system kolejkowy

Obsada 20-30l akwarium

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Obsada 20-30l akwarium

Post autor: aidi » 2016-05-22, 10:22

co do allegro ja ryby kupuje na aukcjach w moim mieście z odbiorem osobistym i do tej pory wszystko było jak należy, co do roślin nie patrze na odległość ale jak zamawia się do środy też zawsze przychodzą żywe ;), co do sprzętu... tutaj miałam raz mały problem z kaskadą (wysłał mi facet połamaną) ale na jakieś 10 filtrów jakie kupiłam to tylko raz się zdarzyło więc nie narzekam,

odnośnie innych form kontaktu mam gg (nawet powinno być w profilu) ale wolę pytania zadawane na forum - każdy taki żywy wątek lekko to forum ożywia a na tym mi zależy, rzecz jasna na gg też odpiszę ale jak przypomnę sobie aby na nie wejść a to rzadko się zdarza

gracz22
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-21, 15:33
Pojemność akwarium: 20
Imię: Dominik

Re: Obsada 20-30l akwarium

Post autor: gracz22 » 2016-05-22, 21:21

chyba Panią na gg zaprosiłem:) teraz tak myślę, że może 35 litrów akwarium bym zakupił i wtedy może z 2-4 ślimaczki z 3-4 rybki i może jakieś krewetki co Pani sądzi? i chciał bym spytać jeszcze o pielęgnację akwarium czy dużo czasu tak mniej więcej to zajmuję? jak czytałem i rozmawiałem to dowiedziałem się, że raz na tydzień wodę się ulewa i nową wlewa(dobrze by było jak by ta woda wcześniej postała w jakimś wiaderku) oraz czyszczenie filtra zależy jak szybko się będzie brudził co tydzień lub 2 tygodnie i oczywiście co dziennie karmić sprawdzać temperatura filtry, tylko nie wiem do końca jak to jest z odmulaniem i czy trzeba wszystko z akwarium np co miesiąc wyjmować bo jedni piszą, że raz na miesiąc odmulić dno inni żeby wszystko z akwarium raz w miesiącu wyjąc i oczyścić a jeszcze inni żeby nie odmulać bo ślimaki się tym żywią i z akwarium ewentualnie raz w roku wszystko wyjąc i poczyścić(chodzi o roślinki kamyki itd)

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Obsada 20-30l akwarium

Post autor: aidi » 2016-05-22, 22:51

ojj sporo błędnych informacji proponuje abyś zaczął od tematu jednego z największych ekspertów naszego forum - Maola, temat jest długi ale w humorystyczny sposób wskaże ci najważniejsze błędy, a także odpowiedzi na najważniejsze pytania na wstępie ;)

http://e-akwarystyka.pl/topic4037.html

nie przejmuj się datą ten temat nie ma terminu ważności ;)

a teraz kilka ważnych danych na szybko ;)

akwa najłatwiej się prowadzi przy 60-100l -nie za duże nie za małe ;)
podmiana (ulewanie wody) to właśnie ODMULANIE, wodę odsysa się z dna usuwając nieczystości, 10-30 % pojemności zbiornika, w ciężkich przypadkach więcej (poruszone w kilku tematach Maola)

odłowienie ryb/zmiana wody/wygotowywanie żwiru - seria legend i błędów... szerzej u Maola u mnie w skrócie - stres dla ryb/ zabicie mikroflory w zbiorniku/ start całej imprezy od nowa, miana parametrów/ problemy z azotanami i wiele innych

Codziennie karmić - lepiej robić 1 dzień w tygodniu głodówki

temperatura -jeśli masz grzałkę z termostatem (a tylko takie należy kupować) temperatura powinna być stała ;) gorzej z przegrzaniem w lato... na to nie ma 100% sposobu ale jakieś rady da się znaleźć

pokarm ślimaków - glony, resztki pokarmu, martwe ryby (w przypadku helenek inne ślimaki)

gracz22
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-21, 15:33
Pojemność akwarium: 20
Imię: Dominik

Re: Obsada 20-30l akwarium

Post autor: gracz22 » 2016-05-22, 23:17

niestety myślę, że takie 1sze akwarium to max 35l mogę(u mnie w rodzinie większość myśli ze zwierzątka to na dworu;d i kto będzie przy tym robił) mogła by Pani jakieś dobry osprzęt polecić:)? i czy to prawda, że pielęgnacja takiego akwarium to ok 20-30 min tygodniowo:)? i czy w takim małym akwarium mogły by być ślimaki krewetki i rybki;D? oraz co zrobić jak nie będę miał 2giego akwarium a kupie rybki i ślimaki?

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Obsada 20-30l akwarium

Post autor: aidi » 2016-05-23, 00:09

Ryby ze ślimakami najczęściej żyją w zgodzie ;), co do czasu tak jeśli ktoś ma wprawę to w 30 min tygodniowo przy 35 l się uwinie ;) ale początek zawsze zajmie ci nieco dłużej, warto kupić testy na azotyny i azotany, co do sprzętu to zależnie od tego jakie masz fundusze ;), co do krewetek przy rybach nie pokażą całego swego wdzięku, niektórzy trzymają razem ja wole jednak wersje krewetki w jednym a ryby w drugim

gracz22
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-21, 15:33
Pojemność akwarium: 20
Imię: Dominik

Re: Obsada 20-30l akwarium

Post autor: gracz22 » 2016-05-23, 06:33

fundusze hmm tu jest ciężko określić ale tak ok 200zł na akwarium itd(bez zwierzątek) jak do czegoś warto dołożyć to mogła by Pani napisać lepsze i gorsze:)

aidi
Przyjaciel forum
Posty: 1100
Rejestracja: 2007-03-24, 13:01
Pojemność akwarium: 50
Imię: Gosia
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Obsada 20-30l akwarium

Post autor: aidi » 2016-05-23, 12:30

wiadomo jest sprzęt głośniejszy i cichszy, są rzeczy konieczne a także zbędne...
do koniecznych warto zaliczyć:

-filtr tu ile osób tyle opinii... można kupić drogiego cichego i niezawodnego Eihema, można kupić taniego chińczyka z alegro (tylko nie zapomnij wymienić wkładu węglowego na coś innego - zeolit/gąbka) - to wersje bardzo ciche i skuteczne (sama miałam), można oczywiście Aqaela ale ja mamdo nich pecha i w porównaniu w wyżej wymienionymi moje warczały jak traktory u psuły się, z filtrami sery nie miałam nic wspólnego więc się nie wypowiem... i co ważniejsze - kaskada czy wewnętrzny czy zewnętrzny. Ja do tej pory korzystałam z kaskady i z wewnętrznych przy czym parametry wychodziły mi lepiej przy wewnętrznych.

Grzałka koniecznie z termostatem - możliwością regulowania temperatury - znów polecę temat Maola ;) http://e-akwarystyka.pl/topic15993.html dobrą firmą jest tutaj Sera chociaż tańsze wersje bywają też skuteczne

żwir - moim zdaniem najlepiej czarny bądź ciemny

rośliny (wyłącznie żywe) - usuwają azotyny, azotany i amoniak oraz produkują tlen

oświetlenie - barwa świetlna 6500 K lub 8000 K (różowe), najlepiej 0,5 - 1 W/l ( przy ledach inaczej to wychodzi)

Korzenie - kwestia subiektywna - jak komu się podoba ale dają garbniki co polepsza parametry dla np. bojownika

gracz22
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2016-05-21, 15:33
Pojemność akwarium: 20
Imię: Dominik

Re: Obsada 20-30l akwarium

Post autor: gracz22 » 2016-05-23, 16:33

a można by prosić o jakiś konkretny link do filtra ponieważ nie mogę odnaleźć tej firmy:( oraz jak by mogła Pani na gg zerknąć tam wysłałem kilka konkretnych linków do filtrów i chciał bym spytać czy one są coś warte:)

PeHa68
Forumowicz
Posty: 94
Rejestracja: 2016-06-27, 13:34
Pojemność akwarium: 120
Imię: Adam

Re: Obsada 20-30l akwarium

Post autor: PeHa68 » 2016-08-10, 11:21

Powyżej wywiązała się dyskusja na temat aukcji na portalach,moim zdaniem wszystko zależy tutaj od danego sprzedawcy,chociaż w kwestii akcesoriów czy obsady akwarium to zawsze warto wybrać dobre i godne zaufania sklepy internetowe na których się nie zawiedziemy.

Wasio

Re: Obsada 20-30l akwarium

Post autor: Wasio » 2017-01-29, 22:20

Witam serdecznie. Jako, że jest to mój pierwszy post na tym forum, to chcę się serdecznie przywitać i prosić o wyrozumiałość dla początkującego w sprawach akwarystycznych.
Otóż po kilkunastu latach postanowiłem ponownie założyć akwarium, głównie z myślą o atrakcji dla swojego dziecka. Akwarium które posiadam ma 25 litrów. Czytając forum, zauważyłem, że takie akwarium większość osób traktuje jako "za małe". Na obecną chwilę mnie nie stać mnie na większe, a i nie mam warunków na większe. Dlatego proszę o podpowiedź co do moich 25 litrów.
Gdy miałem wcześniej akwarium to hodowałem gupiki pawie oczka, glonojada i ślimaka i to w 10 litrach (Od razu uprzedzę pytania – miałem je kilka lat i gupiki się rozmarzały i miały się bardzo dobrze.). Na obecną chwilę chciałbym mieć coś podobnego (ewentualnie jeszcze kiryska). Moja żona natomiast uważa gupiki za zbyt małe ryby i chciałaby coś większego, na co można „normalnie popatrzeć” 
I tu moje pytania:
1.Co polecicie mi w przy takim akwarium, uwzględniając moje sympatie, a zarazem żony?
2.Czy jest możliwa hodowla w 25 litrach np. parki gupików i parki czegoś większego? I co ewentualnie ze ślimakiem i glonojadem?
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

6500_pl
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 2017-06-20, 12:03
Imię: Adam

Re: Obsada 20-30l akwarium

Post autor: 6500_pl » 2017-06-20, 12:22

Przy 25 litrach pozostałbym przy parce gupików, bez dodatkowej obsady bo zwyczajnie będzie im ciasno, aczkolwiek to tylko moja opinia, ewentualnie jeden glonojad, ale nie wiem czy taka obsada usatysfakcjonuje Twoją żonę skoro woli większe rybki.

ODPOWIEDZ