Odpowiednia szafka to podstawa

Moderator: ModTeam

obi wan 16
Stały bywalec
Posty: 244
Rejestracja: 2007-05-26, 23:35
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kamil
Lokalizacja: Pszczyna
Kontakt:

Re: Odpowiednia szafka to podstawa

Post autor: obi wan 16 » 2011-02-08, 21:40

Na forum jest pokazane w Galeri akwarium użytkownika Daltar który to ma pojemnosc 1500L,stoi ono w domu na stelażu z ocynku.Amano to inna bajka

PoWsi
Zainteresowany
Posty: 48
Rejestracja: 2010-03-17, 14:31
Pojemność akwarium: 200
Imię: Dominik
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Re: Odpowiednia szafka to podstawa

Post autor: PoWsi » 2011-02-11, 21:25

Pod akwa Daltara też by dało rade zrobić stelaż z drewna ale był by 3x większy niż z metalu.
Moje 200l stoi na szafkach z płyt paździerzowej pasujących do segmentu własnoręcznie wzmocnionych przy odrobinie wiedzy

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Odpowiednia szafka to podstawa

Post autor: Łoren » 2011-03-25, 14:13

To i ja dorzucę swoje trzy grosze:)
Powiem szczerze że czytając niektóre wypowiedzi dochodzę do wniosku że chyba się tu ktoś naczytał powieści katastroficznych ;) Pytania czy strop wytrzyma i czy potrzebna jest konstrukcja pancerna???... otóż zadam takie oto pytanie- czy słyszeliście gdzieś żeby np na skutek jednoczesnego zajęcia np 20miejsc przy stole przez dorosłe osoby zawalił się strop?- bo ja nie :) a ile waży dwadzieścia dorosłych osób - a tak na oko 1,5 tony .a ile waży akwarium???Moim zdaniem najważniejszą rzeczą na która powinno zwracać się uwagę to ilość punktów podparcia blatu żeby nie chciał nam sie odkształcać i sposób połączenia elementów -musi byc stabilny i sztywny natomiast wytrzymałość jest tu wydaje mi sie sprawa drugorzędna...dlaczego???...Moim zdaniem tak na "chłopski rozum" wygląda to tak:
-powierzchnia dna akwarium to powiedzmy 50x100cm=5000cm2jesli akwarium ma pojemność 250l wazy ze wszystkimi ustrojstwami max300- 350kg i jeśli podzielimy to na powierzchnie to okazuje sie ze nacisk na 1cm2 wynosi ok 0,07kg!!! a wytrzymałość spawu profilu o grubosci 3mm wynosi na 1cm UWAGA 2000KG!!! można teraz poszukać tabeli wytrzymałości na ściskanie rożnych materiałów i okaże się ze taka pancerna konstrukcja z profili wytrzyma obciążenie XXX razy większe (o ile nie więcej )
Tak wiec moim zdaniem należałoby zwrócić uwagę na idealne wypoziomowanie tak żeby nacisk na powierzchnie był równomierny i żeby wszystkie elementy nośne były tak samo obciążone, a nie na kwestie wytrzymałości ramy. im większa powierzchnia na której stoi szafka (nie nóżki tylko np jednolita płyta na spodzie tym ciężar całości rozkłada sie na większa powierzchnie a co za tym idzie obciążenie jednostkowe jest mniejsze .Porównajcie sobie jaki jest nacisk na 1 cm2 np nogi krzesła na którym z powodzeniem siada ktoś kto waży 100kg i odnieście to do nacisku na cm2 dna waszego zbiornika :) Pozdrowienia dla inżynierów :)
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Gość

Re: Odpowiednia szafka to podstawa

Post autor: Gość » 2011-03-25, 14:55

Problem polega na tym, że wytrzymałość stropów określa się w kilogramach na metr kwadratowy. I jest to wartość podana dla środka stropu. Oczywiście - tam gdzie stoi akwarium czyli przy ścianie jest ona z założenia większa, choć o ile, tego się nie specyfikuje :(.Zwykle jest to 700kg na metr kw dla stropów betonowych - to dużo, i w wypadku większości akwariów rzeczywiście ten parametr nie ma znaczenia. Problem pojawia się w dwóch przypadkach - w starym budownictwie oraz przy zbiornikach po tysiąc litrów i większych. W starym budownictwie wytrzymałości stropów to nierzadko tylko 200-300 kg na metr, a akwarium potrafi ważyć więcej. Tak samo duże akwaria - rzadko kiedy maja powierzchnie większą niż 2 metry kw., a ważą i do dwóch ton. I tu pojawia się problem - bo ja akurat widziałem stropy odkształcone pod takim ciężarem, widziałem również w starym budownictwie zapadnięte podłogi. Widziałem również co prawda nie akwarium, ale poważny (i baaardzo ciężki) zasilacz UPS, który przeleciał przez strop na piętrze fabryki.

Co do argumentu o 20 osobach przy stole - należy pamiętać, że obciążalność stropu to parametr długotrwały. Co oznacza że na chwilę typu kilka dni nawet i 5 ton nie spowoduje problemu. Ale jeżeli ma to być 5 lat... to już nie jest to samo. Dlatego 20 osób problemem nie jest, ale akwarium już tak.

Kolejna sprawa to stabilność podłoża - widziałem np. pękające z czasem płytki pod akwarium - bo klej był nierównomiernie rozłożony no i nie wytrzymały. A akwarium... "się pochyliło".

Także dla zbiorników do jakichś 450l takie problemy są w zasadzie nieistotne (a na pewno nie mają najmniejszego znaczenia dla 60 czy 112l), ale jak ktoś chce mieć w domy 750 czy 1500l... to już trzeba o tym pomyśleć.


A co do samej szafki - tak, wytrzymałość spawów i samego materiału jest olbrzymia w stosunku do większości zbiorników. I znacznie ważniejsza jest sztywność i stabilizacja całej struktury. Tyle, że... większość pytań dotyczy nie "jak pospawać szafkę ze stali", ale "czy 50-letni stoliczek spod telewizora utrzyma 200l akwarium". I tu problem wytrzymałości i sztywności nabiera zupełnie innego wymiaru.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Odpowiednia szafka to podstawa

Post autor: maol » 2011-03-25, 15:05

Problem polega na tym, że wytrzymałość stropów określa się w kilogramach na metr kwadratowy. I jest to wartość podana dla środka stropu. Oczywiście - tam gdzie stoi akwarium czyli przy ścianie jest ona z założenia większa, choć o ile, tego się nie specyfikuje :( .Zwykle jest to 700kg na metr kw dla stropów betonowych - to dużo, i w wypadku większości akwariów rzeczywiście ten parametr nie ma znaczenia. Problem pojawia się w dwóch przypadkach - w starym budownictwie oraz przy zbiornikach po tysiąc litrów i większych. W starym budownictwie wytrzymałości stropów to nierzadko tylko 200-300 kg na metr, a akwarium potrafi ważyć więcej. Tak samo duże akwaria - rzadko kiedy maja powierzchnie większą niż 2 metry kw., a ważą i do dwóch ton. I tu pojawia się problem - bo ja akurat widziałem stropy odkształcone pod takim ciężarem, widziałem również w starym budownictwie zapadnięte podłogi. Widziałem również co prawda nie akwarium, ale poważny (i baaardzo ciężki) zasilacz UPS, który przeleciał przez strop na piętrze fabryki.

Co do argumentu o 20 osobach przy stole - należy pamiętać, że obciążalność stropu to parametr długotrwały. Co oznacza że na chwilę typu kilka dni nawet i 5 ton nie spowoduje problemu. Ale jeżeli ma to być 5 lat... to już nie jest to samo. Dlatego 20 osób problemem nie jest, ale akwarium już tak.

Kolejna sprawa to stabilność podłoża - widziałem np. pękające z czasem płytki pod akwarium - bo klej był nierównomiernie rozłożony no i nie wytrzymały. A akwarium... "się pochyliło".

Także dla zbiorników do jakichś 450l takie problemy są w zasadzie nieistotne (a na pewno nie mają najmniejszego znaczenia dla 60 czy 112l), ale jak ktoś chce mieć w domy 750 czy 1500l... to już trzeba o tym pomyśleć.


A co do samej szafki - tak, wytrzymałość spawów i samego materiału jest olbrzymia w stosunku do większości zbiorników. I znacznie ważniejsza jest sztywność i stabilizacja całej struktury. Tyle, że... większość pytań dotyczy nie "jak pospawać szafkę ze stali", ale "czy 50-letni stoliczek spod telewizora utrzyma 200l akwarium". I tu problem wytrzymałości i sztywności nabiera zupełnie innego wymiaru.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Odpowiednia szafka to podstawa

Post autor: Plewek01 » 2011-03-25, 15:13

Marcin nie zdublowałeś się w wypowiedzi??

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Odpowiednia szafka to podstawa

Post autor: maol » 2011-03-25, 15:15

No własnie nie wiem, dlaczego została ona 2x zapisana ( w tym raz jako gość) :) Co wiecej, w tym dziale nie mam mozliwości moderowania - chyba Michał czegoś nie zaznaczył w konfiguracji :)
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ODPOWIEDZ