Jak utrzymać niskie ph (6.5) i niskie kh (1-2) podnosząc gh?

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

fanderix
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2015-02-09, 13:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: fanderix

Jak utrzymać niskie ph (6.5) i niskie kh (1-2) podnosząc gh?

Post autor: fanderix » 2015-02-09, 13:20

Witajcie,
Temat wałkowany na milion sposobów na forach, ale nigdzie nie znalazłem satysfakcjonującej mnie odpowiedzi. Jak utrzymać niskie ph (6.5) i niskie kh (1-2) podnosząc gh. Co zrobić, aby odpowiednio zbilansować ph, gh, kh, aby były one na stabilnym poziomie. Używam wody RO i dodaję odpowiednio mineralizatora oraz trochę sody aby podnieść kh.
Chcę uzyskać następujące parametry:
Ph 6,5
Gh 6,5-7
Kh 1-2

Do wody RO najpierw dodaję sody oczyszczonej (czystej bez ulepszaczy spożywczych) to podnosi mi kh do 1-2 (ph dochodzi wówczas do poziomu 6). Następnie dodaję mineralizatora (V6 – wcześniej dodawałem mosura mineral plus, ale mi się skończył) i dodaję tyle aby uzyskać Gh 6.5-7 d. Niestety jak wówczas mierzę ph to wynosi ono już 7,5.
Próbowałem dodawać aquacid do wody (zbijałem nim PH tak do 6,4), ale po pierwsze zbijało kh do 0, po drugie mocno podnosiło PO4, po trzecie i tak jak po 2 dniach robiłem test parametrów w baniaku z przygotowaną do podmian wodą to ph przekraczało 7 (no i pozbywałem się kh).

Z góry dziękuję za wskazówki.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak utrzymać niskie ph (6.5) i niskie kh (1-2) podnosząc

Post autor: maol » 2015-02-09, 15:10

Niska twardość węglanowa, wysoka ogólna... Ja bym ograniczał związki oparte o wapń, a używał związków magnezu. pH będzie się przy tym oczywiście zmieniać, ale to zawsze jest kwestia eksperymentu. Pytanie nie tylko z ciekawości brzmi - po co Ci tak dokładnie zbilansowana woda? Co wymaga aż takich dokładnych parametrów?
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

bojar
Forumowicz
Posty: 141
Rejestracja: 2008-03-11, 09:25
Pojemność akwarium: 375
Imię: Wojtek
Lokalizacja: W-wa

Re: Jak utrzymać niskie ph (6.5) i niskie kh (1-2) podnosząc

Post autor: bojar » 2015-02-14, 01:46

Aktywne podłoże.

ODPOWIEDZ