Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
Bohdan
Przyjaciel forum
Posty: 1009
Rejestracja: 2008-05-21, 21:47
Pojemność akwarium: 0
Imię: Bohdan
Nazwisko: Jazda Polska PL
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: Bohdan » 2008-11-04, 02:02

W żadnym razie nie zmieniaj obsady na Gurami - TO ZA DUŻA RYBA NA 60l !!!!!!
Obsadę masz dobrą tzn lubiąca/znoszącą wyższe tempreratury.
Jedynie glonojady i AUT!!-Chyba ze to otoski... no i Bocja...
Neon Czarny to też rybka stadna, ale zwiększenie jej do 6 sztuk to przy Twoim małym litrazy będzie już niestety przesadą. Czy Czarne pływają u Ciebie razem w stadzie z Czerwonymi? Jezeli tak to zostaw jak jest, jesli nie to najlepiej byłoby z Czarnych zrezygnować.
Kirysów za mało, ponieważ to rybka stadna i na Twoje akwa powinno byćn 5 szt.
Najczęściej podawaną temperaturą dla Kirysków Panda to 25 stopni ale u mnie jest 28 stopni i mają się świetnie.
Proponowana docelowo obsada dla Ciebie to:
10 szt Neon czerwony
1/1 pielęgniczka ramireza
5 sztuk Otosek
5 sztuk Kirys Panda
Twoje problemy z temperatura to wg. mnie kwestja braku cyrkulacji powietrza.
Nie dość, ze akwa stoi we wnęce to jeszcze jest nakryte szybą i wszystko się dusi !!!
Glony to raczej skutek braku odpowiedniego doświetlewnia przez włąśnie tę szybę !!!
Zdejmij szybę, niech to światło w pełni dotrze do roślin.
Jezeli będziesz miał dalej problem z temperaturą (tzn. będzie ciągle pow 30 stopni) to dodatkowo mozesz zamontować wentylatorki.

Glony to również kwestyja złych parametrów wody.

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: marthinez » 2008-11-04, 22:12

jankis, z takim problemem załóż osobny temat w odpowiednim dziale.
Ostatnio zmieniony 2009-08-04, 22:03 przez marthinez, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: kbtor » 2008-11-04, 22:36

Temat został podzielony i utworzony nowy wątek w dziale " Obsada zbiornika "

http://e-akwarystyka.pl/topics35/9822.htm
Obrazek

Robert6
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 2008-11-02, 21:48
Pojemność akwarium: 60
Imię: Robert
Lokalizacja: Mrozy

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: Robert6 » 2008-11-10, 19:12

Witam
Nad obsadą już pomyślałem i planuję zrobić restart zbiornika, ponieważ wcześniej nie dałem nic pod roślinki (chodzi mi o torf czy nawóz). Teraz planuję dać ziemię do kwiatów wymieszaną z Sera Floredepot pod spód i przysypać to żwirkiem. Czy ową ziemię i nawóz mam płukać w bieżącej wodzie przed wsypaniem??

Xiao Lohan
Forumowicz
Posty: 139
Rejestracja: 2008-01-01, 18:58
Pojemność akwarium: 112
Imię: Micha³
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: Xiao Lohan » 2008-11-10, 21:10

takich podłoży nawozowych się nie płucze, bo tylko nawozy się wypłukuje.
[center]112l roślinne wymagające remontu ;)
30l krewetkarium
15l cube roślinny HT
7l nano ślimaczarium roślinne HT [/center]

Raperus
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2008-10-04, 12:47
Pojemność akwarium: 112
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: Raperus » 2008-11-22, 23:48

No ja się stosowałem do wszystkich tych zasad no i akwa mi powoli zamiera (jak to akwa robiłem to chyba 8 w tym roku bo wszystkie rośliny zgniły)Mam ziemie tera w akwa. Akwa jest 50l mam tam 11 roślin i tylko 2 brzanki sumatrzańskie. Morze coś ktoś doradzi???

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: Suja » 2008-11-23, 00:31

Podaj światło i sposób obchodzenia się z ziemią ;]
I jakie to rośliny.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Raperus
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2008-10-04, 12:47
Pojemność akwarium: 112
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: Raperus » 2008-11-23, 20:54

Z ziemią no to tak:

Najpierw jakieś 0,5 centymetra zwiru poter 2 centymetry ziemi i na to 3 centymetry żwiru.
Ziemia wogule nie ,,wystaje" niewidać jej.Z roślin to wiem że mam jedną orzesznicę.Światło jeszcze zobacze bo niewiem gdzie pudełko z lampki mam.

Ps: Akwa jest bez pokrywy.

Tofifi

Re: Dużo pytań i jeszcze więcej odpowiedzi dla początkującyc

Post autor: Tofifi » 2008-11-24, 00:04

maol pisze:5. ...a ta deszczownica to po co jest?

Deszczownica to rurka z szeregiem otworów, którymi wypływa woda z filtra, poruszając
jednocześnie dużą powierzchnię lustra wody w akwarium, znacznie w ten sposób poprawiając natlenienie. Niekonieczna, ale bardzo wskazana - jest to najlepszy i najbardziej wydajny sposób natleniania wody. Trochę chlupie zamocowana nad lustrem wody, ale można zainstalować ją pod lustrem wody, skierowaną ku górze. Wtedy też dobrze działa i nie chlupie :-) W wielu filtrach deszczownica jest w komplecie - można korzystać albo z napowietrzacza w filtrze, albo z deszczownicy - jak nam wygodnie.

Tu mała dygresja - natlenianie wody w akwarium zachodzi w 99% poprzez ruch jej powierzchni - a nie poprzez widoczne bąbelki z np. kostki ceramicznej i brzęczyka.

No to jeszcze moje 3 grosze :hyhy::
Mało kto o ty wie ale deszczownia jest potrzebna przy rozmnażaniu ryb które podchodzą do tarła w naturalnym środowisku w okresie pory monsunowej!

Raperus
Forumowicz
Posty: 76
Rejestracja: 2008-10-04, 12:47
Pojemność akwarium: 112
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Wodzisław Śl
Kontakt:

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: Raperus » 2009-01-25, 14:58

Mam takie pytanie a mianowicie czy w 25l akwa żarówka energooszczędna będzie dobra????

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: maol » 2009-01-26, 09:07

Samo akwarium 25l to bardzo zły pomysł - chyba ze na kwarantannę. A żarówka energooszczędna to murowane glony.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Przemq
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 2008-07-08, 21:36
Pojemność akwarium: 30
Imię: Przemek
Lokalizacja: Zawadzkie

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: Przemq » 2009-01-26, 23:09

hmm rozmawiałem w zeszłym tygodniu z moim wujkiem który też ma dwusetkę ale już nieczynną i mi powiedział że miał i świetlówkę i energooszczędne. Dodam że miał w nim dużo roślin dyskowce :padam: (sam nad nimi główkuje) neonki skalary i długo je miał

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: maol » 2009-01-27, 09:32

Życzę szczęścia - a wszystkim poszukującym poważnych rad powtórzę - do akwarium nie nadają się żarówki normalne i energooszczędne, lampki halogenowe i choinkowe, słońce w miniaturze i księżyc za oknem. To, że ktoś miał szczęście stosując takie rozwiązania, nie oznacza, że jest to prawidłowe. Rozpędzony samochód przy odrobinie szczęścia da się zatrzymać hamując stopą o asfalt - ale czy jest to prawidłowy sposób na hamowanie?

...poważni akwaryści używają TYLKO świetlówek lub lamp HQL/HQI
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

dona0305
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2009-10-17, 10:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: Ilona
Lokalizacja: Zgorzelec

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: dona0305 » 2009-10-17, 11:43

Witam serdecznie. Zakładam akwarium, jestem początkująca. Wszystko zaczęło się od prezentu - welona w kuli. Oczywiście jestem już uświadomiona co do trzymania rybek w tego typu "akwarium", dlatego kupiłam 63l z pokrywą, filtr Penn-Plax Cascade 400, żwirek, korzenie, kamyczki i roślinki. W czwartek zalałam, świetlówka chodzi 12h, filtr non stop.

Moje pytanie dotyczy bakterii i tych wszystkich mikroorganizmów. Wiem, że akwarium jeszcze nie dojrzało, nie mam od kogo wziąć szczepu i pomyślałam, aby z tej nieszczęsnej kuli trochę przenieść. Czy tak można? (Nie wiem jakie warunki tam panują, bo nie kupiłam jeszcze testów, chodzi filtr, ale nie cały czas - robi za dużą "pralkę" w tak małej kuli). Boję się, że w ten sposób mogę przenieść coś niechcianego... A welonka chcę tak szybko przeprowadzić jak to tylko możliwe - według Was kiedy to może nastąpić? Uważam, że nawet niedojrzałe akwarium będzie lepsze od tej kuli...
Nie chcę czegoś zepsuć, dlatego zwracam się do Was o poradę.

Aha - w przyszłości chciałabym dokupić mu jakieś towarzystwo. Wiem, że litraż nie jest zbyt pokaźny, jednak samej rybce będzie smutno. Co proponujecie? Czy dużym przestępstwem będzie kolejny welon? Czy lepiej jakieś małe rybki?

Wiem, że będziecie radzić oddać welona i zebrać inną obsadę, ale nie chcę się go pozbywać, bo to prezent, zresztą od niego wszystko się zaczęło i nie potraktuje go jak "uciążliwej zabawki".

Awatar użytkownika
marthinez
Obłąkany forumowicz
Posty: 4490
Rejestracja: 2008-02-26, 12:34
Pojemność akwarium: 270
Imię: Marcin
Lokalizacja: Szczecin

Re: Różne drobne pytania i odpowiedzi dla początkujących

Post autor: marthinez » 2009-10-17, 12:15

dona0305 pisze:dlatego kupiłam 63l z pokrywą, filtr Penn-Plax Cascade 400, żwirek, korzenie, kamyczki i roślinki. W czwartek zalałam, świetlówka chodzi 12h, filtr non stop.
Kamyczki nie są dobrym pomysłem do akwarium. najlepiej sprawdza sie żwirek kwarcowy o granulacji powiedzmy 2-4mm.
Roślinki kupiłaś, to dobrze. Pamiętaj tylko, ze większość roślin zostanie zniszczona i zjedzona przez welony.
Trzeba wybierać bardziej wytrzymałe gatunki.

Świecisz zdecydowanie za długo.
8-9h to max, a w początkowym okresie istnienia zbiornika nawet mniej.
dona0305 pisze:Moje pytanie dotyczy bakterii i tych wszystkich mikroorganizmów. Wiem, że akwarium jeszcze nie dojrzało, nie mam od kogo wziąć szczepu i pomyślałam, aby z tej nieszczęsnej kuli trochę przenieść. Czy tak można?
Nic to nie da, a raczej zaszkodzi.
Woda w kuli nie jest dojrzała.
Lepszym sposobem będą specjalne szczepy bakterii. Tetra bactozym lub Sera bio nitrivec.
Nie jest to drogie, a bardzo pomaga.
dona0305 pisze:A welonka chcę tak szybko przeprowadzić jak to tylko możliwe - według Was kiedy to może nastąpić?
Poczekaj chociaż z tydzień, ale dodawaj specyfiki, które podałem wyżej.
dona0305 pisze:Uważam, że nawet niedojrzałe akwarium będzie lepsze od tej kuli...
Oczywiście, ale źle wystartowane akwarium stwarza problemy na bardzo długi czas.
dona0305 pisze:Aha - w przyszłości chciałabym dokupić mu jakieś towarzystwo. Wiem, że litraż nie jest zbyt pokaźny, jednak samej rybce będzie smutno.
Rybce nie będzie smutno i wstrzymaj sie z dokupowaniem czegokolwiek przez jakis czas.
dona0305 pisze:Wiem, że będziecie radzić oddać welona i zebrać inną obsadę, ale nie chcę się go pozbywać, bo to prezent, zresztą od niego wszystko się zaczęło i nie potraktuje go jak "uciążliwej zabawki".
Taki prezent to nie prezent. Kompletnie nieodpowiedzialny. Stwarza tylko problemy i meczy zwierzęta.
Żywe zwierze (jakiekolwiek) jako prezent powinno być przedyskutowane z obdarowanym, czy chce się podjąć opieki nad nim.
Ile to welonów wylądowało już w kibelku, ile psów i kotów trafiło do lasu lub schroniska.

Z czasem sama dojdziesz, że welony to jednak nie do akwarium.

O tym, ze to rybki zimnolubne zapewne juz wiesz. Nie potrzebują grzałki i nie tolerują temperatury wyższej jak 23-24 st.
Myśląc o towarzystwie dla welonów trzeba brać pod uwage przede wszystkim zakres tolerowanej temperatury.
Nie wolno łączyć ryb zimnolubnych z ciepłolubnymi.
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum

ODPOWIEDZ