www.elandom.pl/lista-ofert/mieszkania-oferta-sprzedaz/

Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o porady

Moderator: ModTeam

rohu
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2017-01-25, 16:57
Pojemność akwarium: 112
Imię: Hubert

Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o porady

Post autor: rohu » 2017-02-01, 14:47

Witam wszystkich
Na wstępie dodam, iż przeczytałem masę artykułów i porad - im więcej czytam tym mam coraz większy mętlik. Powiem tyle, że jak wybrałem obsadę akwarium to gryzie się ona z moim podłożem jak znowu zmieniam podłoże to nie pasują ryby itp itd.
Zbiornik 112 l. prosty AQUAEL
Oświetlenie led 2x16 W
Filtr MINIKANI 120 AQUAEL + sterylizator AS-3W
Grzałka z termostatem 100W AQUAEL - nie znam symbolu bo jeszcze jej nie mam
Dodatkowo napowietrzacz
Roślinki dobiorę tak żeby pasowały do obsady
Planuję jeden korzeń (chyba japoński red moor - najbardziej mi się podoba) + kilka kamieni z drugiej strony zbiornika (łupek drzewiasty)
Dodatkowo chciałem wulkan z umieszczonym wewnątrz kamieniem napowietrzającym z kolorowymi ledami tylko czy nie zwieśniaczę zbiornika takim czymś ?
Jeszcze ze 2 łupki z kokosa

Planowana obsada:
-pielęgniczki Ramireza 2+4
-neon innesa 10 szt.
-otosek 5 szt.
-kirysek 5 szt.

Wiem, że 6 Ramirezek może być za dużo ale wiem też, że u niektórych się to sprawdza - jeśli uważacie, że wystarczy parka to może doradzicie jaką jeszcze jedną inna parkę można by było dorzucić - chodzi mi o jakieś ładne rybki średniej wielkości (kolorowe - ładnie ubarwione) i takie żeby się wzajemnie akceptowały. Co do kirysków to pasują mi lamparcie ale proszę mnie poprawić - wiele osób sugeruje pandę - mi osobiście coś w nich nie pasuje - są jakieś takie przeźroczyste. Jeśli więcej lub mniej neonek to również proszę mnie poprawić. Co myślicie o kiryśniku czarnoplamym - będzie pasował - choć ze 2 szt.

I w reszcie to podłoże - wiem, że dla Ramirezek najlepszy byłby piasek kwarcowy. Ja osobiście chciałbym podłoże dwu kolorowe (czarno-białe). Biały piasek kwarcowy i czarny żwirek jakiś grubszy 3-5 mm. - wszystko rozdzielone lub np: zmieszany biały piasek 15 kg. z czarnym żwirkiem 5 mm. 2 kg. tak żeby ten czarny żwirek był widoczny co jakiś czas - które proponujecie chyba, że jedno i drugie byłoby dobre. Czy pod piasek i żwirek konieczne jest umieszczanie ziemi i jeśli tak to rozdzielić te podłoża jakąś siatką żeby ryby nie zmieszały ziemi z piaskiem ? A może całość żwirek 1-3 mm. w jednym kolorze - muszą te Ramirezki przesiewać go - nie obejdzie się bez tego ?

Z góry dziękuję za porady - na razie nic więcej nie przychodzi mi do głowy ale coś tu jeszcze wtrącę.
Proszę o zrozumienie - wiem, że były już takie tematy ale jestem trochę rozbity - może ten mój post pomoże mi się ostatecznie zdecydować na coś

Przemo11
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2017-01-19, 15:55
Pojemność akwarium: 190
Imię: Przemek

Re: Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o po

Post autor: Przemo11 » 2017-02-05, 12:00

Na pewno pisek zostanie zmieszany z biegiem czasu przez kiryski mieszające ciągle w podłożu.
Druga sprawa to moim zdaniem w piasku pojawią się strefy beztlenowe co będzie nie korzystnie wpływać na rozwój roślin o ile będziesz je miał?A co to za szkiełko bez pięknej żywej roślinności.
To takie moje dwie sugestie.Pozdrawiam

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o po

Post autor: Monique » 2017-02-13, 21:17

rohu, im prościej tym lepiej. Ramirezy i kirysy to piasek. Tylko i wyłącznie. Ewentualnie możesz kombinować ze zrobieniem plaży ale to już kwestia gustu i "wygody" takiego zbiornika, w którym podłoża przegrzebywane przez kirysy będą się mieszać i tego nie unikniesz.
Tak, ryby MUSZĄ przesiewać piasek bo takie są ich naturalne zachowania. Tak jak ludzie chodzą na dwóch nogach, tak ryb nie oduczysz ich naturalnego zachowania.

Jeśli chcesz mieć rośliny to COŚ w tym piachu wypadałoby mieć. Czy to będzie ziemia, kulki gliniane czy specjalny substrat to już zależy od Ciebie. Ja mam piach + ziemia i się sprawdza (bez grzebiących ryb), pamiętaj że w raz założonym akwarium nie powinno się mieszać, przesadzać roślin itd. Możesz spróbować na substracie albo kulkach glinianych.
Strefy beztlenowe powstają tylko tam gdzie nie ma wystarczająco dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, zdrowe rośliny = zdrowy system korzeniowy = dobra wymiana tlenu i obieg azotu w akwarium.

Zrezygnuj proszę z kolorowego wulkanu, możesz "zwieśniaczyć" baniak :P Dużo lepiej niż napowietrzacz działa ruch tafli wody. W ten sposób wymiana tlenowa jest wydajniejsza i bardziej naturalna.
Co do ryb to na moje oko w porządku. Ramirezy to wrażliwe na parametry wody ryby. Potrzebują wody czystej i starannie dopasowanej do ich potrzeb.

rohu
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2017-01-25, 16:57
Pojemność akwarium: 112
Imię: Hubert

Re: Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o po

Post autor: rohu » 2017-02-27, 17:19

Witam ponownie
Wystartowałem w końcu z baniakiem 112 l. - przeczytałem chyba już większość tego co tu jest napisane ale nie daje mi to spokoju co się u mnie dzieje.
Akwarium umyte, ziemia na spodzie przykryta żwirkiem, korzenie wygotowane w samej wodzie (gotowałem je kilka godzin - co godzinę wymieniałem wodę na nową) chociaż i tak lekko wodę barwiły po wygotowaniu, żwir i kamienie wypłukane. Urządzenia zamontowane - filtr mini kani 120 - pracuje bez przerwy, temp. wody 24 st.
Woda zalana 21 lutego o godz. 16.00 i taka czysta była do 9.00 23 lutego - od tej chwili zaczęła mętnieć - spodziewałem się tego bo tak tu ktoś napisał, że tak ma być.
Nie wiem co podkusiło i 24 lutego koło południa wlałem do baniaka 7 ml preparatu Tropical Bacto-active - ponoć miało to przyspieszyć wszystkie procesy - trochę żałuję, że nie byłem cierpliwy ale już po fakcie. W weekend do mętniejącej wody pojawiły się na końcówkach korzenia japońskiego takie brązowe włoski (mikroskopijne), które po części pływały na powierzchni i osadziły się na roślinkach. To, że woda nie pachnie jak woda to już nie wspomnę. Tak jak napisałem wcześniej - filtr chodzi cały czas, na dzień włączam napowietrzacz i zapalam światło tak na 8 godzin.
I teraz moje pytanie - czy tak ma być i mam czekać nadal aż zacznie się to klarować czy może trzeba już podmienić część wody (żeby nie było za późno) - zaczął się już 7 dzień od zalania. Powiem jeszcze, że jak wyłączę światło w baniaku to ciężko cokolwiek tam zobaczyć - jakby ktoś wody "powodziowej" nalał.
Proszę o jakąś radę.
Z góry dziękuję

ps. Monique - z wulkanu zrezygnowałem :)

Awatar użytkownika
owsianka
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2013-04-08, 15:26
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ryszard
Lokalizacja: 100Lica

Re: Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o po

Post autor: owsianka » 2017-02-27, 21:13

Nie rób podmiany wody bo to tak jakbyś zaczął od nowa z wodą w akwariumem. W tej chwili ja hoduję kiryski julii (lamparcie) i pandy. Julii mnożą mi się w ogólnym od kilku miesięcy. Pandy mnożyły mi się wcześniej. Teraz się nie mnożą bo zostało 4 szt. same samczyki. Mają już około 5 lat i pewnie dlatego z 7 szt. zostało 4.

rohu
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2017-01-25, 16:57
Pojemność akwarium: 112
Imię: Hubert

Re: Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o po

Post autor: rohu » 2017-02-27, 22:16

nie robię podmiany tylko pytam co robić żeby nie było za późno - wiem, że ta woda musi dojrzeć ale to moje pierwsze poważne akwarium dlatego wolę zasięgnąć informacji bo dla mnie to nowość i jakoś nie wyobrażam sobie aby taka mętna woda mogła stać się nagle czystą i przejrzystą

rohu
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2017-01-25, 16:57
Pojemność akwarium: 112
Imię: Hubert

Re: Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o po

Post autor: rohu » 2017-03-02, 10:24

Wrzucam kilka linków żeby pokazać o tym co napisałem wyżej. Obecnie całkowicie wyłączyłem światło. Dzisiaj jest 9 dzień. Linki pokazują akwa zaraz po zalaniu i dzisiaj.

https://photos.google.com/photo/AF1QipO ... xhKinzbYF0
https://photos.google.com/photo/AF1QipM ... pck0ByK8Zw
https://photos.google.com/photo/AF1QipM ... u2WIg3k8TB

Te plamki na szybach to są po tym jak delikatnie ruszyłem palcem po szybie od wewnątrz - pokazują ile tego syfu na nich siedzi. Proszę pomóżcie i powiedzcie czy to jest normalne czy coś z tym zacząć robić. To co widać na korzeniu jest wszędzie - na roślinkach, na żwirku, na kamieniach, szybach, urządzeniach itp.


rohu
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2017-01-25, 16:57
Pojemność akwarium: 112
Imię: Hubert

Re: Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o po

Post autor: rohu » 2017-03-07, 16:55

ok, dziękuję za "pomoc" ale nie wiem czy to forum jeszcze żyje - na innym w 1 dzień dostałem sporo pomocnych odpowiedzi na moje pytania i problemy - na tym forum wypada czytać stare posty i dostosowywać się do nich, jednak co niektórzy lubią porozmawiać, zapytać o coś ponownie - każdy problem jest inny i indywidualny.
Pozdrawiam

ps. akwa mi się stabilizuje, wszystko jest ok - nie trzeba już odpisywać

Monique
Stały bywalec
Posty: 207
Rejestracja: 2013-03-14, 19:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Monika
Lokalizacja: Kraków

Re: Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o po

Post autor: Monique » 2017-03-15, 13:10

rohu, niestety to co piszesz że forum zamarło jest prawdą :( Cieszę się jednak że udało Ci się rozwiązać problem :) Powodzenia w prowadzeniu akwarium ;)

rohu
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2017-01-25, 16:57
Pojemność akwarium: 112
Imię: Hubert

Re: Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o po

Post autor: rohu » 2017-03-15, 20:31

Wstawię fotę tak na zakończenie tego posta - może jutro także jak coś to Monique wejdź, zobacz i oceń. Ostatecznie w akwa pływają mi takie ryby o których w ogóle nie myślałem (pewnie ktoś powie, że nie pasują) ale złapałem dobry układ z jednym sprzedawcą i po prostu jak rybki mi podrosną i staną się za duże na te moje warunki to mogę wymienić na mniejsze odnosząc mu duże a w zamian dostanę jeszcze jakieś gratisy typu: pokarm, roślinki itp. także jest dobrze. Pewnie spotka się to z krytyką, że pozbywam się okazów, które zadomowiły się już u mnie ale tak jak mówię - nie będę ich męczył a mi akwa miało posłużyć za dekorację i ogólne wyciszenie się czasem, poza tym lubię się nim zajmować.
Pozdrawiam

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o po

Post autor: Loleczek » 2017-03-18, 01:59

Napiszesz jakie to rybki aktualnie pływają w akwa? Nic tylko trzymać kciuki, żeby baniaczek był bezproblemowy. A co do siatki na ziemię, jeżeli ją zastosowałeś to pamiętaj o tym żeby w przypadku przesadzania roślin wycinać je z podłoża, w innym wypadku może się zrobić nieciekawie.
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

PeHa68
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2016-06-27, 13:34
Pojemność akwarium: 120
Imię: Adam

Re: Start- akwarium 112 l. - brak zdecydowania - proszę o po

Post autor: PeHa68 » 2017-05-08, 09:23

Akurat tak się skała, ze jeżeli temat jest w dalszym ciągu aktualny to będziemy w stanie pomóc w kwestii doboru odpowiedniej obsady jak i całego osprzętu do Twojego akwarium, właśnie tym zajmujemy się na co dzień :)

ODPOWIEDZ