wyniki testu na No3 i No2

W tym dziale znajdują się ciekawostki ze świata akwarystyki ;)

Moderator: ModTeam

Tofifi

Re: wyniki testu na No3 i No2

Post autor: Tofifi » 2008-09-08, 21:20

aha
http://allegro.pl/item422088623_azotan_ ... idian.html
to jest saletra czyli to powinno pomóc?
A czy to nie wpływa niekorzystnie na chemię wody?
Tyle się mówi że rolnicy stosujący saletrę oraz nawozy azotowe powodują eutrofizację wód!
Być może bzdury pisze ale nie robię tego celowo

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: wyniki testu na No3 i No2

Post autor: Danio12345 » 2008-09-08, 21:33

w tym nawozie jest tylko azot i potas. Niech się jeszcze inni wypowiedzą, ale wedłg mnie to jest dobre.
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: wyniki testu na No3 i No2

Post autor: Suja » 2008-09-08, 21:39

Bo trzeba kupić czyste KNO3, a nie nawóz dla rolników ;]
I wszystko będzie spoko.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: wyniki testu na No3 i No2

Post autor: croc » 2008-09-09, 09:42

NO3 10-15 na po pograniczu głodu. Dla akwariów ogólnych, gdzie akcenty są na rybach, lepiej rzeczywiście utrzymuje się NO3 na niskim poziomie w celu zachowania odpowiednio dużego marginesu bezpieczeństwa. W akwariach roślinnych NO3 musi być dwukrotnie wyższe. Trzeba nawozić Macro. Rybom nadal nie szkodzi, ale tolerancja i margines bezpieczeństwa są nie za duże.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: wyniki testu na No3 i No2

Post autor: marthinez » 2008-09-09, 16:24

croc pisze:NO3 10-15 na po pograniczu głodu. Dla akwariów ogólnych, gdzie akcenty są na rybach, lepiej rzeczywiście utrzymuje się NO3 na niskim poziomie w celu zachowania odpowiednio dużego marginesu bezpieczeństwa. W akwariach roślinnych NO3 musi być dwukrotnie wyższe. Trzeba nawozić Macro. Rybom nadal nie szkodzi, ale tolerancja i margines bezpieczeństwa są nie za duże.
:ok: :ok: :ok:
Myślałem, ze tylko ja tak uważam.
Cały czas powtarzam, ze no3 w holendrze na poziomie 30-40ppm to nic groźnego.
Do niektórych to nie dociera.
No3-10ppm jest dobre przez kilka dni przed sesją foto. Resztki glonów zanikają (jeżeli w ogóle są), a roślinki potrafią pięknie sie wybarwić.

Jednak tak jak słusznie zauważył croc, przy tym stężeniu w akwa panuje głód. ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Danio12345
Akwarysta
Posty: 567
Rejestracja: 2007-08-06, 20:45
Pojemność akwarium: 174
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy

Re: wyniki testu na No3 i No2

Post autor: Danio12345 » 2008-09-09, 17:29

ja u siebie mam 20. Ale czasami spada do 10 (np. teraz; bo nie mam co2 i nie chcę glonów).
112l roślinne - HM, HC, rotala rotundifolia, didiplis diandra, blyxa japonica
30l mcharium - erect moss, fontinalis antypyretica, flame moss, spiky moss oraz riccia sp. Dwaft
25l mcharium - taiwan moss, peacock moss, fissidens fontanus oraz subwassertang i riccardia chamedryfolia
7,5l - stringy moss
Pozdrawiam, Michał Danielczyk

Tofifi

Re: wyniki testu na No3 i No2

Post autor: Tofifi » 2008-09-09, 17:37

marthinez pisze:Jednak tak jak słusznie zauważył croc, przy tym stężeniu w akwa panuje głód
bardzo proszę cię marthinez o wytłumaczenie mi pojęcia głód
nie to że jestem debilem że zadaje za pe wenie takie głupie pytanie ale ja naprawdę nie zrozumiałem co napisaliście

Awatar użytkownika
Piwosz
Rekin forum
Posty: 1896
Rejestracja: 2007-01-19, 14:49
Pojemność akwarium: 216
Imię: Konrad
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: wyniki testu na No3 i No2

Post autor: Piwosz » 2008-09-09, 17:55

bardzo proszę cię marthinez o wytłumaczenie mi pojęcia głód
głód dla roślinek...takie stężenie przy dużej ilości roślin jest za małe.
Ja No3 mam na poziomie 15-20.

croc
Zakręcony forumowicz
Posty: 1545
Rejestracja: 2007-06-26, 10:56
Pojemność akwarium: 25
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa

Re: wyniki testu na No3 i No2

Post autor: croc » 2008-09-10, 10:45

Tofifi;
Wielu akwarystów mówi coś o "Holendarch": mam "Holendra", ide w "Holendra". Ale to się mija troszkę z prawdą. Na tym forum jest tak na prawdę tylko kilka osób, które mają typowo roślinne akwaria. Akwaria takie, wbrew pozorom sa zdecydowanie cięższe i kosztowniejsze w utrzymaniu. Odpowiednie stężenia macro i mikro sa tu kluczowe. Wszyscy "rośliniarze" nawożą macro i mikro. Problem tylko taki, że przy takim nawożeniu trzeba na prawde miec dobre odczynniki i skrupulatnie je dozować. Ryby, które w takim akwarium mogą znacząco i dość niespodziewanie zakłócić równowagę, są jedynie dodatkiem i występują w symbolicznych ilościach.

Większość z nas posiada tzw akwaria ogólne z większą lub mniejszą ilością roślin. Dobieramy łatwiejsze w hodowli rosliny, utrzymujemy mniejsze stężenia macro i mikro tak aby ryby, których jest raczej więcej niż mniej, nie były zagrożone poprzez nagłą zmianę parametrów. Trudniejsze rośliny albo by umierały, albo wegetowały.

Martinez nie jest jedynym wyznającym zasade nawożenia macro i utrzymywania NO3 na poziomie znacznie powyżej 20ppm. Nieobecny (chwilowo) na forum Slanter był od zawsze orędownikiem dozowania macro. Zarówno azotu jak i fosforu.

ODPOWIEDZ