Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Moderator: ModTeam

marekpro2
Stały bywalec
Posty: 225
Rejestracja: 2011-08-03, 20:36
Pojemność akwarium: 112
Imię: Marek
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: marekpro2 » 2012-04-12, 21:59

co do podłoża to niestety jest dosyć drogie ale niezbędne do utrzymania w zbiorniku roślin może i są jakieś tańsze ale ja ci polecam to z własnego doświadczenia. Na 360l to będziesz musiał z minimum 16l tego podłoża mieć.

Zestawów roślin nie polecam wogule bo masz pare gatunków roślin ale po 2-3 szt w tym połowa ci zmarnieje i nic ci z tego nie zostanie weś sobie zamów rośliny mało wymagające tak po 10 szt. bo rośliny sadzi sie w grupach no ewentualnie typu lotos lub żabienice możesz sadzić pojedynczo ale tego raczej w zestawie ci nie dadzą. A roślinki w większej grupie znacznie lepiej sie prezentują niż pojedyncze sztuki...

Jeżeli chodzi o siatkę i mchy narazie sie wstrzymaj zrób restart zbiornika kup dużawą ilość roślin zasadź i potem pomyśli sie o mchu jak akwarium jako tako urządzisz...

I licz sie z kosztami ponieważ akwarystyka jest droga i na restart musisz liczyć minimum 600zł nie wiadomo czy jeszcze starczy...

W razie jak będziesz miał jeszcze pytanie to pisz na gg-2223952

Ernest
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2012-04-08, 22:23
Pojemność akwarium: 360
Imię: Ernest
Nazwisko: Iwan
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: Ernest » 2012-04-12, 22:20

Zestawów roślin nie polecam wogule bo masz pare gatunków roślin ale po 2-3 szt w tym połowa ci zmarnieje i nic ci z tego nie zostanie

a jak bym kupił od jednego sprzedawcy 2-3 zestawy od razu? Bo np. w tesco pojedyncze sztuki są po AŻ 10-15zł;/

a na co aż 600zł? A takie akwarium co miesiąc ile wymaga dołożenia pieniędzy? Na różne specyfiki?
Ernesto;)

marekpro2
Stały bywalec
Posty: 225
Rejestracja: 2011-08-03, 20:36
Pojemność akwarium: 112
Imię: Marek
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: marekpro2 » 2012-04-12, 22:27

wejdź sobie na tą strone którą ci poleciłem i wybierz sobie rośliny które ci sie podobają a następnie poszukaj ich na allegro nie musisz kupować w tesco a na allegro bo są o wiele tańsze nie w zestawach tylko pojedyncze sztuki.

Jeżeli urządzisz akwarium perfekt tak jak ma być to jedynie musisz co jakiś czas kupować nawozy dla roślin. A duże koszty to nie są...

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: Łoren » 2012-04-13, 03:23

marekpro2 pisze:I licz sie z kosztami ponieważ akwarystyka jest droga i na restart musisz liczyć minimum 600zł nie wiadomo czy jeszcze starczy...
Kwota spora - jak na restart - no chyba ze mówimy także o modernizacji sprzętu to może tak . Co do kosztów samego restartu to mogą być one okrojone i to znacząco.
1. Podłoże do akwarium z roślinami - nie musi być to drogi substrat - może być to zwykła ziemia z ogródka i na to warstwa jednorodnego żwirku kwarcowego/bazaltowego o granulacji 2-3mm. Podłoże jest mega zasobne , sprawdzone i działa doskonale - ja prowadzę akwaria tylko na ziemi ogrodowej. Mam jedno małe eksperymentalne na ASII i uważam ze to jedna z większych porażek jak za tą cenę. Koszt żwirku kwarcowego (kwarcsystem) 12zł/25kg + koszty transportu potrzeba ci ok 50-60kg takiego żwirku . Ziemia z kretowiska za free. Podłoze mamy za soba.
Wymiana świetlówek - nie wiem jakie masz i jak długo używane - należy wymienić na świetlówki o symbolu 865 i grolux/fluora.
Rośliny - nie kupować na allegro bo to nie ma żadnego sensu - poszukaj w swoich okolicach giełdy akwarystycznej - Kielce to kawałek miasta i nie sądzę żeby nie znaleźć tam akwarystów roślinniarzy którzy będą sprzedawali swoje nadwyżki. Sezon letni jest najlepszym okresem do takich zakupów - najniższe ceny - bo nie działają giełdy amatorskie a rośliny rosną i coś trzeba z nimi zrobić. Powinieneś zaznajomić się z tym artykułem - szczególnie pierwszą jego częścią dotyczącą prowadzenia akwariów LT http://e-akwarystyka.pl/topics3/18038.htm
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Ernest
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2012-04-08, 22:23
Pojemność akwarium: 360
Imię: Ernest
Nazwisko: Iwan
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: Ernest » 2012-04-13, 07:33

a taka ziemia ze sklepu do kwiatów dobra będzie? Taki czarny torf i tak samo ma mikro i makroelementy. Aha i jak za sypę całe podłoże tym piaskiem i potem tym żwirkiem, to jak ja potem będę mógł oddzielić ten piasek od tego żwirka??
Ernesto;)

marekpro2
Stały bywalec
Posty: 225
Rejestracja: 2011-08-03, 20:36
Pojemność akwarium: 112
Imię: Marek
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: marekpro2 » 2012-04-13, 13:43

Nie poradzę ci co do ziemi ze sklepu ja osobiście bym nie ryzykował bo nie wiadomo co w niej jest i czy nie zaszkodzi rybką...
A po co chcesz potem oddzielać ten piasek wody w akwarium nigdy nie wymieniasz całej i tym bardziej nie czyścisz podłoża jedynie odmulasz a wode podmieniasz raz na miesiąc 20%.

Ernest
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2012-04-08, 22:23
Pojemność akwarium: 360
Imię: Ernest
Nazwisko: Iwan
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: Ernest » 2012-04-13, 14:24

a powiedz mi jak bym zrobił tak
4cm ziemi(tej co ty podałeś)
4cm grysu bazaltowego(taki czarny bardzo drobny)
i na koniec własny grys jaki mi się podoba;)

I ci ty na to?
Tylko żeby mi się nie mieszał ten bazalt z tym ozdobnym;/
Ernesto;)

marekpro2
Stały bywalec
Posty: 225
Rejestracja: 2011-08-03, 20:36
Pojemność akwarium: 112
Imię: Marek
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: marekpro2 » 2012-04-13, 15:39

Najpierw dajesz ziemie pod rośliny a potem przykrywasz to wszystko jakim kolwiek żwirkiem nie musisz dawać grysu bazaltowego możesz od razu ziemie pod rośliny przysypać własnym żwirkiem jaki ci sie podoba muszą być 2 warstwy a nie 3

Ernest
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2012-04-08, 22:23
Pojemność akwarium: 360
Imię: Ernest
Nazwisko: Iwan
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: Ernest » 2012-04-13, 15:52

a powiedz mi jeszcze, jak na sypę ten piasek to od razu wkładać rośliny i przysypać ozdobnym?
czy wsypać piasek przysypać żwirkiem i dopiero teraz wsadzić roślinki? A potem dajmy na to po 6miesiącach będę mógł wyciągnąć te rośliny czy nie wolno ich wyciągać? Chyba że są za duże?
Ernesto;)

marekpro2
Stały bywalec
Posty: 225
Rejestracja: 2011-08-03, 20:36
Pojemność akwarium: 112
Imię: Marek
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: marekpro2 » 2012-04-13, 16:52

w sumie to chyba bez różnicy ja robiłem tak i tak większe typu żabienica to przysypywałem a mniejsze to wsadzałem już po wsypaniu żwirku. A powiedz po co będziesz chciał wyciągać rośliny ? Rośliny możesz ewentualnie przycinać ale wyrywania niema sensu...

Ernest
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2012-04-08, 22:23
Pojemność akwarium: 360
Imię: Ernest
Nazwisko: Iwan
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: Ernest » 2012-04-13, 17:09

hym po to aby oczyścić kamienie, a jak w jednym miejscu będzie za dużo roślin to jak tam dostanę z moją pompeczką?:D

aha no i jak z tym mchem? Bo naprawdę bardzo mi się podoba i chciałbym zrobić tak...
Na końcu i tak po krawędziach wysokie roślinki troszkę bliżej już te II planowe i teraz tak w środku ładnie meszek obsadzić i na środku tego meszku tego korzenia+ dużą rozrastającą Ludwigę lub amazonkę;)

takie mam objawienie;D
pomysł troszkę z jednego linku co tu podałem;)
Ernesto;)

marekpro2
Stały bywalec
Posty: 225
Rejestracja: 2011-08-03, 20:36
Pojemność akwarium: 112
Imię: Marek
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: marekpro2 » 2012-04-13, 17:47

uwierz mi nie będziesz musiał tam czyścić jak będziesz miał ryby przydenne typu kiryski bocje lub glonojady to resztki pożywienia z podłoża świetnie sprzątną zobaczysz jak zasadzisz rośliny że w tych miejscach nie trzeba sprzątać tylko ci radze użyć drobnego żwirku ciemnego na którym nie widać tak zabrudzeń ja zrobiłem gafę i użyłem zbyt grubej granulacji żwirku i teraz żałuje.

Ernest
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2012-04-08, 22:23
Pojemność akwarium: 360
Imię: Ernest
Nazwisko: Iwan
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: Ernest » 2012-04-13, 18:56

ale czarny bazalt brzydko wygląda;/
a krewetki i raki jakiego podłoża potrzebują? Nie masz czasami?
Ernesto;)

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: blue_betta » 2012-04-13, 21:00

Podłoże nie musi być czarne. Zostało takie wymienione, bo na nim najmniej widać nieczystości. Możesz dać kwarcowy/rzeczny/coś typu JBL Manado, czy inne.
Krewetkom i rakom raczej nie trzeba "specjalnego" podłoża - wystarczy, że nie będzie np. wapienne, które zmienia parametry wody. Inna sprawa jest z kiryskami - tu trzeba wybrać żwir, który nie będzie miał ostrych krawędzi (w przeciwnym razie kiryski mogą się pokaleczyć).

Ernest
Zainteresowany
Posty: 43
Rejestracja: 2012-04-08, 22:23
Pojemność akwarium: 360
Imię: Ernest
Nazwisko: Iwan
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: Pomoc 360l w aranżacji i wybór rybek

Post autor: Ernest » 2012-04-13, 21:10

a ma ktoś z was meszek? Bo bardzo mi się podoba i chciałbym go mieć i jak w takiej siatce umieścić inne roślinki?
Ernesto;)

ODPOWIEDZ