Zmiana na malawi

Moderator: ModTeam

Mmkaznowski
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-18, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Maciej
Lokalizacja: Warszawa

Zmiana na malawi

Post autor: Mmkaznowski » 2011-10-18, 17:59

witam, chcę zmienić biotop w akwarium na malawi/tanganika. Dotychczas miałem akwarium ogólne.

Akwarium 300l 120x50x50
Oświetlenie 2x39w (stateczniki padły do pozostałych świetlówek: 2x30w)
Filtr JBL cristal profi 500 1200l/h + jak będzie na to potrzeba: pompka cyrkulacyjna 1100l/h
Grzalka Jager 300W

Chce wyrzucić wszystkie roślinki, oddać rybki, wywalić podłoże i powoli zmieniać akwarium na styl malawi. zdecydowałem się na piasek kwarcowy biały: http://allegro.pl/najbielszy-piasek-kwa ... 41230.html ale ile muszę kupić kg, planuję mieć dużo kamieni iżeby w żadnym przypadku nie brakowało jeżeli wiecie o co mi chodzi...
następnie kamienie, co myślicie o tych: http://allegro.pl/ShowItem2.php/run?ite ... 941&beta=1 ale znowu, ile kg jeżeli chcę bardzo dużo i żeby te "góry" byłły jakieś 10cm pod taflą wqody? jak z roślinkami? będę musial zasłonić filtry i jeszcze żeby tam mała ilość była. Potem rybki, ale o to się jeszcze nie zapytam, dopiero jak akwarium już będzie założone ale tak mniej więcej (wiem ze jest różnie) ale ile tych pięknych pyszczaków mogę mieć albo ile będzie potrzeba na nich kasy XD. Czy filtr i oświetlenie wystarczy? mogę wymienić te zepsute stateczniki żeby było 2x39w i 2x30w ale nie wiem czy jest jakiś sens w tym jak to będzie tanganika/malawi

Awatar użytkownika
zolwikk
Akwarysta
Posty: 501
Rejestracja: 2010-10-17, 16:30
Pojemność akwarium: 375
Imię: adam
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zmiana na malawi

Post autor: zolwikk » 2011-10-18, 18:10

Osprzęt wystarczy i się nadaje .


Mmkaznowski pisze: ale ile tych pięknych pyszczaków mogę mieć albo ile będzie potrzeba na nich kasy
A konkretnie jakie ?
Piasku wystarczy 40kg
Obrazek

Mmkaznowski
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-18, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Maciej
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana na malawi

Post autor: Mmkaznowski » 2011-10-18, 19:17

tylko 40kg piasku, nie za mało? a rybki to jeszcze muze troche sie wyedukowac sie i poszukac na allegro sprzedawcow w warszawie

w-2
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2011-09-23, 21:16
Pojemność akwarium: 0
Imię: w
Lokalizacja: opole

Re: Zmiana na malawi

Post autor: w-2 » 2011-10-19, 15:15

Najlepiej z tym tematem na www.malawiforum.pl lub klubmalawi.pl. Ogólnie to tak: po pierwsze dobrać gatunki bo widzę że nie masz dużego doświadczenia. Gatunki trzeba dobrać pod względem żywieniowym jak i zachowania (są mbuna-roślinożerne i uthaka- mięsożęrne drapieżniki)z tym że do twojego akwa to te pierwsze (jest za małe na drapieżniki). Po drugie ważny jest układ płci czyli poczytaj ile samców i samic bedziesz mógł mieć i ile gatunków. Po trzecie czym karmić ryby-jakie pokarmy. Następnie poczytaj o parametrach wody w malawi i o tym co ją bedzie stabilizowało w akwarium - np wapienie, pisakowce (ale również może być łupek, serpentynit które nie wpływają na parametry i tym samym trzeba wodę preparować w inny sposób). Kolejna sprawa to filtracja - myślę że masz ok jednak zalezy ile tam ryb zainstalujesz a pyszczaki to brudasy ogólnie. Następnie akwarium trzeba zabezpieczyć styropianem pod kamienie a kamienie układać w sposób by były bezpieczne i dal ciebie i dla ryb. Kolejna sprawa to że im dasz więcej kamieni tym mniej ryb będziesz oglądał za to przeżywać będzie większośc młodych - ale to nie zawsze jest dobre - pomyśl że wszystkie kamienie bedziesz musiał wyciągnac by je wyłapać, podobnie im kamienie więcej tym mniej wody dla ryb lecz z drugiej strony ryby słabsze będą miały gdzie się chować. Trzeba to wypośrodkować.
By zacząć z malawi czy tanganiką(nie łączyć dwóch) musisz dużo poczytać o utrzymaniu i zachowaniach tych ryb. Potem poleci z płatka bo nie jest to jakaś trudna ryba.... Jak się nie pozabijają (dlatego mówiłem o samcach) i będą miały odpowiednią filtrację to będą raczej żyły.
w-2

Awatar użytkownika
Plewek01
Rekin forum
Posty: 1982
Rejestracja: 2010-04-20, 22:24
Pojemność akwarium: 112
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Hajnówka
Kontakt:

Re: Zmiana na malawi

Post autor: Plewek01 » 2011-10-19, 16:03

To ma być w końcu malawi czy tanganika?

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Zmiana na malawi

Post autor: maol » 2011-10-20, 08:28

W-2, bez przesady, nie strasz chłopaka. Malawi i Tanganika to wbrew pozorom jedne z prostszych w utrzymaniu biotopów. Trzeba zadbać o odpowiednie warunki, filtrację i przyćmione oświetlenie, a dalej... sprawa jest naprawdę prosta.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

Mmkaznowski
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 2011-10-18, 17:28
Pojemność akwarium: 0
Imię: Maciej
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zmiana na malawi

Post autor: Mmkaznowski » 2011-10-22, 15:14

a co myslicie o Labidochromis caeruleus i Melanochromis cyaneorhabdos "maingano"?

w-2
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 2011-09-23, 21:16
Pojemność akwarium: 0
Imię: w
Lokalizacja: opole

Re: Zmiana na malawi

Post autor: w-2 » 2011-10-24, 18:18

maol- właśnie to miałem przecież na myśli że łatewe akwa. Przeciez napisałem główne wskazówki aczkolwiek bardzo przydatne:)
Mmkaznowski- bardzo dobry wybór z tymi gatunkami. 2 kolory kontrastowe, spokojne, nie za wielkie, takie same preferencje żywnościowe, obie płcie ładne. Miałem i polecam. ja bym zainstalował po 10 szt z gatunku czyli 20 ryb. Jak kupujesz młode kup 2-3 wieszke resztę mniejszych ryb z każdego gatunku. Samce szybciej rosną więc jest większa szansa że te mniejsze to samice- choć reguły nie ma, wyjdzie w praniu jak zawsze w tan-mal.

ODPOWIEDZ