ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: marthinez » 2009-05-10, 16:17

Bohdan pisze:darianus napisał/a:
Oczywiście rośliny nie rosną tak szybko jak w HT,
To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze
Nie, w HT rosną szybciej i to jest fakt niezaprzeczalny.
Tyczy się nawet roślin mało wymagających.
Tyczy się to zwłaszcza rogatka. Jego przyrosty w HT sięgają nawet paru cm na dzień.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Bohdan » 2009-05-10, 17:10

O rogatku nic nie pisałem....natomiast u mnie w LT, które stoi na parapecie na PŁD-Zach stronie przyrost/wzrost Moczarki, Valisnerii, Różdzycy, Cryptocoryn oraz mchów jest masakrycznie szybki o innych się nie wypowiadałem i nie wypowiadam.

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: kbtor » 2009-05-10, 17:36

Teraz ja trochę namieszam :] :P

Zacznijmy od ustawienia zbiornika.
Fakt oczywisty to problem z temperaturą wody w małym zbiorniku, który jest wystawiony na dłuższe działanie słońca ( pomijam kwestie glonów ) co powoduje konieczność ustawiania go poza działaniem słońca.
Większe zbiorniki nagrzewają się wolniej, więc teoretycznie można by taki baniak stawiać gdziekolwiek. I tu wychodzi sprawa działalności słońca i ewentualnych glonów. Czy przy obsadzeniu 60% powierzchni dna roślinami i ustabilizowanym akwarium, glony będą w stanie dokonać inwazji w zbiorniku wystawionym na działanie słońca?

A co z akwarium które nie jest wystawione na działanie słońca? Czy taki zbiornik to jest jeszcze LT?

Jeśli można mówić nadal o zbiorniku LT, to dam przykład. Baniak wysoki o powierzchni przykrytej liśćmi kryptokoryny. Światło na poziomie 0,45W. Wysokość to około 60 cm. Czy w takim przypadku możemy powiedzieć że światło nadal jest na poziomie LT?


Kolejna sprawa która mnie nurtuje, to kwestia filtracji. Ja planuję dać filtr kubełkowy Eheima 2226. To będzie duża powierzchnia biologiczna i mechaniczna i spory ruch wody.
Można powiedzieć, że będzie to zbiornik ala LT i czegoś jeszcze :oczami:
I tu pytanie, czy przy takiej filtracji nadal będzie to LT? Pamiętajmy że czyszczenie takiego filtra nie odbywa się raz na tydzień, lecz co kilka miesięcy. To powoduje naturalny spadek wydajności i spowoduje większą prace ekosystemu w akwarium.
A może zasada LT jest ściśle sformułowana i w swej definicji zawiera zastrzeżenie co do korzystania z filtrów kubełkowych?.


No i czas na ryby. Jak w zbiornikach LT ma się kwestia obsady, a dokładnie liczebności?
Bo przyjmujemy że większość nawozów ma produkować nasza obsada. Czy ktoś, kto chce mieć dobrze dobraną obsadę ma szanse na LT? A może tę rolę przejmuje w całości ziemia?

Na razie tyle ;)

I proszę nie odsyłać mnie i nikogo innego na wikipedie, google czy inne źródła. Forum służy do dzielenia się informacjami, nawet jeśli gdzieś jest to już opisane. Jak ktoś niema czasu lub chęci do pisania, to niech nic nie pisze.
Obrazek

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: marthinez » 2009-05-10, 17:44

Bohdan pisze:u mnie w LT, które stoi na parapecie na PŁD-Zach stronie przyrost/wzrost Moczarki, Valisnerii, Różdzycy, Cryptocoryn oraz mchów jest masakrycznie szybki
W HT był by szybszy, a to ze względu na dużą ilość tzw. super macro (co2).
Rogatek to tylko przykład.
Tak jest ze wszystkimi roślinami. Nie znam rośliny, która przez co2 i większą ilość światła rośnie tak samo wolno jak w LT.

Poza tym zaletą LT jest to, ze nie ma potrzeby częstego przycinania roślin, bo rosną zdecydowanie wolniej.

Zresztą nie ma co się nad tym dłuzej rozpisywać.
Kto ma/miał oba typy zbiorników sam wyciągnie wnioski.

KrZyWy pomawiam prośbę o uzupełnienie artykułu o gatunki roślin polecane do LT.

Ps: Temat na razie odkleiłem ze względu na różnice zdań kilku użytkowników forum oraz w/g ich za mało dopracowaną treść artykułu.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: oleq_30 » 2009-05-10, 19:28

Cytat:
Szare mydło jest robione na bazie mydła potasowego http://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82o
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej odnośnie mydła potasowego
http://www.pharma-cosmeti...apo_kalinus.pdf
Dlaczego sugerujesz używanie go do mycia akwarium ?

Kwas Palmitynowy + Wodorotlenek Potasu -> Palmitynian Potasu + Woda
Tak powstaje mydło szare.
Kwas palmitynowy, kwas heksadekanowy - jeden z nasyconych kwasów tłuszczowych Kwas ten posiada pomiędzy atomami węgla tylko wiązania pojedyncze.
białe ciało stałe;
nie rozpuszcza się w wodzie; < ---zwłaszcza to
nie ulega dysocjacji;
rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych; <---- zwłaszcza to
temperatura wrzenia 332,6 °C (pod ciśnieniem 512 mm Hg);
gęstość 0,84 g/cm3 (w temperaturze 80 °C);
spala się:

Wodorotlenek potasu (potaż żrący, potaż kaustyczny), KOH - nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorotlenków, jedna z najsilniejszych zasad. Jest silnie żrący, powoduje poważne oparzenia.
stosowany jako środek suszący i bielący, w technikach graficznych,
wykorzystywany w litografii w procesie grawerowania,
do pochłaniania dwutlenku węgla i pary wodnej z powietrza,
stosowany do otrzymywania innych związków potasu, głównie soli,
stosuje się go też do wyrobu miękkich mydeł,
w syntezach organicznych jako mocna zasada.

Mydło szare stosuje się (jako substancje żrącą) po rozpuszczeniu w wodzie do np. usuwania startych powłok malarskich na ścianach , mycia ścian z tłustych osadów przed malowaniem , usuwania starych powłok tapeciarskich

Chciałbyś mieć to w akwarium nawet w minimalnym stężeniu ?
Nie wiem co jest w tym drugim linku, nie mam Office na Windowsie.
Mydło szare jest nie toksyczne dla ryb, ludzi i roślin. Na wikipedii pisze nawet, że jest hipoalergiczne
żeby otworzyć drugi dokument potrzebujesz Adobe Reader do pobrania stąd
http://www.instalki.pl/programy/downloa ... Reader.php

Hipoalergiczne w tym przypadku oznacza że mydło nie zawiera sztucznych barwników czy substancji zapachowych, co sprawia, że uczulenia spowodowane szarym mydłem są znacznie rzadsze niż przy stosowaniu innych środków higienicznych. Jednak jakbyś na to nie popatrzył JEST to środek chemiczny którego nie powinno się używać w akwarium
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Bohdan » 2009-05-10, 20:33

kbtor, Osobiście dla mnie są dwa podst. warunki żeby zbiornik można byłoby zaliczyć do L.T.
Podłoże - ziemia + na niej żwir. Niektórzy napiszą, że również sam żwir ale dla mnie to już nie będzie w pełni L.T.
Oświetlenie max 0,3W/L + KONIECZNIE słońce - bez światła słonecznego to już dla mnie nie L.T. nawet jak wcześniejsze warunki są spełnione.

No i ZEROOO nawożenia....


W uzupełnieniu, żeby to wszystko grało i trzymało się "kupy" niezbędna jest DUŻA masa roślinna i nieliczna obsada....

Co do filtracji hm,......wg mnie jednak tylko filtr mechaniczny wewnętrzny lub kaskada, a NAWET w ogóle bez filtra tylko filtracja naturalna glebowo/roślinna....

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: dzidek1983 » 2009-05-11, 08:35

kbtor pisze:Teraz ja trochę namieszam :] :P

Zacznijmy od ustawienia zbiornika.
Fakt oczywisty to problem z temperaturą wody w małym zbiorniku, który jest wystawiony na dłuższe działanie słońca ( pomijam kwestie glonów ) co powoduje konieczność ustawiania go poza działaniem słońca.
Większe zbiorniki nagrzewają się wolniej, więc teoretycznie można by taki baniak stawiać gdziekolwiek. I tu wychodzi sprawa działalności słońca i ewentualnych glonów. Czy przy obsadzeniu 60% powierzchni dna roślinami i ustabilizowanym akwarium, glony będą w stanie dokonać inwazji w zbiorniku wystawionym na działanie słońca?
ważny jest czas nastawienia na działanie słońca.. nie więcej niż 3 godziny dziennie o ile dobrze pamiętam... oczywiście akwarium nie musi stać w oknie, może na środku pokoju ważne aby światło dzienne prze te parę godzin wpadało przez okno na akwarium, co do glonów to się nie wypowiem bo w moim LT nie miałem możliwości zastosowania światła slonecznego
kbtor pisze: A co z akwarium które nie jest wystawione na działanie słońca? Czy taki zbiornik to jest jeszcze LT?
myślę że jak najbardziej
kbtor pisze: Jeśli można mówić nadal o zbiorniku LT, to dam przykład. Baniak wysoki o powierzchni przykrytej liśćmi kryptokoryny. Światło na poziomie 0,45W. Wysokość to około 60 cm. Czy w takim przypadku możemy powiedzieć że światło nadal jest na poziomie LT?
do LT zakłada się zbiornik o małej wysokości.. zbiorniki 50 cm wysokości to max ale i tak wg mnie za dużo... dlatego idealne są np. 160 litrowe akwaria
kbtor pisze: Kolejna sprawa która mnie nurtuje, to kwestia filtracji. Ja planuję dać filtr kubełkowy Eheima 2226. To będzie duża powierzchnia biologiczna i mechaniczna i spory ruch wody.
Można powiedzieć, że będzie to zbiornik ala LT i czegoś jeszcze :oczami:
I tu pytanie, czy przy takiej filtracji nadal będzie to LT? Pamiętajmy że czyszczenie takiego filtra nie odbywa się raz na tydzień, lecz co kilka miesięcy. To powoduje naturalny spadek wydajności i spowoduje większą prace ekosystemu w akwarium.
A może zasada LT jest ściśle sformułowana i w swej definicji zawiera zastrzeżenie co do korzystania z filtrów kubełkowych?.
ja miałem kubełek... powiem Ci że filtr nie jest niezbędny, ale nic nie stoi na przeszkodzi aby go używać... autorka książki używała gąbkowych za 5 zł... tylko w celu filtracji mechanicznej... ważny jest mały prąd wody (małe wytrącanie naturalnego CO2 z wody)
za filtrację biologiczną ma odpowiadać akwarium jako ekosystem...
kbtor pisze: No i czas na ryby. Jak w zbiornikach LT ma się kwestia obsady, a dokładnie liczebności?
Bo przyjmujemy że większość nawozów ma produkować nasza obsada. Czy ktoś, kto chce mieć dobrze dobraną obsadę ma szanse na LT? A może tę rolę przejmuje w całości ziemia?
maksymalnie 1/2 dopuszczalnej obsady, czyli jak normalnie możesz trzymać 30 molinezji, to w LT tylko 15, nie należy trzymać ryb kopiących w podłożu, bo moga odkryć złoża ziemi i wtedy katastrofa, krewetki jak najbardziej
kbtor pisze: Na razie tyle ;)

I proszę nie odsyłać mnie i nikogo innego na wikipedie, google czy inne źródła. Forum służy do dzielenia się informacjami, nawet jeśli gdzieś jest to już opisane. Jak ktoś niema czasu lub chęci do pisania, to niech nic nie pisze.
jakby co to pytaj jeszcze :) ogólnie to polecam lekturę książki, 2 godziny na czytanie a jesteś 100% dalej w posiadanej

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Bohdan » 2009-05-11, 09:39

kbtor pisze:wychodzi sprawa działalności słońca i ewentualnych glonów. Czy przy obsadzeniu 60% powierzchni dna roślinami i ustabilizowanym akwarium, glony będą w stanie dokonać inwazji w zbiorniku wystawionym na działanie słońca?
Jeżeli promienie słoneczne będą oświetlać (padać bezpośrednio) na zbiornik więcej niż 3 godziny dzienne to od glonów się nie uchronisz - "nitkowańce zielone" masz zapewnione.
U siebie od kiedy zacząłem ograniczać czas oświetlania zbiornika przez słońce (aktualnie 2 godziny dziennie) to glony odpuściły.
Mówimy tu rzecz jasna o dniach słonecznych, a nie kiedy dzień jest pochmurny i słońce jest zasłonięte przez chmury.

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: darianus » 2009-05-11, 10:16

Bohdan pisze: Oświetlenie max 0,3W/L + KONIECZNIE słońce - bez światła słonecznego to już dla mnie nie L.T. nawet jak wcześniejsze warunki są spełnione.
Kwestia umowna, dla mnie LT to każde akwarium, które ma światło poniżej 0,5W/L., i działa bez naworzenia (CO2, mikro i makro).

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: dzidek1983 » 2009-05-11, 11:26

darianus pisze:
Bohdan pisze: Oświetlenie max 0,3W/L + KONIECZNIE słońce - bez światła słonecznego to już dla mnie nie L.T. nawet jak wcześniejsze warunki są spełnione.
Kwestia umowna, dla mnie LT to każde akwarium, które ma światło poniżej 0,5W/L., i działa bez naworzenia (CO2, mikro i makro).
a wg mnie opisałeś wyżej zwykłe akwarium "sklepowe" które nie ma nic wspólnego z LT...
bo każda pokrywa ma poniżej 0,5 W/L, a nawozi mało który początkujący akwarysta, więc co wszyscy mają LT?

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: darianus » 2009-05-11, 13:33

dzidek1983 pisze: a wg mnie opisałeś wyżej zwykłe akwarium "sklepowe" które nie ma nic wspólnego z LT...
bo każda pokrywa ma poniżej 0,5 W/L, a nawozi mało który początkujący akwarysta, więc co wszyscy mają LT?
Pewnie, że są to akwaria LOW TECH, chyba, że wprowadzimy nowe nazewnictwo np. NO TECH albo BAD TECH lub POOR TECH :D

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: dzidek1983 » 2009-05-11, 13:50

darianus pisze:
dzidek1983 pisze: a wg mnie opisałeś wyżej zwykłe akwarium "sklepowe" które nie ma nic wspólnego z LT...
bo każda pokrywa ma poniżej 0,5 W/L, a nawozi mało który początkujący akwarysta, więc co wszyscy mają LT?
Pewnie, że są to akwaria LOW TECH, chyba, że wprowadzimy nowe nazewnictwo np. NO TECH albo BAD TECH lub POOR TECH :D
no tak ale LT to nie jest stricte określenie akwarium bez nowoczesnych wspomagaczy, a raczej umowna nazwa pewnej filozofii prowadzenia zbiornika...
no bo raczej podmieniają oni wodę, nie mają ziemi w podłożu, nie maja uboższej obsady ryb, nie mają światła słonecznego (przynajmniej nie świadomie :P), odmulają dno (przynajmniej powinni :P) itp.

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: darianus » 2009-05-11, 14:26

dzidek1983 pisze: no tak ale LT to nie jest stricte określenie akwarium bez nowoczesnych wspomagaczy, a raczej umowna nazwa pewnej filozofii prowadzenia zbiornika...
no bo raczej podmieniają oni wodę, nie mają ziemi w podłożu, nie maja uboższej obsady ryb, nie mają światła słonecznego (przynajmniej nie świadomie :P), odmulają dno (przynajmniej powinni :P) itp.
Powiedzmy, że są klasyczne LT, czyli ziemia, słońce, dużo roślinności, najlepiej bez pokrywy,z dużym odziałem roślin błotnych, czyli rosnących również nad lustrem wody, i mniej klasyczne, o których była mowa wcześniej :D

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: dzidek1983 » 2009-05-11, 14:59

darianus pisze:
dzidek1983 pisze: no tak ale LT to nie jest stricte określenie akwarium bez nowoczesnych wspomagaczy, a raczej umowna nazwa pewnej filozofii prowadzenia zbiornika...
no bo raczej podmieniają oni wodę, nie mają ziemi w podłożu, nie maja uboższej obsady ryb, nie mają światła słonecznego (przynajmniej nie świadomie :P), odmulają dno (przynajmniej powinni :P) itp.
Powiedzmy, że są klasyczne LT, czyli ziemia, słońce, dużo roślinności, najlepiej bez pokrywy,z dużym odziałem roślin błotnych, czyli rosnących również nad lustrem wody, i mniej klasyczne, o których była mowa wcześniej :D
ok.. na to mogę się zgodzić :)

aczkolwiek te rośliny błotne to niekoniecznie.. fakt dużo roślin wyrasta w LT ponad lustro wody, ale nie są błotne :P

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: KrZyWy » 2009-05-11, 16:54

U mnie wyrastają L.Repens itd. Wszystko sobie rośnie pod pokrywą, nad lustrem wody i nie wymaga zraszania, bo panuje tam spora wilgotność powietrza.

Uzupełnię artykuł o najbardziej nadające się według mnie rośliny. Dopisujcie coś od siebie, jeśli jakąś roślinę, którą nie zapisałem zaproponujecie przynajmniej 2-3 razy, to ją dopiszę do głównego wątku. Chodzi o to, żeby nikt nie wypisywał gatunków roślin, a ja je mam wpisywać, nie ważne czy się nadają, czy też nie.

Pozdrawiam
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

ODPOWIEDZ