Następna świetlówka

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Sin
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: 2007-03-28, 09:48
Pojemność akwarium: 0
Lokalizacja: Z brzucha matki

Re: Następna świetlówka

Post autor: Sin » 2007-04-05, 23:27

Jesli ledy to tylko białe lub zółte,reszta kolorów bywa glono-pobudzająca wiec raczej nie polecam.nalezy tez pamietac ze to tylko taki nocny bajer,nic wiecej,oswietlenia dziennego z tego nie zrobisz ;-)
Miejsce na Twoja reklame

Awatar użytkownika
Jokeru
Zainteresowany
Posty: 34
Rejestracja: 2007-04-04, 13:21
Pojemność akwarium: 20
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Szczecin

Re: Następna świetlówka

Post autor: Jokeru » 2007-04-06, 00:48

Zresztą to ma tylko 11W. Najlepiej będzie przerobić pokrywę i dodać 1 świetlówkę. T5 nie jest wcale tak dużo droższa od T8.
Co do tych magnesów to równie dobrze można przykleić na sylikon - chociaż te magnesy ciekawie wyglądają ;-)

Jeżeli nie chcesz dodawać nowej świetlówki to zbuduj od nowa pokrywę DIY. Możesz jeszcze w castoramie,nomi,obi etc kupić świetlówkę w obudowie jak do kuchni pod okapem i przykleić pod pokrywą. Zawsze to dodatkowe źródło światła...

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Następna świetlówka

Post autor: maol » 2008-03-27, 10:13

mod_ostrzeżenie
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

baniak warszawa
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 2008-04-08, 16:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Maciek
Lokalizacja: Warszawa

Re: Następna świetlówka

Post autor: baniak warszawa » 2008-04-13, 22:54

mam pytanie ;D znalazłem spoko zestaw do przerobienia oświetlenia, ale mam jedno pytanie (poniżej umieszczam linka) - tam w opisie jest napisane że oprawki są do jarzeniówek 39 w, natomiast standardowe świetlówki T5 dł 90cm mają 45 w mocy. Może ktoś wie czy takie świetlówki można wsadzić do tych oprawek czy nie bardzo :D z góry dzięki za odpowiedź.

pozdrawiam

http://www.13bojownik.com...re&iProduct=233

Awatar użytkownika
cmepro
Stały bywalec
Posty: 330
Rejestracja: 2008-04-19, 15:32
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Następna świetlówka

Post autor: cmepro » 2008-04-22, 20:09

powiedzcie mi jedną rzecz... oświetlenie... wszędzie można poczytać o świetlówkach itp. a co by było jakby nad akw. zamontować np. żarówkę energooszczędną, oczywiście moc światła dopasowana do poj. baniaka?

hodowca_rybek
Akwarysta
Posty: 487
Rejestracja: 2008-03-05, 17:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: BD
Lokalizacja: BD

Re: Następna świetlówka

Post autor: hodowca_rybek » 2008-04-22, 20:23

Ja myślałem nad zastosowaniem żarówek LED, ale to byłoby drogie rozwiązanie. Trzeba by było z 4 takie + transformator.

szalinski_2005
Akwarysta
Posty: 736
Rejestracja: 2007-06-06, 22:34
Pojemność akwarium: 85
Imię: Piotr
Lokalizacja: gorlice
Kontakt:

Re: Następna świetlówka

Post autor: szalinski_2005 » 2008-04-22, 22:49

baniak warszawa pisze:mam pytanie ;D znalazłem spoko zestaw do przerobienia oświetlenia, ale mam jedno pytanie (poniżej umieszczam linka) - tam w opisie jest napisane że oprawki są do jarzeniówek 39 w, natomiast standardowe świetlówki T5 dł 90cm mają 45 w mocy. Może ktoś wie czy takie świetlówki można wsadzić do tych oprawek czy nie bardzo :D z góry dzięki za odpowiedź.
t5 nie ma w długości 90 cm tylko 85 i mają 39w natomiast t8 90 cm mają 90 cm a t5 54w mają 115cm ze świetlówką t5 45w 90cm nie spotkałem się
a gdzie ten link??
cmepro, jeżeli tylko znajdziesz o odpowiedniej barwie i mocy mogła by być ale na naszym rynku jest ciężko o takie jedynie co spotkałem to philips tornado 865k
hodowca_rybek, ledy się jedynie nadają do nocnego oświetlenia
miłego dnia :)

hodowca_rybek
Akwarysta
Posty: 487
Rejestracja: 2008-03-05, 17:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: BD
Lokalizacja: BD

Re: Następna świetlówka

Post autor: hodowca_rybek » 2008-04-28, 13:05

Nie rozumiem, dlaczego wszyscy akwaryści, kiedy usłyszą LED zaraz kojarzy im się to z oświetleniem nocnym. Widać dużo jest nieuświadomionych ludzi. Nie chodzi mi o 5 dodek tylko o ŻARÓWKĘ typu led. Jest to źródło światła, które świeci porównywalnie z 30 watowym halogenem, z tą różnicą, że ciągnie 20 razy mniej prądu. Nie twierdzę, że nadaje się bardziej niż świetlówka. Zatem nocne oświetlenie z takie źródła byłoby stanowczo za jasne.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Następna świetlówka

Post autor: maol » 2008-04-28, 13:18

tzw. żarówki LED nadają się tylko do nocnego oswietlenia ze względu na ścisle monochromatyczne widmo. To nie kwestia mocy czy strumienia - ich widmo to jeden pojedyńczy prążek, a nie pasmo, co jest niezbedne w akwarystyce. Rośliny w żaden sposób nie wykorzystują światła emitowanego przez LED-y, w zwiazku z czym, ile byś ich nie zainstalował, i z jaką mocą by nie świeciły, rośliny padną z braku właściwego światła. A w oświetleniu nocnym chodzi nam nie o stymulowanie pracy roslin - a o efekt świetlny, do czego LED-y nadają się doskonale.

Jednym zdanie - z perspektywy rośliny LED wogóle nie świeci... I podobnie, choć nieco (ale tylko nieco) lepiej wygląda sprawa tzw. świetlówek czy żarówek energooszczędnych.

Naprawdę, wyważacie otwarte drzwi. Juz dawno dowiedziono, udowodniono czy jak tam chcecie, że jedyne źródła światła w akwarystyce to tradycyjne świetlówki, lampy HQL i HQI. Inne źródła sa jak narazie skazane ne porażkę ( a LED-y, ze względu na fizyke powstawania w nich światła, na tę porażkę są skazane na zawsze...)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

hodowca_rybek
Akwarysta
Posty: 487
Rejestracja: 2008-03-05, 17:15
Pojemność akwarium: 0
Imię: BD
Lokalizacja: BD

Re: Następna świetlówka

Post autor: hodowca_rybek » 2008-04-30, 13:45

maol pisze:tzw. żarówki LED nadają się tylko do nocnego oswietlenia ze względu na ścisle monochromatyczne widmo.
Jak coś może mieć monochromatyczne widmo jeśli świeci na biało. Przecież, to jest kolor złożony.

Napewno nie będę się spierał, bo sam uważam, że obecnie źródła światła, które wymieniłeś są najlepsze do akwarystyki. Ale technologia LED ma się całkiem dobrze i ciagle się rozwija i to coraz szybciej. Nie wykluczone, że np. za 10 lat wszyscy będą się śmiali ze świetlówek, że są przestarzałe i prądożerne.

Sorry za OT.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Następna świetlówka

Post autor: maol » 2008-04-30, 14:23

W oświetleniu domowym - masz rację, i bedzie tak nie za kilka lat, tylko już. Ale nie w akwarystyce. To pseudobiałe światło bierze się stąd, że masz w jednej obudowie po prostu kilka diod świecących w kilku barwach, dających jako wypadkową dla naszego oka barwę bardzo zbliżona do okreslanej jako "biała". Co nie zmienie nijak faktu, że widmo takiej "żarówki" LED składa się z kilku - kilkunastu wąziutkich prążków, a nie z całego pasma - tak jak to wyglada przy zwykłe świetlówce. To nie jest ograniczenie LED wynikające z jakichś problemów rozwojowych technologii - tak po prostu działa fizyka. I nie da się tego obejść... A rosliny bez pełnego widma żyć nie potrafią. No chyba że genetycy coś tam namieszaja...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
cmepro
Stały bywalec
Posty: 330
Rejestracja: 2008-04-19, 15:32
Pojemność akwarium: 0
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Następna świetlówka

Post autor: cmepro » 2008-05-20, 23:43

szalinski_2005 pisze:cmepro, jeżeli tylko znajdziesz o odpowiedniej barwie i mocy mogła by być ale na naszym rynku jest ciężko o takie jedynie co spotkałem to philips tornado 865k
a powiedz mi taką rzecz... do 20 l. baniaka jaka by musiałaby być moc takiej żarówki?

Kyle
Stały bywalec
Posty: 325
Rejestracja: 2008-05-01, 23:48
Pojemność akwarium: 63
Imię: Kamil
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Następna świetlówka

Post autor: Kyle » 2008-05-20, 23:52

maol pisze:asz w jednej obudowie po prostu kilka diod świecących w kilku barwach
Kie? LED (Light Emiting Diode), po normalnemu dioda, to najprostszy prykład złącza PN, więc jakie "kilka diod"? :P

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Następna świetlówka

Post autor: maol » 2008-05-22, 12:35

To prawda, ale nie dla LED-ów świecących światłem "białym". Pojedyncze złącze PN nie da nigdy światła o barwie "białej", bo to mieszanka różnych długości fal, a nie pojedyncze źródło emisji. W związku z tym tzw. białe LED-y to połączenie w jednej obudowie kilku diod, których wypadkowe światło jest przez nas odbierane jako "białe".

Chyba że znasz technologię pozwalającą na uzyskanie jednego złącza PN, z jednego, monolitycznego materiału, dającego emisję wymuszoną w kilku długosciach fali jednocześnie... Bo fizyka takich jeszcze nie zna...
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ