ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Moderator: ModTeam

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: darianus » 2009-05-11, 16:56

Bohdan pisze: To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze
Czy możesz to stwierdzić na podstawie własnego doświadczenia?
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia, każda roślina powinna szybciej rosnąć przy lepszym oświetleniu, nawozach i CO2

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: KrZyWy » 2009-05-11, 17:36

Bohdan napisał/a:

To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze

Czy możesz to stwierdzić na podstawie własnego doświadczenia?
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia, każda roślina powinna szybciej rosnąć przy lepszym oświetleniu, nawozach i CO2
Mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia. Te gatunki roślin, które wypisał Bohdan, rosną równie szybko przy, bądź nieznacznie wolniej/szybciej.
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia
Tak? A przeczytałeś ten artykuł? W akwarium LT nie są konieczne nawozy, ponieważ woda jest bogata w składniki odżywcze poprzez ziemię. Po drugie, CO2 jest na idealnym poziomie, i powoli uwalnia się z gleby, przez co rośliny nie odczuwają jego braku.
Po trzecie, mocne/silne/odpowiednie oświetlenie jest w akwarium LT zapewnione,

Przecież mam rację prawda? W prawidłowym akwarium LT wszystkie te czynniki są zagwarantowane, więc dlaczego miałyby rosnąć wolniej/szybciej/inaczej?
Nie biorę oczywiście pod uwagę, ekstremalnie silnej chemi (nawozów, użyźniaczy), które po prostu sztucznie podwyższają intensywność pracy roślin.

Jak sądzicie, czy rośliny z akwarium LT, po przycince i przeniesieniu do innego zbiornika, są w lepszej kondycji ogólnej? Czy uprawa wolniejsza, ale za to bardziej zbliżona do wegetacji naturalnej, ma wpływ na późniejsze (losy?) rośliny?

Pozdrawiam
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: marthinez » 2009-05-11, 18:15

KrZyWy pisze:Mogę to potwierdzić z własnego doświadczenia.
Miałeś HT?
Bo tylko w tym temacie piszesz:
Wszystko zaczęło się od niepowodzeń, które towarzyszyły mi przedtem od 1,5 roku. Pewnego dnia wyłączyłem grę, spojrzałem na akwarium, i stwierdziłem, że „stać mnie na więcej”. Mój zbiornik, w którym rośliny przypominały „rośliny”, które leżą w szpitalach na intensywnej terapii po wypadkach na motorach przysparzały mnie o złość.
Radzę zwracać uwage na to co się pisze.
KrZyWy pisze:ak? A przeczytałeś ten artykuł? W akwarium LT nie są konieczne nawozy, ponieważ woda jest bogata w składniki odżywcze poprzez ziemię. Po drugie, CO2 jest na idealnym poziomie, i powoli uwalnia się z gleby, przez co rośliny nie odczuwają jego braku.
Zastanawia mnie czy znasz zapotrzebowanie większości roślin na poszczególne składniki odżywcze.
Odpowiedz na pytanie skąd w akwarium LT ma się wziąć np. ponad 10ppm potasu.
Skąd ma się wziąć fosfor. W ziemi prawie go brak, a pokarm i rybie kupy niewiele go dostarczą.
Co z żelazem, które to w akwa LT jest w 99% w formie trójwartościowej.

Nie ma tego wszystkiego dużo, bo rośliny tego nie potrzebuja. Dlaczego, bo rosną wolniej.
KrZyWy pisze:Po trzecie, mocne/silne/odpowiednie oświetlenie jest w akwarium LT zapewnione,
Radzę zasięgnąc wiedzy na temat widm fotosyntetycznie czynnych (wskaźniku PAR), które to w standardowym oświetleniu i świetle słonecznym jest bardzo słabe.
Spróbuj kiedyś jak będziesz miał możliwość wsadzić na kilka dni oświetlenie z akwa HT do low techa (ja byłem światkiem takiego eksperymentu).
W ciągu kilku dni pojawią się pierwsze niedobory macro (zaczerwienienie końcówek roślin łodygowych i liści roślin rozetowych, rozpad dolnych liści przez brak potasu), po następnych kilku dniach micro (chloroza spowodowana brakiem żelaza i manganu).
Po pewnym czasie rośliny zaczna marnieć całkowicie i na arenę wkraczają glony (najczęściej sinice i krasne, przez wysokie doc i niski azot).
Indykator co2 w LT pokazuje poziomy co2 w granicach 5-10ppm. Dla roślin mało wymagających, rosnących wolniej w LT to wystarcza, ale w HT to spory deficyt. Dlaczego? Napisałem wyżej.
KrZyWy pisze:Nie biorę oczywiście pod uwagę, ekstremalnie silnej chemi (nawozów, użyźniaczy), które po prostu sztucznie podwyższają intensywność pracy roślin.
Co dla Ciebie oznaczają poziomy ekstremalne.
W większości zbiorników HT azot jest na poziomie 10-20ppm, fosfor max 1ppm.
Pokaz mi akwa LT lub każde inne nie HT, gdzie te poziomy są niższe.
Użyźniaczy powiadasz.
A czy ziemia pod żwirem w LT to nie użyźniacz?
Moim zdaniem jeden z większych.

Napisze złośliwie. Jeżeli ktoś twierdzi, że w/w rośliny w LT rosną w takim samym tempie co w HT to stwierdzam jedno. Taki ktoś nigdy nie miał lub nie widział prawdziwego HT. :zdegustowany:
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: darianus » 2009-05-11, 18:17

KrZyWy pisze:
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia
Tak? A przeczytałeś ten artykuł?
Kolego sympatyczny! Z teoretycznego punktu widzenia, głównym stymulatorem wzrostu roślin jest światło i CO2, co powinieneś wiedzieć z biologii (pewnie ją masz w szkole). Jeśli chodzi o ilość CO2 wytwarzaną z ziemi a CO2 z butli, to oczywistym nawet dla Ciebie powinno być, że butla zapewnia go więcej. Twój artykół przeczytałem po łebkach, a Tobie polecam przeczytanie nieco mądrzejszego ;)
http://www.roslinyakwariowe.pl/index.ph ... c3a37e1434

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: kbtor » 2009-05-11, 21:03

darianus, mnie ten dokument pdf nie idzie :zdegustowany: a chętnie bym poczytał.
Obrazek

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: marthinez » 2009-05-11, 21:40

kbtor, idzie, tylko poczekaj trochę. ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: darianus » 2009-05-11, 22:15

kbtor pisze:darianus, mnie ten dokument pdf nie idzie :zdegustowany: a chętnie bym poczytał.
Ten link pójdzie na pewno. Jeszcze bogatsze tłumaczenie pracy Ole Pedersena.
http://www.holenderskie.aip.pl/art.php?go=41

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Bohdan » 2009-05-11, 22:24

darianus pisze:Bohdan napisał/a:

To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze

Czy możesz to stwierdzić na podstawie własnego doświadczenia?
Pytam, bo z teoretycznego punktu widzenia, każda roślina powinna szybciej rosnąć przy lepszym oświetleniu, nawozach i CO2
Tak. potwierdzam z własnego doświadczenia, że rośliny, które wymieniłem rosną duużooo szybciej w akwarium LT, które stoi na parapecie, wystawione bezpośrednio na słońce, gdzie podłożem jest ziemia wymieszana z torfem, niż w akwarium nie LT, które stoi w miejscu gdzie słońce nie operuje i w którym to, przykładowo podaje się nawozy w kulkach oraz płynie, a światło jest na poziomie 0,5W + odbłyśniki.
Jednak, jasne jest również to, że Marthinez ma racje pisząc wcześniej,że w pełni profesjonalnych akwariach H.T. przyrost masy roślinnej jest jeszcze lepszy, tylko, że na takie akwarium (wysokiej klasy HT) może pozwolić sobie niewiele osób w odróżnieniu od LT......

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: darianus » 2009-05-11, 22:39

Bohdan pisze: Jednak, jasne jest również to, że Marthinez ma racje pisząc wcześniej,że w pełni profesjonalnych akwariach H.T. przyrost masy roślinnej jest jeszcze lepszy, tylko, że na takie akwarium (wysokiej klasy HT) może pozwolić sobie niewiele osób w odróżnieniu od LT......
Racja, ale z drugiej strony nie każdy ma warunki by postawić akwarium w miejscu, gdzie docierają promienie słoneczne. Ja postawiłem na LT, gdzie promienie słoneczne docierają tylko zimą. Mam 96W mocy na 200L i jak na razie jestem bardzo zadowolony z przyrostów roślin, tylko z glonami problem, który może zniknie, jak akwarium zarośnie.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: marthinez » 2009-05-12, 07:27

Bohdan pisze:Jednak, jasne jest również to, że Marthinez ma racje pisząc wcześniej,że w pełni profesjonalnych akwariach H.T. przyrost masy roślinnej jest jeszcze lepszy, tylko, że na takie akwarium (wysokiej klasy HT) może pozwolić sobie niewiele osób w odróżnieniu od LT......
Co to ma do rzeczy??? :zdziwko:

Stwierdzenie było:
darianus pisze:Oczywiście rośliny nie rosną tak szybko jak w HT, ale wg mnie to zaleta
Po czym Ty napisałeś:
Bohdan pisze:To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze
A teraz to:
Bohdan pisze:tylko, że na takie akwarium (wysokiej klasy HT) może pozwolić sobie niewiele osób
Trzymajmy się faktów, a nie wychodzimy z opresji niczym nasi politycy. :zdegustowany:
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: darianus » 2009-05-12, 08:04

marthinez pisze: Trzymajmy się faktów, a nie wychodzimy z opresji niczym nasi politycy. :zdegustowany:
Nie czepiaj się tak! Strzelił Bohdan małą gafę, i chce jakoś wybrnąć. Duży plus, że nie idzie w zaparte nie mając racji, jak co nie którzy na tym forum;)

Awatar użytkownika
dzidek1983
Obłąkany forumowicz
Posty: 3410
Rejestracja: 2007-08-07, 09:12
Pojemność akwarium: 54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: dzidek1983 » 2009-05-12, 08:42

Kłócicie się na temat banałów, a wystarczyło aby każdy z was przeczytał książkę Pani Walstad na temat LT zanim zaczęliście tą dyskusję...

tak przyrost jest wolniejszy... tak rośliny są słabiej wybarwione w odcieniach czerwieni...
nie glony nie są oczywistą oczywistością... nie rośliny mogą mieć taki sam zdrowy wygląd jak w HT

co do poruszonej sprawy nawożenia, potasu i innych składników...
żelazo oczywiście pochodzi z gleby, aczkolwiek jest to najlepszy rodzaj żelaza dla roślin które w 99% wolą pobierać je przez korzenie niż liście, w takiej postaci żelazo jest również niedostępne dla glonów które pobierają wszystko z wody i to tylko wtedy jak mają światło...
potas i fosfor pochodzi tylko z pokarmu i odchodów ryb... wiem że to mało dokładny przelicznik, ale wiem z doświadczenia że istnieją pokarmy bogate w te składniki, którymi można się posiłkować jeżeli ktoś chce być dokładny... w sprawie potasu i fosforu ważne jest dojście do naturalnej równowagi dlatego zaleca się pomniejszoną obsadę ryb żeby można było kontrolować te współczynniki... podstawową zasadą jest NIE ODMULAĆ... co nie jest równoznaczne z NIE PODMIENIAĆ WODY... ponieważ w pierwszych miesiącach należy wręcz podmieniać wodę aby pozbywać się nadmiaru składników z wody, ale nigdy nie odmulamy bo pozbywamy się składników produkujących potas, fosfor i najważniejsze CO2...

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: maol » 2009-05-12, 08:48

Jednym słowem proszę o dążenie do meritum sprawy - uzupełnienia/uściślenia artykułu, a nie drogę w kierunku wycieczek osobistych
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: darianus » 2009-05-12, 09:15

dzidek1983 pisze:Kłócicie się na temat banałów, a wystarczyło aby każdy z was przeczytał książkę Pani Walstad na temat LT zanim zaczęliście tą dyskusję...
Dla mnie ta książka to biblia akwarystyczna i każdy szanujący się akwarysta powinien ją mieć na półce (nie tylko zwolennicy LT). ;)

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Bohdan » 2009-05-12, 17:24

marthinez, Co Ćię "ugryzło" - miałeś zły dzień? ;)
Pisząc uwagę, a propo przyrostu masy roślinnej w akwaroium LT na które pada słońce a akwariami H.T. miałem na myśli oswietlenie T-8 + odłyśnik, podłoże zwykły żwir, piasek, nawozy, czyli takie H.T (a może lepiej nazwać Medium Tech) z którym większość społeczeństwa akwarystycznego ma do czynienia. I takie porównanie wg moich obserwacji wypada zdecydowanie na korzyść L.T.
Dopiero Ty póżniej uprzytomniłeś mi,.że H.T. to dopiero takie akwaria, gdzie mamy do czynienia z mocnym oświetleniem T-5 czy lampą HQI, specjalistycznym podłożem bogatym w liczne "odżywki" + szeroka paleta innych używek dodawanych dodatkowo i w pełni profesjonalnym C02.... z takim HT to jasne jest że "moje" LT pomimo, że i tak jest szybkie, to jest bez szans.

A wracając do meritum (bo chyba chodził o rośliy jakie powinny znaleść się w LT....to wg mojej wiedzy najlepsze są paprotnice, zwartki, nieduże żabienice, limnofile, nadwódki,, nurzańce, anubiasy, microzoria, kabomby, limnobium, pistie, różdżyce......

ODPOWIEDZ