[30 litrów] Forest of Chaos

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Vexatus
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 2016-01-31, 14:10
Imię: Patryk
Kontakt:

[30 litrów] Forest of Chaos

Post autor: Vexatus » 2016-02-12, 23:50

Witam! Przedstawiam jeden z mniejszych moich baniaczków. Akwarium zostało zalane 15 października 2015 roku. Baniaczek to standardowe 30 litrów - 40x25x30cm. Filtracja to zwykły chiński HDOM AP-300L. Ogrzewanie to AQUAEL Comfort Zone 25W. Oświetlenie to trochę skomplikowana sprawa jak na zbiorniczek tej wielkości - żarówki energooszczędne 5W 4000K i 12W 2700K + taśma 15xLED o bliżej niezidentyfikowanej temperaturze barwowej (teoretycznie 6500K, ale taśma nieco zmatowiała i daje nieco żółtawe światło).

Baniak ma bardzo prostą aranżację i nie ma się za bardzo nad czym rozpisywać, bo doskonale wszystko widać. Podłoże to w 50% piasek do piaskownic i w 50% jakiś bardzo drobny żwir kwarcowy AQUAEL (nie mam pojęcia co to takiego ani skąd się u mnie wzięło - znalazłem w garażu i wykorzystałem). W piasku zostało dodatkowo zakopanych 30 liści dębu. W akwarium znajdują się jeszcze 2 niewielkie korzenie, kilka gałęzi orzecha włoskiego i kilka liści dębu. Więcej zdjęć i info na temat baniaka na bieżąco na blogu: http://www.vexatus.net/moje-akwaria/for ... chaos-2016. W ciągu kilku dni blog powinien już działać jak trzeba. Jeśli czas pozwoli...

Co do roślin, to rosną tutaj sobie spokojnie nadwódki tajlandzkie, krypcie wendtii green, jakieś szczątki nurzańca śrubowego i trzy niewielkie bliżej niezidentyfikowane kryptokoryny.

Obsada zwierzęca w chwili obecnej to tylko i wyłącznie jeden samiec Betta splendens, który mieszka tutaj tylko tymczasowo, bo dedykowane dla niego lokum rodzi się w wyjątkowych bólach...

Obrazek

Kiedy go kupiłem był niemal całkowicie czarny, ale po kilku dniach i zmianie warunków zaczął się wybarwiać i obecnie w zależności od padającego światła jego czarne łuski i płetwy przybierają kombinację czerni z turkusowym i różowym albo taką jak widać na zdjęciu powyżej.

Na sam koniec jeszcze jedno zdjęcie z wykorzystaniem oświetlenia tylko o barwie 2700K, przy którym baniaczek wygląda (przynajmniej w rzeczywistości) najlepiej i najbardziej klimatycznie.

Obrazek

Dla zainteresowanych krótki filmik: http://www.youtube.com/watch?v=r_OOUJEfq7I

Jeśli komuś się spodoba, to na YT można znaleźć jeszcze 2 kolejne filmy, na których widać między innymi jak akwa prezentuje się z wykorzystaniem każdego typu oświetlenia jakie wpakowałem pod pokrywę. Wszelkie uwagi krytyczne mile widziane. Pozdrawiam.
Moje baniaczki na forum: 96 litrów dla Pangio oblonga.
Mój skromny blog akwarystyczny i mój katalog stron - zapraszam!

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: [30 litrów] Forest of Chaos

Post autor: kbtor » 2016-02-13, 18:23

Bardzo ladny zbiornik. Naturalny nielad, nic pod linijke. Bardzo lubie tego typu akwaria.
A co docelowo bedzie tu plywalo po bojowniku?
Co do tych kolorow, pamietam ze kiedys mialem labeo i bylo cale czarne. Ale pewnego dnia slonce padlo na akwarium i ten bandyta wylazl do swiatla. Absolutnie nie byl czarny. Swiecil sie niesamowitym fioletowym kolorem :)
Obrazek

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [30 litrów] Forest of Chaos

Post autor: Jarus » 2016-02-13, 18:35

Bardzo ładny kawałek 'rowu' gdzieś przy lesie. Za kbtor: co tu będzie mieszkać?
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Vexatus
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 2016-01-31, 14:10
Imię: Patryk
Kontakt:

Re: [30 litrów] Forest of Chaos

Post autor: Vexatus » 2016-02-13, 20:54

Staram się jak najmniej ingerować w to co się dzieje w akwariach i dzięki temu mają własni taki dziki i dość naturalny wygląd. Poza karmieniem, czyszczeniem filtrów i okazjonalnym przetarciem przednich szyb nie robię właściwie nic. Rośliny łodygowe przycinam jak już wyłażą z akwa, a kryptokoryn wcale nie ruszam.

Docelowo z roślin ma dojść jeszcze rogatek, pistia i najas (mało azjatycka roślina, ale idealnie by mi tu pasowała).

Jeśli chodzi o ryby to marzy mi się tutaj parka Betta coccina, albo 2 parki Betta albimarginata. :D Miałem możliwość zakupu Betta coccina, ale zbiorniki były niegotowe (specjalnie dla nich szykuję jeszcze jeden większy), a co do tych drugich to nie mam pojęcia jak i gdzie je można kupić. Dzikie bettaski to takie marzenie do zrealizowania na kiedyś tam i mam nadzieję, że się uda...

Na dzień dzisiejszy baniak okupuje tylko jeden samiec Betta splendens, który czeka, aż skończę dla niego akwarium. Była jeszcze opcja an skrzeczyki karłowate, ale akwarium jest chyba trochę za małe...
Moje baniaczki na forum: 96 litrów dla Pangio oblonga.
Mój skromny blog akwarystyczny i mój katalog stron - zapraszam!

Vexatus
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 2016-01-31, 14:10
Imię: Patryk
Kontakt:

Re: [30 litrów] Forest of Chaos

Post autor: Vexatus » 2016-07-23, 19:01

Czas na małą aktualizację baniaczka... Na początek małe sprostowanie - baniaczek został zalany 18 października 2015 roku, a nie 15 października. :) Akwarium właściwie niewiele się zmieniło od czasu ostatniej aktualizacji. Może tylko nieco zarosło i doszło nieco roślin. :) Właściwie nie za bardzo jest się o czym rozpisywać, bo wszystko widać na zdjęciach i na filmiku. Więcej szczegółów na: http://www.vexatus.net/moje-akwaria/for ... chaos-2016. Zdjęcia i filmik zostały zrobione 18 lipca 2015. Ogólny widok:

Obrazek

Obecnie w akwarium rosną sobie: Cryptocoryne wendtii green (bez tej rośliny żaden mój baniak nie istnieje), Cryptocoryne wendtii tropica, Cryptocoryne jachnelli (nie wiem dokładnie co to za roślina - wcześniej nigdy jej nie miałem). Z tyłu na środku rośnie sobie Hygrophila corymbosa Thailand. Wreszcie mam także (dzięki uprzejmości kolegi) sporo nurzańca, więc Vallisneria spiralis panoszy się także tutaj. :)

Jak na razie w akwa mieszka na stałe tylko jedna samica DT odmiany kambodżańskiej. Od kilku miesięcy bezskutecznie szukam w lokalnych zoologach jakiegoś samca i innych samic tej odmiany. :) Obsadę uzupełniają oczywiście zatoczki. Na początku lipca baniaczek został także zainfekowany świderkami. Od tego czasu świderka widziałem jak na razie tylko raz - siedzą sobie zakopane w podłożu. :)

Obrazek

W najbliższym czasie nie planuję absolutnie żadnych zmiana w tym akwarium. Moja cała aktywność przy tym baniaczku sprowadza się w sumie tylko do karmienia i podmian wody. Obecnie dojdzie ewentualna przycinka nadwódek i usuwanie nadmiaru nurzańca, jeśli zacznie atakować przednią szybę. Wszelkie uwagi na temat akwa mile widziane.

Dla zainteresowanych jeszcze filmik na YT z wykorzystaniem każdego zainstalowanego w tym baniaczku oświetlenia:

https://www.youtube.com/watch?v=xQvDDSwW4DQ
Moje baniaczki na forum: 96 litrów dla Pangio oblonga.
Mój skromny blog akwarystyczny i mój katalog stron - zapraszam!

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: [30 litrów] Forest of Chaos

Post autor: Monique » 2016-07-23, 22:57

Mega naturalnie i mega pozytywnie, jak dla mnie super!

Vexatus
Zainteresowany
Posty: 35
Rejestracja: 2016-01-31, 14:10
Imię: Patryk
Kontakt:

Re: [30 litrów] Forest of Chaos

Post autor: Vexatus » 2016-07-24, 02:01

Dziękuję. :)

Nurzaniec został dosadzony całkiem niedawno, krótko przed aktualizacją. Czekam aż zaatakuje i częściowo zarośnie przednią szybę - wtedy dopiero będzie tutaj naturalny chaos. :)
Moje baniaczki na forum: 96 litrów dla Pangio oblonga.
Mój skromny blog akwarystyczny i mój katalog stron - zapraszam!

ODPOWIEDZ