Teraz jest 2018-09-21, 02:49

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Duże akwa
PostNapisane: 2011-03-22, 09:14 
Rekin forum

jag1974 napisał(a):
Stal będzie nieocynkowana-lepiej się spawa.

A czy to przypadkiem właśnie cynk nie stanowi o nie korozyjności materiały?
Dokładnie z chemii tego nie pamiętam, ale jakoś tak to było.

Kiedyś kumpel na innym forum pisał coś o farbie do zabezpieczania statków i okrętów.

Nie wiem jak z lepkością żywicy epoksydowej do blachy, ale może dałaby radę.

63L z roślinami

PostNapisane: 2011-03-22, 11:47 
Forumowicz

Cynk stanowi o niekorozyjności,ale chyba nigdy nie spawałeś.W tym wypadku o niekorozyjności musi stanowić użyta farba albo żywica(chociaż tak jak ty mam wątpliwości co do możliwości użycia żywicy na metal,ale może ktoś mądrzejszy w tym temacie się wypowie).

Ps.Podliczyłem koszty utrzymania tego zbiornika(prąd,woda do podmian i pokarmy dla "maluchów",które zamierzam w nim trzymać)-max.150zł. miesięcznie.Tragedii nie ma.

PostNapisane: 2011-03-22, 13:43 
Moderator

Pochwały: 1
Mam przedziwne wrażenie, ze podchodzisz do wielu spraw bardzo, bardzo optymistycznie - i nie bierzesz pod uwagę żadnego marginesu. To będzie OLBRZYMI zbiornik. Zaplanowałeś np. jak się do niego dostać w trakcie prac porządkowych? Często planuje się w tym celu np. kratownice nad zbiornikiem. Diody LED o których piszesz również przy takim akwarium na pewno (przynajmniej na razie) najtańszym rozwiązaniem nie będą. Naprawdę zachęcam do lektury wątku Daltara... to sensowna relacja z zakładania akwarium o podobnej wielkości, pokazująca chyba wszystkie zagrożenia i problemy.

Złote ciacha come back :)

PostNapisane: 2011-03-22, 18:15 
Forumowicz

Pośmigałem dzisiaj za materiałami,rozmawiałem ze szklarzem i ze spawaczem i kosztorys samego zbiornika jest nastepujący:
Kątowniki 100zł
Blacha 650zł
Spawanie(robota + transport do domu) 150zł
Ceowniki na wzmocnienia 30zł
Szkło 12mm 360zł,ale zastanawiam się nad 10mm-wtedy 200zł
Transport szkła do domu 100zł
Montaż szkła w ramie 50zł
Farba - nie wiem(sklep był zamknięty),ale nie sądzę żeby więcej niż 100zł

W sumie:
1380zł przy szybie 10mm
1540zł przy szybie 12mm

Z tym,że zbiornik będzie miał wymiary 250x100x65-1625L
A to ze względu na to,że największy dostępny w mojej okolicy arkusz blachy 250x125

Myślę,że gra jest warta świeczki i w przyszłym tygodniu zacznę montaż tego maleństwa.
Oświetlenie(taśmy LED) i obudowa ze spienionego PCV.Moim zdaniem przy 1008L(standardowym szklanym,które można kupić gotowe-240x70x60) koszt był by niewiele mniejszy,więc na to nie zwracam uwagi.

Obsługa-czyszczenie akwa,podobnie jak wyżej-niewielka różnica w porównaniu z 1008L

Za te pieniądze nie ma co marzyć o gotowym szklanym akwa w podobnym litrażu.

Pozostaje decyzja co do grubości szkła oraz wybór odpowiedniej farby i tu proszę o konkretną pomoc,bo z samej realizacji projektu już się nie wycofam.

Najtrudniej jest zacząć,zobaczymy co z tego wyjdzie,ale kto nie ryzykuje ten nie jedzie.

PostNapisane: 2011-03-23, 09:35 
Moderator

No to zacznijmy od grubości szkła - jesteś pewien, że 12mm wystarczy? Ja bym się trochę bał... i np. pomyślałbym o laminacie 12+8mm. Bo 1600l wody to już potop... i dom do remontu.

Co do obsługi - to nie jej koszt jest najbardziej istotny - a czas i wkład pracy. To nie jest kilka minut dziennie, to jest nurkowanie :) Przemyśl też system podmiany wody - w takich zbiornikach zwykle jest to po prostu instalacja kanalizacyjna.

Oświetlenie - przy zbiorniku głębokim na 100cm zaproponowane LEDy "z taśmy" sprawdzą się co najwyżej jako słabe oświetlenie nocne. Jeżeli ma to być Malawi, kilka świetlówek nie zawadzi, będzie zresztą tańsze i prostsze. Jeżeli chcesz mieć tam rośliny, to już tylko HQI.

Czy myślałeś o samym posadowieniu zbiornika? Podmurówka? Wszystko do kupy będzie ważyło pewnie ze 2 tony, a więc musi to być naprawdę solidna i stabilna konstrukcja (która też trochę waży). Zastanów się też nad wytrzymałością stropu/podłoża, bo to ... dużo w stosunku do normalnych realiów budowlanych. Pamiętaj, że do zbiornika musisz mieć nieskrępowany dostęp ze wszystkich stron - czyli zwykle od strony "pokoju" jest tylko jedna szyba, reszta to wydzielone pomieszczenie.

PostNapisane: 2011-03-23, 09:49 
Forumowicz

Zacznę od tego,że wysokość to 65cm,100cm to głębokość(szerokość jak ktoś woli),więc LEDy spokojnie wystarczą.Poza tym pisałem już,że jest to zbiornik dla pielęgnic czyli rośliny w nim będą cieniolubne(anubiasy)o ile w ogóle przetrwają z moimi rybciami.W związku z tym wszystkim oświetlenie nie musi być jasne,a nawet powinno być klimatyczne.

Szyba 12mm powinna wytrzymać,tym bardziej że będzie w ramie i jak napisałem wysokość 65cm(brałem pod uwagę 10mm,ale jednak dla pewności zdecydowałem się na 12mm).Szklane akwaria tej wysokości robione są z takiego szkła.

Podmiana wody,tu się z tobą zgodzę i najprawdopodobniej będzie to dodatkowa-specjalnie do tego akwa instalacja kanalizacyjna.

Co do podstawy to myślę nad tym żeby zrobić ją z pustaków/bloczków betonowych.
Akwarium będzie w części piwnicznej domu,tak że o strop nie muszę się martwić.

PostNapisane: 2011-03-23, 11:11 
Moderator

To tak: OK, dla szyby od wysokości w takim zbiorniku ważniejsza jest długość, OK, OK :)

Konieczne na pewno będzie wklejenie wzdłużnego usztywnienia na górnej krawędzi szyby oraz poprzeczki w 2-3 miejscach, łączących sztywno szybę z tylną ścianą akwarium - chyba że to również załatwisz konstrukcją ramową.

PostNapisane: 2011-03-23, 12:30 
Rekin forum

maol napisał(a):
łączących sztywno szybę z tylną ścianą akwarium - chyba że to również załatwisz konstrukcją ramową.

Ja bym to spawał.
Do czego ma przykleić wzmocnienia? Do blachy :P

maol napisał(a):
wzdłużnego usztywnienia na górnej kra

Przecież będzie rama. Więc cała szyba jest zabezpieczona.

Jak kolega chce LEDy to niech popatrzy po Power LEDach / LEDy Mocy.
Dadzą więcej światła, które dotrze przynajmniej do dna ;P
jag1974 napisał(a):
Cynk stanowi o niekorozyjności,ale chyba nigdy nie spawałeś.

No nie skończyłem liceum, a nie zawodówkę, albo technikum ;]
jag1974 napisał(a):
musi stanowić użyta farba albo żywica(chociaż tak jak ty mam wątpliwości co do możliwości użycia żywicy na metal,ale może ktoś mądrzejszy w tym temacie się wypowie).

Farba do malowania okrętów. Żywica epoksydowa na pewno się trzyma przecież samochody się nią łata ;]

63L z roślinami

PostNapisane: 2011-03-23, 12:55 
Forumowicz

Witam.
maol napisał(a):
Mam przedziwne wrażenie, ze podchodzisz do wielu spraw bardzo, bardzo optymistycznie - i nie bierzesz pod uwagę żadnego marginesu. To będzie OLBRZYMI zbiornik.

Też odnoszę takie wrażenie.
Ale po kolei.
1-Wydaje mi się,że 2mm blacha to za mało.Jeśli wzmocnienia to nie z płaskownika.
2-Oświetlenie led ,raczej nie zda egzaminu-albo wystarczająco światła i drogo,albo chińszczyzna- tanio i mało światła .
3-Podmiany wody.Wymienisz raz 500l i zobaczysz jaka to praca.
4-filtracja-Przy takim zbiorniku to wg.mnie tylko sump
5-Postawienie tego kolosa-maol już pisał to nie jest zbiorniczek,żeby go postawić byle gdzie.Nawet w domu na parterze czy w piwnicy trzeba się zastanowić czy posadzka bez żadnych wzmocnień wytrzyma taki ciężar?
6-szyba też wg mnie za cienka.Chyba,że dasz ramę z góry i połączysz wzmocnieniami z tylną ścianą.
Trzymam kciuki żeby Ci się udało.Tylko przemyśl wszystko dobrze.Żeby potem nie było żadnych niespodzianek.1600l wody na podłodze to katastrofa.Wstaw zdjęcia jak zaczniesz to realizować.
Pzdr

PostNapisane: 2011-03-23, 15:14 
Forumowicz

Nie bardzo rozumiem o jakie łączenie szyby z tyłem wam chodzi,chyba nie do końca zrozumieliście jak ma to wyglądać.
W związku z tym tak na szybko rysowany projekt(widok od tyłu)
tył,dno i boki blacha 2mm
czarny-kątownik 3x3cm,gr.3mm
żółty-ceownik 4x2cm,gr.3mm
czerwony-płaskownik 4cmx3mm

Obrazek

Ps.Dzięki wszystkim za wypowiedzi w temacie.
Dam znać jak mi to wyszło.

PostNapisane: 2011-03-23, 15:31 
Moderator

Ten rysunek pokazuje, że wszystko wydaje się być w porządku. Szyba jest otoczona kątownikiem, od góry i od dołu połączonym z usztywniającymi wszystko płaskownikami. Czyli sztywna konstrukcja, tak jak być powinno :)

Kolejna sprawa jaką trzeba jednak poruszyć, to temat grzałek. Pisałeś wcześniej że ich nie przewidujesz, a potem, że zbiornik będzie w piwnicy. Owszem, po nagrzaniu tak duży zbiornik jest bardzo stabilny termicznie, jednak... o ile latem rozumiem, że raczej może być mu za gorąco, to czy w zimie, w tej właśnie piwnicy utrzymasz stale temperaturę 24 st? Nie sądzę... a w każdym razie ogrzewanie całego pomieszczenia wyjdzie drożej, niż samego zbiornika. Poza tym, jak zwykle podkreślam - rola grzałki to nie tylko ogrzewanie, a wręcz zwłaszcza stabilizacja temperatury. Bez tego daleko nie pojedziesz.
Mówiąc o ogrzewaniu, nie należy zapominać też o... chłodzeniu. Latem zbiornik się nagrzeje... i co dalej? 1500l wody stygnie baaaardzo powoli. Butelki z lodem to w gorące lato znacznie za mało. Warto przemyśleć inwestycję w chłodziarkę, bo jak przez dwa tygodnie będzie ponad 30 st, to... różnie może być.

Również rozważenia wymaga instalacja sumpa. Choćby dlatego że to ma być Malawi. A to oznacza, że można taki zbiornik wyposażyć w fajną hydroponikę, dając sobie jeszcze trochę radochy z uprawy roślin - a jednocześnie pięknie nam obniży NO3 - z którym w Malawi zawsze jest trochę problemu. Nie jest to konieczne, ale inaczej trzeba dać kilka naprawdę wydajnych i naprawdę pojemnych kubełków. Podrzucę też sensowny dla takiego zbiornika temat - denitryfikator?

P.S. Jeszcze raz zapraszam do lektury wątku Daltara - w wersji skróconej tu: http://www.e-akwarystyka.pl/topics24/4673.htm

Twoje problemy... są w nim w większości poruszone.

PostNapisane: 2011-03-23, 17:07 
Forumowicz

Też myślę,że ta konstrukcja wytrzyma.

Co do ogrzewania to napisałem,w którymś poście-cytuję:
"Ogrzewanie-jako że będzie to zbiornik z pielęgnicami to temp 24C powinna wystarczyć,więc ogrzewanie nie będzie za dużo kosztować.Wiele osób trzymając pielęgnice nie posiada w ogóle grzałek.Ja dla pewności wolę mieć."

Co do pielęgnic to mam na myśli pawiookie,salvini,pomarańczowopłetwe,zebry-nie Malawi(pyszczaki).Ale w tym też z NO3 są kłopoty.

O hydroponice myślę,ale to już w kolejnym etapie istnienia zbiornika.

Temat o akwa Daltara czytałem(cały temat).

Dowiedziałem się też,że emalia akrylowa nadawała by się do pomalowania tego wewnątrz,co wy na to?

PostNapisane: 2011-03-23, 22:43 
Moderator

A nie lepiej byłoby wyłożyć wnętrze matą szklaną i pokryć żywicą - dokładnie tak jak buduje się np. kadłuby łódek? Przy okazji można by wyprofilować szczegóły tła.

PostNapisane: 2011-03-23, 22:53 
Forumowicz

Znalazłem na którymś forum post na temat żywicy i jej obróbki. Pomysł ten sobie odpuszczę ale dla chętnych przytoczę ten post:

"Napisano 03 styczeń 2010 - 21:55
To nie takie łatwe jak się wydaje, ale da się zrobić. Pracowałem w tym biznesie, spojlery, owiewki z laminatu itd. Przede wszystkim - jest to bardzo brudna i śmierdząca robota. Matę podkleisz pod spodu, od zewnątrz będziesz musiał użyć zwykłej szpachlówki samochodowej (z dodatkiem włókna) bo w Castoramie chyba nie da się kupić wypełniacza który mieszając z płynną żywicą tworzy szpachlówkę która oczywiście najlepiej współpracuje z laminatem. Na opakowaniu żywicy znajdziesz info nt. proporcji mieszania żywicy z utwardzaczem, nie przeginaj z tymi wartościami bo żywica po dodaniu utwardzacza nagrzewa się stygnąć, dodając więcej utw. doprowadzisz do samozapłonu laminatu, zgasić do ciężko a dymi ostro i wydziela poważnie trujące substancje. Żeby uzyskać trwały, mocny laminat musisz się pozbyć pęcherzyków powietrza z pomiędzy warstw włókna. Osiągniesz to "kulając" laminat po namoczeniu, ale jest do tego potrzebny specjalny wałek - ogólnie to wygląda jak wałek do malowania tylko że zamiast futrzastej/gąbczastej rolki na stalowy walec którym kulasz powietrze na zewnątrz. Nie możesz przemoczyć laminatu żywicą bo będzie kruchy i słaby. Żywicy dawaj tylko tyle żeby pomoczyć trochę włókno i następnie dokładnie rozprowadzając aż do uzyskania całej powierzchni mokrej od żywicy ale żywica nie może się skraplać ani spływać z włókna. Ok, to chyba tylko podstaw. Napisałbym więcej ale już kiedyś pisałem o tym na forum i w ogóle to idę spać. icon_mrgreen.gif Pozdro.

PS. Za wczasu kup sobie kilka par gumowych rękawic żeby oszczędzić ręce przy żywicy. Nie próbuj nawet korzystać z "chirurgicznych" rękawiczek bo rozpuszczą się od razu. Jako rozpuszczalnika używaj tylko acetonu, inne rozp. są za słabe.

Użytkownik qurim edytował ten post 03 styczeń 2010 - 21:56"

PostNapisane: 2011-03-24, 09:06 
Moderator

Bez przesady... w szkutni parę kadłubów łódek pomagałem stworzyć i jakoś nie pamiętam takich problemów. Śmierdzi, trzeba dobrać właściwe proporcje i trzeba umieć pracować szybko. Ale nie słyszałem o samozapłonach czy "przemoczonym" laminacie. To naprawdę sprawdzona i prosta technologia - choć jak każde rozwiązanie wymaga odpowiedniego przygotowania i podejścia.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]