Sprawdzone sandaly chłopięce znajdziesz w naszym sklepie.

Skalary ikra.

Tematy dotyczące rozmnażania ryb akwariowych.

Moderator: ModTeam

crossik
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-05-30, 17:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: polska

Skalary ikra.

Post autor: crossik » 2008-05-30, 17:17

Witam potrzebuje szybko pomocy moje skalary złożyły ikre na filtrze jakby na roślinie nie umiały. zdażyło się to przed godziną i tak mam małe akwarium takie filtr tylko pytanie jak zdjąć ikre z filtra żeby się jej nic nie stało proszę o szybką odpowiedź.ps. to moja pierwsza ikra znaczy ryb nie moja. aha a mają one mieć światło z lampki powiedzmy biurkowej całodobowo??

Awatar użytkownika
macio
Przyjaciel forum
Posty: 1027
Rejestracja: 2008-01-21, 22:30
Pojemność akwarium: 72
Imię: Maciek
Lokalizacja: Sztabin
Kontakt:

Re: Skalary ikra.

Post autor: macio » 2008-05-30, 17:21

Ikry nie zdejmuj sklary sie nią zaopiekują bądź co bardziej prawdopodobne przy pierwszej ikrze zjedzą. Przeczuwam że mówiąc
crossik pisze:tak mam małe akwarium
Masz na myśli ok60l tak więc twoje skalary możliwe że skarłowaciały/karłowaceją i ich młode mogą mieć wady genetyczne.

[ Dodano: 2008-05-30, 17:22 ]
Skalary potrzebują dużego i wysokiego zbiornika...
Ostatnio zmieniony 2008-05-30, 17:27 przez macio, łącznie zmieniany 2 razy.
Teraz kostka ;D

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: Skalary ikra.

Post autor: Thierry Henry » 2008-05-30, 17:23

aha a mają one mieć światło z lampki powiedzmy biurkowej całodobowo??
Akwarium ma być zaciemnione
crossik pisze:jak zdjąć ikre z filtra
wyciągnąć ją razem z filtrem?
I Still Haven't Found What I'm Looking For

crossik
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2008-05-30, 17:06
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marek
Lokalizacja: polska

Re: Skalary ikra.

Post autor: crossik » 2008-05-30, 17:32

Mówie że mam małe akwarium co mam do niego dać ikrę a skalary mają duże akwarium moje skalaary są wielkośći ludzkiej ręki dorosłej. Reszte to sie poradze. dzieki pozdro.

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Skalary ikra.

Post autor: kbtor » 2008-05-30, 20:22

Ikrę pozostaw z rodzicami. Taka ikra jest wachlowana przez samca lub samicę, albo przez oboje rodziców. Usuwają one każde spleśniałe ziarenko, co jest koniecznością, aby pleśń nie przenosiła się na pozostałe ziarenka.
Całkiem możliwe że Para zje złożoną ikrę, lub ją porzuci. To częste zachowanie młodych rodziców. Z czasem będzie coraz lepiej.

Jeśli masz możliwość, to sprawdź parametry wody, aby wiedzieć w jakiej wodzie złożona została ikra. Czasami można zachęcić ryby do tarła, poprzez doprowadzenie właściwości wody do optimum dla danej pary. Ale to tylko taka ciekawostka.
Obrazek

Arekk64
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2008-07-21, 22:10
Pojemność akwarium: 180
Imię: Arek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skalary ikra.

Post autor: Arekk64 » 2008-07-21, 22:17

Odświeżam temat, ponieważ u mnie w akwarium także niespodziewanie dla mnie pojawiła się ikra skalarów. Na razie rodzice wachlują ikrę. Czy po wykluciu mam odłowić narybek? Z rodzicami czy bez? Mam obsadę wielogatunkową.

codred
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 2008-07-04, 21:12
Pojemność akwarium: 200
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Krosno

Re: Skalary ikra.

Post autor: codred » 2008-07-21, 22:32

macio pisze:Ikry nie zdejmuj sklary sie nią zaopiekują bądź co bardziej prawdopodobne przy pierwszej ikrze zjedzą. Przeczuwam że mówiąc
Skalary kupowane u nas w sklepach bardzo rzadko opiekują się ikrą. Dzieje się tak dlatego że przez lata hodowli zawsze hodowcy oddzielali ikrę od rodziców i obecnie ten instynkt u nich prawie zanikł (oczywiście zdarzają się wyjątki i możesz spróbować ją zostawić z rodzicami ale najprawdopodobniej nie upilnują jej jeśli masz w akwarium jakieś zbrojniki lub ryby aktywne nocą). Najlepiej ikrę ściągnąć delikatnie piórem a w osobnym zbiorniku obficie napowietrzać wodę i wybierać delikatnie spleśniałe ziarna.
Jeśli założysz hodowlę artemii to masz duże szanse że młode przeżyją. No oczywiście jak najszybciej musisz je przenieść do większego zbiornika bo w małym będą bardzo powoli rosły.

Arekk64
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2008-07-21, 22:10
Pojemność akwarium: 180
Imię: Arek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skalary ikra.

Post autor: Arekk64 » 2008-07-21, 22:55

Dzięki za odpowiedź. Z wyjęciem ikry nie miałbym najmniejszego problemu, ponieważ jest przyklejona do skrobaczki do glonów zostawionej na szybie (takiej z magnesem - akurat plastik jest zielony). A może wiesz ile czasu potrzeba od złożenia ikry do pojawienia się narybku?

Jeszcze zastanowiły mnie zbrojniki (mam jednego). Dlaczego są niebezpieczne dla młodych? Czy młode osiadają na dnie? Czy po prostu zbrojnik w nocy zjada ikrę?

codred
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 2008-07-04, 21:12
Pojemność akwarium: 200
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Krosno

Re: Skalary ikra.

Post autor: codred » 2008-07-22, 01:32

Dla młodych to on już nie jest niebezpieczny. Zjada ikrę. Wylęg następuje zazwyczaj po 48 godzinach, a po następnym dniu zaczyna pływać.

ODPOWIEDZ