Podłoże.... Ziemia ogrodowa? Hmm....

Wszystko na temat roślil słodkowodnych.

Moderator: ModTeam

Nicolele3
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2017-01-22, 17:35
Pojemność akwarium: 54
Imię: Nicole
Nazwisko: Krakowiak

Podłoże.... Ziemia ogrodowa? Hmm....

Post autor: Nicolele3 » 2017-03-15, 01:07

Witam.
W planach mam założyć akwarium 126-litrowe. Problem mam z doborem podłoża, by rośliny rosły ładne i zdrowe. Słyszałam o stosowaniu ziemii ogrodowej, co o tym sądzicie?

Bardzo bym prosiła o dokładny opis jak należy przygotować podłoże, ponieważ w moim aktualnym akwarium mam sam żwir i z roślinami trochę lipa - jedne się trzymają, a inne nie są w stanie przetrwać zbyt długo.
Prosiłabym o dokładne nazwy nawozów, jeśli będą one potrzebne i w miarę możliwości szczegółowe rozpisanie co muszę przygotować (kupić) i jak mam to podłoże wykonać.
(Dla jasności może być rozpisane w podpunktach, jednak poradzę sobie i bez tego).

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Podłoże.... Ziemia ogrodowa? Hmm....

Post autor: Loleczek » 2017-03-18, 02:22

To zależy od tego czy chcesz to zrobić tanio - na ziemi, czy wydać trochę więcej kasy na jakiś substrat. Tanio wcale nie oznacza źle, napisz jeszcze jakie świtełko planujesz w akwarium^^ Jeżeli zdecydujesz się na ziemię to polecam poszperać w tematach na forum, masa z nich została już przewałkowana. Na start polecam ten KLIK.
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

Nicolele3
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2017-01-22, 17:35
Pojemność akwarium: 54
Imię: Nicole
Nazwisko: Krakowiak

Re: Podłoże.... Ziemia ogrodowa? Hmm....

Post autor: Nicolele3 » 2017-03-19, 15:04

A jakie świetlówki polecasz? Co do flory (i ogółem jej rozwoju) to się kompletnie nie orientuję i dlatego jak będę miała to nowe akwarium chciałabym wcześniej już wszystko wiedzieć i nie popełniać tych błędów co popełniłam przy pierwszym akwarium.
Dlatego wszędzie czytam, pytam i szukam wiadomości jak zacząć :D

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Podłoże.... Ziemia ogrodowa? Hmm....

Post autor: Loleczek » 2017-03-19, 21:12

To zależy od tego czy chcesz mieć mało wymagające rośliny czy te trudniejsze w uprawie. Tylko musisz wiedzieć, że przy tych trudniejszych potrzebne jest mocniejsze światło, a za tym idą nawozy, dozowanie CO2 i sporo douczania się żeby to wszystko funkcjonowało. Jeżeli chcesz zacząć pomału to możesz przyjąć 0,3 wata na litr wody, wtedy możesz mieć żabienice, anubiasy, mchy, kryptokoryny, microsorum itp. To tak zwane akwarium LT (low tech) - tutaj jest ciekawy temat o akwariach LT KLIK.
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

darekjarek
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2020-03-27, 13:07
Pojemność akwarium: 450
Imię: darek

Re: Podłoże.... Ziemia ogrodowa? Hmm....

Post autor: darekjarek » 2020-08-03, 14:37

U mnie sprawdziło się podłoże z Amazonii (https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ ... nnego-3768), choć jest ono trochę kosztowne. Jednak nie stosowałem przy nim żadnych dodatkowych nawozów przez bardzo długi czas, a rośliny rosły jak szalone. Z jakością idzie w parze cena, ale JBL też ma dobre podłoża.

ODPOWIEDZ