malowanie proszkowe Śląsk

Tabletki bakteryjne do szamb...

Dzial poświęcony ogólnie akwariom slodkowodnym.

Moderator: ModTeam

joogi
Forumowicz
Posty: 77
Rejestracja: 2009-01-05, 15:46
Pojemność akwarium: 200
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Tabletki bakteryjne do szamb...

Post autor: joogi » 2009-09-23, 21:42

Witam!
Zastanawiałem się kiedyś nad tabletkami do szamb. Są to sproszkowane szczepy bakterii pomagające w "ucywilizowaniu" przydomowych szamb. Likwidują one jakikolwiek nieprzyjemny zapach, znacząco zmniejszają objętość ścieków, rozkładają znajdującą się tam materię w taki sposób, że jest tam prawie sama woda i nie pieni się.

Pomyślałem sobie czy można by wykorzsytać taką tabletkę w akwarium aby wspomóc filtr. Nie powinno zaszkodzić, a może pomóc. Dodatkową zalet jest to, że są one dosyć tanie, gdyż wiadomo, że nie damy całej tabletki tylko niewielką jej część.

Proszę o komentarze... :cool:

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: Tabletki bakteryjne do szamb...

Post autor: oleq_30 » 2009-09-23, 23:24

Jak coś jest do szamba to jest do szmaba a nie akwarium . Nie rób sobie jaj.
nastepnej kolejności do akwarium przydomowa oczyszczalnie połączysz ?
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

joogi
Forumowicz
Posty: 77
Rejestracja: 2009-01-05, 15:46
Pojemność akwarium: 200
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Re: Tabletki bakteryjne do szamb...

Post autor: joogi » 2009-09-23, 23:44

Idąc tym tropem zieleń zostawmy do barwieie materiału a nie leczenia ryb, a erytromycynę do leczenia ludzi a nie likwidacji glonów.

Chodziło mi o to czy te same bakterie biorą udział w oczyszczaniu akwariów i szamb.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Tabletki bakteryjne do szamb...

Post autor: maol » 2009-09-24, 07:03

Pierwszym i zasadniczym problemem jest - jakie bakterie są w aktywatorach do szamb? W akwarium żyją sobie doskonale znane szczepy biorące udział w bardzo konkretnych procesach nitryfikacyjnych. A w szambie? Tam bardziej chodzi o szybki i skuteczny rozkład materii organicznych - i nikt Ci nie powie, co to za szczepy. Obawiam się, że to zupełnie inne procesy.

Joogi, piszesz "powinno pomóc". W czym pomóc? W prawidłowo wystartowanym akwarium jest dosyć odpowiednich bakterii, nie ma najmniejszej potrzeby tego procesu sztucznie wspomagać. Nie mówiąc o dodawaniu czegoś, co z założenia do niego nie służy. A jeżeli bardzo chcesz wspomóc swój zbiornik na rynku jest sporo produktów do tego przeznaczonych - np. Nitrivec SERY


P.S. Zieleń absolutnie nie służy do barwienia tkanin - jest rakotwórcza.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

joogi
Forumowicz
Posty: 77
Rejestracja: 2009-01-05, 15:46
Pojemność akwarium: 200
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Jasło
Kontakt:

Re: Tabletki bakteryjne do szamb...

Post autor: joogi » 2009-09-24, 12:47

chodzi o pomoc pry wspomaganiu akwa po dezynfekcji np. baktopurem przy masowej infekcji

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Tabletki bakteryjne do szamb...

Post autor: maol » 2009-09-25, 18:51

A czemu miałbyś to robić? Wiem, chodzi o Twój drugi wątek, ale patrząc tylko na ten, głosisz herezje. Akwarium praktycznie nigdy nie wymaga dezynfekcji, a jeżeli była już aż taka klęska, to potrzebny jest całkowity restart - co oznacza że bez problemu i "wspomagania" zasiedli się tam prawidłowa flora bakteryjna. I żaden cudowny środek do szamb nie jest potrzebny. I jeszcze powtórzę - są do tego specjalizowane i selekcjonowane, akwarystyczne szczepy bakterii. Jak to mówią - dostępne w każdym porządnym sklepie zoologicznym.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ