Microsorium Narrow Leaf

Moderator: ModTeam

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Microsorium Narrow Leaf

Post autor: blue_betta » 2010-02-15, 16:38

Microsorium „Narrow Leaf”

=Warunki w akwarium=
Temperatura: 22-26°C (tolerancja 20-30°C)
pH wody: 5,00 – 8,00 (w takiej skali PH tę roślinę trzymam ja oraz trzymali/trzymają moi znajomi)
Oświetlenie: Słabe do Mocnego
Wzrost: Średni
Uprawa: Łatwa

=Pochodzenie i występowanie=
Występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie rośnie na wilgotnych brzegach oraz porasta dna tamtejszych zbiorników wodnych.

=Opis=
Paproć, tworzy ona kępy lub też krzaczki. Microsorium „Narrow Leaf” jest to chyba jedna z najmniejszych odmian microsorium, liście tejże rośliny osiągają długość w granicach około 14/15cm (tak jest u mnie), oraz około 1cm szerokości. Roślina ta rośnie na zielonym kłączu, z którego wyrastają liście na średniej długości łodyżkach. Kłącze obrośnięte jest korzeniami koloru brunatnego, gdy przyjrzymy się dokładniej możemy zauważyć drobne włoski, dzięki którym roślinka "przyczepia" się do korzenia, lignitu, czy też kamienia, na którym została ona posadzona (niestety mój aparat już tego nie "łapie").

=Uprawa=
Microsorium nie jest rośliną wymagającą dużej ilości światła w akwarium, oraz „specjalnych” parametrów wody w akwarium, rośnie zarówno przy dużej, jak i małej ilości światła dostarczonego do akwarium, z tym że przy dużej ilości światła, rośnie ona szybciej, przy słabym zaś wytwarza więcej rozmnóżek. Microsorium nigdy nie sadzi się w podłożu, ponieważ korzenie zaczynają gnić!!! Sadzi się ją przymocowując ją do korzenia, kamienia bądź lignitu za pomocą żyłki lub nici nylonowej (zauważyłem, że sadząc ją do lignitu, ma ona tak jakby ładniejsze liście i rośnie ciut szybciej). Hodując microsorium - roślince trzeba zapewnić czystą wodę, ponieważ microsorium "nie lubi" osadzania się wszelakiego mułu, pyłu, itp., który znajduje się w akwarium, w przeciwnym razie cała roślinka może się nadawać do kosza! W dobrych warunkach rośnie szybko.

="Ciekawostki"=
Microsorium, nie jest rośliną „typowo” wodną, najlepiej rośnie w tzw. paludariach - terrariach, bądź akwaterrariach, czyli „zbiornikach”, w których znajduje się duża wilgotność, takie „zbiorniki” służą gównie do hodowli np. płazów i właśnie roślin bardziej „bagiennych”.


Myślę, że temat się przyda - z tego co patrzyłem nie ma wiele opisów tej rośliny.
Kopiowanie treści artykułu bez mojej wiedzy i zgody zabronione!!!

Artykuł znajduje się również na innych forach o tematyce akwarystyki (jestem zarejestrowany jako Michał_P lub Hawk).

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Microsorium Narrow Leaf

Post autor: kbtor » 2010-02-15, 17:47

Ja bym prosił jeszcze o jakieś dobre zdjęcia roślinki ;)
Obrazek

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Microsorium Narrow Leaf

Post autor: blue_betta » 2010-02-15, 18:21

Zdjęcie podrzucę, ale jak sadzonka mająca kilka listków się rozrośnie - efekt ataku sinic :(

ODPOWIEDZ