https://allmeblo.pl/meble-tapicerowane/narozniki-rogowka/narozniki-rozkladane-funkcja-spania

deszczownica

Moderator: ModTeam

DarPri
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2007-03-27, 10:23
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Lublin

deszczownica

Post autor: DarPri » 2007-03-27, 10:28

Zakupiłem deszczownicę do mojego akwa 112 l. Po założeniu jej na filtr Fan-2, filtr przestał pobierać powietrze (napowietrzać) co jest nie tak ? Dziękuję za wyjaśnienia i pozdrawiam wszystkich.

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: deszczownica

Post autor: kasia2005 » 2007-03-27, 11:22

jak to "pobierać powietrze" ?? Deszczownię ustawiasz kilka centymetrów nad lustrem wody i poprzez wywołanie ruchu przy powierzchni woda w akwarium jest napowietrzana .
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

DarPri
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2007-03-27, 10:23
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Lublin

Re: deszczownica

Post autor: DarPri » 2007-03-27, 11:37

Chodzi mi o to,że bez deszczownicy z filtra Fan-2 łącznie z przefiltrowaną wodą wypływało zasysane powietrze, natomiast teraz mam deszczownicę 2 cm pod lustrem wody i to powietrze nie jest zasysane. ;-)

Marian
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 2006-11-27, 19:31
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bialystok

Re: deszczownica

Post autor: Marian » 2007-03-27, 12:42

bo to nie będzie przez deszczownice leciec powietrze tylko przefiltrowana woda, może bys pod lustrem wody aby dziurki były skierowane w góre żeby tafla wody się ruszała, deszczownica nie polega na tym ze beda szły "babelki" z niej tylko wylatywała woda ;-)
Obrazek

DarPri
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2007-03-27, 10:23
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Lublin

Re: deszczownica

Post autor: DarPri » 2007-03-27, 14:35

Acha, dzięki śliczne za wyjaśnienia. A tak na marginesie to co zrobić by szły te bąbelki, oczywiście pomijając dolanie do akwa szampana. hahaha
Czy muszę kupować jakiś dodatkowy napowietrzacz?
Bo jednak jeżeli chodzi o Fan-2 to jednak razem z przefiltrowaną wodą następowało napowietrzanie.

Awatar użytkownika
kasia2005
Akwarysta
Posty: 541
Rejestracja: 2007-02-09, 13:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kasia ;-)
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: deszczownica

Post autor: kasia2005 » 2007-03-27, 14:41

masz napowietrzoną wodę , po co Ci napowietrzacz?? Wystarczy Ci sama deszczownia .
Pierwsze przykazanie akwarysty: Nie będziesz nigdy wierzył sprzedawcy z zoologa
Drugie przykazanie: Sprzedawca w zoologu dopiero zaczyna mówić prawdę,
jak skuma, ze sie znasz!
pozdrawiam

Marian
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 2006-11-27, 19:31
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bialystok

Re: deszczownica

Post autor: Marian » 2007-03-27, 14:42

Wytłumacze Ci jeszcze raz, w moim poprzednim poscie myślałem że dobrze opisałem prace deszczownicy.

Wiec tak, (skopiowałem z internetu):

Budowa

Deszczownia to najczęściej plastikowa rurka z nawierconymi na całej jej długości i w jednej linii otworkami. Jeden z konców deszczowni jest zaślepiony do drugiego jest podłączony wąż, którym powraca do akwarium woda z filtra. Woda z deszczowni wydostaje się przez nawiercone otworki kilkoma lub kilkunastoma równoległymi strużkami.

Montaż i działanie

Deszczownia ogranicza gwałtowną cyrkulację wody w całej objętości zbiornika powodowaną przez wyrzut wody z filtra jednym silnym strumieniem i tym samym przeciwdziała efektowi pralki (żargon akwarystyczny) ale w zdecydowany sposób poprawia cyrkulację wody przy powierzchni przez co ułatwia wymianę gazową i natlenienie akwarium oraz doskonale przeciwdziała powstawaniu kożucha bakteryjnego. Jest montowana w poziomie, najczęściej do tylnej szyby akwarium tuż nad powierzchnią wody przy pomocy przyssawek. W zależności od kąta ustawienia wylotów otworków osiąga się różny efekt: od strużek wody opadających prostopadle do lustra wody tuż przy szybie pod samą deszczownią, aż do strużek opadających mniejszym lub większym łukiem w kierunku środka akwarium. Sposób ustawienia i wypływu wody przekłada się bezpośrednio na siłę strumienia wody i dynamikę wzbudzanej cyrkulacji powierzchni wody. Woda z tak ustawionej deszczowni wydaje charakterystyczny dźwięk podobny do deszczu, z tego powodu jest uciążliwa gdy jest zastosowana w akwarium stojącym w pomieszczeniu sypialnym. Innym mniej popularnym sposobem montażu i ustawienia ale dającym równie dobry efekt cyrkulacji powierzchni wody jest zamontowanie jej tuż pod powierzchnią wody i skierowanie otworków wypływowych prostopadle lub pod kątem w kierunku powierzchni wody. Przy takim montażu można uniknąć kłopotliwego szumu wody.

Wskazania do zastosowania

Deszczownia doskonale sprawdza się wszędzie tam gdzie trzeba:

* zapobiec powstawaniu kożucha bakteryjnego,
* silnego natlenienia wody,
* ograniczenia gwałtownej cyrkulacji wody spowodowanej przez nadmiarowy system filtracji.


wiec jesli mnie nie zrozumiałes mysle że zrozumiesz ten tekst :)

chodzi o to ze deszczownia zastępuje te babelki i napowietrza wode ruchem tafli wody która powoduje wylatująca woda z dziurek deszczowni, już rozumiesz ?

a może Ty chciałes miec kurtyne napowietrzajaca ? wtedy trzeba zakupić specjalna "kurtyne" przewaznie gumowa rurka z dziurkami i wtedy poodłacza się ja do napowietrzacza - NIE DO WYLOTU FILTRA :!: ;-)
Obrazek

DarPri
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2007-03-27, 10:23
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Lublin

Re: deszczownica

Post autor: DarPri » 2007-03-27, 15:12

Dzięki śliczne za informacje. Mam jeszcze pewne wątpliwości czy sama deszczownia wystarczająco napowietrzy wodę? Proszę o poradę czy deszcownicę ustawić nad lustrem czy pod lustrem wody i czy nie lepiej jednak zastosować sam filtr z tzw. pralką chociaż jest uciążliwa. Pozdrawiam
Ps. Jak zauważyliście moja wiedza na temat akwarystyki jest wciąż ograniczona.(jestem początkujący) ale akwarystyka niesamowicie pociąga.

gandziocha
Forumowicz
Posty: 146
Rejestracja: 2007-02-08, 18:06
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: myślenice

Re: deszczownica

Post autor: gandziocha » 2007-03-27, 15:59

z całą pewnością nad lutrem będzie lepiej napowietrzać ale też może głośniej chodzić (będzie słychać jak woda uderza o taflę wody)

czy wystarczy :?: po prostu obserwuj ryby jak brak im tlenu pływają przy lustrze wody, a skrzela pracują bardzo szybko, poobserwuje je, a sam się przekonasz czy takie rozwiązanie jest dobre czy może ryby lepiej się czuły przedtem ;-)

Marian
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 2006-11-27, 19:31
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Bialystok

Re: deszczownica

Post autor: Marian » 2007-03-27, 16:01

ja osobiscie wole miec pod lustrem poniewaz nie ma dźwięku spadającej wody, akwarium mam w pokoiku w którym spie więc byłby problem w nocy z ciszą ;-) wystarczy wtedy dziurki skierowac bardziej w góre tak zeby tafla była ciągle w ruchu

uwazam ze deszczwnia wystarczajaco napowietrza wodę i jest o wiele lepsza niz typowy brzeczyk, 0 hałasu

co do efektu pralki to ja go nie mam bo mam filtr zewntrzny i na zaworach moge regulowac siłę wody wylatujacej i nie ma problemu ;-)

pozdrawiam
Obrazek

DarPri
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2007-03-27, 10:23
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Lublin

Re: deszczownica

Post autor: DarPri » 2007-03-27, 19:48

Dziękuje za opinie. Tak jak radzicie poobserwuję rybki i przekonam się który sposób jest lepszy.

Awatar użytkownika
Habbib
Zainteresowany
Posty: 29
Rejestracja: 2007-03-22, 12:33
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Re: deszczownica

Post autor: Habbib » 2007-03-30, 08:26

Witam,

pisze własnie w sprawei tzw efektu "pralki" mam filtr HAILEA BT 200 (wymieniłem wegiel aktywny na ceramike) zamontowałem deszczownie 2 cm nad tafla wody i ladnie sobie napowietrza moje akwa...

i tu moje pytanko
mam akwa prawie 40l (ręcznie klejone) 40 dł, 32 szer, 30 wys. ładnie obsadzone roslinkami i wogóle. jednak zauwazyłem ze moje neonki jakoś słabną. molinezje żyja sobie w najlepsze i wogóle egzystuja a neonka marnieje mi w oczach...
czy to moze być spowodowane prądem wody kjóry wytwarza deszczownia?
czy skierować wypływająca wodę na ściankę akwa i niech sobie spływa?

ODPOWIEDZ