ale - jest znacznie tańszy - i do większości akwariów dla początkujących nadaje się doskonale.

Tańszą alternatywą dla mniejszych akwarium może być również filtr kaskadowy, wieszany zwykle na tylnej ściance akwarium. To Konstrukcja pośrednia, mająca cechy obu filtrów - ale często świetnie się sprawująca.

4. Filtr z napowietrzaniem - co to znaczy?

Taki filtr ma wbudowany układ zasysający powietrze i mieszający je z wodą.

5. ...a ta deszczownica to po co jest?

Deszczownica to rurka z szeregiem otworów, którymi wypływa woda z filtra, poruszając
jednocześnie dużą powierzchnię lustra wody w akwarium, znacznie w ten sposób poprawiając natlenienie. Niekonieczna, ale bardzo wskazana - jest to najlepszy i najbardziej wydajny sposób natleniania wody. Trochę chlupie zamocowana nad lustrem wody, ale można zainstalować ją pod lustrem wody, skierowaną ku górze. Wtedy też dobrze działa i nie chlupie :-) W wielu filtrach deszczownica jest w komplecie - można korzystać albo z napowietrzacza w filtrze, albo z deszczownicy - jak nam wygodnie.

Tu mała dygresja - natlenianie wody w akwarium zachodzi w 99% poprzez ruch jej powierzchni - a nie poprzez widoczne bąbelki z np. kostki ceramicznej i brzęczyka.

6. Podłoże i CO2.

Jeżeli chcemy mieć piękne rośliny niezbędne również nawożenie CO2. Z gotowego zestawu lub samodzielnie wykonanej bimbrowni. Popatrzcie na forum, jest na ten temat mnóstwo tematów. Można również stosować preparaty typu EasyCarbo, ale to na dłuższą metę zwykle nie wystarczy. W każdym razie jeżeli planujecie w akwarium rośliny, niezbędne jest źródło węgla - w postaci CO2 lub odpowiedniego nawozu. Podłoże - czyli różne żwirki, piaski, specjalistyczne gleby akwariowe - do nabycia w sklepach akwarystycznych. Poleca się dobrze wypłukać przed włożeniem do akwarium, kilkukrotnie, aż woda po płukaniu przestanie być mętna i brudna. Potrzebne jest go tyle, żeby powstała warstwa ok. 5-7 cm. Jeżeli planujemy akwarium dla trochę bardziej wymagających roślin (bądź wręcz roślinne) niezbędne będzie również odpowiednie podłoże akwarystyczne pod warstwę żwiru. Można również wykorzystać najtańszą, niczym nie wzbogaconą glebę ogrodniczą. Bez nawozów ani dodatków - zwykle najtańszą do dostania w każdym sklepie ogrodniczym. Podłoże to pokrywamy warstwą piasku, na piasek dajemy warstwę trochę grubszego żwirku.

Ważne! Nie używamy ziemi o nieznanym pochodzeniu. Nie nadaje się ziemia prosto z pola albo z kretowiska.

Nie polecam również różnych kolorowych żwirków - zwykle źle wyglądają i podobają się chyba tylko naprawdę małym dzieciom. Najlepszy, najczęściej używany jest płukany żwir rzeczny lub bazaltowy. Proponuję przed wybraniem się na zakupy, popatrzeć na forum w poszukiwaniu wątków o doborze właściwego podłoża do planowanego akwarium.

7. Na czym ustawić akwarium?

Na stabilnej i odpowiednio wytrzymałej szafce. Akwarium 60l razem z wodą, rybami i
wyposażeniem może ważyć nawet 100kg. Szafka musi to udźwignąć, często przez wiele lat. Jeżeli wygląda na niesolidną lub bliską zawalenia się, nie nadaje się. Jeżeli nie macie pomysłu na własną konstrukcję, można bez problemu kupić odpowiednio wytrzymałe szafki w komplecie ze zbiornikiem lub osobno. Oczywiście czym większe akwarium, tym większe wymogi co do wytrzymałości podstawy. Zwróćcie na to zawczasu uwagę, bo pierwszym sygnałem ostrzegawczym bywa zwykle chrupniecie, a drugim 5 sekund później... gigantyczna kałuża na podłodze.

8. Coś podłożyć między akwarium a szafkę?

Są trzy szkoły: specjalną matę, styropianową płytę lub najtańszą karimatę. Ale podłożyć... znacznie zmniejsza to naprężenia na działające na dno akwarium, w ten sposób zmniejszając szansę na jego pęknięcie. I pięknie izoluje termicznie :)

9. Gdzie ustawić szafkę i akwarium?

W najciemniejszym punkcie pokoju, gdzie jest najmniej słońca bądź pojawia się one na
najkrótszy okres czasu. Więcej słońca = gorzej dla akwarium = dużo glonów - to tak dla
przestrogi dla chcących trzymać ryby na parapecie.

10. Zamek, kamienie, korzenie, pływające kółeczka na pokarm, nurek, skrzynia ze skarbami, plastikowy rekin i inne zabawki?

Jak ktoś chce - proszę bardzo. O gustach się nie dyskutuje. Dobra rada - nie zbierajcie
niczego w lesie lub kamieniołomie. Prawie na pewno będzie to przyczyna problemów. Lepiej wydać kilka złotych i kupić wszystko w sklepie akwarystycznym.

Kamienie - przed włożeniem do akwarium robimy test octowy - na powierzchnie kamienia
wylewamy kilka kropel octu. Jeżeli się nie pieni w przeciągu kilku minut, kamień może być w akwarium. Jeżeli się pieni, nadaje się do akwarium z biotopem Malawi (co to jest biotop
dowiecie się chwilę później).

Korzeń - najlepiej mahoniowy lub mangrowca, przed włożeniem do akwarium zaleca się wygotować. Na pewno nie zaszkodzi też wymoczyć go przez dłuższy okres aż zacznie tonąć (to może być nawet kilka tygodni!).

Z rodzimych gatunków drzewa do akwarium nadają się tylko bardzo twarde gatunki, takie jak dąb. Miękkie drzewo iglaste, gałęzie drzew owocowych zwykle się nie nadają się i mogą szybko gnić bądź być przyczyną innych dziwnych sytuacji. Nie nadaje się również żadne drzewo żywiczne.

Inne zabawki - po prostu umyć dokładnie pod bieżącą wodą przed włożeniem do akwarium.

11. To jak już wszystko mamy, to możemy wlać wodę, zasadzić rośliny i wpuścić ryby? Dziś, proszę dziś, błagam, dziś, dziś, dziś.....

TO JEST PUNKT NAJWAŻNIEJSZY!

Nie, nie, nie, i jeszcze raz nie. Chyba że już na początku chcemy wszystko zrobić nie tak.

Właściwa kolejność to:
- przygotowujemy sobie akwarium, myjemy je (delikatnie, samą czystą i nową szmatką - ale dokładnie i WEWNĄTRZ!)
- wsypujemy podłoże (ziemia, specjalistyczne podkłady itp.), ubijamy je i pokrywamy warstwą żwirku/piasku
- sadzimy rośliny
- instalujemy ozdoby (korzeń /skała/inne) i osprzęt (grzałki, filtry), ustawiamy je.
- wlewamy ostrożnie wodę, tak aby nie wymyć dna. Woda w tym momencie może pochodzić bezpośrednio z kranu
- włączamy osprzęt
- jeżeli mamy kolegę akwarystę, prosimy go o wyciśnięcie do naszego akwarium brudnej gąbki z jego filtra. To dziwne, ale prawdziwe i wyjątkowo skuteczne działanie przy zakładaniu akwarium.
- czekamy tydzień. To na razie najważniejszy punkt.
- woda bieleje, mętnieje, śmierdzi, nie przejmujemy się - tak ma być.
- czekamy tydzień. To kolejny najważniejszy punkt.
- woda robi się klarowna i czysta. Jak dotąd proste, nie?
- dwa dni przed upływem tygodnia będzie potrzebne nam puste i czyste, nie używane wiadro (lub nawet kilka). Wlewamy w nie 20-25% pojemności akwarium wody z kranu.
- czekamy te 2 dni.
- podmieniamy 20-25% wody z akwarium na wodę z wiadra (czyli woda z akwarium do ścieku, woda z wiadra do akwarium)
- czekamy jeszcze tydzień. Następny superważny moment, na koniec którego robimy ponownie sztuczkę z wodą i wiadrem.
- i wreszcie, po długim oczekiwaniu, wpuszczamy pierwsze ryby.
- po następnym tygodniu wpuszczamy następne ryby. Czyli spokojnie, nie 25 ryb na raz, tylko po jakieś 5, raz w tygodniu.
- sztuczkę z wodą i wiadrem powtarzamy od tej pory co tydzień, dodatkowo płucząc delikatnie filtr w wodzie której się pozbywamy.

Ogólna uwaga jest jedna - cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. To w akwarystyce procentuje.


...i jeszcze słowo do nowych właścicieli zbiorników większych niż ~200l. Tu dojrzewanie może i powinno potrwać dłużej. Dla 200l o tydzień, a mając 450l poczekałbym i półtora miesiąca przed wpuszczeniem ryb.

12. Jakie ryby byś polecił do mojego akwarium?

To kwestia gustu i wielkości akwarium. Najprostsze dwie zasady są takie: małe ryby do małego akwarium, duże ryby do dużego akwarium. Mało ryb do małego akwarium, trochę więcej ryb do większego akwarium. A kiedy i gdzie mogę mieć akwarium gdzie będzie bardzo dużo jak największych ryb? Niestety nigdy... ryby maja swoje wymogi co do objętości zbiornika i nie można wtłaczać ich "ile wlezie" do jednego akwarium. Taką sytuacje nazywamy "przerybieniem".

A zwykle - czym mniej ryb, tym lepiej. Żeby uchronić się od błędów proponuję zadać pytanie na forum o proponowana obsadę do swojego akwarium - lub poszukać jak jest sugerowana dla danej objętości i rodzaju zbiornika, jest mnóstwo takich wątków, starczy sprawdzić.

13. Ta welonka w sklepie jest taka śliczna. I neonki są piękne, i molinezje, i gurami, i trzciniak i paletki... Mogę mieć je razem?

Nie. Nie można mieszać ryb o sprzecznych wymaganiach. Przy zakupach trzeba przemyśleć, czy:
- ryba może być w akwarium o naszej pojemności,
- ryba może być z pozostałymi rybami w naszym akwarium,
- ryba może przebywać w temperaturze naszego akwarium.
Inaczej zwykle źle się to dla ryby skończy. Trzeba też pamiętać, że niektóre ryby są stadne, a to znaczy że trzeba mieć ich co najmniej np. 5 sztuk! Zawsze warto zapytać na Forum o planowany skład obsady, doradzimy i podpowiemy.

14. No ale ta piękna welonka....

Welonka potrzebuje bardzo dużego zbiornika, co najmniej ok. 100l na jedną, samotną rybę. Nie można trzymać jej z większością popularnych rybek akwariowych, gdyż jest zimnolubna. Wymaga bardzo dobrej filtracji, gdyż mocno brudzi wodę. Proponuję trzy razy przemyśleć jej zakup - pomimo z początku ciekawej rybki, szybko będziemy zwykle chcieli zmienić ją na inne. A wtedy jest to problem.

15. Słyszałem coś o jakimś "biotopie" - to jakaś ryba?

Biotop, lub akwarium biotopowe to jeden z rodzaju akwarium. Akwaria dzielimy zwykle na:
- jednogatunkowe. Trzymamy w nim ryby jednego gatunku, i jest ono specyficznie dostosowane do ich wymagań
- wielogatunkowe. Mamy w nim rybki o podobnych wymaganiach, ale pochodzące z różnych miejsc.
- biotopowe. To rodzaj akwarium, w którym jesteśmy zainteresowani odtworzeniem w naszym akwarium pewnego charakterystycznego fragmentu przyrody - na przykład dorzecza Amazonki albo jeziora Tanganika. Oznacza to, że w akwarium chcemy mieć typowe dla tego miejsca rośliny, ryby i wystrój akwarium.

16. W jakim akwarium mogę trzymać Nemo (już nawet wiem że mówią na niego Błazenek)?

W akwarium morskim, ze słoną wodą.Niestety, to bardzo drogie (trzeba liczyć się z kwotą
kilku-kilkunastu tysięcy złotych), duże (zwykle kilkaset litrów) i trudne w utrzymaniu akwarium. Nie nadaje się dla początkujących akwarystów. Ale za kilka lat,kiedy nabędziecie wprawy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować przygody ze słoną wodą :-).

17. No to mamy już to nasze piękne akwarium? Jak o nie dbać?

Nic łatwiejszego. Dobrze "wystartowane" i prawidłowo zadbane akwarium... nie wymaga prawie żadnej opieki. Starczy zadbać o kilka prostych rzeczy:
- filtr musi działać bez przerwy, 24 godziny na dobę. Wyłączamy go na chwilę tylko do mycia.
- oświetlenie musi działać około 10-12 godzin na dobę
- co tydzień wymieniamy 20% wody w akwarium na odstaną.
- regularnie odmulamy dno odmulaczem - np. podczas podmiany wody
- nie przekarmiamy ryb.
-regularnie dawkujemy nawozy

... i to wszystko. Będzie dobrze. Codzienna obsługa zajmie nam razem z karmieniem jakieś 5 minut dziennie, plus jakąś godzinę raz w tygodniu na podmianę wody i troszkę większe porządki.

18. Jak zadbać właściwie o ten filtr? (wewnętrzny)

O filtr dbamy regularnie. Co oznacza, że co tydzień wyjmujemy go z akwarium, i czyścimy z zanieczyszczeń mechanicznych.Jeżeli mamy dobry, wydajny filtr i nie widać pod koniec
tygodnia że pompuje mniej wody, możemy czyścic go co dwa tygodnie. W filtrze najważniejszym elementem jest gąbka. Płuczemy ją delikatnie w wodzie pochodzącej z akwarium (tej podmienianej), delikatnie odciskając i usuwając zanieczyszczenia, ale nigdy nie płucząc jej do czysta. Pozostałe elementy filtra myjemy w miarę dokładnie, ale bez przesady, dokładne wypłukanie ze śmieci pod bieżącą wodą wystarczy. Składamy wszystko do kupy i jak najszybciej umieszczamy z powrotem w akwarium.

19. A ta podmiana wody to po co?

W akwarium zachodzi tzw. cykl azotowy. W dużym uproszczeniu oznacza to, że ryby produkują odchody, które zamieniają się w związki azotu (powstają one również z nadmiaru pokarmu). Są one przetwarzane w inne, bardziej skomplikowane i mniej szkodliwe dla ryb związki oparte o azot przez bakterie, które żyją w filtrze, ale z czasem ich stężenie rośnie. Wtedy podmieniamy wodę na świeżą i proces zaczyna się od początku. Dlatego też regularne podmiany są bardzo ważne. Więcej informacji o wodzie znajdziecie tu: http://www.e-akwarystyka.pl/topics29/7187.htm

20. Pisałeś że woda do podmiany ma być "odstała". Co to znaczy?

Woda wlewana do akwarium powinna być pozbawiona wszelkich szkodliwych dla ryb związków chemicznych, głównie dotyczy to związków chloru. "Odstanie" wody przez 2 dni w osobnym, odkrytym naczyniu powoduje ich neutralizację (zwykle są to procesy utleniania). I jest już bezpieczna dla ryb.

21. W sklepie chcieli sprzedać mi "preparat do uzdatniania wody" - do czego on służy i kiedy go wlewać do akwarium?

Jeżeli robicie wszystko, tak jak tu radzimy, takie preparaty nie będą Wam nigdy potrzebne. I nie musicie nic takiego wlewać do akwarium, żeby "działało" prawidłowo.

22. Jak karmić ryby?

Ryby karmimy małymi porcjami, kilka razy (2-3) w przeciągu doby. Porcje powinny być takie, żeby ryby zjadły wszystko w przeciągu co najwyżej 2 minut. Jeżeli coś się zostaje, porcje należy zmniejszyć.

23. Ale one ciągle są głodne i mogą jeść bez przerwy - co robić?!?

Nic. Karmić ryby jak zwykle. Tak to się w pradziejach stało, że natura nie wyposażyła ryb w mechanizm hamowania łaknienia (bo w naturze cały czas muszą o pokarm walczyć i nigdy nie ma go za dużo). W akwarium jest inaczej - ryby mogą dostać i zwykle dostają znacznie więcej pokarmu, niż potrzebują. I jest to niezdrowe - przekarmione i otłuszczone ryby będą ospałe i chorowite, pożyją też krócej.

24. Odmulacz - jakoś tak groźnie to brzmi...

To po prostu kawał węża ze specjalną końcówką. Wkładamy tą końcówkę do akwarium, druga do wiadra, zaciągamy wodę ustami (są też inne sposoby, ale ten jest najprostszy) i kierujemy jej strumień do wiadra. Odmulacz przesuwamy nad dnem zbiornika, co powoduje usuwanie razem z wodą śmieci, rybich odchodów itp. Najczęściej robi się to podczas podmian wody.

25. Przyniosłem ryby ze sklepu - mogę je tak po prostu wrzucić do mojego akwarium?

Nie. Po pierwsze, warto mieć tzw. akwarium kwarantannowe, gdzie można potrzymać takie ryby przez kilka dni, aby upewnić się czy są zdrowe. Po drugie, ryby do akwarium wpuszcza się metodą "kropelkową" - o tym za chwilę.

26. Osobne akwarium kwarantannowe - a co to i po co?

To małe akwarium, o pojemności ok. 10-25l, małe, bardzo tanie i bez żadnego wystroju. Służy nam do kwarantanny nowych ryb, leczenia chorych ryb i rozmnażania ryb. Bardzo się przyda, a kosztuje kilkanaście złotych. Plus najmniejsza grzałka i najmniejszy filtr. Zadbajcie o nie od początku, szybko zobaczycie jak jest przydatne.

27. Metoda kropelkowa - jak to się robi?

Ryb nie można tak po prostu wrzucić do akwarium - to dla nich bardzo duży szok. Ryby zwykle dostaniemy w sklepie zapakowane w foliowy worek. Bierzemy go i wkładamy ciągle zawiązanego do akwarium, niech tak pływa przez godzinę, aż temperatury wody powoli się wyrównają. Potem otwieramy ostrożne worek, wywijając kilka razy na zewnątrz jego brzeg (cały czas nie wylewając z niego wody), tak żeby nadal pływał w akwarium, teraz już otwarty. Odlewamy z worka do ścieku małą ilość wody (powiedzmy pół szklanki) i na jej miejsce wlewamy taką samą ilość wody z akwarium. Odczekujemy kilka minut i czynność powtarzamy - aż do wymienienia mniej więcej całości objętości wody w worku, tak żeby cały proces zajął ok. 2-3 godzin. Wtedy możemy już przełożyć rybę do akwarium, za pomocą siatki. Nie można pozwolić, aby woda z worka dostała się do akwarium, wylewamy ją w całości do ścieku. Dodam jeszcze, ten proces należy przeprowadzać przy zgaszonym lub przyćmionym świetle - ryby są wtedy znacznie spokojniejsze i lepiej znoszą zmiany otoczenia.

28. Jak dbać o regularność oświetlenia i czas jego włączenia? Ile czasu lampy mają się świecić?

Najprościej - kupując najtańszy i najprostszy wyłącznik czasowy za kilkanaście złotych, regulując go tak, abo czas świecenia wynosił ok. 10 - 12 godzin, i przypadał na czas dnia. W nocy światło ma być wyłączone - ryby też muszą kiedyś odpocząć, poza tym ciemność jest również potrzebna... roślinom.

29. Włożyłem do wody korzeń - następnego dnia woda nabrała dziwnego koloru.

Tak bywa. Korzenie barwią wodę garbnikami. Oprócz koloru nie jest to nic złego, a i sam kolor wielu osobom się często podoba. Również ryby zwykle lubią wodę z dodatkiem garbników.Czy to przejdzie? Zwykle tak, po jakimś czasie - kilku tygodniach, miesiącach... Są i takie które barwią po kilku latach :-)

30. Czy przy podmianie wody wyjąć ryby z akwarium?

Nie. Podmianę wody robimy z pływającymi w akwarium rybkami, ważne jest tylko aby robić to delikatnie i żeby świeża woda miała temperaturę jak najbardziej zbliżoną do temperatury panującej w akwarium.

31. Jak często czyścić dokładnie akwarium, łącząc to z wygotowaniem żwirku, wymianą całej wody, odkażeniem sprzętów itp.?

NIGDY!!! Tego się nie robi - bo zabijamy wtedy wszystkie wyjątkowo pożyteczne w akwarium mikroorganizmy. Każde takie porządki to konieczność założenia akwarium od początku, jakby nigdy nie istniało.

32. Czy są szanse, że moje akwarium nagle pęknie i wszystko się z niego wyleje?

Tak, to może się zdarzyć. Akwaria robi się ze szkła, które niestety czasem pęka. Jednak nie należy się tym przejmować, taka sytuacja "sama z siebie" zdarza się wyjątkowo rzadko i najprawdopodobniej nigdy Was nie spotka. 99,999% akwarystów nigdy nie przeżyło takiej "przygody". Oczywiście, w celu minimalizacji potencjalnych szkód, nigdy nie uderzamy w zbiornik twardymi przedmiotami (szczególnie zwróćcie uwagę na różne zameczki czy kamienie). Przed zakupem warto również dokładnie obejrzeć zbiornik - czy klejenia są dokładne (brak jakichkolwiek bąbelków powietrza w spoinach!), czy szkło nie jest uszczerbione bądź w inny sposób uszkodzone. Niebezpieczne są również rysy - szkło jeżeli ma już pęknąć, to na pewno tam, gdzie zostało zarysowane. Nowy zbiornik żadnych rys mieć nie powinien.

I jeszcze mała dygresja - czym większe akwarium, tym większe szkody w razie tragedii. Jeżeli decydujecie się na kilkusetlitrowy zbiornik, ubezpieczcie go jak i mieszkanie od skutków zalania z akwarium. Większość towarzystw ubezpieczeniowych zrobi to bez problemu, za groszową roczną składkę.

33. Mam akwarium 20l, w nim xx neonek, yy gupików, zz krewetek. Czy mogę dołożyć trzciniaka?

To tylko przykład, ale prawdziwy i smutny. Większość młodych, początkujących i niedoświadczonych Akwarystów zaczyna od malutkich akwariów. Do których próbuje wtłoczyć jak najwięcej jak najbardziej widowiskowych ryb. No bo jak się ma taki neonek do pielęgnicy albo i piranii? No przecież da się wcisnąć do tego akwarium, najwyżej ryba nie może (bo nie ma gdzie ;-) ) zawracać... Niestety, nie tędy droga, chyba że szukamy problemów, chorób, niesławy na forum itp. Zasada jest prosta - chcesz mieć dużo dużych i ładnych ryb ,musisz mieć duże akwarium. W związku z czym odpowiedź jest prosta i oczywista - nie dokładamy nic do tak małego akwarium.

34. Czy mogę wyjechać na weekend i nie karmić wtedy ryb?

Tak, nic im się nie stanie. A nawet zaleca się robić rybom regularne 1-2 dniowe głodówki. I tak jedzą za dużo.

35. A co z wakacjami?

Jeżeli chodzi o wyjazd na tydzień czy nawet dwa przy mniej wymagających gatunkach (jak np. gupiki czy neonki), nie ma problemu. Ryby doskonale sobie poradzą wtedy bez jedzenia, najwyżej poskubią trochę roślin. Przy dłuższych wyjazdach trzeba poprosić kogoś zaufanego o doglądanie akwarium. Dobrze wtedy nie tylko powiedzieć takiej osobie co ma zrobić, a również pokazać, jakie ilości pokarmu ma podawać i o co chodzi z podmianą wody ( o ile wyjazd jest naprawdę długi, przy trzech tygodniach nic złego się bez podmiany nie stanie). Dobrze jest również zostawić tylko taką ilość pokarmu, jaką sami wiemy że w okresie wyjazdu podalibyśmy rybom, najlepiej podzielona na codzienne porcje. To nie pozwala zastępczemu opiekunowi na przesadzanie z ilością sypanego jedzenia.

35. Mam chorą lub prawdopodobnie chorą rybę. Co robić?

Pierwsza i podstawowa rzecz - podejrzaną rybę należy oddzielić od pozostałych. Najlepiej do akwarium kwarantannowego ( a nie mówiłem że się przyda? ), ale jeżeli takiego nie mamy, może być dowolne duże i bardzo czyste naczynie- np. 5l słoik. Dajemy w nim wodę z akwarium (jeżeli mamy odstałą, może być pół na pół). Po wpuszczeniu ryby podnosimy temperaturę o ok. 2-3 stopnie więcej niż zwykle, pamiętając też o dobrym napowietrzaniu. A potem możemy zacząć szukać co rybie jest i jak ją dalej leczyć. Wiele odpowiedzi znajdziecie np. tu: http://e-akwarystyka.pl/forum21.h ... 549c90bf38

Dodam jeszcze, że leczenie w osobnym zbiorniku jest wielokrotnie bardziej skuteczne i tańsze od leczenia w akwarium ogólnym. Jedna porcja leku dla 100l akwarium to ilość, jaka wystarczy na kilka-kilkanaście kuracji w akwarium kwarantannowym...

36. Mam chorą rybę, na wszelki wypadek wrzuciłem do akwarium wszystkie "rybie" leki jakie miałem - czy dobrze zrobiłem?

Bardzo źle się stało... Nigdy nie wrzucamy bądź wlewamy leków do zbiornika ogólnego bez konkretnej potrzeby. Nigdy też nie "leczymy" ryb czym popadnie. Przypadkowo dobrane do nieznanej nam choroby leki mogą nawet ryby zabić. A naprawdę prościej jest najpierw zapytać na forum. Tu też napisze kilka słów na temat profilaktyki - nigdy nie stosujemy w akwarium leków "profilaktycznie", żeby ryby w przyszłości nie zachorowały. To nic nie daje, a wręcz odwrotnie, zwykle szkodzi. Najlepsza profilaktyka to zapewnienie rybom właściwych warunków, braku stresu itp. Wtedy same doskonale poradzą sobie z wszelkimi możliwymi chorobami.

37. Czy w akwarium konieczne są żywe rośliny - a może można kupić sztuczne?

Ze względu na utrzymanie prawidłowego cyklu azotowego, żywe rośliny są konieczne. One nie tylko ładnie wyglądają, są również bardzo istotnym elementem przetwarzania produktów materii. I zwykle nie da się ich niczym zastąpić. Sztuczne roślinki spowodują tylko rozrost glonów oraz niebezpieczeństwo pokaleczenia się ryb.

38. Gdzie kupić ryby? Bo niektórzy mówią, że te ze sklepu przenoszą choroby i są niebezpieczne...

Sklep to dokładnie takie samo miejsce na zakupy jak każde inne. Szczególnie, że to nie jest tak, że z akwarium sklepowego przenosimy jakieś szczególnie groźne choroby czy stworzenia, których w naszym akwarium nie żyją. Ona żyją w każdym zbiorniku, czy tego chcemy czy nie - a krytyczny jest sam fakt... transportu ryb. To dla nich olbrzymi stres, a co za tym idzie - olbrzymi spadek odporności. I wtedy pojawiają się choroby "przywleczone" ze sklepu. Tak samo może być - i często bywa - z rybami i roślinami bezpośrednio od hodowców. Co na to można poradzić - ano właśnie kwarantannę! Tam trafiają wszyscy nowi mieszkańcy naszego pięknego zbiornika - i tam spędzają pierwsze kilka/kilkanaście dni. I jeżeli jesteśmy pewni, że są zdrowi, nie przywlekli żadnej plagi czy inwazji ślimaków, wprowadzamy ich do akwarium ogólnego. To w zasadzie jedyna i jednocześnie w 100% pewna metoda.

Oczywiście - jest też druga strona medalu. Kupując ryby w sklepie należy zwrócić uwagę na:
- porządek w akwariach
- brak chorych ryb a tym bardziej martwych ryb w zbiornikach
- brak "profilaktycznego" traktowania zbiorników lekami/odkażaczami/czymkolwiek innym
- prawidłowe zachowanie zwierząt (np. przyjmowanie pokarmu czy "normalny" sposób pływania)

Jeżeli coś z tych spraw jest nie tak, zdecydowanie odpuśćmy sobie taki zakup. Bo to może być zupełnie nam niepotrzebne źródło problemów. A już na pewno nigdy nie posuwajmy się do akcji typu "taka piękna ale chora rybka - URATUJĘ JĄ"! Zwykle nie tylko nie uratujemy (i stracimy kasę) ale jeszcze z powodzeniem (nie stosując kwarantanny) wytrujemy część (albo i całą) naszej obsady...


Ale... nie oznacza to że sklepy zoologiczne są z założenia złe. Jest wiele sklepów, które można z czystym sercem polecić, ba - nawet wskazać jako pewne i sprawdzone miejsce, gdzie nic złego się zdarzyć nie powinno. Zawsze można również nabyć ryby bezpośrednio od hodowców - np. kontaktując się z nimi poprzez Forum lub serwisy aukcyjne.

39. Czy podczas podmian i normalnej "obsługi" akwarium trzeba z niego wyjąć ryby?

Nie, jeżeli nie ma ku temu konkretnych (i raczej wyjątkowych) wskazań, ryby zawsze pozostają w zbiorniku.

40. Mam na strychu/w piwnicy stare akwarium i osprzęt - czy mogę go użyć?

Jeżeli akwarium nie przecieka, a osprzęt jest technicznie sprawny - jak najbardziej TAK :) Szczelność akwarium sprawdzamy oczywiście napełniając je wodą na jakieś dzień - dwa, w miejscu gdzie może bezpiecznie dojść do wycieku. W tym samym momencie można sprawdzić stan filtra i grzałki.

41. Czy można mieć więcej niż jednego bojownika (kolorowego samca) w jednym akwarium?

Nie, nie można. Od razu uprzedzam że podjęcie takiej próby zwykle skończy się śmiercią ryb. Bojowniki trzymamy w haremach samiec i 3 lub lepiej 4 samice (możecie spotkać się z zapisem 1+4) w co najmniej 60l akwarium. Nie polecamy jednak takich połączeń osobom początkującym i wrażliwym, nie posiadającym również kilku akwariów.

42. Co to jest akwarium LT? Czy to trudne?

Akwarium LT (low tech) to akwarium w którym w odróżnieniu od opisywanego w tym artykule akwariów HT (high technology) stosuje się naturalną stabilizację i zrównoważenie ekosystemu. Oznacza to że można zbudować zbiornik bez udziału skomplikowanego czasami nawożenia, dużej ilości światła i CO2. Ale NIE JEST ŁATWE i NIE JEST zalecane początkującym. Trzeba mieć sporą wiedzę, żeby stworzyć środowisko odpowiednio zbilansowane, akwarium takie niesie za sobą również szereg innych ograniczeń i trudności. LT nie jest wbrew pozorom prostsze w założeniu i utrzymaniu, to trochę bardziej zaawansowana akwarystyka moim skromnym zdaniem nie dla osób początkujących. Jeżeli jednak jesteście zainteresowani, na forum jest sporo artykułów na ten temat.

43. Skąd Wy to wszystko wiecie? Ja chyba nigdy się tego nie nauczę...

Wiemy to z praktyki i doświadczenia. I też kiedyś popełnialiśmy Wasze błędy. Za pół roku sami będziecie się z siebie śmiać - akwarystyka naprawdę nie jest taka trudna,jak się na początku wydaje,szczególnie jak się przestrzega kilku podstawowych zasad i jest się... cierpliwym.


I tu chciałbym powoli kończyć - chyba że macie jeszcze jakieś sugerowane proste i oczywiste pytania o których zapomniałem - proszę o informację, będę uzupełniał :-)


...dodany punkt info o LT 24.09.2013
Ostatnio zmieniony 2013-10-03, 13:05 przez maol, łącznie zmieniany 16 razy.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Pentagram666mar
Stały bywalec
Posty: 220
Rejestracja: 2010-06-19, 15:22
Pojemność akwarium: 250
Imię: Krzysiek
Nazwisko: Marciniak
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkującyc

Post autor: Pentagram666mar » 2011-02-12, 00:17

maol pisze:14. No ale ta piękna welonka....

Welonka potrzebuje bardzo dużego zbiornika, ok. 50l na jedną, samotną rybę. Nie można
trzymać jej z większością popularnych rybek akwariowych, gdyż jest zimnolubna. Wymaga bardzo dobrej filtracji, gdyż mocno brudzi wodę. Proponuję trzy razy przemyśleć jej zakup - pomimo z początku ciekawej rybki, szybko będziemy zwykle chcieli zmienić ją na inne. A wtedy jest to problem.
Nie Nie Nie! welonka na 50 litrów nie da rady. Co z tego, że przeżyje? pawiooka też pociągnie trochę w tym zbiorniku. Na dobrą i wieloletnią chodowlę tych ryb (czyli aż umrą ze starości nie z karłowacenia) trzeba poświęcić zbiornik 200-250l. Gurami mniejsza sporo ryba, a wszyscy mówią że 112l nie starczy, one osiągają 10cm długości, welonki-18cm. Może i mało ruchliwe ale jednak spore ryby.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkujących

Post autor: blue_betta » 2011-02-12, 00:46

Ja jeszcze bym tylko dopisał kilka króciutkich zdań.
Jeżeli kamień i załóżmy sterylniak dla paletek - warto podłożyć nawet kawałeczek styropianu. Do akwarium z wodą oczywiście wkładamy powolutku, bo inaczej można się przekonać o wytrzymałości dna ;)

Z samcami bojowników też jest bardzo różnie. Jeżeli są 'obce' samce, które przez długi czas się widzą (np. duże akwarium przedzielone na 2) to po jakimś czasie po prostu tracą sobą zainteresowanie. Znam wiele przypadków, kiedy bojowniki były trzymane w akwarium przedzielonym na chyba 5 boxów i pewnej nocy 1 ryba przecisnęła się do boxu obok i nic. Lub hodowla 2/3 samców w 160l. Ale to naprawdę wysoka szkoła jazdy - nigdy nic nie wiadomo co może się stać. W końcu to tylko ryby. W każdym bądź razie nie polecam takiej 'zabawy' początkującym bez pustych, dojrzałych kilku akwariów obok.
Przy rodzeństwie czasem nie dochodzi do większych przejawów agresji, wystarczy 112l i dużo roślin.

Uważam, że warto też napisać o tym, że bojowniki nie hoduje się w parach. Najlepiej minimum 1+4 i ponad 60l. I to połączenie NIE dla początkującego. Trzeba też się liczyć z agresją samic w stosunku do samca.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkujących

Post autor: maol » 2011-02-12, 20:02

Zmieniam zgodnie z Waszymi sugestiami :) Z którymi w pełni się zgadzam.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Barzaj
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2011-02-16, 22:45
Pojemność akwarium: 52
Imię: Bartek
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkujących

Post autor: Barzaj » 2011-02-17, 23:10

takie pytanie będę miał grzałkę zdolną do 36 stopni czy ustawienie takiej temperatury przy przygotowaniu mikroflory można przyspieszyć jej rozwój ?A i kiedy można sadzić rośliny i jakie są zasady przygotowania żwirku dla roślin. :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkujących

Post autor: maol » 2011-02-18, 10:07

A po co cokolwiek przyspieszać? Akwarium ma dojrzeć samo, bez wspomagania. Poza tym, ma być stabilne, a nie ugotowane.

Rośliny sadzisz na samym początku. Im dojrzewanie nie jest specjalnie potrzebne. A żwirek starczy po prostu dokładnie, kilkukrotnie wypłukać.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Barzaj
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 2011-02-16, 22:45
Pojemność akwarium: 52
Imię: Bartek
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkujących

Post autor: Barzaj » 2011-02-18, 17:17

JA nie chce ugotować akwarium tylko sadzę że tak można przyspieszyć naturalne dojrzewanie przez optymalizacje wymagań bakterii azotowych i innych
Jedyne czego się boje że bakterie patogenne (chorobo twórcze ) też się mogą rozwinąć.
A trzeba jakąś ziemie lub coś czy wystarczy rośliną żwirek ??
:]

Paula
Zainteresowany
Posty: 33
Rejestracja: 2011-02-18, 18:34
Pojemność akwarium: 0
Imię: Paulinka
Lokalizacja: Muszna

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkujących

Post autor: Paula » 2011-02-18, 19:12

mam pytanko na temat molinezji ostatnio zachowuje się dziwnie bo chowa się pod filtrem w rogu i ma lekką plamę na brzuchu

[ Dodano: 2011-02-18, 18:12 ]
a na dodatek odgania inne ryby :D

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkujących

Post autor: maol » 2011-02-19, 18:32

A ja proszę o założenie własnych wątków. To jest informacyjny wątek ogólny.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

obek
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 2014-09-26, 22:36
Imię: Marek

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkującyc

Post autor: obek » 2014-09-28, 16:42

27. Metoda kropelkowa - jak to się robi?
worek, wywijając kilka razy na zewnątrz jego brzeg (cały czas nie wylewając z niego wody), tak żeby nadal pływał w akwarium, teraz już otwarty. Odlewamy z worka do ścieku małą ilość wody (powiedzmy pół szklanki) i na
Co to znaczy bo nie bardzo wiem jak to zrobić.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkującyc

Post autor: maol » 2014-09-28, 19:47

Po prostu chodzi o to, żeby w worku bardzo powoli wymienić wodę na tą pochodzącą z akwarium, jednocześnie nie pozwalając na dostanie się wody "sklepowej" do akwarium. Czyli - z worka szklanka wody do kibla, do worka szklanka wody z akwarium. I tak z 10x, przez jakieś dwie godziny.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

aquapsychol
Stały bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 2014-01-13, 19:18
Pojemność akwarium: 212
Imię: S³awek
Lokalizacja: WLKP

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkującyc

Post autor: aquapsychol » 2014-09-28, 21:32

Ja kłade wiaderko na podłodze i spuszczam cienkim wężykiem ze zwykłym zaworkiem wode z akwarium. Całośc ustawiam tak żeby raźno kapało. Przychodze po 3-4 h dolewam wode do akwarium i wpuszczam ryby. Tylko uwaga żeby sie nie przelało :) Ryby nawet nie bledną

Lewkoo
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2014-10-13, 12:53
Imię: Ludwik

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkującyc

Post autor: Lewkoo » 2014-10-13, 12:54

Bardzo przydatny temat, odpowiedział na wiele moich wątpliwości. Dzięki!

rybek
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2015-05-07, 16:31
Imię: Kamil
Kontakt:

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkującyc

Post autor: rybek » 2015-05-14, 15:12

Dzięki za tego posta, wszystko fajnie i jasno napisane. Do tego podzieliłeś przejrzyście cały tekst na punkty co ułatwia odnalezienie się w temacie. Dzięki tobie łatwiej mi wejść w świat akwarystyki :)

daxter1960
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2020-01-02, 08:35
Pojemność akwarium: 25
Imię: Roma

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkujących

Post autor: daxter1960 » 2020-01-13, 18:27

Witam czy muszę żwirek oprócz dokładnego wypłukania wkilku wodach prze pierwszym załozeniem akwarium równiez wyparzyc inni wspominaja o wygotowaniu , żwirek kupiony w sklepie akwarystycznym.Chce hodowac rosliny żywe czy zrobic wartwe ziemi i na to żwirek lub podłoża np JBLmanado bo słyszałam że te z tetry podwyższaja twardośc wody. Czy nie trzeba nic tylko żwir rosliny sie przyjmą ? proszę o poradę.

ODPOWIEDZ