Kilka tytułów z Naszej biblioteczki

Informacje na temat ciekawej literatury o tematyce akwarystycznej.

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Kilka tytułów z Naszej biblioteczki

Post autor: kbtor » 2010-01-04, 23:14

Chciałem wam przedstawić bardzo skrócony opis literatury, jaką mam w domu.

Nie są to jakieś szczególne książki, można je dostać w księgarniach lub w sieci.

Być może poszukując jakiejś książki, zajrzycie tu i znajdziecie podstawowe informacje o kilku tytułach.

Oczywiście jak to w każdej książce znajdziemy rozbieżności. Będą inne wymiary ryb, inne temperatury i parametry wody. Dopuszczalne zagęszczenie obsady i wielkość zbiornika.

Mając kilka książek do dyspozycji, można sobie stworzyć dobry obraz skomplikowanego świata akwarium i widzieć że każda ryba jest inna.
Możliwe również, że po otrzymaniu takiej ilości wiadomości zwyczajnie załamiemy ręce, bo w każdej książce napiszą inaczej.
Dlatego właśnie należy o szczegóły pytać na forum, bo wielu z Nas miało tą czy inną rybę i zna jej zachowanie.

Aby nie zapchać tematu, podam tylko miniaturki zdjęć, po kliknięciu których, będziecie mogli obejrzeć co jest w danej książce.


Tytuł:
Słodkowodne Ryby Akwariowe
Autor:
Stefan Kornobis
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie Poznań 1990
Wymiary:
20,5x14,5
Stron:
256
Opis i moja ocena:

Książka, którą kupiłem dawno temu, przez długi czas była dla mnie jednym z najważniejszych źródeł wiedzy akwarystycznej.
Na początku książki znajdziemy pobieżne i czasami już dość nieaktualne wiadomości na temat składu wody, tarła, funkcjonowania zbiornika, pokarmu.
Główną część książki zawiera opis ponad 100 gatunków popularnych ryb akwariowych. Ryby są przedstawione na rycinkach które przedstawiają ogólną budowę danej ryby, czasami jest rozrysowany dymorfizm i bardziej szczegółowy opis pomysłu na rozmnożenie danego gatunku.
Na ostatnich stronach zamieszczonych jest kilkanaście barwnych fotografii.

Książkę czasami przeglądam dla wspomnień, osobiście odsyłam młodszych akwarystów do nowszych publikacji.

Obrazek Obrazek Obrazek


Tytuł:
Ryby akwariowe
Autor:
Thomas Romig
Wydawnictwo:
Multico
Wymiary:
9,5x17
Stron:
96
Opis i moja ocena:

Prawdziwy przewodnik kieszonkowy dla początkujących. Zawiera opis i zdjęcia kilkudziesięciu gatunków ryb.
Jak na swoją wielkość i cenę godna jest polecenia.
Zdarzało się, że miewałem ją w kieszeni podczas wypraw do zoologów i z niej korzystałem.

Obrazek Obrazek Obrazek


Tytuł:
Ryby Akwariowe
Autor:
Ivan Petrovický
Wydawnictwo:
DELTA
Wymiary:
15,5x22
Stron:
224
Opis i moja ocena:

Na początku książki znajduje się krótki opis biotopów ryb słodkowodnych. Kilkanaście stron zawiera ogólne wskazówki dotyczące funkcjonowania zbiornika.
Zawiera opis około 100 ryb i uważam, że są to ciekawe opisy.
Niestety w książce nie ma zdjęć, są kolorowe ryciny, które starają się jak najbardziej naturalnie oddać kolorystykę ryb. Mamy tu sporo wyróżnień w różnicach płci.
Postawiono tu na dość dobre opisy prezentowanych gatunków i mimo braku fotografii jest to ciekawa pozycja.

Ostatnio na allegro pojawiły się starsze wydania tej książki w innej okładce i są często droższe od młodszych wydań.

Obrazek Obrazek Obrazek


Tytuł:
Zakładamy Akwarium
Autor:
Claus Schaefer, Andreas Raschke
Wydawnictwo:
KDC
Wymiary:
13x19
Stron:
126
Opis i moja ocena:

Książka w zasadzie jest pewnym kompendium wyrażeń akwarystycznych. Od najprostszych, po te bardziej zagadkowe.

Można tam znaleźć ogólne informacje na temat zakładania akwarium, pielęgnacji zbiornika, żywienia, glonów i tym podobnych.

W serii tej znajdują się jeszcze dwie książki, które uzupełniają całość zestawu.
Książki były już opisywane, więc tylko zamieszczę linki:

Rośliny akwariowe Christel Kasselmann
http://www.e-akwarystyka.pl/topics72/10552.htm

Ryby i bezkręgowce akwariowe Claus Schaefer
http://www.e-akwarystyka.pl/topics72/10562.htm

Ogólny minus dla tej publikacji, jest za formę posegregowania opisu gatunków. Jest to podział alfabetyczny i trzeba się trochę namęczyć w poszukiwaniu danej ryby, jeśli nie znamy jej łacińskiej nazwy.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Tytuł:
Tropikalne Ryby Słodkowodne
Autor:
Gina Sandford
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Wymiary:
25,5x18
Stron:
80
Opis i moja ocena:

Książka zawiera opis ponad 60 najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych. Do każdego opisu dołączone jest zdjęcie ryby i mała mapka z rejonem występowania.
Zawarte w niej informacje są dość kontrowersyjne jak dla mnie, natomiast proponowane wielkości zbiorników jak i liczebność stad jest karygodna.
Nie polecam książki dla młodych akwarystów, gdyż może być złym doradcą w kwestii doboru gatunków ryb dla konkretnych zbiorników.

Obrazek Obrazek Obrazek


Tytuł:
Akwarium Moje Hobby
Autor:
Hans J. Mayland
Wydawnictwo:

Wymiary:
20x24,5
Stron:
160
Opis i moja ocena:

Jednym słowem to dość chaotyczna książka. Zwłaszcza dział z rybami jest nieczytelny, często się można złapać na czytaniu już o innym gatunku, niż mieliśmy zamiar czytać.
Niemniej zawiera sporą dawkę wiedzy akwarystycznej, trzeba tylko poszukać. Znajdziemy tam również mały dział o roślinkach.
Opisuje pierwsze wydanie w Polsce, obecnie są już kolejne wydania tej książki, więc może jest to inaczej poukładane.
Osobiście polecam publikację.

Obrazek Obrazek Obrazek


Tytuł:
Aquarien Atlas Foto Index 1-5
Autor:
Hans A. Baensch Dr. Gero W. Fischer
Wydawnictwo:
MERGUS
Wymiary:
12,5x18,5
Stron:
1250
Opis i moja ocena:

Jest to niemieckojęzyczne wydanie. To fotograficzny zbiór gatunków szerzej opisywanych w oddzielnych wydaniach.
Książka zawiera ogromną ilość gatunków ryb, bardzo czytelnie rozmieszczone działy i praktycznie brak problemów ze znalezieniem ryby.
Największy minus i wręcz rozpaczliwa niedogodność, to wielkość fotografii. Zdjęcia są małe, ale pozwalają na dobre rozpoznanie ryby. Opis każdego gatunku jest bardzo ograniczony i sprowadza się do najważniejszych danych, w międzynarodowych oznaczeniach.
Dzięki tej książce odkryłem niezwykły świat pielęgnic z jeziora Wiktorii.
Polecam każdemu akwaryście, mimo dość wysokiej ceny.

Obrazek Obrazek Obrazek


Tytuł:
Ryby i Akwaria
Autor:
Larousse
Wydawnictwo:
DELTA
Wymiary:
22x28,5
Stron:
336
Opis i moja ocena:

Bardzo ładne wydanie z pięknymi fotografiami.
W książce znajdziemy całe mnóstwo informacji o akwarystyce słodkowodnej jak i morskiej. Niestety są to informacje bardzo pobieżne i mogą służyć jedynie dla akwarystów, szukających jakiegokolwiek pomysłu dla siebie.
Znajdziemy tam opis kilkudziesięciu ryb słodkowodnych jak i morskich. Są również nieliczne opisy roślin i korali.

Ogólnie dobry prezent dla osób chcących mieć akwarium, lub jako album z pięknymi fotografiami.

Obrazek Obrazek Obrazek


Tytuł:
Akwarystyka Słodkowodna
Autor:
John Dawes
Wydawnictwo:
Multico
Wymiary:
22x28,5
Stron:
310
Opis i moja ocena:

Wyjątkowo udana publikacja, na małej przestrzeni zawarto dużo informacji na tematy ogólno-akwarystyczne, od klejenia akwarium, po rozmnażanie ryb. Znajdziemy kilka zdjęć z chorobami ryb, mnóstwo schematów opisujących działanie różnych sprzętów. Znajdziemy tam kilka stron z opisem pielęgnacji roślin i z opisem fotosyntezy.
Dział z wykazem roślin można sobie darować, 5 stron właściwie tylko z nazewnictwem roślin i kilka zdjęć.
Największą część książki stanowi opis bardzo wielu gatunków ryb. Jest to dość mocno poupychane, ale każdy gatunek można bez trudu odnaleźć. Nie do wszystkich gatunków są zdjęcia.

Polecam każdemu młodemu akwaryście.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Tytuł:
Atlas Ryb Akwariowych
Autor:
Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt
Wydawnictwo:
Delta
Wymiary:
22x28,5
Stron:
288
Opis i moja ocena:

Bardzo przydatny w rozpoznawaniu gatunków atlas, daje nam sporą ilość gatunków i zdjęcia dobrej jakości. Do każdego gatunku jest krótki opis i wymagania.
Zdarzają się czasami udziwnione nazwy polskie, ale można oprzeć się na nazewnictwie łacińskim.
Odnalezienie konkretnej ryby nie nastręcza żadnych problemów.

Polecam jako uzupełnienie akwarystycznej biblioteczki.

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

kwoik
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 2010-02-07, 17:52
Pojemność akwarium: 63
Imię: Konrad
Lokalizacja: gdzieś na Ziemii

Re: Kilka tytułów z Naszej biblioteczki

Post autor: kwoik » 2010-02-24, 23:06

1. i 2. mam w domu.1. nie polecam,ale 2. jest super.
ulubione rybki-zawsze kiryski(spiżowe,lamparcie,pstre i panda)

kkkl123
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2010-08-24, 14:03
Pojemność akwarium: 160
Imię: Marek
Nazwisko: Tomaszewski
Lokalizacja: Aleksandró Łódzki
Kontakt:

Re: Kilka tytułów z Naszej biblioteczki

Post autor: kkkl123 » 2010-08-24, 14:27

Ja mam 3 w domu, ale kolega sie pomylił;)
Książka ma 260 stron i gorąco ją POLECAM;)
uratowała mi skalary(z dawnej chodowli, ale potem i tak zdechły... ;()
40 Neonków, 40 Gupików, 2 Sumy, 3 Raki,
4 Teleskopy, 17 Glonojadów, 22 Molinezje

Służę radą;)

ODPOWIEDZ