https://airmax.pl/airmax-internet-opinie

korygowanie stosunku NPK

Tematy dotyczące wody w naszych akwariach.

Moderator: ModTeam

Yrknzx
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2018-07-23, 00:15
Pojemność akwarium: 25
Imię: Jarosław

korygowanie stosunku NPK

Post autor: Yrknzx » 2018-07-23, 01:24

Witam,

Od jakiegoś czasu borykam się z problemami glonów. Jakoś sobie z tym radziłem jednak ostatnio pojawiły się znaczne kolonie sinic. Sięgnąłem zatem po szczegółowe testy NPK. Poszczególne ilości nie są przekroczone jednak bardzo zachwiany jest zalecany stosunek NPK 10:1:20.
Oto wyniki:
NO3 - 19 ppm,
PO4 - 0,15 ppm,
K - 11 ppm

Zatem stosunek NPK jest 127:1:73.
Serdecznie proszę o poradę jak najlepiej doprowadzić NPK do normy? Jak zacząć, czy od redukcji NO3 i w jaki sposób, czy przez dodanie PO4 i w jaki sposób najlepiej?

Dodam, że do tej pory nie stosowałem nawożenia a podmiany nawet około 60% wodą demineralizowaną nie poprawiają sytuacji. NO2 jest 0.

Pozdrawiam wszystkich.

mati5123
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2018-05-30, 07:34
Pojemność akwarium: 112
Imię: Mateusz

Re: korygowanie stosunku NPK

Post autor: mati5123 » 2018-07-23, 14:42

Witaj! Musisz zacząć nawożenie. Dobrą metodą moim zdaniem jest nawożenie solami. W twoim wypadku należałoby podnieść PO4 do 0,5 a NO3 nie podawać do momentu obniżenia. Wydaje się ,że masz dużą obsadę ryb ale nie będę gdybał. Podmień wodę 50%.

Yrknzx
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2018-07-23, 00:15
Pojemność akwarium: 25
Imię: Jarosław

Re: korygowanie stosunku NPK

Post autor: Yrknzx » 2018-07-26, 01:59

Dzięki za odpowiedź.
Zamówiłem sole i będę nawozić.

Jeśli chodzi o parametry akwarium to jest to zbiornik 25l, 3 małe brzanki i 6 neonów. Szczerze, to mam z nim problemy od samego początku czyli około 7 m-cy. Nigdy nie mogłem odpalić pełnej mocy LED-ów bo już następnego dnia wszystko zaczynało brązowieć od glonów. Z powodu tego niektóre rośliny mi pogniły. Zacząłem kombinować z barwami i wyłącznie na czerwonych LED-ach jakoś się udawało unikać glonów przy jednoczesnym wzroście roślin.

Jakoś się to kulało, rośliny pomału zaczęły startować jednak wdała się plaga sinic. Aktualnie cały czas z nią walczę - mało światła, podmiany demineralizowaną, zbieranie kożucha. Sinice wybiły mi rotalę (pokryły ją i liście opadły), także obsada roślin się zmniejszyła o połowę - też to pewnie jest niekorzystne dla wody. Przy okazji pytanie, czy robię wszystko poprawnie?

Po pewnym czasie postanowiłem robić podmiany wodą demineralizowaną. Podejrzewałem bowiem, że przyczyna tkwi w DOC (rozpuszczonej materii organicznej). Zastosowałem bowiem jako podkład pod żwir Stare Dno Rataja + Tropica Plant Growth Substrate (może za bogato). Podczas tych podmian zauważyłem bardzo dziwne zjawisko. Na początku GH było niskie ale po niedługim czasie powracało do około 15. Podobnie było z pH, na początku około poniżej 7 i stopniowo powracało do prawie 8.
Jak sugerowałeś, podmieniłem wodę, około 50% na demineralizowaną i skoro mam już testy to wszystko pomierzyłem. Następne zaskoczenie - K spadło, PO4 też spadło choć już prawie nie ma z czego jednak NO3 nawet nie drgnęło. Jest cały czas około 20 ppm. Jestem szoku. Jak to możliwe? Tester jest poprawnym bo na innym zbiorniku wyszła mi całkiem inna wartość.
Czy jesteś w stanie jakoś wyjaśnić to zjawisko?

mati5123
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 2018-05-30, 07:34
Pojemność akwarium: 112
Imię: Mateusz

Re: korygowanie stosunku NPK

Post autor: mati5123 » 2018-07-27, 08:41

Rozumiem, że poczytałeś trochę o solach ?
NO3 - zapewne wina ryb w tak mały zbiorniku mógłbyś hodować krewetki no i podłoże uwalnia swoje minerały.

Yrknzx
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2018-07-23, 00:15
Pojemność akwarium: 25
Imię: Jarosław

Re: korygowanie stosunku NPK

Post autor: Yrknzx » 2018-07-29, 00:49

Poczytałem. Zastosuję KH2PO4 i tym samym mam nadzieję, że obniży mi się nieco pH.
NO3 - zapewne wina ryb w tak mały zbiorniku mógłbyś hodować krewetki no i podłoże uwalnia swoje minerały.
Tak też myślałem, dzięki że to potwierdzasz. Jestem po moich doświadczeniach z podłożem pod żwir raczej negatywnie do tego nastawiony. W innym akwarium (wyłącznie roślinnym) zastosowałem Stare dno i rośliny wręcz szalały. Jednak tylko przez kilka tygodni. Po tym nastał zastój. Sprawdziłem makro i wyszło, że potasu jest 3 ppm a azotu 0 ppm. Więc i tak trzeba nawozić. Glonów brunatnych i sinic brak jednak są krótkie miękkie jasnozielone nitki.
Kryptokoryna natomiast wręcz odwrotnie, duża umarła zaraz po zasadzeniu do tego dobrobytu a małe ledwo się trzymają z miniaturowymi listkami.

Najlepsze efekty miałem na żwirze, kranówce i rybich odchodach. Kryptokoryna miała przyrosty już od następnego dnia i wszystko hulało póki nie zachciało mi się polepszenia.

Może dobrym rozwiązaniem są podłoże o wolnym ale przedłużonym uwalnianiu? Są takie?

krasnal

Re: korygowanie stosunku NPK

Post autor: krasnal » 2018-07-29, 22:14

są podłoże o wolnym ale przedłużonym uwalnianiu? Są takie?
Ziemia ogrodowa

Yrknzx
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2018-07-23, 00:15
Pojemność akwarium: 25
Imię: Jarosław

Re: korygowanie stosunku NPK

Post autor: Yrknzx » 2018-08-05, 01:41

Wiem, że ziemię ogrodową opisuje w swojej książce Diana Walstad. Ale czy to jest sprawdzone i jakie warunki trzeba spełnić oprócz bogatej obsady roślin? Co w przypadku biotopów o ubogiej szacie roślinnej?

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ