Kontrola glonów w świeżym akwarium

Wszystko co tyczy się glonów w akwariach.

Moderator: ModTeam

vundo
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2019-02-06, 20:32
Pojemność akwarium: 125
Imię: Adam

Kontrola glonów w świeżym akwarium

Post autor: vundo » 2019-02-06, 21:15

Cześć wszystkim, na początek może podam trochę danych o moim pierwszym akwarium:

- pojemność 125 l (Aquael Glossy 80)
- podłoże 0.8-2mm wzbogacone JBL Florapol
- filtr JBL e902 z dołożoną bioceramiką Micromec w dwóch koszykach najbliżej dna
- oświetlenie 3x16W Aquael leddy tube retrofit, świecenie 08:30-21:00
- grzałka 100 W Aquaela, nastawiona na 25 stopni
- akwarium stoi przy ścianie, na którą nigdy nie padają promienie słoneczne

Akwarium zalane 27 stycznia, dzisiaj mija 10 dzień. W akwarium posadziłem zwartkę Wendta, limnofilę wodną (3 koszyczki), limnofilę bezszypułkową (2 koszyczki), lobelię cardinalis. W najbliższych dniach uzupełnię florę o dwie rośliny pierwszego planu i dodam coś na II plan symetrycznie po bokach. W akwarium będzie korzeń mangrowca, ale go moczę również 10 dzień. Rośliny przyjęły się, limnofila zaczęła rosnąć 0,5 cm na dzień.

W kranie płynie twarda woda, 24 stopnie GH, 16 stopni KH. Zbijam twardość wodą demineralizowaną przy podmianie (co 2 dzień 15 litrów), aktualnie w baniaku jest 17 stopni GH, 12 stopni KH, pH 7.2.

Dzisiaj wetknąłem w podłoże gliniane pałeczki nawozowe, chcę nakręcić rośliny na wzrost żeby wygrać z glonami. Dobra myśl?

Właśnie, glony. Zaatakowały mnie długie, nitkowate glony. Atakują głównie limnofile, ponadto podłoże pokryło się malutkimi zielonymi kłaczkami - delikatnie odmuliłem dzisiaj przy podmianie wody, ponadto staram się wyławiać pływające <kosmki> oraz staram się oczyścić rośliny w ten sposób, że szczoteczką do zębów próbuję zaczepić o glony i okręcić je wokół główki.

Gdy woda będzie gotowa, wpuszczę otoski przyujściowe żeby ogarnęły glony, ale pytanie czy mogę coś jeszcze zrobić, żeby maksymalnie ograniczyć glony dopóki nie będzie ryb?

ODPOWIEDZ