Jak wybrać panele ścienne do Twojego biura doradza salon z katowic

Tylomelania w malawi?

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
kachnanachna
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2013-03-03, 12:07
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Tylomelania w malawi?

Post autor: kachnanachna » 2016-01-26, 15:32

Mam nietypową sprawę. Do tej pory miałam baniak towarzyski 240 l z mieszkańcami głównie z Ameryki Południowej, od roku jestem też w posiadaniu ślimaczycy Tylomelania, która co jakiś czas rodzi małe ślimaki, do tej pory co najmniej 3, jednak przymierzam się do konkretnych zmian, chciałabym założyć malawi, rozważam gatunki Red, Saulosi lub Acei. Jednak mam wielki sentyment do mojej ślimaczycy, dlatego moje pytanie brzmi: czy tylomelania może zostać pożarta przez pyszczaki? Lub też, czy w ogóle ma szanse na przeżycie w takim akwarium jakim jest malawi? Mam nadzieję na jakieś opinie lub własne doświadczenia.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Tylomelania w malawi?

Post autor: maol » 2016-01-26, 15:35

Możesz ją trzymać, i raczej nic się jej nie stanie. Pyszczaki sa agresywne, ale raczej tylko dla ryb.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
kachnanachna
Zainteresowany
Posty: 50
Rejestracja: 2013-03-03, 12:07
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kasia
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tylomelania w malawi?

Post autor: kachnanachna » 2016-02-01, 14:07

Dziękuję Maol za jedyną, choć zwięzłą i konkretną odpowiedź :) Mam nadzieję, że będzie dobrze...

A tak przy okazji, żeby nie zakładać nowego tematu... Kilka pytań do doświadczonych kolegów w sprawie zakładania malawi w 160 l:

1. Ponieważ w Malawi nie trzeba dużo światła chciałabym zakupić jedną lampę (LED) jako światło dzienne + reflektor MOONLIGHT LED 1W AQUAEL jako oświetlenie nocne. Wybierać lampę o barwie światła 6500 czy 8000? Być może to istotne, że planuję zakup jasnego (białego lub lekko szarawego) piasku i ciemne, być może, czarne skały. Czytałam, że podobno fajnie jest połączyć 6500 z 8000 i to ładnie wygląda, ale raczej wolałabym zadowolić się jedną lampą. Podoba mi się to:

http://www.aquael.pl/produkty/akwarysty ... #szczegóły
i to
http://www.diversa.info.pl/prod_423_osw ... 27_4w.html (ale tu tylko 6500 jest)


2. Szukam współlokatorów dla haremu Saulosi, co byście polecili do takiego litrażu? Wiem, że 3 gatunki raczej nie będą wchodziły w grę, dlatego chciałabym poszukać kogoś w innych kolorach niż Saulosi.


3. Mam u siebie naprawdę fajny akwarystyczny sklep z ogarniętym sprzedawcą, ale jak pyszczaki są małe, to wiadomo, że odróżnienie płci jest albo niemożliwe, albo bardzo trudne. Dlatego moje 3 pytanie jest bardzo hmmm naiwne. Co mam zrobić jeśli po jakimś czasie okaże się że kupując 2 haremy np 1+5 i 1+5 okaże się, że jednak mam 2+3 i 4+1? :D Tak po prostu iść do zoologa oddać nadmiar samców i starać się znaleźć samice? :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Tylomelania w malawi?

Post autor: maol » 2016-02-02, 09:26

1. Jedna świetlówka w zupełności wystarczy, i ja bym dał raczej 8000K. W malawi czym mniej światła, tym lepiej - pamiętaj o tym, ze nie ma tam roślin, a co za tym idzie - glony nie mają konkurencji.

2. Np. Red Red.

3. Dokładnie tak. Zawsze można też kupić trochę starsze osobniki, zwiększając sobie szanse :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ