ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: KrZyWy » 2009-05-08, 17:58

Witam wszystkich z użytkowników e-akwarystyka.pl i cała resztę gości z poza naszego sporego już grona! :P

Wstęp.

Od 9 miesięcy interesuję się akwarystyką Low-Tech. Wszystko zaczęło się od niepowodzeń, które towarzyszyły mi przedtem od 1,5 roku. Pewnego dnia wyłączyłem grę, spojrzałem na akwarium, i stwierdziłem, że „stać mnie na więcej”. Mój zbiornik, w którym rośliny przypominały „rośliny”, które leżą w szpitalach na intensywnej terapii po wypadkach na motorach przysparzały mnie o złość. Pierwsze co zrobiłem to wbiłem w googlach hasło „low-tech” ponieważ przedtem coś o tym słyszałem, ale nie za bardzo mnie to zainteresowało. Znalazłem mnóstwo informacji, które zmieniły mój zbiornik w stabilny ekosystem. Całe to doświadczenie, zebrane przez okres 8 miesięcy, dopracowałem. Niektóre rzeczy próbowałem robić inaczej, stosować własne pomysły itd. Uznałem, że mogę teraz pomóc innym odmienić swoje akwaria, i chcę to uczynić właśnie na tym forum, któremu towarzyszę od 2 lat i jestem bardzo z jego działalności zadowolony. Dodam, iż pomogłem założyć u moich 2 znajomych akwarystów zbiorniki typu „Low-Tech” z których są bardzo zadowoleni i nie muszą już tyle przy swoich akwariach pracować!
W moim artykule postaram się opisać wszystko jasno i czytelnie, tak aby było zrozumiałe dla każdego. Swoją pracę uzupełnię własnymi zdjęciami. Mam nadzieję, że kogoś do tego typu akwariów przekonam. Zacznijmy od podstawowego, wydawałoby się banalnego pytania.

1. Co to jest Low-Tech? :zdziwko:

Określenie „Low-Tech” samo w sobie jest bardzo zrozumiałe, jest po prostu przeciwnością „High”Tech”, którego znaczenia każdy z nas w XXI w. zna. W praktyce oznacza to, że do stworzenia na prawdę trwałego ekosystemu nie wykorzystujemy drogiego sprzętu, jakichkolwiek nawozów i innych przedmiotów potrzebnych przy akwariach innych niż „Low-Tech”. A zatem akwaria „Low-Tech” są o wiele tańsze zarówno w samym zakupie jak i utrzymaniu. Kolejnym pozytywnym przykładem, są podmiany wody, a raczej ich prawie całkowity brak. Odbija się to przede wszystkim na zdrowiu ryb:
poprzez brak stresu wywołanego z powodu prac pielęgnacyjnych w akwarium;
poprzez zapewnienie stałych, nigdy się nie wahających parametrów wody;
oraz najważniejszą zasadę: żadnej chemii w zbiorniku, przez co na ryby nie wpływa nic toksycznego i niezdrowego w postaci nawozów, chemikaliów, uzdatniaczy wody;
Opisywany przeze mnie typ akwariów nie wymaga od nas tak sporego nakładu czasu, jaki jest wymagany przy zwyczajnych zbiornikach bez ziemi ogrodowej, która jako substrat, i zarazem bardzo dobry i jedyny wymagany nawóz staje się najważniejszym elementem, który wyróżnia zbiornik od innych. Czwartym plusem jest tańsza eksploatacja takiego akwarium pod względem zużycia prądu i wody, z powodu braku wyżej wymienionych podmian wody i koniecznych urządzeń typu mocne oświetlenie, butla wysokociśnieniowa z precyzyjnym urządzeniem do mierzenia ilości CO2 w wodzie (ew. Napowietrzacz) itd. Przejdźmy zatem do rzeczy, i wyjaśnijmy sobie, co jest tak niezwykłego w zwykłej ziemi ogrodowej, i co czyni ją potrzebną w naszych zbiornikach.

2.Dlaczego ziemia? :zdziwko:

Ziemia ogrodowa, do nabycia w każdym sklepie ogrodniczym i często w kwiaciarniach, i koniecznie ta najtańsza, aby nie zawierała żadnych „bonusów” typu nawozy itd. zawiera wszelkie potrzebne do życia i prawidłowego rozwoju roślin pierwiastki, których brak w akwarium odczuć możemy najwcześniej po ok. 5 latach. Nie będę fachowo opisywał sposobu w jaki np. dwutlenek węgla uwalnia się do wody itd, ponieważ nie jest to konieczne. Ważne, aby każdy wiedział dlaczego ten rodzaj substratu jest tutaj wykorzystywany. Dla dociekliwych dodam, że jest możliwość dowiedzenia się więcej o wykorzystywaniu ziemi ogrodowej w akwariach w książce, z której również ja korzystałem, pt. „Ekologia dla akwarystów”, autorstwa Diany Walstad.
Przejdźmy do bardziej praktycznej strony zakładania zbiornika „Low-Tech”.

3.Wybór miejsca na akwarium.

Akwarium najlepiej postawić na zachodniej ścianie, można nawet przy oknie, wtedy należy jednak gęsto obsadzić stronę od okna aby całe akwarium nie było zalane światłem, ponieważ mniejsze gatunki roślin będą obrastały glonami. Światło słoneczne nie jest „szkodliwe” jak w reszcie zbiorników nie należących do grupy „Low-Tech”, wręcz jest wskazane, ponieważ nasze akwarium wymaga dodatkowej dawki światła z powodu słabego oświetlenia, tzw. Standardowego. W moim zbiorniku z powodzeniem od 7 miesięcy rośliny rosną bardzo dobrze, przy 30 minutowej kąpieli w świetle słonecznym dziennie.

4.Co będzie potrzebne?

Na początek wypiszę wszystkie rzeczy, które będą nam potrzebne przy zakładaniu akwarium.
Pominę sprzęt typu siatka do ryb, wiaderka, łopatki itd.

- Ziemia ogrodowa;
- Żwir, najlepiej rzeczny, granulacja 1mm – 5mm;
- Filtr o mocy przewidzianej dla naszego akwarium przez producenta;
- Grzałka, im mocniejsza tym lepsza (nie opłaca się kupować słabych, ponieważ różnica cen wynosi ok. 8 – 12 zł pomiędzy grzałką 20W a 200W, przy czym tą mocniejszą będzie można wykorzystać również w innych, większych akwariach);
- Termometr, najlepiej zwykły rtęciowy;
- Konieczny jest korzeń, może być niewielki;
- Spora ilość roślin nawet na początek, mogą być z poprzedniego akwarium;
- Jakiekolwiek mięczaki i/lub skorupiaki, przy czym za konieczne uważam aby posiadać ślimaki Świderki (Melanoides tuberculata);
No i bez tego ani rusz: Dobre chęci, trochę zaangażowania i coś do picia, praca może zająć kilka godzin!

Na końcu artykułu zostaną umieszczone informacje dotyczące obliczania ilości ziemi potrzebnej nam do wysypania na dnie, oraz inne uwagi, które w tym miejscu tylko by przeszkadzały!

http://img504.imageshack.us/my.php?image=blumenerde.jpg

5.Zakładanie zbiornika od podstaw. ;)

Kiedy już zdobędziemy wszystkie potrzebne materiały i przygotujemy sobie swoje miejsce pracy, pamiętając o tym aby w miarę nie przeszkadzać pozostałym domownikom, możemy zabrać się za pracę.

Krok 1 – Czysty zbiornik :szok:

Musimy umyć nasze akwarium. Nie ważne czy nowe - wyjęte dopiero co z kartona, lub używane – z różnego rodzaju gratisami na szybach typu glony i zaschnięte k*py. Do mycia szkła podchodźmy bez jakichkolwiek chemikaliów, przydatne może okazać się jedynie szare mydło, w płynie lub kostce – bez znaczenia. Poza tym ważne jest aby mieć trochę ciepłej wody, gąbkę, szczotkę i ewentualnie żyletkę do starych glonów (lub innych suchych rzeczy :D).
Po dokładnym umyciu, wypłukaniu i pozbyciu się wszelkich zabrudzeń akwarium można przystąpić do wysypywania ziemi.

Krok 2 – Przygotowanie podłoża

Przed wsypaniem na dno ziemi ogrodowej, wybierzmy z niej wszystkie większe kawałki drewna, gałązki oraz rozbijmy każdą większą bryłkę, tak aby nic nie przeszkadzało korzeniom w sukcesywnym korzystaniu z swojego nowego –(koryta?)--
Poziom ziemi w akwarium o wysokości 30cm, po wsypaniu suchej ziemi (z opakowania) powinien wynosić 3cm, w akwarium o wysokości 40cm – 4cm itd. Zasada jest prosta, należy jednak pamiętać aby zostawić około 1-1,5cm wolnego miejsca od ścianek bocznych, aby w to miejsce nasypać żwirku. Żwirek po bokach ma za zadanie oddzielić ziemię od słońca. Bezpośrednie padanie promieni słonecznych na ziemię w wodzie, może spowodować nadmierny rozrost glonów w tym obszarze, a potem w całym akwarium. Kiedy będziemy mieli ziemię i żwirek po bokach prawidłowo rozsypane, możemy zasypać całość resztą żwiru i lekko ubić, tak aby wszystko trochę „siadło”(grubość żwirku ponad ziemią powinna wynosić tyle samo co grubość ziemi). W tym miejscu przygotowanie podłoża mamy za sobą, czas zająć się dekoracjami i potrzebnym sprzętem.

http://img7.imageshack.us/my.php?image=ziemia2.jpg
http://img219.imageshack.us/my.php?imag ... 008005.jpg
http://img407.imageshack.us/my.php?imag ... iemia3.jpg
http://img407.imageshack.us/my.php?image=ziemia5.jpg
http://img13.imageshack.us/my.php?image=ziemia8.jpg





Krok 3 – Dekoracje i sprzęt

Na tym etapie w akwarium umieszczamy wszelkie kamienie, korzenie oraz inne zaplanowane dekoracje. Czas również zamontować grzałkę, filtr i termometr. Myślę, że jest to dosyć proste i nie ma tu niczego co by odbiegało od standardowych norm a akwarystyce, dlatego przechodzę do kolejnego zadania, mianowicie sadzenie roślin.

http://img19.imageshack.us/my.php?image ... anie45.jpg


Krok 4 – Sadzenie roślin :hyhy:

Tą czynność wykonuje się bardzo łatwo, mając trochę wprawy nie zajmie nam to zbyt wiele czasu ani nie będzie stwarzało problemów. Należy tylko pamiętać, aby zasadzić rośliny w miarę głębiej niż zwykle, tak aby korzenie stykały się z ziemią, bądź jeśli są długie, można je wepchać w substrat i będą miały po prostu łatwiej. Warto przed sadzeniem zaplanować wszystkie czynności i nie zapomnieć o spryskiwaniu roślin zraszaczem, aby nie wyschły.

http://img25.imageshack.us/my.php?image=posadzone45.jpg
http://img508.imageshack.us/my.php?imag ... iny240.jpg

Krok 5 – Napełnianie akwarium

Powoli zbliżamy się do finału. Najważniejsze czynności mamy za sobą, teraz pozostaje nam staranne napełnienie zbiornika wodą. Dlaczego starannie? Należy postępować metodycznie, nie po prostu lać wodę, ponieważ siła strumienia wody wypłucze nam całą ziemię z dna i będziemy mogli powtórzyć wszystko od nowa. Jeśli posiadamy już działające dłuższy czas akwarium (ponad 1 miesiąc), możemy wykorzystać wodę z niego wraz z pożytecznymi bakteriami w niej zawartymi do napełnienia i zasilenia „armi” bakterii w naszym nowym akwarium. Kieruję się zasadą, że 20% objętości wody w akwarium, powinna zawierać woda z innego „dojrzałego” zbiornika, czyli mając akwarium 100 litrowe, wlewamy 20l wody z już działającego dłuższy czas zbiornika.
Aby nie zniszczyć uformowanego wcześniej dna, można lać wodę na położony talerzyk, wtedy strumień lejącej się wody, całą siłę wytraci na talerzu. Wszystko ma jednak swoje granice, i należy postępować z cierpliwością, ponieważ pośpiech w niczym nam nie pomoże.

http://img25.imageshack.us/my.php?image ... ene240.jpg
http://img149.imageshack.us/my.php?image=ppene45.jpg

Krok 6 – Finał :spi:

Jeśli ktoś dotrwał do tego miejsca, to serdecznie mu gratuluję. Pozostało już tylko ewentualne wpuszczenie kilku ryb, nie może to być cała docelowa obsada. Ryby wpuszczamy od razu, jeśli nie mamy innej możliwości, tzn. Innego akwarium gdzie ryby mogłyby spokojnie odczekać 2 pierwsze tygodnie od założenia zbiornika. Docierając do końca, możemy włączyć prąd, sprawdzamy czy wszystko działa jak należy i w spokoju obserwujemy swoje nowe akwarium „Low-Tech”. Po około miesiącu, akwarium powinno dojrzeć.

http://img149.imageshack.us/my.php?imag ... karnku.jpg

6.Podsumowanie.

Jeśli czegoś zapomniałem, coś pominąłem co chciałbyś się dowiedzieć o „Low-Techu”, zadaj pytanie w tym temacie, a na pewno otrzymasz ode mnie odpowiedź. Proszę wszystkie pytania dotyczące roślin, ryb itd. w akwariach „Low-Tech” zadawać w tym temacie a nie gdzie indziej, ponieważ w innym dziale, nie otrzymacie odpowiedzi wam potrzebnej. Zaznaczam, że akwarium na bazie ziemi ogrodowej różni się od zwykłego zbiornika, i wymaga innych działań.
Wszelkie komentarze, sugestie proszę również zamieszczać w tym temacie.
Uważam, że przyda się na naszym forum taki (dział?), będzie to pewna nowość, z której mogą skorzystać również starsi akwaryści. Przynajmniej taką mam nadzieję. :wstyd:

--- Obliczanie ilości ziemi potrzebnej do naszego zbiornika --- :D
Liczymy tak samo jak się liczy pojemność danego sześcianu, czyli:
(2 przy literce oznacza "kwadrat" z tej liczby"
A2 x B2 x C2

Kiedy ja zakładam nowy zbiornik, zawsze ktoś mnie obserwuje: :szok:
http://img13.imageshack.us/my.php?image ... trzyli.jpg
http://img19.imageshack.us/my.php?image=brzanki3w45.jpg

Nie dodałem tych zdjęć jako miniaturki, ponieważ nie potrafię. Miniaturka nie oddawała by tego obrazu, a też się ładuję więc dodałem je w linkach. :dontgetit:

Zgodnie z zapowiedzią dodaję gatunki roślin, które ja z powodzeniem uprawiam w moim akwarium.


Wszelkie rodzaje Żabienic (Echinodorus), mogą być wymagające pod względem światła, u mnie nawet bez tego się rozmnażają, choć przyznam, że rosną wolniej. Nadają się wszelkie rośliny z silnie rozbudowanym systemem korzeniowym, ponieważ wykorzystają one nasz substrat czyli ziemię.
Z powodzeniem uprawiam potrzebujące mało światła gatunki z rodzajów Cryptocoryne(Wendtii, Beckettii, Aponogotifolia), różne rodzaje mchów, szczególnie Jawajski. Bardzo dobrze rośnie Ludwigia Repens, Vallisneria Gigantea i Spiralis.
Polecam również Rogatki, Moczarki, małe Żabienice, Bakopy, Anubiasy.

Pozdrawiam, :padam:
Krzywy®
Ostatnio zmieniony 2009-05-11, 17:03 przez KrZyWy, łącznie zmieniany 1 raz.
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: marthinez » 2009-05-08, 19:30

Świetny artykuł.
Ja ze swojej strony dziękuję.

Jeszcze tylko jakbyś mógł podać nazwy roślin najbardziej nadających się do tego typu akwarium, bo wiemy, ze nie wszystkie pasują i było by wzorowo. :ok:
Ostatnio zmieniony 2009-05-10, 17:38 przez marthinez, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: KrZyWy » 2009-05-08, 22:32

Dzięki :zawstydzony:

Uważam to za mój powrót na to forum i wznowienie aktywnej działalności, szczególnie w działach Low-Tech.
@edit
Jutro dodam rośliny!

Pozdrawiam,
Krzywy
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

Jac0b
Stały bywalec
Posty: 256
Rejestracja: 2008-04-04, 20:59
Pojemność akwarium: 240
Imię: Jakub
Lokalizacja: Koszęcin
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Jac0b » 2009-05-08, 22:44

Dzięki bardzo... Przeczytam jutro, bo trochę późno. No ja się tam w LT obracam już od kilku lat i dopiero niedawno to zuważyłem :]. Trzeba więc uzupełnić wiedzę.

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam :P .

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: oleq_30 » 2009-05-09, 11:40

To ja zacznę jeszcze raz , może tym razem się dogadamy . Nie uważam że Twój artykuł jest zły , i cieszy mnie fakt że ktoś ma podobne zainteresowania, A skoro go przedstawiłeś to uzupełnij mój brak wiedzy i odpowiedź na kilka pytań :
KrZyWy napisał/a:
Akwarium najlepiej postawić na zachodniej ścianie, można nawet przy oknie, wtedy należy jednak gęsto obsadzić stronę od okna aby całe akwarium nie było zalane światłem, ponieważ mniejsze gatunki roślin będą obrastały glonami
Dlaczego sugerujesz postawienie na zachodniej ścianie?
Dlaczego nic nie piszesz nic o sztucznym oświetleniu zbiornika ?
Dlaczego sugerujesz obsadzenie roślinami tak żeby jak najbardziej zasłonić światło słoneczne ?
KrZyWy napisał/a:
Jakiekolwiek mięczaki i/lub skorupiaki, przy czym za konieczne uważam aby posiadać ślimaki Świderki (Melanoides tuberculata)

Na to odpowiedziałes niżej
KrZyWy napisał/a:
Konieczny jest korzeń, może być niewielki
Na to już odpowiedziałes niżej choć w artykule właściwym nic nie piszesz dlaczego konieczny jest korzeń – sprawdź a mimo tego zarzucasz mi czytanie po łepkach
KrZyWy napisał/a:
Warto przed sadzeniem zaplanować wszystkie czynności i nie zapomnieć o spryskiwaniu roślin zraszaczem, aby nie wyschły.

A nie lepiej wsadzić do pojemnika z wodą ? zamiast latać ze spryskiwaczem ? Wlewanie wody nie trwa aż tak długo :D
KrZyWy napisał/a:
Do mycia szkła podchodźmy bez jakichkolwiek chemikaliów, przydatne może okazać się jedynie szare mydło, w płynie lub kostce – bez znaczenia

Szare mydło jest robione na bazie mydła potasowego http://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82o
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej odnośnie mydła potasowego
http://www.pharma-cosmetic.com.pl/PDF/Sapo_kalinus.pdf
Dlaczego sugerujesz używanie go do mycia akwarium ?
KrZyWy napisał/a:
Kieruję się zasadą, że 20% objętości wody w akwarium, powinna zawierać woda z innego „dojrzałego” zbiornika, czyli mając akwarium 100 litrowe, wlewamy 20l wody z już działającego dłuższy czas zbiornika.

Tu się nie zgodzę – ¾ zbiornika gęsto obsadzonego roślinami , około 80 % starej wody i stabilizacja zbiornika trwała do 2 tygodni tak że sugerowana przez ciebie 20% wlewka starej wody z tak mała ilością roślinności jak widać na załączonych przez ciebie fotkach ( zresztą taka ilość roślin to zdecydowanie za mało żeby prawidłowo wystartować LT) to jakby startować akwa od podstaw. Przećwiczyłem to zmieniając szafkę pod 128l, zmieniając podłoże w 128 l i zmieniając akwa ze 128l na 160 l im wiecej wody ze starego zbiornika tym lepiej
KrZyWy napisał/a:
Pozostało już tylko ewentualne wpuszczenie kilku ryb, nie może to być cała docelowa obsada. Ryby wpuszczamy od razu, jeśli nie mamy innej możliwości, tzn. Innego akwarium gdzie ryby mogłyby spokojnie odczekać 2 pierwsze tygodnie od założenia zbiornika.
Większości użytkowników tego forum jest rozprowadzona idea o nie wpuszczaniu ryb do zbiornika dopóki zbiornik nie dojrzeje czyli około 2 tygodni od zalania a na jednej z fotek w świeżo zalanym zbiorniku nie obsadznym w ogóle roślinami ( znaczy świeżo zasadzonymi ) pływają ci glonojady złociste)
Wyjaśnij dlaczego sugerujesz natychmiastowe wpuszczenie ryb ?

Ale nie trzyma się welonek z bojownikami ( i żabami) w jednym zbiorniku gdyż są to dwa różne biotopy i hodowla w przypadku nich różni się od siebie . Bojownik lubi wyższe temperatury spokojnie znosi rzadkie podmiany czy dolewki wody , welonek ze względu na swoją przemianę materii i zachowanie niszczenie roślin przekopywanie dna , oraz wymagane częste podmiany wody dlatego nie proponuję mieć welonków w LT

http://img19.imageshack.u...brzanki3w45.jpg
Nie wpuszcza się stada brzanek do zbiornika 45 l pozbawionego kryjówek i roślinności ( narażasz je na stres i o za szybkim wpuszczeniu nie wspomnę. Poza tym to ryba stadna lubiąca dużo miejsca do pływania

W tym poście co go usunąłem stwierdziłem że mchy nie nadają się do LT potrzebują dużych ilości światła sztucznego ( na poziomie mim.0,5W/l ).
Moje małe niedopatrzenie z mchów można się pokusić o mech jawajski on ma niskie wymagania.
Ostatnio zmieniony 2009-05-09, 22:29 przez oleq_30, łącznie zmieniany 4 razy.
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: KrZyWy » 2009-05-09, 17:18

Kolega wyżej ^
Słuchaj Twoje 9 miesiecy zainteresowania LT, parę przeczytanych artykułów na stronach internetowych to trochę za mało żeby na temat LT się wypowiadać , zresztą czytając Twój artykuł jestem w stanie stwierdzić że jest to zlepek właśnie tych artykułów znalezionych na google.pl nijak mający się do rzeczywistości , ja zajmuję się akwariami od ładnych kilkunastu lat od około 3 lat mam LT. Przeczytałem kilka książek , x – artykułów , poza tym jestem wychowany na „starej„ akwarystyce ( zaczynałem końcem lat 80-tych , kiedy w sklepach nie było żadnych wynalazków (chemii, sprzętu itp. jakie są dostępne na dzień dzisiejszy do akwarii, nawet śmiało mogę stwierdzić że w tamtych latach większość akwarii działała na zasadzie LT).
A sugerowanie siebie jako guru znającego na wszystko odpowiedź w dziedzinie LT , bo nikt inny nie udzieli poprawnej odpowiedzi to wybacz jak policzek i poniżenie innych użytkowników forum , którzy mają duże doświadczenie i zasób wiedzy przewyższający Twoją , ( z gogle potrafi już skorzystać 8 - 10 latek jeżeli to miało być źródłem Twojej wiedzy)

Tutaj chodzi o to, że sporo się o tym dowiedziałem, i mam zamiary wykorzystywać swoją wiedzę to pomocy innym. Nie wiem co więcej Ci mam wyjaśnić. Mój artykuł opiera się tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach, nie korzystałem z żadnych pomocy dydaktycznych przy pisaniu tej pracy.

Ja mam na południowej ścianie bezpośrednio pod oknem i jakoś glonów nie mam mimo tego że większą część dnia są wystawione na światło słoneczne (jeżeli u Ciebie są to niestety nie utrzymujesz równowagi w zbiorniku na odpowiednim poziomie) zresztą oświetlenie sztuczne zbiornika też jest ważne a Ty o nim nie piszesz.
Próbowałem na południowej ścianie, i mi nie wyszło, nie wiem dlaczego, być może przez wahania temperatury. Kolego, czytanie ze zrozumieniem to podstawa, napisałem, że najlepiej na zachodniej, nie wykluczyłem południowej, czego ty widocznie nie przyjmujesz do wiadomości.
A ja spytam w jakim celu bo z takim stwierdzeniem nigdy się nie spotkałem osobiście w akwariach też nie mam żadnych mięczaków i skorupiaków.
Używam Świderków do czyszczenia dna z zanieczyszczeń. Są to bardzo przydatne zwierzęta w akwarium. Zapobiegają również strefom beztlenowym w substracie/dnie.
KrZyWy napisał/a:
Konieczny jest korzeń, może być niewielki


Tak samo nie umiem zrozumieć tego zdania – w jakim celu jest konieczny?
Jeśli czytałeś mój artykuł "po łebkach" to się nie dziw, że nie rozumiesz!
Napisałem, że korzenie wydzielają związki humusowe, które naturalnie zapobiegają rozwojowi glonów.
KrZyWy napisał/a:
Warto przed sadzeniem zaplanować wszystkie czynności i nie zapomnieć o spryskiwaniu roślin zraszaczem, aby nie wyschły.


A nie lepiej wsadzić do pojemnika z wodą ? zamiast latać ze spryskiwaczem ?
Gdybyś oglądał wszystkie moje zdjęcia, wiedziałbyś, że chodzi o spryskiwanie roślin już zasadzonych, ale nie zalanych wodą w całości.
KrZyWy napisał/a:
Do mycia szkła podchodźmy bez jakichkolwiek chemikaliów, przydatne może okazać się jedynie szare mydło, w płynie lub kostce – bez znaczenia


Tu zaprzeczasz sam sobie i skazujesz tą radą rybki na zabicie a akwarystę na dłuuugie płukanie akwarium z chemii.
Dobry jesteś z chemii? Czytasz jakiekolwiek książki czy już przestałeś? Mydło SZARE (tak jak zaznaczyłem w tekście) jest absolutnie nie szkodliwe dla jakichkolwiek ryb i roślin. Więcej możesz się dowiedzieć nawet w publikacjach Wojciecha Cejrowskiego.
KrZyWy napisał/a:
Kieruję się zasadą, że 20% objętości wody w akwarium, powinna zawierać woda z innego „dojrzałego” zbiornika, czyli mając akwarium 100 litrowe, wlewamy 20l wody z już działającego dłuższy czas zbiornika.


Tu niestety też się czepię – ¾ zbiornika gęsto obsadzonego roślinami , około 80 % starej wody i stabilizacja zbiornika trwała do 2 tygodni tak że sugerowana przez ciebie 20% wlewka starej wody z tak mała ilością roślinności jak widać na załączonych przez ciebie fotkach ( zresztą taka ilość roślin to zdecydowanie za mało żeby prawidłowo wystartować LT) to jakby startować akwa od podstaw.
A moje akwaria prawidłowo działające od ponad pół roku to jakiś cud? Czy może mam rację? Zastanówmy się.
KrZyWy napisał/a:
eśli ktoś dotrwał do tego miejsca, to serdecznie mu gratuluję. Pozostało już tylko ewentualne wpuszczenie kilku ryb, nie może to być cała docelowa obsada. Ryby wpuszczamy od razu, jeśli nie mamy innej możliwości, tzn. Innego akwarium gdzie ryby mogłyby spokojnie odczekać 2 pierwsze tygodnie od założenia zbiornika.


Za to zdanie niech inni cię zlinczują tym bardziej że na tej fotce w świeżo zalanym zbiorniku nie obsadznym w ogóle roślinami ( znaczy świeżo zasadzonymi ) pływają ci glonojady złociste)
Kolejny dowód, że czytałeś tekst bez zrozumienia. Napisałem, że w najgorszym przypadku można ryby wpuścić od razu, ale nie w pełnym składzie (tj. nie docelowej obsadzie). U mnie pływały jeszcze skalary itd wtedy, od razu po wystartowaniu zbiornika. Wszystko poszło gładko i jest wyśmienicie.
Patrząc zresztą na inne fotki tez się czepię
http://img19.imageshack.u...apenianie45.jpg

http://img19.imageshack.u...brzanki3w45.jpg

mchy nie nadają się do LT potrzebują dużych ilości światła sztucznego ( na poziomie mim.0,5W/l )
Mchy to najmniej wymagające rośliny pod względem światła. Jako "stary akwarysta" powinieneś to wiedzieć. Ja hoduję mchy w akwariach 25l bez oświetlenia i to z powodzeniem!
Ale nie trzyma się welonek z bojownikami ( i żabami) w jednym zbiorniku ,( poza tym ze względu na swoją przemianę materii i zachowanie nie radziłbym, mieć welonków w LT ( niszczenie roślin przekopywanie dna )
Nie trzyma się? A to niby dlaczego? Napisałem w tekście, że żwiru ma być 2x więcej niż ziemi, i nie ma szans, żeby welon (przekopujący tak na marginesie tylko maksymalnie 1,5-2cm powierzchni dna) dokopał się do ziemi! Gadasz głupoty, nie masz potwierdzenia na to i chcesz tylko nabić posty. Zastanów się o czym piszesz!
Nie wpuszcza się stada brzanek do zbiornika 45 l pozbawionego kryjówek i roślinności ( narażasz je na stres i o za szybkim wpuszczeniu nie wspomnę
Nie wiem o co ci chodzi! Z twojej niezbyt profesjonalnej wypowiedzi wnioskuję, że jesteś albo zazdrosny o artykuł albo się źle wyspałeś. Widać twoje "komunistyczne" nastawienie, skierowane tylko na negowanie i niedocenianie pracy ludzi starających się.

@edit
Wielkość (litraż) akwarium o które pytałeś (to wraz z skalarami i gurami) to 240l zbiornik o długości 120 cm, wysokości 50cm.
Pozdrawiam :zdegustowany:
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: KrZyWy » 2009-05-09, 18:26

@offtopic
Nie prezentowałem, mam za słaby aparat, w zasadzie jest to telefon Nokia E50.
@topic
nie spamuj już jak co to PRIV
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

oleq_30
Zakręcony forumowicz
Posty: 1207
Rejestracja: 2007-05-01, 00:06
Pojemność akwarium: 160
Imię: Bogus³aw
Lokalizacja: Nysa
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: oleq_30 » 2009-05-09, 18:37

KrZyWy pisze:Tutaj chodzi o to, że sporo się o tym dowiedziałem, i mam zamiary wykorzystywać swoją wiedzę to pomocy innym. Nie wiem co więcej Ci mam wyjaśnić. Mój artykuł opiera się tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach, nie korzystałem z żadnych pomocy dydaktycznych przy pisaniu tej pracy.
Słuchaj ale 9- miesiecy interesowania się LT to zdecydowanie za mało żeby się na ten temat wypowiadać moim zdaniem. 9 - miesiecy temu pytałeś jak się w LT sadzi roślinki http://www.forum.eakwarystyka.pl/topics ... .htm#73658
Mimo tego jeszcze 6 miesięcy temu trzymałeś roślinki w doniczkach http://www.forum.eakwarystyka.pl/topics ... =135#82605 w zbiorniku który w ogóle nie przypominał LT on w ogóle akwarium nie przypominał. Dlatego jeszcze raz ci powtórze robienie z siebie autorytetu napisaniem jednego artykułu z dodatkami typu
KrZyWy pisze:Jeśli czegoś zapomniałem, coś pominąłem co chciałbyś się dowiedzieć o „Low-Techu”, zadaj pytanie w tym temacie, a na pewno otrzymasz ode mnie odpowiedź. Proszę wszystkie pytania dotyczące roślin, ryb itd. w akwariach „Low-Tech” zadawać w tym temacie a nie gdzie indziej, ponieważ w innym dziale, nie otrzymacie odpowiedzi wam potrzebnej.
KrZyWy pisze:Uważam, że przyda się na naszym forum taki (dział?), będzie to pewna nowość, z której mogą skorzystać również starsi akwaryści. Przynajmniej taką mam nadzieję.
to potwarz dla ludzi wkładających w swoje akwaria serce i duszę, i mających wiedzę ponad przeciętną
Ostatnio zmieniony 2009-05-09, 18:42 przez oleq_30, łącznie zmieniany 1 raz.
./redir/http://www.e-akwarystyka.pl/topics ... .htm#92598 --- moje akwarium

./redir/http://aqwanarium.eakwarystyka.eu --- moja strona

Akwarysta trzeba się urodzić , akwarium kupić może każdy

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: KrZyWy » 2009-05-09, 18:40

@offtopic

A ty jesteś dla mnie osobą, która jest nieoczytana i nic nie rozumie z tego co czyta.
Napisałem to, ponieważ chcę pomóc być może innym, ponieważ ty nie napisałeś artykułu tak jak należy. Nie robię z siebie autorytetu, jeśli uważasz, że jestem nim dla ciebie to sobie tak uważaj, kicham na to. To, że istnieje wolność słowa w tym kraju to wiesz prawda? Prawda? Prawda?


Nie pisz więcej w tym temacie, napisz na priv jak chcesz!
Pozdrawiam
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: marthinez » 2009-05-09, 18:46

oleq_30, KrZyWy, proponuję zakończyć tego typu dyskusję w tym temacie.
Dla dalszych sprzeczek macie PW i inne komunikatory.

Następne tego typu posty będę kasowane, a ich autorzy mogą zostać ukarani.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Bohdan » 2009-05-09, 18:50

oleq_30 pisze:Słuchaj ale 9- miesiecy interesowania się LT to zdecydowanie za mało żeby się na ten temat wypowiadać moim zdaniem. 9 - miesiecy temu pytałeś jak się w LT sadzi roślinki http://www.forum.eakwarys.../9148.htm#73658
Mimo tego jeszcze 6 miesięcy temu trzymałeś roślinki w doniczkach http://www.forum.eakwarys...start=135#82605 w zbiorniku który w ogóle nie przypominał LT on w ogóle akwarium nie przypominał. Dlatego jeszcze raz ci powtórze robienie z siebie autorytetu napisaniem jednego artykułu z dodatkami typu
KrZyWy napisał/a:
Jeśli czegoś zapomniałem, coś pominąłem co chciałbyś się dowiedzieć o „Low-Techu”, zadaj pytanie w tym temacie, a na pewno otrzymasz ode mnie odpowiedź. Proszę wszystkie pytania dotyczące roślin, ryb itd. w akwariach „Low-Tech” zadawać w tym temacie a nie gdzie indziej, ponieważ w innym dziale, nie otrzymacie odpowiedzi wam potrzebnej.

KrZyWy napisał/a:
Uważam, że przyda się na naszym forum taki (dział?), będzie to pewna nowość, z której mogą skorzystać również starsi akwaryści. Przynajmniej taką mam nadzieję.

to potwarz dla ludzi wkładających w swoje akwaria serce i duszę
Co prawda, to prawda. Olek_30 już od dawna pisze i wypowiada się na temat L.T i ma duże doświadczenie, które jest niezbędne do niesienie pomocy innym.
Faktem równiez jest to ze temat o zakładaniu i prowadzeniu L.T powstał już dawno i został właśnie stworzony przez "Olka". Wg tego tematu ja założyłem i prowadzę swoje MAŁE NIESTETY L.T.
Natomiast dla "Krzywego" brawo za chęci i zapał.

Raperus
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2008-10-04, 12:47
Pojemność akwarium: 112
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Raperus » 2009-05-09, 22:59

A ja mam pytanie czy w 25l można zrobić (ale zrobić na dobre a nie na 2 dni) LT?? I jakie by musiało by być oświetlenie ok 15W??

darianus
Stały bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 2008-05-04, 11:47
Pojemność akwarium: 200
Imię: Darek
Nazwisko: Pasiñski
Lokalizacja: Działoszyn

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: darianus » 2009-05-09, 23:47

Pewnie, że można. Ja mam LT od stycznia w akwarium 12L i ma się dobrze. Na początku miałem trochę problemów z glonami, ale teraz jest ok. Chciałem przetestować działanie ziemi w małym akwarium, zanim zastosuję ją w moim 200L baniaku. Działaniem ziemi byłem zachwycony, i teraz mam LT w 200L. Oczywiście rośliny nie rosną tak szybko jak w HT, ale wg mnie to zaleta (częstsze przycinki - więcej roboty). Chcących zapoznać się z tematem polecam książkę Diany Walstad "Rośliny w akwarium".

Awatar użytkownika
KrZyWy
Stały bywalec
Posty: 386
Rejestracja: 2007-07-06, 08:48
Pojemność akwarium: 240
Imię: Kuba
Lokalizacja: Skoczów , Śląskie
Kontakt:

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: KrZyWy » 2009-05-10, 14:39

A ja mam pytanie czy w 25l można zrobić (ale zrobić na dobre a nie na 2 dni) LT?? I jakie by musiało by być oświetlenie ok 15W??
15W w zupełności wystarczy, przyda się odrobina promieni słonecznych.

W 25l można zrobić LT, z tym, że trzeba zwracać uwagę na wahania temperatury. Nie polecam stawiać takiego małego zbiornika na oknie południowym, ponieważ będzie się bardzo szybko przegrzewało.

Pozdrawiam

[ Dodano: 2009-05-10, 15:02 ]
Dlaczego sugerujesz postawienie na zachodniej ścianie?
Dlaczego nic nie piszesz nic o sztucznym oświetleniu zbiornika ?
Dlaczego sugerujesz obsadzenie roślinami tak żeby jak najbardziej zasłonić światło słoneczne ?
1. Ponieważ artykuł odnosi się do wszelkich rozmiarów akwariów, nie tylko tych sporych.
Postawienie małego zbiornika na zachodniej ścianie, nie doprowadzi do nadmiernego nagrzewania wody. Na południowej ścianie, bądź co gorsza płd-zach, słońce świeci 80% dnia. Jest to nie wskazane przy mniejszych zbiornikach, a przy większych, może również powodować wahania temperatury, choć nie musi. Jeśli jednak ktoś nie ma miejsca na ścianie zachodniej, to ustawia na południowej/wschodniej. Dlatego to była tylko sugestia.

2. Napisałem o tym, choć krótko ale uważam że wystarczająco.
[...]
Czwartym plusem jest tańsza eksploatacja takiego akwarium pod względem zużycia prądu i wody, z powodu braku wyżej wymienionych podmian wody i koniecznych urządzeń typu mocne oświetlenie
Jeśli czegoś zapomniałem, coś pominąłem co chciałbyś się dowiedzieć o „Low-Techu”, zadaj pytanie w tym temacie
I uwaga raperus napisał:
I jakie by musiało by być oświetlenie ok 15W??
Zaznaczam tutaj, że a akwariach LT wystarczy standardowe oświetlenie, które montuje w pokrywach producent, czyli ok. 0,3W/l.

3. Ma to sens, ponieważ jak wiadomo rośliny mniejsze typu niskie Cryptocoryny, Anubiasy i inne, rosną wolniej i częściej zarastają glonami. Obsadzając ścianę z tyłu wysokimi roślinami, dostarczamy im światło, a niższe również mają słońce, lecz mniej i niema kłopotów z glonami na liściach tych małych.

Dalej:
Na to już odpowiedziałes niżej choć w artykule właściwym nic nie piszesz dlaczego konieczny jest korzeń – sprawdź a mimo tego zarzucasz mi czytanie po łepkach
Racja nie napisałem, więc piszę teraz: Korzenie wydzielają związki humusowe, naturalnie hamując rozwój glonów. Uważam korzenie za bardzo przydatne, ponieważ mogą zastępować różne rodzaje chemikaliów, które nie potrzebnie kupujemy.
Nie rozpisuję się na ten temat, więcej można przeczytać na Wikipedii.

Dalej:
A nie lepiej wsadzić do pojemnika z wodą ? zamiast latać ze spryskiwaczem ? Wlewanie wody nie trwa aż tak długo
Kolego, nie zrozumiałeś tekstu. Ja zasadziłem rośliny, w płytkiej wodzie, tak że wystawały, i podczas sadzenia kolejnych, należy spryskiwać te poprzednio zasadzone aby nie przeschły.

Dalej:
Szare mydło jest robione na bazie mydła potasowego http://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_myd%C5%82o
Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej odnośnie mydła potasowego
http://www.pharma-cosmeti...apo_kalinus.pdf
Dlaczego sugerujesz używanie go do mycia akwarium ?
Kwas Palmitynowy + Wodorotlenek Potasu -> Palmitynian Potasu + Woda
Tak powstaje mydło szare.

Nie wiem co jest w tym drugim linku, nie mam Office na Windowsie.
Mydło szare jest nie toksyczne dla ryb, ludzi i roślin. Na wikipedii pisze nawet, że jest hipoalergiczne :].

Jeśli są dalsze pytania, zapraszam.
Pozdrawiam
Używam TYLKO Pokarmów Firmy

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: ZAKŁADANIE AKWARIUM ["LOW-TECH"] --- od A do Z

Post autor: Bohdan » 2009-05-10, 15:36

Raperus pisze:A ja mam pytanie czy w 25l można zrobić
Można ale dogodniej robić w jak największym zbiorniku ze względu na lepsza stabilizacją parametrów/warunków, a jak wiemy L.T. opiera się na dobrej harmonii, a którą w mniejszych zbiornikach trudno...
darianus pisze:Oczywiście rośliny nie rosną tak szybko jak w HT,
To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od rodzaju roślin, np takie nurzańce, cryptocoryny, różdzyce, valisnerie itp rośną tak samo dobrze

ODPOWIEDZ