Akwarium dla pielegnic severum

Moderator: ModTeam

swierq2
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-05-27, 11:45
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mariusz
Nazwisko: Swierkosz
Lokalizacja: Gliwice

Akwarium dla pielegnic severum

Post autor: swierq2 » 2008-06-06, 14:19

Witam wszystkich serdecznie .
Od pewnego czasu przymierzam się do założenia akwarium z pielęgnicami .Po przejrzeniu kilku stron poświęconych hodowli pielęgnic wybrałem severum. Chcę zakupić zbiornik 240 l. Moje pytania są następujące :
-Jakie inne ryby,zwierzęta (krewetki,ślimaki) mogę trzymać w tym zbiorniku i w jakiej ilości
- ile sztuk pielęgnic zakupić na początek
- jakiej wielkości zakupić ryby
- kupić je wszystkie w jednym sklepie czy np.samca w jednym ,a samice gdzie indziej (chodzi mi oto by rodzeństwo nie rozmnażało się ze sobą)
- jakiej firmy sprzęt :grzałka ,filtr (myślę o kubełkowym),oświetlenie.
- jakie podłoże, rośliny i inne dekoracje.
- czym sprawdzić parametry wody (mieszkam w Gliwicach może ktoś wie jaka tu jest woda?)
- jak zmieniać parametry wody (wydaje mi się że jest bardzo twarda)
- czego jeszcze nie uwzględniłem.
Z góry dziękuję za wszelka pomoc .

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Akwarium dla pielegnic severum

Post autor: kbtor » 2008-06-06, 18:39

Heros severus Pielęgnica plamooka Tu jest jej opis

Osobiście nie hodowałbym tej ryby w 240 litrach. Jakie wymiary akwarium planujesz?
Obrazek

Awatar użytkownika
RAMZES
Przyjaciel forum
Posty: 844
Rejestracja: 2007-02-25, 00:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Kalisz
Kontakt:

Re: Akwarium dla pielegnic severum

Post autor: RAMZES » 2008-06-06, 23:03

kbtor, Niezwykle wyczerpująca odpowiedź :)

swierq2
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-05-27, 11:45
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mariusz
Nazwisko: Swierkosz
Lokalizacja: Gliwice

Re: Akwarium dla pielegnic severum

Post autor: swierq2 » 2008-06-07, 12:36

Zbiornik będzie miał wymiary 120x40x50.Czytając informacje na temat severus spotkałem się z różnymi opiniami co do wielkości akwarium ,w sklepie zoologicznym powiedziano mi że minimum to 80 l.Dlatego jestem na tym forum i chcę dowiedzieć się od osób które miały do czynienia z tą rybą jak jest naprawdę .Jeśli uważacie że 240 litrów to za mało to pomyślę o innych pielęgnicach.Dziękuję za wszelką pomoc.Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-06-07, 13:19 ]
Witaj Ramzes ty również myślisz że 240 litrów to za mało ?Spodobał mi się twój piąty projekt obsady , tylko czy skalary mógłbym zastąpić pielęgnicą severus :)

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Akwarium dla pielegnic severum

Post autor: kbtor » 2008-06-07, 13:37

Tak jak twierdziłem wcześniej, to za małe akwarium dla tych ryb. Jeśli planujesz pielęgnice to stawiaj na długość i szerokość zbiornika, wysokość ma drugorzędne znaczenie ( pomijam kwestie skalarów itp. )

Co do porad w sklepach zoologicznych, to jedna z dyskusji ,
a to kolejna

Może napisz jakie pielęgnice Cię zainteresowały.

Jeśli chcesz hodować pielęgnice, to z innych ryb polecam jedynie zbroiniki. To pozwoli na uniknięcie potencjalnych konfliktów w razie tarła.

Aby zestawić dobraną parę, najlepiej kupić kilka młodych osobników z różnych źródeł. Kiedy para się dobierze ( lub kilka par ) resztę ryb należy usunąć ze zbiornika ( to się wiąże z koniecznością wcześniejszego ustalenia co zrobisz z pozostałymi rybami, a czasami wydanie ryb jest mocno kłopotliwe )

Sprzęt najlepiej sprawdzonych producentów.

Filtr zdecydowanie zewnętrzny, Eheim lub Tetra. Najlepiej o większej wydajności niż zalecany przez producenta.
Grzałka około 150W powinna wystarczyć, polecam Aquael.

Na podłoże najlepiej żwir o średniej granulacji, w której pielęgnice lubią kopać ( z tego powodu wszelkie konstrukcje muszą być zbudowane solidnie, bez możliwości zawalenia się )

Na piękne rośliny raczej nie licz. Mocne, mało wymagające. Pielęgnice preferują raczej ciemną wodę, więc i oświetlenie nie powinno być potężne.

Z ozdób to korzenie i kokosy.

Testy uważam za konieczność. Sam piszesz, że prawdopodobnie woda jest twarda, a bez testów tego nie stwierdzisz. W przypadku większych pielęgnic parametry nie są takie istotne. Większość z nich znakomicie sobie radzi w kranówce.
Obrazek

swierq2
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-05-27, 11:45
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mariusz
Nazwisko: Swierkosz
Lokalizacja: Gliwice

Re: Akwarium dla pielegnic severum

Post autor: swierq2 » 2008-06-12, 19:32

Witam.
Serdeczne dzięki #Kbtor za pomoc , skorzystałem z rady i
kupiłem sobie wczoraj test pH i gH .Wyszło mi że woda z mojego kranu ma ph 7,5-8 a twardość 21. Pomóżcie dobrać mi pielęgnice ,które byłyby wstanie wyżyć w takiej wodzie ,ewentualnie jak zmienić jej parametry .Testy robiłem na wodzie prosto z kranu i w wodzie odstanej do podlewania kwiatków, ta odstana była jeszcze twardsza 25 gH ( wynikać to może z faktu że konewka była bardzo zakamieniona.
Akwarium zakupię dopiero w listopadzie lub grudniu ,ale już teraz chcę jak najlepiej się przygotować bo w młodości zbyt wiele rybek uśmierciłem swoją niewiedzą.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

carl0s
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2016-12-31, 19:13
Pojemność akwarium: 250
Imię: Wojtek

Re: Akwarium dla pielegnic severum

Post autor: carl0s » 2016-12-31, 19:36

najlepiej będzie jeśli zakupisz 2 lub 6 sztuk. samce i samice należy kupić w innych sklepach.
ryby kup w wielkości od 4 do 8 cm. ;D

ODPOWIEDZ