"Calvusy" w 112l?

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
black1diamond
Stały bywalec
Posty: 334
Rejestracja: 2008-05-06, 19:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Adrianna
Lokalizacja: Nowy Sącz

"Calvusy" w 112l?

Post autor: black1diamond » 2009-11-11, 17:19

Witam forumowiczów.

Pomimo przestudiowania ponad 2 stron wyszukiwarki w google po wpisaniu hasło "Altolamprologus calvus" oraz znalezieniu na naszym forum tylko 2 postów na temat tej ryby, postanowiłam zadać Wam to pytanie. Obecnie posiadam akwarium 112litrowe wielogatunkowe. Ale ponieważ mam problem z utrzymaniem roślinności, słabe oświetlenie i ogólnie nie mam już sił do mojego akwarium, postanowiłam coś z nim zrobić. Na początku myślałam, że wymienię żwir, kupię pełno łatwych w hodowli roślin a dotychczasową obsadę wymienić na bojownika i stado ryb ławicowych. Ogólnie akwarium miała być jednym wielkim buszem z mocno kolorowymi rybami.
Jednak zważając na to, że takie zmiany wiele by mnie kosztowały ( i nie mówię tutaj o pieniądzach), pomyślałam o trochę "łatwiejszym" rozwiązaniu i pójściu w stronę Tanganiki.
Plusów było wiele: nie muszę zmieniać oświetlenie, nie będę musiała zmagać się z roślinami co dodatkowo wyklucza Co2 i nawozy, mam skałę, która świetnie wkomponuje się w wystrój Tanganiki...
I rozpoczęłam poszukiwania obsady. Szybko moje serce skradły Altolamprologus calvus.
Czytałam o ich zachowaniu, wymaganiach, karmieniu itp. Ale wciąż mam problem z ustaleniem czy moje 112l akwarium nie będzie dla nich za małe. Jedyne informacje jakie znalazłam to to, że wymagają "dużego" akwarium. Cokolwiek to znaczy. W innym artykule wyczytałam, że starcza im 80cm akwarium jeżeli chodzi o długośc. I tu by się zgadzało. Użytkownik naszego forum również zalecał Calvusy do 100l akwarium.
Więc jak to jest? czy moje akwarium nadaje sie dla tych ryb?
Pozdrawiam Wszystkich :)

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: "Calvusy" w 112l?

Post autor: maol » 2009-11-12, 09:20

Dla tych ryb 100l akwarium to za mało - 200l to rozsądne minimum. Ale jeżeli chcesz iść w Tangę, pomyśl o np. Księżniczkach z Burundii (Neolamprologus brichardi) - spokojnie mozesz je trzymać w Twoim zbiorniku.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
black1diamond
Stały bywalec
Posty: 334
Rejestracja: 2008-05-06, 19:09
Pojemność akwarium: 0
Imię: Adrianna
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: "Calvusy" w 112l?

Post autor: black1diamond » 2009-11-12, 14:20

Okay rozumiem :)
Jeżeli chodzi o księżniczki.. Wszystko było by okay gdyby nie fakt, że się rozmnażają i jak mniemam dość łatwo. Rezygnując z dotychczasowego akwarium chce tez zrezygnować z żyworódek na miejsce ryb, które nie da sie rozmnożyć lub rozmnażają sie w specjalnych warunkach. Przerażają mnie akwaria, w których jest wręcz jedna wielka plama młodych jeszcze księżniczek. i rozumiem to w taki sposób, ze hodując te ryby musze tez znaleźć sposób aby sie ich pozbywać. A to nie na tym ma polegac hodowla ryb z mojej strony.
Wiec moze jakies inne rybki?

[ Dodano: 2009-11-12, 17:49 ]
#maol
, chyba znalazłam mniejsze odpowiedniki Calvusów. Mam na myśli Altolamprologus sp. Compressiceps Shell. Pomimo nie wielu informacji dowiedziałam się iż dorastają one do ok. 4 cm i dla pary wystarczy ponad 50litrów. Co myślisz o tych rybach zamiast Księżniczek? Te drugie na pewno są bardzo dostępne a jak będzie z Shellkami? czy są dość rozpowszechnione po Polsce?

[ Dodano: 2009-11-13, 12:05 ]
Znalazłam jeszcze jedna interesujące rybki : lamprologus meleagris. Maol co o tym myślisz?
Dwa dni studiowałam wszelakie możliwe strony odnośnie tanganiki w 100litrach i znalazłam kilka interesujących mnie gatunków.
Wcześniej wymienione Altolamprologus sp. Compressiceps Shell
oraz Lamprologus meleagris
Dodatkowo
Lamprologus candopunctatus
i Neolamprologus multifasciatus (których prawdopodobnie mogłabym trzymać 3 pary)
Będąc dziś w zoologicznym z przykrościom musze stwierdzić , że dostępne są tylko Księżniczki :( A ja najbardziej chętna bym była na meleagrisy. Co prawda istnieje storna internetowa , na której można zakupic ten gatunek za około 40zł za sztukę...
Póki co najpardziej prawdopodomne były by księzniczki. Tylko co ja mam robić z ich mnożeniem się? Nurtuje mnie kilka spraw.Na początek muszę zakupić około 6 sztuk i czekać aż dobierze mi sie para. I co zrobić z pozostałymi.. bo kto kupi dorosłe księżniczki. To samo tyczy się młodych... nie mogę załozyć kolejnego zbironika by narybek mógl sie rozwinąc na tyle bym mogła JAKOŚ je sprzedac/ oddac. czy ktoś pomoże mi rozwiązac ten problem?
Pozdrawiam Wszystkich :)

ODPOWIEDZ