Obsada

Nie wiesz jakie rybki wpuścić np. do 50l akwarium? W tym dziale możesz uzyskać porady jaka obsada była by najlepsza.

Moderator: ModTeam

jankes230
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2018-11-26, 21:13
Imię: Kamil

Obsada

Post autor: jankes230 » 2018-11-26, 21:23

Witam :) temat akwarystyki jest dla mnie nowy ale jako, że zachwyciłem się bojownikiem w sklepie zoologicznym planuję sobie sprawić akwarium 52,5 L. Czytałem na temat obsad ale nigdzie nie spotkałem opcji z haremem, moja propozycja to:
-bojownik 1+3
-neonik 6-7 szt
-kirysek 4-5szt

Jeśli chodzi o rośliny to zastanawiałem się nad takimi
-eleocharis parvula
-gałęzatka kulista
-żabienica amazońska
-nurzaniec śrubowy
-korzeń

Jeśli harem bojownika nie pasuje do innych rybek to jestem skłonny z niego zrezygnować i pozostać przy samcu. Zaznaczę, że bardzo mi zależy na haremie + jakieś inne rybki. Proszę o poradę, już od natłoku i różnorodności gatunków kręci mi się w głowie.

Pozdrawiam,
Kamil

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Obsada

Post autor: StroWn0 » 2018-11-27, 09:36

Proponuję zamiast bojowników pielegniczki kakadu 1+2 , wbrew pozorom samice też są agresywne dość wobec swoich i tu raczej nie ma miejsca na 3 panienki. Poza tym ten sam biotop a i podobne wymagania odnośnie wody co znacznie ułatwi Ci utrzymanie ich.

Sporo korzeni , kryjówek i będzie dobrze. do tego jakichś mniejszych neonów typu simulans / inessa 10/12 szt i kilka kirysków ( min 5 szt a i gdyby pójść w mniejsze odmiany to 5-6 rybek )

Co do zieleniny, eleocharis i gałęzatka powinna mieć więcej światła aby ładnie się prezentować i dobrze rosnąć inaczej róźnie z tym bywa.

Tu podpowiem , że wybrałbym inne rosliny, np. anubiasy , microsoria które nasadziłbym na korzeniach, żabienice ( np. wenditii ) ale mniejsze odmiany bo amazonia to duza roslina i liście będziesz miał liście na powierzchni a w wodzie same badyle.
Rotale , bakopy , hydrocotyle i hydrophilie tez można z powodzeniem trzymać w takim akwarium , ładnie zarosną tylną ścianę akwarium co napewno docenią lokatorzy. No i mchy sobie zawsze radzą :).
Im więcej roślin tym lepiej i zdrowiej w akwarium.

Założyłem, że podłoże to czysty żwir i oświetlenie świetlówka 12-15 W.

jankes230
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2018-11-26, 21:13
Imię: Kamil

Re: Obsada

Post autor: jankes230 » 2018-11-27, 16:46

Dziękuję za pomoc, jeśli chodzi o podłoże to myślałem nad ziemią i na to czarny żwir lub takim zestawem jbl podloze manado i aquabasis .

Natomiast jeśli chodzi o oświetlenie to myślałem nad belką 2x20W T8. Chociaż jeśli są tańsze rozwiązania, których nie mogłem za bardzo znaleźć (kierowałem się zasadą, że na 1W/2L) to chętnie rozważę.

Nie będę ukrywać że zależy mi na tym bojowniku. Mam jeszcze czas i chciałbym świadomie podjąć decyzję :) Chciałem się zapytać czy ewentualnie zamiast 1+2 tych pielęgniczek mógłbym zostać przy 3 samicach i reszta tak jak wyżej Pan pisał lub zamiast tych pielęgniczek dać samca bojownika.

Awatar użytkownika
StroWn0
Stały bywalec
Posty: 215
Rejestracja: 2013-10-15, 20:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Jacek
Lokalizacja: Elbląg

Re: Obsada

Post autor: StroWn0 » 2018-11-29, 21:54

jasne , że mogą być zamiast pielegniczek, tylko tez 1+2 bo na 3 sztukę raczej tu miejsca nie ma.

Najłatwiej jest założyć na ziemi i chyba najlepiej , jeśli ma być długoterminowe

ODPOWIEDZ