jak zrobić ładne fotki akwarium i jego mieszkańców?

Moderator: ModTeam

lr_olek
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2011-02-09, 20:06
Pojemność akwarium: 1000
Imię: Olek
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański
Kontakt:

jak zrobić ładne fotki akwarium i jego mieszkańców?

Post autor: lr_olek » 2011-02-20, 23:43

Często aparat łapie mi ostrość na szybę, widać też iluminacje świateł pokoju.
Jak sobie radzicie z tym?
www.sklepakwazoo.pl -najbardziej terenowy sklep akwarystyczno-zoologiczny

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: jak zrobić ładne fotki akwarium i jego mieszkańców?

Post autor: blue_betta » 2011-02-21, 17:08

Najlepiej zdjęcia robić całkiem wieczór.
W pokoju ma być ciemno jak.. ...w nocy :P , jedyne źródło światła w pokoju to akwarium. Tak powinno być lepiej ;)
Albo jeszcze jak miałem starą cyfrówkę, to obiektyw przystawiałem do szyby, żeby zdjęcia rybom porobić ;)

lr_olek
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2011-02-09, 20:06
Pojemność akwarium: 1000
Imię: Olek
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański
Kontakt:

Re: jak zrobić ładne fotki akwarium i jego mieszkańców?

Post autor: lr_olek » 2011-02-23, 22:37

No z tym przykladaniem o9biektywu do akwarium to nie tak hop siup,bo przeciez on sie wysuwa lub chowa podczas ustawianai odleglosci
www.sklepakwazoo.pl -najbardziej terenowy sklep akwarystyczno-zoologiczny

Awatar użytkownika
aqwa
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 2010-07-20, 14:17
Pojemność akwarium: 112
Imię: Radek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: jak zrobić ładne fotki akwarium i jego mieszkańców?

Post autor: aqwa » 2011-02-25, 00:01

Łapie iluminacje pokoju jak to opisałeś gdy tył jest jaśniejszy od ekspozycji. Ja jak fotografowałem akwarium "na dziko"(totalna prowizorka) To musiałem skierować światło słoneczne na boczne szyby akwarium za pomocą prowizorycznych blend. Tak by światło załamało się i trafiało w obiektyw. Nie mając statywu ręka się trzęsie jak aparat czy kamera jest lekka do szlufki od spodni dałem gumkę recepturkę i na nadgarstek uzyskując szybki stabilizator obrazu. W kompakcie kombinowałem z ustawieniem aparatu na landscape (krajobraz), sport (szybka migawka). Lub zdjęcia seryjne ale do tego to musi być "prześwietlenie" planu. Bo seryjne nie używają focusa. Wybierałem jedno i ewentualny retusz w photoshopie. Aha pamiętaj by szyba była czysta odtłuszczona bo będzie lustro lub plamy. Przeszukam zdjęcia na serwerach z tej prowizorki akwa 45L wygąda na zbiornik 100-200L
Stosuj CHEMIĘ ŚMIAŁO !! Przecież to naturalne środowisko ryb!Obrazek

Bydgoski Akwarysta <=kliknij

Awatar użytkownika
Pecado
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: 2011-06-10, 05:48
Pojemność akwarium: 112
Imię: Waldek
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: jak zrobić ładne fotki akwarium i jego mieszkańców?

Post autor: Pecado » 2011-07-04, 13:54

Odbicie w szybie mozna zlikwidowac za pomoca "polara" - czyli filtra polaryzacyjnego. Odpowiednie ustawienie powoduje ze refleksy w szybie sa niwelowane.
Moim zdaniem akwarium jest dosyc ciemnym obiektem do fotografowania, chcac uzyskac dużą głebie ostrości trzeba przymknac przysłonę, co niesie za soba ograniczenie ilosci swiatła jakie wpada na matryce. ograniczenie ilosci swiatła = wydłużenie czasu naświetlania, wiec bedzie potrzebny statyw, lub cos innego co unieruchomi aparat na czas sekundy lub wiecej. Poza tym zaleca uzycie samowyzwalacza, niweluje to mozliwosc poruszenia aparatem podczas wciskania spustu migawki w przypadku mało stabilnego statywu.

Pomijając dodatkowe oswietlenie moim zdaniem warto skupic sie na punktowym lub centralnoważonym trybie pomiaru światła. Wiekszosc zbiorników jest mniejsza lub w innym formacie niz matryca aparatu, dlatego w ciemnym pokoju przy zastosowaniu matrycowego pomiaru swiatła (brane jest wyliczenie swiatła z całej matrycy) powoduje to przekłamanie, bo góra i dół kadru jest ciemna (zakładam ze robimy wieczorem zdjecia, uzywajac odwietlenia akwa jako jedynego oswietlenia).

;] jak cos jest niejasne , pytajcie, doprecyzuje co miałem na mysli.

Oczywiscie nie musze dodawać, ze osoby majace mozliwosc robienia zdjec w RAW, powinny z tego dobrodziejstwa korzystać. :)

donia92
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2014-02-10, 17:04
Pojemność akwarium: 0
Imię: Beata
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: jak zrobić ładne fotki akwarium i jego mieszkańców?

Post autor: donia92 » 2014-02-10, 17:09

Ważne, żeby dobrze ustawić światło. To podstawa. Poza tym polecam photoshop :P

Koder_
Forumowicz
Posty: 117
Rejestracja: 2013-02-10, 15:33
Pojemność akwarium: 140
Imię: Jan
Lokalizacja: Połaniec

Re: jak zrobić ładne fotki akwarium i jego mieszkańców?

Post autor: Koder_ » 2014-02-11, 20:21

Pecado pisze:[...]
Moim zdaniem akwarium jest dosyc ciemnym obiektem do fotografowania, chcac uzyskac dużą głebie ostrości trzeba przymknac przysłonę, co niesie za soba ograniczenie ilosci swiatła jakie wpada na matryce. ograniczenie ilosci swiatła = wydłużenie czasu naświetlania, wiec bedzie potrzebny statyw, lub cos innego co unieruchomi aparat na czas sekundy lub wiecej. Poza tym zaleca uzycie samowyzwalacza, niweluje to mozliwosc poruszenia aparatem podczas wciskania spustu migawki w przypadku mało stabilnego statywu.
[...]
;] jak cos jest niejasne , pytajcie, doprecyzuje co miałem na mysli.[...]
Świetny sposób na fotografowanie akwarium, w którym nic się nie porusza :-)
Spróbuj kolego namówić lekko falujące rośliny, a tym bardziej ryby, aby znieruchomiały na sekundę lub dwie :-)
Życzę powodzenia ;-)
Jak najbardziej należy używać oświetlenia dodatkowego. Silnego reflektora z halogenem, należy oczywiście zadbać o to, aby światło padało pod odpowiednim kontem, przede wszystkim, aby nie odbijało się w kierunku obiektywu aparatu. Można również korzystać z flascha, ale osobiście odradzam te wbudowane do aparatów. Światło z nich emitowane jest równolegle do osi obiektywu, co mocno spłaszcza obraz. Idealnym byłoby użycie tzw. lampy stowarzyszonej, ustawionej na statywie pod pewnym kontem (trzeba poeksperymentować) do płaszczyzny szyby i osi obiektywu.
Wypowiedź mogła zawierać lokowanie produktu... <- idiotyczne, ale niestety ustawowo wymagane. "Ave Cezar"!

ODPOWIEDZ