CO2 sodowo-octowa od podstaw

Moderator: ModTeam

filfra
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 2008-04-01, 12:18
Pojemność akwarium: 30
Imię: Filip
Lokalizacja: Lublin

CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: filfra » 2008-11-24, 13:18

Postanowiłem zrobić sobie bimbrownie sodowo octowa. Założyłem sobie ze owa bimbrowania musi być tania, dać regulować ilość podawanego CO2 (w przeciwieństwie do zwykłej bimbrowni) i tak powstał mój projekt.

Potrzebne rzeczy:
-karnister 5l
-butelka 1l
-3m wężyka akwarystycznego
- wężyk do podawania kroplówki
- akwarystyczny zawór zwrotny
- 4 paczki sody oczyszczonej
- 1l octu
- 3l zwykłej wody z kranu
- dyfuzor do rozpuszczania CO2 w akwarium

Sposób wykonania:
1. w nakrętce baniaka 5l robimy 3 otwory. Dwa z nich na wężyki akwarystyczne robiłem wiertłem 5mm a jedne na wężyk od kroplówki 3mm
2. w nakrętce włożyłem wężyki ale tylko żeby kawałek wchodziły wszystkie wężyki obkleiłem ciepłym klejem z pistoletu
3. nastepnie zrobiłem otwór w nakrętce od butelki 1l tak żeby zmieściła się "szpilka" którym normalnie wbija się w kroplówkę i również uszczelniłem go dookoła ciepłym klejem
4. koleinie zrobiłem dziurę w spodzie butelki 1l wsadziłem do niego krótszy wężyk idący z baniaka 5l również to połączenie uszczelniłem
5. koleinie krokiem było podłączenie wężyka akwarystycznego tego dłuższego do zaworu zwrotnego a potem do wężyka prowadzącego do akwarium i połączenie go z dyfuzorem
6. przed ostatnim krokiem jest zalanie zestawu. Do baniaka 5l wlałem 3l czystej wody z kranu dodałem 4 opakowania sody oczyszczonej wymieszałem wszystko dobrze aby stworzyło jednolita konsystęncję i zakręciłem porządnie baniak 5l. Następnie wlałem do butelki 1l ocet tylko należy pamiętać żeby o uniemożliwieniu aby ocet wężykiem akwarystycznym znajdującym się na spodzie butelki 1l do baniaka 5l.
7. teraz pora to zamontować i zawiesić. Baniak 5l stawiam najniżej a butelkę 1l z octem zawieszamy nad nim do góry nogami. Kolejną czynności jest otworzenia zaworu odpowietrzającego na szpikulcu wężyka do podawania kroplówki Wkoncu pora na otworzeni zaworu który wisi na przewodzie od kroplówki tak aby w szpikulcu od wężyka od kroplówki pokazały się lecące krople. Teraz już tylko pozostaje czekać aż poleci nam CO2 może to trochę potrwać.

Dodatkowo:
Zaworem do kroplówki regulujemy ilość spadającego octu do sody wiec daje to możliwość wyłączenia CO2 lub jego regulacji. Woda z soda z czasem przestanie działać kiedy wymiesza się już całkowicie z octem należy wtedy znowu sporządzić "zacier"


A oto schetma:
Obrazek

Fotki mojej bimbrowni sodowo octowej:
1.
Obrazek
2.
Obrazek
3.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2008-11-24, 15:31 przez filfra, łącznie zmieniany 1 raz.

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: Suja » 2008-11-24, 15:04

Jeżeli zagwarantujesz to iż roztwór sody+wody jest bez ciał stałych to wężyk skraplający ocet trzeba dać az do samego dna.
To jest pierwszy bład jaki zauważyłem.
Drugi to sam tytuł tematu nie ma czegoś takiego jak bimbrownia octowo sodowa.
W bimbrowni występuje proces fermentacji tu go nie ma ;]

Nie napisałeś na ile to starcza ile octu dozujesz ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

filfra
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 2008-04-01, 12:18
Pojemność akwarium: 30
Imię: Filip
Lokalizacja: Lublin

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: filfra » 2008-11-24, 15:31

Narazie działą to juz tydzien i wszystko idealnie i dzie jak sie skonczy proces to dam znac

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: Suja » 2008-11-24, 16:19

ile kropel octu dozujesz?
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

filfra
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 2008-04-01, 12:18
Pojemność akwarium: 30
Imię: Filip
Lokalizacja: Lublin

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: filfra » 2008-11-24, 18:10

umnie ide kolo 1 na minute małe akwarium wiec duzo nie trzeba

[ Dodano: 2008-11-24, 17:27 ]
pozaym jesli wezyk skraplajoacy bedzie na dnie jest mozliwosc pprzez wytworzone cisnienie sofniecie sie roztworu spowrotem do butelki z octem

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: Suja » 2008-11-24, 20:14

tydzień mi działało i nic się nie cofało, bo gaz zawsze wybierze łatwiejsza drogę :)
A wiesz co się stanie jak będziesz miał w butelce gdzie zachodzi reakcja 3 warstwy ;>

Na dole soda+woda
wyżej octan sodu + woda
a na górze ocet i nagle wszystko mieszasz
potężna reakcje i bum ;)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

filfra
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 2008-04-01, 12:18
Pojemność akwarium: 30
Imię: Filip
Lokalizacja: Lublin

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: filfra » 2008-11-24, 22:18

Suja, o co ci chodzi? cisnienie co najwyzej zorbi zamet w akwarium

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: Suja » 2008-11-24, 23:37

Jestes taki tego pewny ;>
Bo ja przez ta zabaweczkę miałem do mycia pół pokoju;]
Bo tez sobie potrząsnąłem butelką.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Tofifi

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: Tofifi » 2008-11-24, 23:53

zgadzam się z sują musisz zrobić sobie zaworek jakiś co wypadnie z nakrętki kanistra jak ciśnienie będzie za duże miałem taką sytuację teraz się zabezpieczyłem zrobiłem dziurkę wsadziłem to na upych gumowy kołeczek i ma zabezpieczenie które uratowało mnie już 2 razy

Awatar użytkownika
PoskusNS
Stały bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 2008-02-11, 20:39
Pojemność akwarium: 0
Imię: Hubert
Lokalizacja: Nowy Sącz, Millenium

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: PoskusNS » 2009-01-26, 01:02

Suja możesz mi powiedzieć o co chodzi dokładnie z tym "bum" bo chce zrobić tą bimbrownie a boje się ,że coś pójdzie nie tak..

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: Suja » 2009-01-26, 01:52

Oj bum no butelki wytrzymują tylko jeżeli gdzieś masz nieszczelność to mieszanka soda+ocet będzie tamtędy uciekała jeżeli wywołasz nagle silną reakcję.
U mnie tym miejscem jest nasunięty wężyk na kroplówkę.

No i wężyk uciekał mi z reki i pochlapał wszystko na około :D
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

kule1
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-12-24, 17:23
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: kule1 » 2011-01-14, 13:31

mogę wiedzieć po co jest Ci ten 3 wężyk od octu do 5 litrówki? czy jest on konieczny? i chciałem się jeszcze zapytać czy jak otwierasz ten zawór odpowietrzający na kroplówce to czy też Ci przez niego delikatnie wycieka ocet?

pozdrawiam

lepski
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 2010-12-25, 23:21
Pojemność akwarium: 100
Imię: Piotr
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: lepski » 2011-01-15, 19:19

Kule nie baw sie w górnika.... popatrz na datę tematu ;)

kule1
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 2010-12-24, 17:23
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: kule1 » 2011-01-17, 21:47

widziałem, ale wydaje mi się to jedyna działająca "pompka" (nie wiem jak już to nazwać)
gdyż moja "pompka" ;) bardzo często się zawiesza a tu pojawia się dosyć nowatorski pomysł z 3 wężykiem i być może jest to moja jedyna droga do sukcesu...

pozdrawiam

lepski
Forumowicz
Posty: 115
Rejestracja: 2010-12-25, 23:21
Pojemność akwarium: 100
Imię: Piotr
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: CO2 sodowo-octowa od podstaw

Post autor: lepski » 2011-01-17, 21:59

uważam że trzeci wężyk jest zbedny ponieważ Twórca tego pomysły chciał wyrónać ciśnienia w butelkach po to żeby się nie zapowietrzało. W elemencie kroplówki jest taki mały pierdzielnik powyżej skraplacza który jest odpowietrznikiem, wiec trzeci wąż jest zbędny.
Apropo bedąc w szpitalu kiedyś widziałes żeby w kroplówce ( w tym woreczku) był na górze jakiś wężyk ;)

Pozatym ten pomysł z tą "pompka" jest wręcz nie wydajny, mi octu starczalo zaledwie na dwa dni... Teraz mam drożdżową i jestem zadowolony :) ponad tydzien bulka na tych proporcjach 1410

ODPOWIEDZ