https://constans.pl/

Akwarium Słonawe

Moderator: ModTeam

sugarfree
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-20, 19:38
Pojemność akwarium: 230
Imię: Marek
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Akwarium Słonawe

Post autor: sugarfree » 2008-01-21, 00:22

Bardzo interesuje mnie wiedza na temat akwarium słonawego. Jakie zasolenie?Jaka sól? -optymalne parametry wody do których dochodzę stopniowo zasalając to temperatura 25°C; pH 7.5-8,0; zasolenie 1,010 g/cm3; dH: 10-30n° Czy przy takim zasoleniu spełni właściwie rolę mój filtr? Jestem ciekaw jak to jest z tym filtrem. Bardzo proszę o wskazówki.
Ostatnio zmieniony 2008-01-22, 00:24 przez sugarfree, łącznie zmieniany 1 raz.
baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr
5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium Słonawe

Post autor: maol » 2008-01-21, 09:26

Sól - do akwariów morskich. Zasolenie - masz w tej chwili jak pełnego morskiego, czyli pewnie za duże. Co chcesz w nim hodować?

W akwarium z wodą słona Twój filtr będzie pełnił tylko rolę filtra mechanicznego. Nie ma szans na jakąkolwiek filtrację biologiczna takie filterki w wodzie słonej...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

sugarfree
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-20, 19:38
Pojemność akwarium: 230
Imię: Marek
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Akwarium Słonawe

Post autor: sugarfree » 2008-01-21, 21:53

Hoduję te rybki które są w moim podpisie. Na jakiej podstawie sądzisz , że tradycyjny filtr będzie bezużyteczny?Miałem podobne obawy, ale wyczytałem coś takiego:". Bakterie nitryfikacyjne nie są podatne na szkodliwe działanie soli morskiej (akwarystycznej). Zarówno w akwarium słodkowodnym, estruarium (akwarium o wodzie słonawej) jak i w akwariach z wodą morską bakterie te rozwijają się w normalny sposób"
Moje wątpliwości biorą się z tego, że w akwarystyce morskiej stosuje się odpieniacze, może ze względu na bardzo delikatny system i wysokie wymagania stawiane przez żywą skałę i rybki morskie? Ufff moja wiedza jest zbyt skromna-help.
baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr
5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium Słonawe

Post autor: maol » 2008-01-23, 09:41

W morskiej - tak, odpieniacze są niezbędne. W słonawej - nie. W akwarystyce morskiej "zwykły" filtr , a właściwie jego gąbka jest bezużyteczna, gdyż oprócz bakterii, a tak naprawdę zamiast nich, wyhodujesz na niej mnóstwo drobnych organizmów morskich. Wszystko będzie dobrze do pierwszego płukania - te organizmy natychmiast zginą, i zaczną gnić - co zabije nie tylko bakterie nitryfikacyjne, ale i resztę życia w akwarium. Dlatego. w akwariach morskich stosuje sie albo sumpy z olbrzymią powierzchnią filtracyjną ( gdzie nigdy gąbek nie wymieniasz) albo tzw. złoża zraszane, z biobali - których też nigdy nie ruszasz. "Zwykłe" filtry stosuje sie tylko jako filtrację mechaniczną.

Ty chcesz mieć akwarium słonawe, ale podajesz stężenie soli 1,025 - a więc takie, jak w akwa morskim. Jak na słonawe, wg mnie za dużo.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

sugarfree
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-20, 19:38
Pojemność akwarium: 230
Imię: Marek
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Akwarium Słonawe

Post autor: sugarfree » 2008-01-23, 22:05

Więc ile Twoim zdaniem maksymalnie powinno wynosić zasolenie w słonawym?Skąd w moim filtrze mogłyby wziąść się te drobne organizmy morskie skoro nie mam i nie będę miał żywej skały, ani żadnego innego morskiego organizmu?Może te pytania są dla Ciebie infantylne, ale z góry dziękuje za zainteresowanie i pomoc.
baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr
5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium Słonawe

Post autor: maol » 2008-01-23, 23:07

Prawdę mówiąc, nie mam dużego doświadczenia w akwariach słonawych - ale są to biotopy, gdzie woda słona (morska) miesza się ze słodką z ujścia rzek. W związku z czym stężenie soli 1,025 jak w akwa morskim wydaje mi się znacznie za duże. ZTCW z reguły za wodę słonawą uznaje się zasoloną 1 dużą stołową łyżką soli na 10l wody. Czyli, znając życie, będzie to pewnie jakieś 1,007 -1,010 albo i nawet nie tyle. Ale głowy sobie uciąć nie dam, bo monodactylus rzeczywiście "jedzie" na w pełni słonej wodzie 1,025. Ale już dla molinezji to będzie raczej już za dużo( dla niej właśnie łyżka na 10l). Znowu argus zielony - 4 łyżki na 10l...Nie mieszałbym tych ryb - pochodzą z różnych biotopów i chyba mają jednak zupełnie inne wymogi co do zasolenia. A ryby "słone" są z reguły bardzo wrażliwe właśnie na wartość zasolenia. Ale mogę się mylić :-)

P.S. Zwróć uwagę na potrzebę naprawdę dokładnej stabilizacji temperatury w tym akwa. Zmiana temp. o 1 stopień to zmiana zasolenia o 2%... czyli naprawdę sporo.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

sugarfree
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-20, 19:38
Pojemność akwarium: 230
Imię: Marek
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Akwarium Słonawe

Post autor: sugarfree » 2008-01-24, 00:00

Monodactylus "jedzie" na w pełni słonej wodzie, argus jest rybą która gdy dorośnie także kończy w oceanie. Molinezja żaglopłetwa spotykana jest w strefie przybrzeżnej w pełnym zasoleniu, więc te rybki moim zdaniem nadają się do wspólnego domku.cytuję-" 1 dużą stołową łyżką soli na 10l wody. Czyli, znając życie, będzie to pewnie jakieś 1,007 -1,010 "-no to z penością duuuuuuużo mniej. Ja do mojego akwarium wrzuciłem już sporo więcej soli.Zasolenie mierzę salimetrem spławikowym i hydrometrem i na ten moment nie mam jeszcze zasolenia 1.010. Ech niewdzięczny to temat takie słonawe akwa.
baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr
5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium Słonawe

Post autor: maol » 2008-01-24, 09:44

sugarfree pisze:Monodactylus "jedzie" na w pełni słonej wodzie, argus jest rybą która gdy dorośnie także kończy w oceanie. Molinezja żaglopłetwa spotykana jest w strefie przybrzeżnej w pełnym zasoleniu, (...)
ZTCW, to wszystko prawda, ale żeby dojść do pełnego zasolenia, musisz odtworzyć ich cykl życiowy, rozpoczynający sie w wodzie praktycznie słodkiej, a rzeczywiście kończący na morskiej. Temat nie jest smutny i niewdzięczny - jest po prostu rzadko spotykany. Rozmawiałem dziś z profesjonalistą nt. Twoich ryb i zaleca ich hodowle na wodzie...całkowicie słodkiej.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

sugarfree
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2008-01-20, 19:38
Pojemność akwarium: 230
Imię: Marek
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Akwarium Słonawe

Post autor: sugarfree » 2008-01-24, 20:59

no to teraz jestem w kropce :roll: :shock: :shock: rybusie te mają około 4 do 5 cmwięc osiągnęły wielkość gdzie trzeba zasalać. Znajomy nie zasalał i był dumny że jeden monodactylus przeżył u niego w sklapie zoologicznym "nawet rok". No jeśli o mnie chodzi życzę moim monodactylusom i arguskom :-) troszkę więcej latek. :-)
baniaczek230l/Fluval 404/Fluval 300w/Filtr UV 5W AquaSzut /Elite Maxima R/3X30W (aqua-glo,flora-glo,marine-glo)18W Narva oceanic colourr
5x monodactylus,7x argus zielony, 3x molinezja żaglopłetwa

ODPOWIEDZ