Przycinanie roślin

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Skuter
Stały bywalec
Posty: 162
Rejestracja: 2009-11-09, 16:51
Pojemność akwarium: 200
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Londek zdrój

Przycinanie roślin

Post autor: Skuter » 2010-01-04, 11:31

Zaznaczam że nie pisałem treści tego artykułu sam, a jedynie znalazłem go w sieci. Nikt nie pisał nic o prawach autorskich. :]
:zalamany: jeśli zrobiłem coś niezgodnie z regulaminem proszę o usunięcie tego tematu. :zalamany:


Przycinanie roślin w akwarium by Takashi Amano

Kiedy rośliny wodne są zdrowe i szybko rosną, w końcu wypełniają zbiornik sprawiając, że wygląda on jak zaniedbany trawnik.

Rośliny o długich łodygach należy przycinać do właściwej długości kiedy w sposób widoczny zakłócą one równowagę kompozycji w akwarium. Nożyczki powinny być tak długie i tak ostre jak to tylko jest możliwe. Dwa lub trzy nowe pędy boczne wyrosną z każdego przycięcia tak więc roślinki mogą stać się za ciężkie w górnych częściach łodyg jeżeli będziemy je przycinać zbyt często. Ciężkie łodygi stają się łamliwe. Kiedy takie zjawisko ma miejsce należy zmniejszyć częstotliwość przycinania jak również należy przycinać łodygi w górnych partiach roślin.

Kiedy rośliny rozmnażające się za pomocą rozłogów jak E. tenellus, Glossostigma, Vallisneria, i Sagittaria staną się za gęste ich korzenie zaczynają się dusić o ile roślinki nie są przycinane. Rośliny z rodzaju Vallisneria, i Sagittaria nie przerastają się wzajemnie bez względu na to jak gęsto rosną, tak więc proste usuwanie martwych liści od czasu do czasu wystarcza. E. tenellus i Glossostigma są małymi roślinkami jednakże kiedy rosną za gęsto ich liście zbijają się po 5-6 sztuk co powoduje, że dolne listki zaczynają się dusić. Roślinki te rosną wzdłuż ścian zbiornika. Należy delikatnie usuwać ich rozłogi około 7 cm od ścian zbiornika aby nie dopuścić do zarośnięcia akwarium.

Mech jawajski i paprocie wodne przytwierdzone do skał i korzeni należy przycinać jak fryzurę kiedy stają się za długie. Gdy mech wodny osiągnie lustro wody można bez obawy go mocno przerzedzać. Najlepiej jednak robić to starannie za pomocą nożyczek.

Anubias nigdy nie rozrasta się do poziomu, w którym zdominowałby kompozycję. Liście, które są za długie, stare, postrzępione lub pokryte glonami należy niezwłocznie usunąć. Anubiasy są szczególnie podatne na porastanie glonami. Należy natychmiast usuwać zaatakowane liście. W miejscu usuniętych liści wyrosną nowe.

Paprocie takie jak Microsorium czy Bolbitis rosną zaskakująco szybko co prowadzi do zaburzenia równowagi kompozycji. Liście, które są stare lub stały się za duże należy niezwłocznie usunąć. Microsorium wytwarza czarne zarodniki na dolnej stronie liści podczas rozmnażania płciowego. Liście takie należy usunąć.

Rośliny o dobrze rozwiniętych systemach korzeniowych jak Aponogetony czy Grzybienie są gatunkami sezonowymi i przechodzą okres spoczynku. Dlatego też przy dobrym wzroście nagle zaczynają tracić liście i zamierają tak szybko, że obumarłe liście mogą zatkać filtr i pogorszyć parametry wody. Kiedy rośliny zaczynają przygotowywać się do okresu spoczynku szybko należy usunąć z akwarium martwe liście.

Na koniec należy dodać, że niektóre grzybienie jak lotosy wykształcają liście nawodne i nadwodne. Blokują one dostęp światła do akwarium. Dlatego należy je obcinać zanim zacienią zbiornik.

Na podstawie publikacji Takashi Amano by Fisherfisher

ODPOWIEDZ