http://www.hurtowniamedyczna.com.pl/pl/p/Kompresy-niesterylne-8-warst-13-nitek-a100-szt.-IMPORT-/267

Spanikowane rybki

Wszystko na temat chorób ryb, zwierząt akwariowych.

Moderator: ModTeam

lala0701
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2017-05-08, 23:37
Pojemność akwarium: 100
Imię: Karolina

Spanikowane rybki

Post autor: lala0701 » 2017-05-08, 23:54

Witam, jestem nowa a to mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość. Nie wiem, w którym dziale go umieścić, wydaje mi się, że tu jest najodpowiedniej.
100litrów, na dzień dzisiejszy 4 gupiki, 1 molinezja, 2 mieczyki i zbrojnik i małe rybki- 5 molinezji
Filtr gąbkowy (? tak chyba się nazywa), niestety nie znam nazw roślin (polecone przez Panią w sklepie),
temperatura 26-27 stopni, pH 7 przez długi czas a dziś ponad 8. Zmiana wody co 3 tygodnie (ostatnia 28 kwiecień).

! od 4 tygodni zatrzęsienie ślimaków
! w czwartek włożone dwie sztuczne roślinki i ozdoba
Od wczoraj zauważyłam dziwne zachowanie rybek. Molinezja i mieczyki pływają "skokami", szybko i narowiście a dzisiaj wszystkie 3 schowały się za filtr i siedzą tam bez ruchu, jeżeli któraś wypłynie to zachowuje się jakby była w panice. Pływa "skokami" uderza w ściany akwarium. Po wieczornym karmieniu wypłyneły wszystkie, a gdy przeszłam obok zaczeła się znowu panika.
Co się z nimi dzieje? Czy na ich zachowanie ma wpływ pH, a na pH sztuczne rośliny?

Awatar użytkownika
Rybaszek
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2017-08-15, 03:27
Pojemność akwarium: 10000
Imię: Staszek
Nazwisko: Rybaszek
Lokalizacja: Włochy

Re: Spanikowane rybki

Post autor: Rybaszek » 2017-08-15, 18:32

Witam, Ph 8 to trochę za dużo. Na moje oko 27 to też zaciepło, najlepiej 25. Zbrojniki wymagają wody kwaśnej i miękkiej lubią też garbniki w wodzie. Molinezje żyją w wodach słonawych więc Ph i wysoka twardość to dla nich nie problem. Wodę zmienia się co 1 max 2 tygodnie 10-20%. Najpewniej to zatrucie amoniakiem bo "filtr gąbkowy" to pewnie jakiś mały filtr wewnętrzny, który nie da sobie rady z przetworzeniem syfu z 3 tygodni. Ślimaki to nie problem możesz je łapać pułapkami albo wpuścić anantome helena czyli ślimaka zabójce ślimaków. Odpadają kolcobrzuchy i bocje (!!!). Zakładam że akwarium było dojrzałe i gotowe przed wpuszczeniem zwierząt.

Pływanie skokami i chowanie się za np filtrem może oznaczać wiele (złego):

-Ukrywanie się:
Choroba kwasowa
Hexamitoza
Plistoforoza
Ichtiosporidioza
Zapalenie przewodu pokarmowego
Spironukleoza - wiciowce
Posocznica - Puchlina wodna
Choroba gazowa
Flexibakterioza - choroba bawełniana

-Gwałtowne ruchy ryby:
Zatrucie amoniakiem
Głód tlenowy - przyducha
Nieodpowiednia temperatura wody
Choroba kwasowa

-Problemy z pływaniem:
Posocznica - Puchlina wodna
Choroba gazowa
Głód tlenowy - przyducha
Martwica płetw
Niedobory składników odżywczych
Mikrosporidioza
Zaparcia
Kapilarioza
Choroby pęcherza pławnego

Mam nadzieję że pomogłem. Zawsze chętnie służę radą na pw/email.

ODPOWIEDZ