ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Bohdan » 2009-05-17, 00:20

Standardowo T-8. to co jest w zakupionej pokrywie, oraz zwykłe żarówki

szolik10
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2007-08-24, 10:30
Pojemność akwarium: 200
Imię: Daniel
Lokalizacja: Lubiąż
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: szolik10 » 2009-05-17, 09:13

standardowo to ja mam T5

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: marthinez » 2009-05-17, 10:21

szolik10 pisze:a jakie polecacie świetlówki do low-tech? Są jakieś szczególne wyznaczniki jakie to mają być czy standardowe świetlówki?
Nie ważne, czy to będzie T5, T8, P-PL, czy inne zintegrowane lub nie świetlówki.
Moze zabrzmi jak banał, ale ważne by nie przekraczać przysłowiowego 0,5W/L.
Bohdan pisze:oraz zwykłe żarówki
Bardzo nie ekonomiczne rozwiązanie biorąc pod uwagę fakt, ze LT ma być tanie w utrzymaniu, a zwykła żarówka to około 10% światła przydatnego fotosyntezie, reszta to energia cieplna.

Chyba, że owa żarówa ma służyć jako grzałka, a nie oświetlenie.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

szolik10
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 2007-08-24, 10:30
Pojemność akwarium: 200
Imię: Daniel
Lokalizacja: Lubiąż
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: szolik10 » 2009-05-17, 10:43

a o jakiej temperaturze barwowej najlepiej? A tak w ogóle to jakie wy używacie w swoich low-tech?

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Bohdan » 2009-05-17, 11:37

marthinez pisze:Moze zabrzmi jak banał, ale ważne by nie przekraczać przysłowiowego 0,5W/L.
Raczej 0,3W/l
marthinez pisze:Bardzo nie ekonomiczne rozwiązanie biorąc pod uwagę fakt, ze LT ma być tanie w utrzymaniu, a zwykła żarówka to około 10% światła przydatnego fotosyntezie, reszta to energia cieplna.
Racja, ale jak ktoś kupił akwa z żarówką zamontowana w pokrywie to przy LT nie będzie jej przerabiał na świetlówkę/i (to dodatkowe koszty) tylko zamieni żarówkę na energooszczedną.
U siebie mam akwa otwarte i dostawiłem tylko lampkę z energooszczędną żarówką - resztę robi światło dzienne.

Awatar użytkownika
ankon91
Akwarysta
Posty: 456
Rejestracja: 2008-07-05, 18:19
Pojemność akwarium: 54
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: ankon91 » 2009-05-17, 15:26

Bohdan pisze:tylko zamieni żarówkę na energooszczedną
Na świetlówkę kompaktową. Co do temperatury... Sam nie wiem, czy jeśli mniejsze oświetlenie to automatycznie mniej odpowiednia (porównując to HT) temperatura, ale logicznie myśląc to 6700K. Poprawcie, jeśli się mylę.
[31,50] Green Paradise
Mrozy, mrozy...

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: marthinez » 2009-05-17, 18:21

Bohdan pisze:Raczej 0,3W/l
Napisałem, żeby nie przekraczać 0,5w/l.
Jak ktoś ma 0,33w/l to dobrze, czy źle?
Bohdan pisze:Racja, ale jak ktoś kupił akwa z żarówką zamontowana w pokrywie to przy LT nie będzie jej przerabiał na świetlówkę/i (to dodatkowe koszty) tylko zamieni żarówkę na energooszczedną.
Przeczytałeś co napisałem wyzej:
marthinez pisze:czy inne zintegrowane lub nie świetlówki.
Żarówka energooszczędna, jak Ty to określasz jest zintegrowaną świetlówką kompaktową.
szolik10 pisze:a o jakiej temperaturze barwowej najlepiej?
Przedział 4000-10000K.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Suja » 2009-05-17, 20:33

Może zacznijcie od tego, że nie ma czegoś takiego jak żarówka energooszczędna bo nazwa ta jest nielogiczna. Żarówka z założenia jest energochłonna, a to świetlówka czy to liniowa[T8, T5] czy kompaktowa zintegrowana czy kompaktowa niezintegrowana [PL-L, PL-S, PL-C etc.] jest formą oświetlenia energooszczędnego ;]
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Gorthol
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2008-11-17, 11:57
Pojemność akwarium: 120
Imię: Konrad
Lokalizacja: Białystok

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Gorthol » 2009-05-20, 21:46

Nie będę się odnosił do tego skąd w wodzie EDTA .
Myślę że dyskusja zaczyna się robić mało sensowna i powoduje jedynie zaśmiecanie oraz utrudnianie odnalezienia informacji.
Wg mnie podział HT LT jest czysto symboliczny i raczej związany z filozofią i odczuciem każdego z akwarystów a nie określeniem sztucznych ram w sile oświetlenia czy też innych.
Ja osobiście uważam to za pewien krok - pomysł na sprawdzenie umiejętności.
Kiedyś w starym akwarium przed wieloma laty miałem wybitnie zbiornik łapiący się na określenie LT i to bez większych problemów, nienawożony, przerybiony przekarmiony i niedoświetlony (zwykła lampka nocna ze zwykłą żarówką) i jak wspomniałem rozmnażały mi się rybki, rosły rośliny i minimalne ilości glonów.
Teraz po latach postanowiłem wrócić do hobby. Założyłem akwa zaopatrzyłem się w testy, substrat pod żwir, filtr kubełkowy,T5) - efekt restart przewidywany za 2-3 tyg.
Pomimo że jest to frustrujące, to dzięki temu tak ciekawe jak już się osiągnie upragniony efekt. Co mam nadzieję mi się uda.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: marthinez » 2009-05-20, 22:20

Gorthol pisze:Nie będę się odnosił do tego skąd w wodzie EDTA .
Myślę że dyskusja zaczyna się robić mało sensowna i powoduje jedynie zaśmiecanie oraz utrudnianie odnalezienia informacji.
Zgadza się. Dlatego posty na temat żelaza zostały wydzielone tutaj: http://www.e-akwarystyka.pl/topics5/11403.htm
Gorthol pisze:Wg mnie podział HT LT jest czysto symboliczny i raczej związany z filozofią i odczuciem każdego z akwarystów a nie określeniem sztucznych ram w sile oświetlenia czy też innych.
Piszesz tak, a następnie:
Gorthol pisze:Założyłem akwa zaopatrzyłem się w testy, substrat pod żwir, filtr kubełkowy,T5) - efekt restart przewidywany za 2-3 tyg.
Dla mnie to tylko odpowiednie podejście do tematu i
Gorthol pisze:pomysł na sprawdzenie umiejętności.
Zauważyłem pewną zbieżność.
Akwaria LT zazwyczaj zakładają osoby, którym nie poszło z co2, nawozami, silnym światłem, czyli z pospolitym HT.
Podbudowani zdjęciami pięknych zielonych od roślin akwariów szukaja alternatywy dla własnych niepowodzeń z HT.
Oczywiście pomijam tu osoby lubujące się w takim naturalnym nieładzie oraz ludzi z płytszą kieszenią.
Wystarczy popatrzeć na tekst załozyciela tematu. Sam pisze, ze spróbował LT, bo nie wychodziło mu z HT:
Wszystko zaczęło się od niepowodzeń, które towarzyszyły mi przedtem od 1,5 roku. Pewnego dnia wyłączyłem grę, spojrzałem na akwarium, i stwierdziłem, że „stać mnie na więcej”. Mój zbiornik, w którym rośliny przypominały „rośliny”, które leżą w szpitalach na intensywnej terapii po wypadkach na motorach przysparzały mnie o złość.
Podobnie dzieje się z osławiona metoda Estimative index. Metodę tą zazwyczaj zaczynają stosować osoby, które maja problemy z kondycją roślin i glonami. Prawie nikt nie stosuje tej metody jeśli w jego akwarium jest wszystko ok.

To oczywiscie moje zdanie. Nie oczekuje od nikogo potwierdzenia.

I jeszcze jedno. Warto posłuchać osób, które miały sukcesy zarówno w LT jak i HT.
Inaczej to zawsze będą osoby, które napiszą np: LT jest lepsze bo tak... nie mając praktycznie doświadczenia z HT.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Suja » 2009-05-20, 23:36

Marcin szczere słowa mi też nie poszło z HT i moja kieszeń nie pozwalała na zbyt wiele, wiec przeszedłem na LT z którego zrobiło się coś a'la mediom tech światło na poziomie 0.8W/L i CO2 jak udawało się je zrobić. Efekty przyzwoite.
Mało jest osób które mają HT i LT więc ciężko się dopytywać :).
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Gorthol
Zainteresowany
Posty: 40
Rejestracja: 2008-11-17, 11:57
Pojemność akwarium: 120
Imię: Konrad
Lokalizacja: Białystok

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Gorthol » 2009-05-21, 00:13

marthinez
To że się nie powiodło w moim wypadku z czyms ala HT zupełnie mnie nie zniechęca.
Wręcz przeciwnie. Zwiększam oświetlenie w pokrywie, CO2 z butli... jak już tylko uporam się z pomysłem na aranżację założe odzielny temat i liczę na Twoją i innych forumowiczów pomoc aby sytuacja się nie powtórzyła.
Ale zgadzam się z jednym pomijając koszty HT (na szczęście nie jest to mój problem) to utrzymanie takiego akwa uważam za wyzwanie , gdyż może się mylę, ale w tak podkręconych warunkach równowagę środowiska niełatwo jest utrzymać.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: marthinez » 2009-05-21, 07:44

Suja pisze:Marcin szczere słowa
Wynik obserwacji ludzi z forum i znajomych.
Suja pisze:Mało jest osób które mają HT i LT więc ciężko się dopytywać :) .
Mało.
Szczerze mówiąc to jak ze świecą trzeba szukać ludzi mających LT (Promowane LT by D. Walstad.)
Jeżeli mamy ziemie w podłożu i choć odrobinę lejemy nawozy , podajemy co2 np. bimbrownia to, to już jest zwykłe HT z żyznym podłożem (w tym przypadku ziemią). Takie akwaria są piękne, bo czerpiemy z każdego typu akwa to co najlepsze.
Gorthol pisze:To że się nie powiodło w moim wypadku z czyms ala HT zupełnie mnie nie zniechęca.
Cieszę się.
Gorthol pisze:Ale zgadzam się z jednym pomijając koszty HT (na szczęście nie jest to mój problem) to utrzymanie takiego akwa uważam za wyzwanie , gdyż może się mylę, ale w tak podkręconych warunkach równowagę środowiska niełatwo jest utrzymać.
Równowagę środowiska? Biologiczną raczej, choć jak zwał tak zwał.
Zapewniam Cię, że ustabilizowane HT bardzo ciężko jest "rozregulować", chyba, zę popełnimy jakis karygodny błąd typu przedawkowanie 4-5 krotne nawozu lub awaria co2 (tego akurat da sie uniknąć) ;)
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: darianus » 2009-06-07, 23:31

W swoim 200L LT mam filtr kubełkowy, który chodzi 24h na dobę. Ostatnio tak się zastanawiałem, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem działanie filtra tylko w nocy. Jak wiadomo rośliny w dzień pobierają C02 a w nocy tlen. Z tego wynika, że ruch wody w dzień nie jest potrzebny (tlenu pod dostatkiem) i nie pożądany (ucieka CO2 z wody), co jest istotne szczególnie w przypadku LT. Czy to dobry pomysł?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: maol » 2009-06-08, 08:57

To raczej zły pomysł - nie chodzi o reakcje CO2 i tlenu, ale o florę bakteryjną w filtrze. Całonocnej przerwy w zasilaniu raczej nie przeżyje....
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ