lokale biurowe Płock

Akwarium dla żółwia

Inne zwierzęta wodne.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Lunatic_86
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: 2008-03-12, 17:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Akwarium dla żółwia

Post autor: Lunatic_86 » 2008-09-02, 17:31

Mam takie akwarium:

https://sklep.aquael.pl/webapp/wcs/stor ... y_rn=10545

bez żadnej pokrywy, samo szkło
chcę urządzić akwarium dla żółwika wodnego, proszę o pomoc:
- jakie podłoże
- jakie oświetlenie
- jaka filtracja
- jaka temp.
- z czego wysepki
- jaka roślinność

Co generalnie zrobić żeby było gites.

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Akwarium dla żółwia

Post autor: gizun » 2008-09-02, 17:32

Lunatic_86 pisze:Co generalnie zrobić żeby było gites.
Kupić akwarium 60x60 x30h

KBum
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 2008-03-30, 22:45
Pojemność akwarium: 28
Imię: Staszek
Lokalizacja: Polska

Re: Akwarium dla żółwia

Post autor: KBum » 2008-09-02, 19:49

Od razu zabezpiecz miejsce na akwa 200 litrów (a najlepiej 300 l ), bo na przyszłość może być problem.
Jeśli mam być szczery, to może od razu kupić większe akwa i mieć spokój na dłuższy czas.

co do wysokości akwa to z tego, co pamiętam, to powinno być wody minimum na 1,5 długości skorupy + wysokość na część lądową (chyba że zrobić zabezpieczenie).

Od razu zalecam jakąś pokrywę lub siatkę, żeby żółw nie uciekł, co może zrobić, jeśli zdoła sięgnąć krawędzi. A one są wstanie stanąć na dwóch łapach opierając się o szybę.

Podłoże: niektórzy dają bardzo gruby żwir, ja bym polecał większe kamienie i ew. korzenie, żeby się nie tłukł w nowy / nad ranem. Poza tym żwirem może porysować akwarium.

oświetlenie:
- część lądowa: są specjalne żarówki dla gadów, ale ja korzystam ze zwykłej + słoneczko od czasu do czasu. Niestety teraz już raczej słoneczko u mnie odpada, więc chyba niedługo zainwestuje w taką żarówkę
- część wodna - jak dla normalnego akwa z roślinami mało wymagającymi (będzie trochę roślin)

filtracja: na razie może kaskada, ale w sumie nie wiem co do tak małych żółwi. na pewno musi być dużo bardziej wydajne niż u rybek. Potem najlepiej jak zamontujesz filtr kubełkowy (może od razu ?), a jeszcze lepiej by było, gdybyś dorzucił do tego filtr piaskowy (marzenie).

temperatura: najlepiej 25 stopni (od 24 do 28 / 30 z tego co pamiętam)
Grzałka najlepiej z termostatem, ew. możesz kombinować ze zwykłą włączoną non-stop, ale odradzam - to tylko dla zaawansowanych takie zabawy, a poza tym trudno mi określić, czy się opłaca.

Wysepka: Możesz na początek kupić/zrobić taką wysepkę na przyssawki, co się jej wysokość reguluje/unosi się na powierzchni (na przyssawkach są prowadnice do utrzymania wyspy).
Potem najprościej z pleksi na stelażu lub na zewnątrz akwa (Na pleksi trzeba przykleić siatkę). Nie baw się w jakieś układanki z kamieni w akwa, bo prędzej czy później będziesz miał problem, szczególnie gdy akwa zrobi się małe.
Też dobrze by było, gdyby miał możliwość odpocząć pod wodą - na tyle płytko, żeby mógł zaczerpnąć powietrza bez podpływania czy ruszania się, ale to nie jest konieczność (ale było by bardzo dobrze).

Roślinność:
- do jedzenia: Moczarka kanadyjska itp (w sumie to wszystkie, ale nie wszystkie zje). uważaj tylko, żeby nie kupić jakieś lądowej, bo możesz otruć (możliwe są takie wypadki, gdyż niektóry sprzedawcy się nie znają, a pośrednicy wciskają im kit).
Z lądowych to mniszek lekarski (mlecz), koniczyna biała i inne (google).
- do akwarium: chyba tylko się nadaje wgłębka. Może jeszcze rzęsy wodne ale co do nich nie mam pewności.

A tak poza tym do polecam zolwie.net i google, ale jak chcesz to dam Ci trochę linków.
na priwa mi napisz jak coś

Awatar użytkownika
Lunatic_86
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: 2008-03-12, 17:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Akwarium dla żółwia

Post autor: Lunatic_86 » 2008-09-02, 20:44

A jak przetransportować takiego żółwia ze sklepu do domu, żeby mu nic nie było. Co do roślin to chodziło mi o rośliny, które żółw mi nie zje, żeby było coś zielonego w akwa.

gizun
Akwarysta
Posty: 656
Rejestracja: 2008-02-12, 15:53
Pojemność akwarium: 60
Imię: Kamil
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Kontakt:

Re: Akwarium dla żółwia

Post autor: gizun » 2008-09-02, 20:47

Możesz spróbować z żabienicą, ale nie daje słowa, że nie zje.Paamiętaj o roślinach na częsci naziemnej

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Akwarium dla żółwia

Post autor: Suja » 2008-09-02, 21:57

Żółw, ale jaki ;]

była kiedyś strona o żółwiach czerwonolicych, ale już jej nie ma, a szkoda bo cała przeczytałem.


Dla sztuki akwarium 200L potem dla każdego kolejnego kolejne 100L ;)
Wydajna filtracja, kubeł połączony z hydroponiką/DSB w innym zbiorniku/albo fluduazyjny

Świetlówka na pewno jedna repti-glo i jakaś lustrzana żarówka 40W ;)
Jak by co to możesz pomarzyć o roślinach ;) zje Ci wszystko to nawet nie ma sensu.

A resztę napisał kolega wyżej.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

KBum
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 2008-03-30, 22:45
Pojemność akwarium: 28
Imię: Staszek
Lokalizacja: Polska

Re: Akwarium dla żółwia

Post autor: KBum » 2008-09-03, 23:07

co do transportu to ja swojego przeniosłem w kieszeni, a sam żółw był w otwartym worku odpowiednio zabezpieczonym, żeby się nie udusił (chociaż z tym workiem to nie jestem pewien, ale to było lata temu - może to było małe pudełko, ale na pewno w kieszeni). Było w tedy ok. 5, góra 10 stopni, a musiałem z nim tak iść ponad 10 min.

Proponuje pudełko tekturowe ze szmatką, a jak większy to może jakiś pojemnik / wiaderko + szmatka. Trudno mi powiedzieć czy dawać wilgotną (chyba gdzieś czytałem, żeby dawać wilgotną, ale mi się wydaje, że od takiej szmatki to się może znacznie bardziej wychłodzić, a wody i tak się nie napije).

Z roślin to chyba jedynie wgłębka, chociaż coś ostatnio mi gdzieś mignęło, że paproć wodna też się nadaje (głównie dlatego, że z każdego odłamanego końca wyrastają korzenie i rośnie dalej - ale w tej chwili nie jestem pewien).
Może jeszcze jakiś mech - java moss mój nie chce jeść, a jeśli przyrośnie do kamieni / korzeni, to będzie ok. Nie wiem tylko, czy nie padnie w końcu od glonów lub śmieci (jak będziesz miał dość wydajną filtrację i odpowiednie parametry + światło, to powinno być OKI).

Z roślinami jest ten problem, że nie mam pojęcia, jak je uwiązać, żeby je nie wyrwał lub nie poszatkował "dla zasady".

UWAGA: jeśli byś wiązał rośliny do kamieni za pomocą siatki, to musi być ona sztywna, bo inaczej może się zaplątać i utonąć. Gdzieś czytałem opis, jak w siatkę do mocowania wgłębki do korzenia jeden żółw się zaplątał i omal nie utopił.

PS. Może adopcja ? Niektóry nie przemyślą sprawy i kupią, a potem wypuszczają do naszych wód, za co powinni strzelać najczęściej (moim zdaniem).

Awatar użytkownika
Luki_hacker
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2008-06-21, 23:09
Pojemność akwarium: 200
Imię: £ukasz
Lokalizacja: się biorą dzieci?

Re: Akwarium dla żółwia

Post autor: Luki_hacker » 2008-09-06, 21:32

roslinki-tylko mchy ja mam 2 żółwie i mchu jawajskiego nie ruszaja

Coi do adopcji-jesli bedziesz mial warunki wez niechcianego żólwika,pomozesz mu nie bedzie cierpial,gdzie mieszkasz?

A co do utoniecia to prawie stało sie tak z MOIM żólwiem

Awatar użytkownika
Lunatic_86
Stały bywalec
Posty: 358
Rejestracja: 2008-03-12, 17:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Akwarium dla żółwia

Post autor: Lunatic_86 » 2008-09-07, 11:05

Mieszkam w Kielcach, popytam, może ktoś będzie chciał oddać.

ODPOWIEDZ