kanlux.com/pl/produkty/17450/aparatura-modulowa

JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Moderator: ModTeam

LHOTSE
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2009-08-29, 15:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Trójmiasto

JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: LHOTSE » 2009-10-19, 12:41

W wyniku prośby admina pewnego forum postanowiłem napisać kilka porad dla pozostałych forumowiczów na temat robienia zdjęć w akwarium, przemyśleniami dzielę się teraz z akwarystami w kraju ..i za granicą.
..choć raczej otworzyć rozmowę na powyższy temat, ponieważ sam nie uważam się za autorytet w tejże dziedzinie.
Mam nadzieje, że uzmysłowi to innym poszczególne problemy i zmusi do myślenia nad nimi.

Tok wypowiedzi opieram na zdjęciach prezentowanych już na forum, będących na mojej stronce pod linkiem:

zdjęcia ślubne Gdynia

Jest to kilka wybranych zdjęć z reportażu w Akwarium Gdyńskim, ograniczonych ilościowo charakterem mojej strony i osobą jej webmastera.
Na fotografii podwodnej skupimy się właśnie w takiej mierze, wykluczając schodzenie pod wodę osobiście.
Myślę że to wszystkich najbardziej interesuje.

Akwarium przysparza nam kilka problemów natury fizycznej światła i biologicznej obiektu. Podzielę je na aspekty fotograficzne.

1. Odblaski i zniekształcenia obrazu czyli szyba.

Od stworzeń dzieli nas szyba, która przecież staje się dodatkowym elementem optycznym.
-po pierwsze, o ile jest grubsza tym bardziej załamuje światło czyli zniekształca obraz.
-po drugie odbija elementy otoczenia dając brzydkie odblaski i pokazując nieporządane przedmioty z otoczenia (nie chodzi tu o odblask flasha ale odbicia przedmiotów).

Z pierwszym problemem poradzimy sobie ustawiając aparat (płaszczyznę matrycy) równolegle do szyby.
Im bardziej stajemy pod kątem tym bardziej ostrość zostaje zniekształcona. Można tego nie zaobserwować w małym akwarium,
ale w wielkim jak w obiekcie gdyńskim szyby są bardzo grube i efekt był znaczny.

Odrzuciłem większość zdjęć robionych pod ukosem względem akwarium, mimo że aparat potwierdzał ustawienie ostrości w celowany punkt.
(w rawie jest widoczne potwierdzenie podczas postprocessingu)

Drugi problem - odblaski - eliminujemy poprzez bazowanie na świetle zastanym.
Trzeba zrozumieć że światło biegnie (ma biegnąć) z wnętrza akwarium w naszą stronę i nic poza tym!!
..i że przeszkadza nam w tym dzieląca nas szyba, więc nie komplikujemy nic więcej tylko upraszczamy!

Całkowicie nie używamy flasha - nie będzie wtedy brzydkich plam na szybach ani obiekcie.
Ważne jest także, aby nic z pomieszczenia nie odbijało się w szybie - pomieszczenie powinno się zaciemnić.
Inaczej małe dawki światła z akwarium oświetlają przedmioty zewnętrzne, a te dają nikły, ale psujący wszystko poblask na szybie.
Ideałem jest - jak w niektórych salach w Gdyni - pokój wymalowany na czarny mat :) :P i zgaszone światło.
Oczywiście są to warunki często nie do uzyskania w naszych domach. ..poniekąd.

Znam kaktusiarza który od lat doskonali sposób fotografowania swych roślin w warunkach sztucznych stworzonych tylko na chwilę kwitnienia.
Tak samo na niektóre okazje można by stworzyć rodzaj zasłon pomagających nam w fotografowaniu, rozkładanych tylko na potrzebne chwile.
To technika filmowa - stawianie przesłon czarno-matowych do pochłaniania niekontrolowanych odbić światła (kontrolowania ich i rzucania głębokich cieni).
Tył i boki akwarium najlepiej zabezpieczy z kolei imitacja akwenu - codzienność. Wspomniane osłony - z malowanej dykty lub na zasadzie namiotu z materiału.

Można by się pokusić o stosowanie filtrów polaryzacyjnych aby wytłumić odbicia z szyb, ale pamiętajmy, że przyciemni nam to obraz np. o 2 podziałki światłomierza w i tak ciemnych warunkach.
Często wpędzi nas to w wysokie czułości i problemy z zaszumieniem oraz utrudni automatyczne ustawianie ostrości.
Szkiełko owe będzie nieporęczne jeśli przód obiektywu kręci się ustawiając ostrość (razem z filtrem zmieniając stopień polaryzacji)
O ile można zastosować je to jest to najprostszy sposób tłumienia odbić.

Tak więc ciemne pomieszczenie, zgaszone światło zewnętrzne, brak lampy błyskowej ...i raczej ciemne ubranie fotografującego.

2. Kolory, czyli balans bieli.

Nie będę się rozwodził na temat poruszany w każdym podręczniku fotografii, czyli adaptacji ludzkiego widzenia do rozmaitych warunków (kolory, jasność, kontrast)
W skrócie co innego widzi oko niż aparat który widzi prawdę. Trzeba wiedzieć jaka ona jest albo ją zmierzyć.
Robiąc zdjęcia okazało się na LCD aparatu, że barwy odbiegają od tego co widzę. No tak pomyślałem, oko głupieje a prawda jest taka że zebrane okazy żyją w różnych środowiskach.
Różna mają głębokość w naturze, przez to jasność i kolor wody. Stworzono im podobne warunki.. Zdjęcia więc należy robić w RAWie także z tego powodu.
Ja miałem tryb AUTO dla WB i dokładniejszą korektę robiłem w postprocessingu. Chcąc mieć super dokładne rezultaty, można by zrobić przed zbiornikiem zdjecie szarej karcie kodaka, aby mieć obraz referencyjny.
Jeśli na szarą kartę padnie światło ze zbiornika, zabarwi ten neutralny przedmiot. Wtedy odbarwimy sobie grupę zdjęć jednym kliknięciem pipety w photoshopie.
Są też nakładki na obiektyw z mleczno białym neutralnie plastikiem przez którego możemy zrobić zdjęcie kontrolne i zmierzyć WB.

Nie zawsze jednak wierność bieli jest konieczna, ponieważ tracimy wtedy często "klimat oświetlenia". Obraz referencyjny może być czasem potrzebny jedynie jako odniesienie, przecież to nie reprodukcja dzieł sztuki.

3. Autofokus

O ile nie robimy zdjęć skorupiakom, powolnym jak mucha w smole, używamy autofokusa.
...tryb śledzenia ostrości, no i najlepiej zdjęcia seryjne. Tak jak fotografuje się w sporcie. Zmiany obrazu są często tak szybkie, że możemy nie zdążyć zrobić zdjęcia w najlepszym momencie. Lepiej więc selekcjonować z całych serii.
Tryb dynamicznego autofokusa umożliwia pobieranie dodatkowych informacji z pól sąsiednich jeśli obiekt ucieka z punktu wybranego przez nas, im bardziej chaotyczny ruch (ryby żyjące ławicowo) tym szerszy zakres wybieramy.

...ryby są wspaniałe, dysponowałem prawie najlepszą techniką i czułem się jak bezradny pół ślepy szczupak próbujący trafić w swój cel.. J

Obiektywem najlepszym do tego typu pracy jest taki, który ma silnik ultradźwiękowy. Będzie on w stanie błyskawicznie stale poprawiać ostrość wraz z ruchem obiektu.
Obiektyw bez silnika i do tego niezbyt jasny może się strasznie gubić. Tak więc jasny i szybki..
(Te z silnikiem ultradźwiękowym nie są super drogie, ale jeśli są jasne to takie się stają).

4. Ogniskowa

Najefektowniej wychodzą zdjęcia o ogniskowej portretowej. Mniej więcej od 70 do stu kilkudziesięciu mm.
Łatwo wtedy rozmyć tło za rybą skutecznie podkreślając ją ostrością,
a także pozbyć się szyby o ile stosujemy otwartą przysłonę (głębia ostrości staje się wtedy wąska).
Niewykluczone że inne ogniskowe mogą znaleźć zastosowanie. Jednak przeglądając swoje rawy sortowane co do ogniskowej zastosowanej zooma 24-70 ustawiałem wtedy na 70 najczęściej.
...pomyślałem że przydałby się obiektyw 85mm ze światłem 1,4 :)
Idealna jest sytuacja kiedy ogniskowa jest długa, wtedy głębia ostrości przy maksymalnym otworze (wymuszonym ciemną sytuacją) jest wąska, a jak ryba oddali się od szyby szyba ucieka ze strefy ostrości i o ile jest czysta – znika.

Na tym zakończę krótki wywód, gdyż jestem zmuszony do podróży. Zapraszam do rozmowy i pytań. Chętnie rozbuduję owy temat o nowe istotne szczegóły, których być może nie dotknąłem, uważając za oczywiste. Wszystko, co mówię proszę traktować jedynie jako naprowadzanie na cel.

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: oleq_30 » 2009-10-19, 23:32

NO powiem szczerze idę próbować
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Thierry Henry
Zakręcony forumowicz
Posty: 1568
Rejestracja: 2008-02-01, 02:05
Pojemność akwarium: 160
Imię: dawid
Lokalizacja: Okocim
Kontakt:

Re: JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: Thierry Henry » 2009-10-20, 22:20

Ja mam pytanie w takim razie jak robić telefonem zdjęcia. Wiadomo, że jakość nie jest dobra ale gdy robię zdjęcia powiedzmy w makro są ładne i przejrzyste, a jak robię od frontu to zamazane. :/
Przykład:
http://i41.tinypic.com/2z71hdw.jpg
http://i36.tinypic.com/mi1au1.jpg
Zdjęcia były lekko podciągane w Photoshopie. Łatwiej było podciągnąć pierwszą oczywiście.

Telefon to Sony Ericsson K800i, który ma w miarę dobry i ceniony aparat jak na telefon.
I Still Haven't Found What I'm Looking For

LHOTSE
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2009-08-29, 15:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: LHOTSE » 2009-10-20, 23:40

..z całym szacunkiem do producentów telefonów, będąc świadomy uproszczeń budowy mechanizmów tego rodzaju, wolałbym sięgnąć po nawet 20 letni aparat Analogowy Zenita, który da po stokroć lepsze zdjęcia...

Główny problem tkwi zazwyczaj w budowie obiektywu, bardzo ograniczonego w zastosowanych układach optycznych w porównaniu do zwykłego aparatu.
Mam na myśli to że w telefonach i aparatach kompaktowych "małpkach" obiektywy ograniczano czasem nawet do jednej soczewki. Nie daje to odpowiednich korekt. Obraz często jest kiepski.
Obiektywy te są zazwyczaj szerokokątne, więc na bokach kadru musi zacząć działać to, o czym mówiłem - "patrzenie nie prostopadłe względem szyby" - musi pan pamiętać, że wprowadził pan szybę jako dodatkowe szkło w układ (układ słabo skorygowany optycznie).
Czas migawki - nie znam tego telefonu względem możliwości aparatu, ale pewnie trudno działać w manualu, ustawiając czas krótszy powiedzmy 1/125 -1/250 sek

O ile dobrze zrozumiałem, zdjęcia makro robi pan poza akwarium wtedy obiekt makro nie ucieka (wystarczają długie czasy naświetlania matrycy jakimi dysponuje aparat w telefonie) i nie dzieli pana od niego szyba z wodą załamujące światło (czytaj obraz).

Konkludując aparaty kompaktowe są bardzo uproszczone, dają radę w prostych fotograficznie sytuacjach, a tu sytuacja naprawdę jest niełatwa.
Żeby ograniczyć ruch rozmazujący wszystko, trzeba by wzmocnić oświetlenie akwarium licząc że telefon skróci czas migawki (proszę sprawdzić w instrukcji ile może). O ile jest zoom to zbliżyć ograniczając szerokokątne widzenie na korzyść zbliżenia. Niestety często przy zbliżaniu obiektywy ciemnieją... :(

pozdrawiam serdecznie

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: maol » 2009-10-21, 08:33

Ze swojego doświadczenia podpowiem jeszcze - zdjęcia robione ze statywu wychodzą znaaaaacznie lepiej.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Akwarybka
Moderator
Posty: 3394
Rejestracja: 2007-02-06, 18:51
Pojemność akwarium: 63
Imię: Basia
Nazwisko: Waluś
Lokalizacja: St. Neots, Cambridgeshire
Kontakt:

Re: JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: Akwarybka » 2009-10-21, 14:53

maol pisze:Ze swojego doświadczenia podpowiem jeszcze - zdjęcia robione ze statywu wychodzą znaaaaacznie lepiej.
Najlepiej trójnoznego ;)

LHOTSE
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2009-08-29, 15:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: LHOTSE » 2009-10-21, 15:49

maol pisze:Ze swojego doświadczenia podpowiem jeszcze - zdjęcia robione ze statywu wychodzą znaaaaacznie lepiej.
...znacznie lepiej niż...? trochę mało dokładna porada moim skromnym zdaniem i nieadekwatna do rzeczywistości, ponieważ... niektórych zdjęć ze statywu zrobić się nie da.

Proszę zauważyć, że o ile ruch ryb wymaga czasów krótkich, jak wspomniałem powiedzmy niech to będzie 1/250 sekundy to ruch ręki nie będzie miał tu żadnego znaczenia.
Wg reguł przy matrycy wielkości kliszy obiektywem 250mm można zrobić zdjęcie bez poruszenia przy czasie 1/250 i krótszym - reguła "jeden przez długość obiektywu" - to ogólnik ale daje pewne pojęcie o potrzebnym czasie przy foceniu z ręki.

Statyw będzie zatem przeszkadzał, bo jak ze statywu skutecznie wodzić wzrokiem np. za błyskawicznie poruszającą się mureną...? Mnie się nawet z ręki nie udało ale wrócę na polowanie kiedy będzie mniej zwiedzających.

Musimy łapać jak najwięcej światła to fakt bo jest go nieznośnie mało. Fakt tez że materiał światłoczuły/matryca kumuluje światło z upływem czasu (otwarcia migawki). Ale jak jest ciemno i odbywa się ruch to odpowiedzią jest wysokie ISO i jasny obiektyw.

Moja odpowiedź - statyw tak, ale do fotografowania samego zbiornika i roślinności, tudzież powolnie ruszających się form życia.

pozdrawiam

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: maol » 2009-10-22, 08:26

No to wyjaśniam - moim zdaniem ryby znacznie lepiej (co też sam zauważyłeś) prezentują się w świetle "naturalnym" dla akwarium, bez flasha, a wręcz przy świetle przygaszonym. Czyli...ciemnawo.To zwykle powoduje, że czasy naświetlań wydłużają się, a co za tym idzie - rośnie prawdopodobieństwo zrobienia zdjęcia rozmazanego. Dlatego ja zwykle używam statywu, plus automatyczne wyzwolenie migawki po 2 sekundach od naciśnięcia spustu. Oczywiście - ta metoda jest trochę przypadkowa i chaotyczna, trzeba zrobić naprawdę dużo zdjęć, żeby wybrać te naprawdę dobre, ale to w czasach fotografii cyfrowej nie ma już takiego znaczenia. I też oczywiście, metoda ta nie nadaje się raczej do robienia zdjęć ryb szybkich jak błyskawica, tu również skłaniałbym się do zdjęć z ręki i krótkich czasów migawki.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Dawid 1984
Forumowicz
Posty: 105
Rejestracja: 2009-03-22, 01:08
Pojemność akwarium: 375
Imię: Dawid
Nazwisko: Panasiuk
Lokalizacja: Växjö,SE
Kontakt:

Re: JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: Dawid 1984 » 2009-10-27, 20:06

LHOTSE pisze:Statyw będzie zatem przeszkadzał, bo jak ze statywu skutecznie wodzić wzrokiem np. za błyskawicznie poruszającą się mureną...?
Glowica Kulowa :D
Akwarium 375 l 150x50x50

LHOTSE
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2009-08-29, 15:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: LHOTSE » 2009-11-03, 01:32

nigdy nie zblokujesz głowicy kulowej skoro ryba się cały czas porusza, długi czas nie wchodzi w grę, chyba że ta głowica ma samonaprowadzanie i stabilizacje ;)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: maol » 2009-11-03, 09:08

...dlatego statyw nie zawsze się sprawdza, szczególnie przy szybko poruszających się rybach. Ale i tak do niego zachęcam, szczególnie że w tej chwili praktycznie każdy aparat pozwala na zdjęcia seryjne, co daje znacznie większe szanse na uchwycenie nawet "szybkiej" ryby, ostro i bez zamazań.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

LHOTSE
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2009-08-29, 15:29
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: JAK ROBIĆ ZDJĘCIA ZWIERZĘTOM W AKWARIUM

Post autor: LHOTSE » 2009-11-03, 19:58

...zdjęcia seryjne tak, ale wodząc za rybą (nie na statywie), gdyż autofokus musi śledzić rybę, a wtedy ma największe szanse (ponieważ daje jedynie korekty na osi "od nas - do nas").
Na statywie zblokowanym jest tak, że trafia w cel przepływający przez "strefę rażenia" ;)

Odpada natomiast stosowanie tego, do czego statyw najczęściej służy - długich czasów migawki, z powodów oczywistych... Poza tym to niezwykle przydatne urządzenie.

[ Dodano: 2009-12-19, 22:16 ]
Muszę zreflektować to co powiedziałem o obiektywie Nikkor 85mm f1/4 - kupiłem go :)
Przy pełnym otworze przysłony (1,4) głębia ostrości jest np w granicach centymetra jak się fotografuje z bliska - łatwo nie trafić. Jest on poza tym wymagający co do ostrzenia. Autofokus napędzany tzw śrubokrętem czyli silniczkiem w aparacie.
Rozwiązanie jest wolniejsze niż w obiektywach posiadających własny silnik w środku (w nikonie SWM, sigma HSM itd).
Nie ma co Nikkor 24-70 f2,8 ma najszybszy chyba autofokus...

[ Dodano: 2010-11-15, 23:05 ]
Dodałem do galerii trochę fotek i przeniosłem to na bloga pod poniższy link:

fotograf ślubny

Przeniosłem też ten tekst o robieniu zdjęć w akwarium i poprawiłem go nieco:
http://blog.krawcywizerunku.pl/?p=1386

..tam mogę w każdej chwili edytować i nie zaśmieca się wątku pytaniami typu "jaki aparat kupić" - uwagi za to wplatam, poprawiając tekst.

ODPOWIEDZ