Amphipriony czyli błazenki - parę ciekawych wiadomości

Moderator: ModTeam

Awatar użytkownika
siwus9222
Stały bywalec
Posty: 206
Rejestracja: 2010-12-30, 15:07
Pojemność akwarium: 112
Imię: Przemek
Lokalizacja: Bytom

Amphipriony czyli błazenki - parę ciekawych wiadomości

Post autor: siwus9222 » 2012-02-18, 03:55

Błazenek (łac. Amfiprion) to jedna z najbardziej znanych ryb, każdy kto usłyszy Nemo już wie o jaka rybkę chodzi. Zwykle spotykana odmiana jest cała pomarańczową z trzema białymi pasami a każdy ma delikatne czarne obramowanie.
Występuje w okolicach wód przybrzeżnych, rafy koralowej, mórz tropikalnych, Oceanu Spokojnego oraz Indyjskiego.

Obrazek

Ryby te w naturze spotkać można pojedynczo lub parami albo w większych grupach. Jeśli mowa tutaj o grupach trzeba wspomnieć tutaj o wewnętrznej hierarchii. Grupie przewodzi samica reszta ryb to samce. Samce w razie potrzeby mogą zmienić płeć, ma to miejsce gdy samica zginie lub nie ma takiej w najbliższym otoczeniu - wtedy samiec zmienia się w samicę a inny samiec staje się jego partnerem. Proces ten możliwy jest tylko w jedną stronę - tylko i wyłącznie samiec może zmienić płeć.

Amfipriony żyja w symbiozie z ukwiałami ku obopólnemu zadowoleniu: błazenek ma schronienie w ukwiale przed innymi rybami, w zamian dba o ukwiał, chroni go i czyści, potrafi też przynieść mu kawałki pożywienia. Jest to naprawdę bardzo dziwna sprawa ponieważ ukwiał ma czółka wyposażone w parzydełka które są groźne praktycznie dla każdej innej ryby. Nie wiadomo dokładnie w jaki sposób ryba jest przed tym chroniona lecz najpewniejsza teoria głosi ze ciało błazenka jest pokryte specjalnym śluzem, który naśladuje składem wydzielinę ukwiała (każdy ukwiał wytwarza specyficzną dla siebie substancję, którą pokryte są jego czułki – po to, aby nie atakowały się nawzajem). Ryba nie od razu jest odporna na ataki ukwiała, najpierw musi wytworzyć śluz identyczny ze śluzem danego osobnika. Nie jest też odporna na porażenie przez inny ukwiał nawet z tego samego gatunku, więc całe swe życie spędza z jednym gospodarzem, rzadko oddalając się od niego na odległość metra. Jeśli rozdzieli się rybę i ukwiał, to po jakimś czasie błazenek przestaje być odporny na jad i musi od początku nabyć tę zdolność. Po dostaniu się innej ryby w zasięg ukwiała jego czółka wysyłają malutkie strzały z jadem, ofiara zostaje sparaliżowana i wciągnięta do otworu gębowego gdzie zostaje strawiona.

Co do symbiozy od strony Amfipriona jest broniony przed drapieżnikami i korzysta z resztek pokarmowych w jamie chłonąco-trawiącej ukwiału. Jest również chroniony przed rybami zjadającymi ukwiały (są to ryby z rodzaju Chaetodontidae), korzysta z resztek pokarmowych amfiprionów, a nawet z jego odchodów, które zawierają dużo substancji biogennych (czyli minerałów niezbędnych do życia) i są potrzebne glonom, które żyją symbiotycznie w ciele ukwiała. Prócz tego rybka utrzymuje czystość wśród czułków oraz, przez swój ruch, zapewnia dopływ świeżej, natlenionej wody. W ukwiale może żyć sporo osobników lecz przy rozrodzie ukwiał może zajmować tylko aktywnie seksualnie para.

Rozmnażanie jest jak najbardziej możliwe w akwarium, potrzebna jest dobrana para a najlepiej zakupić dwa bardzo małe egzemplarze - większy w przyszłości zostanie zapewne samica a mniejszy samcem, niezbędny będzie ukwiał.Tarło ma miejsce co 27 dni (jest związane z pełnią księżyca). Para pływa wokół siebie, ryby oczyszczają dno przy podstawie ukwiała, gdzie samica składa do 10 000(25 000) ziaren ikry, którą opiekuje się samiec (wachluje ją płetwami napędzając natlenioną wodę, usuwa śmieci i martwe ziarna ikry). By znaleźć dobre miejsce na złożenie ikry, ryby mogą nawet nieco przesunąć ukwiał. Narybek lęgnie się po tygodniu.Narybek można karmić artemią i solowcem .

W Naturze amphipriony nie mają szans przeżycia bez ukwiału są słabymi pływakami nie mają szans uciec drapieżnikom. W akwarium sytuacja obraca się o 180 stopni - gdy nikt nie poluje na nasz rybki to mogą one funkcjonować bez towarzystwa ukwiału. Zdarza się jednak że wrodzony instynkt nakazuje im szukać symbiozy co często kończy się zasiedlaniem koralowców miękkich lub np... pompy cyrkulacyjnej.

Gatunki Amphiprionów :

Amphiprion akallopisos
Amphiprion akindynos
Amphiprion allardi
Amphiprion bicinctus
Amphiprion chagosensis
Amphiprion chrysogaster
Amphiprion chrysopterus
Amphiprion clarkii
Amphiprion ephippium
Amphiprion frenatus
Amphiprion fuscocaudatus
Amphiprion latezonatus
Amphiprion latifasciatus
Amphiprion leucokranos
Amphiprion perideraion złoty
Amphiprion matejuelo
Amphiprion mccullochi
Amphiprion melanopus
Amphiprion nigripes
Amphiprion ocellaris
Amphiprion omanensis
Amphiprion percula
Amphiprion perideraion
Amphiprion polymnus
Amphiprion rubrocinctus
Amphiprion sandaracinos
Amphiprion sebae
Amphiprion thiellei
Amphiprion tricinctus
Amphiprion tunicatus

...jak widać jest ich sporo, ale najpopularniejszy Nemo ta Amphiprion Ocellaris :)



Zdjęcia

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Filmy ;

http://www.youtube.com/watch?v=hwxRpDbOKZE

http://www.youtube.com/watch?v=jiUiE8y9W48

Źródła :

http://www.superakwarium.pl/amfiprion-o ... id686.html

http://pl.wikipedia.org/wiki/Amfiprion_okoniowy
http://ocellaris.dreamhosters.com/reefp ... g%C3%B3lne

http://pl.reeflex.net/tiere/4_Amphiprion_ocellaris.htm

maol:
usunąłem zdjęcia z niektórych serwisów, wprowadziłem parę poprawek :)
Ostatnio zmieniony 2012-07-13, 15:33 przez siwus9222, łącznie zmieniany 3 razy.

wolfik
Forumowicz
Posty: 108
Rejestracja: 2007-03-04, 11:30
Pojemność akwarium: 0
Imię: Marcin
Lokalizacja: Wawa
Kontakt:

Re: Amphipriony czyli błazenki - parę ciekawych wiadomości

Post autor: wolfik » 2012-05-05, 15:46

NIgdy nie miałem morszczaka, ale zawsze z nosem przy szybie oglądam jak gdzieś spotkam:) I pomimo tego, ze błazenki widzę dość często, to jest to dla mnie jedna z najpiękniejszych morskich rybek.

ODPOWIEDZ