[500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

W tym dziale każdy może zaprezentować swoje akwaria :)

Moderator: ModTeam

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

[500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: Łoren » 2012-06-17, 19:21

Postanowiłem spróbować swoich sił w poprowadzeniu akwarium holenderskiego - to spore wyzwanie bo doświadczenie w prowadzeniu tego typu akwarium z tak zróżnicowaną roślinnością mam niewielkie ale kiedyś trzeba było zacząć Nie jest to może taki "typowy" holender ponieważ do wystroju użyłem dwóch niewielkich korzeni jako miejsca mocowania mchów , mikrozoriów , i bolbitisa .Z upływem czasu dół powinien całkowicie zarosnąć i w założeniu powinny być widoczne tylko wystające w górę odnogi z mchami.
Roślinność - jest bardzo zróżnicowana - jeszcze do dosadzenia bo w ciągu jednego dnia zlikwidować i postawić na nowo zbiornik 500l to naprawdę trochę roboty.Gdyby nie wydatna pomoc ze strony moich kolegów i koleżanek z mojego rodzimego forum którzy wsparli mnie nie tylko dobrym słowem, to musiałbym poświęcić co najmniej 2-3 dni. Tu szczególne podziękowania dla kolegi Tomka - ToryBcia za ogromną pomoc w likwidacji starej aranżacji i przygotowaniu akwarium, krzysiekb4 za rośliny i doradztwo , Koledze Mirkowi - Mirro za pomoc w obmyśleniu całej koncepcji nasadzeń i w samych nasadzeniach (sadziliśmy na cztery ręce ), Koleżance Marcie b@ndziork@ za pomoc w przygotowaniu sadzonek i fotografowanie całego przedsięwzięcia , Koleżance Joannie - Dżoena i jej meżowi Dżonowi za dostarczenie wody RO i innych potrzebnych "prypitetów" o których zapomniałem w trakcie przygotowań , koledze Jarkowi - zulixowi za doping i małoznaną roślinkę. Kolegom ze sklepu ZOO-Iguana z Rzeszowa za udostępnienie do testów preparatów BioKit Fresh zawierających 9 rodzajów żywych kultur bakterii - o których kilka słów postaram się sklecić w dalszej części

Podłoże - Jako jeden z najważniejszych elementów akwarium roślinnego musi być solidne i bardzo zasobne - dość długo zastanawiałem się nad tym czego użyć - decyzja zapałdła na granulowany biohumus z dżdżownic kalifornijskich + ziemia zmineralizowana + grys bazaltowy 2-3mm - warstwa ok 5-7cm
Oświetlenie - 0,6W/l T5 ( świetlówki już zostały wymienione na nowe 6500K,6800K, 8500K,10000K sylvania i juwel na odbłyśnikach symetrycznych ( nie wykluczam w przyszłości wymiany na HQI + T5 o ile finanse pozwolą )
System CO2 wysokociśnieniowy z reaktorem z filtra narurowego
Nawożenie - sole + mikro - tym razem rezygnuję z czystego intermagu , na konto E.L pro-fito lub inny tu jeszcze się zastanawiam ,albo opracuję jakąś mieszankę na bazie intermagu + chelatu żelaza - zobaczę.
Filtracja - biologiczna - zewnętrzny (chińczyk) Jebo 1400l/h + 2x Juwel Bio-Flow 3,0 -650l/h jako filtracja mechaniczno/biologiczna wew.
Rotacja/cyrkulacja wody - pompa obiegowa 1 szt - hydor koralia nano evolution 1600
grzałka 1x100W +1x200w
Tło czarne - folia samoprzylepna.
Wykaz roślin już wkrótce po zakończeniu nasadzeń bo jeszcze kilka szczegółów jest do zrobienia mchy wątrobowce itp
Akwarium zalane wczoraj o 23.00 Zdjęcia robione dziś 0 10.30
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 2012-06-17, 22:13 przez Łoren, łącznie zmieniany 1 raz.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
TetriZ
Przyjaciel forum
Posty: 858
Rejestracja: 2010-11-13, 14:22
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Gdynia

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: TetriZ » 2012-06-17, 20:09

No no zaszalałeś facet.. :ok:

super
Czasem nie wolno odpuścić i stanąć z boku, bo w życiu są sprawy dużo ważniejsze niż spokój

Awatar użytkownika
emces
Stały bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 2011-04-04, 20:45
Pojemność akwarium: 54
Imię: maciek
Nazwisko: rodowe :)
Lokalizacja: żary
Kontakt:

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: emces » 2012-06-17, 21:13

jest grubo :) le konkret :D aranżacja powala, a na pewno na żywo wygląda o wiele razy lepiej!
Obrazek

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: Łoren » 2012-07-12, 14:08

Czas na jakąś aktualizację bo się pierwsza przycinka zbliża.No i kilka zdjęć na potwierdzenie ze akwarium mimo wszystko jakos tam funkcjonuje - jakość kiepska - reszty można się domyśleć :) W sumie po 22 dniach od startu powoli zaczyna wychodzić na prostą - gloniska ustępują - za kilka dni pierwsza przycinka , formowanie krzaków i kolejne nasadzenia - teraz troszkę czerwieni dołożymy - no i dziś zaszczepiam mchy
Finalnie nie przetrwał po nasadzeniu pogostemon helferi - trudno - prawdopodobnie za bogate podłoże dla niego - podejmę jeszcze próbę za jakiś czas - reszta powoli zaczyna dochodzić do jako takiej formy.
Jeśli chodzi o nawożenie to NO3 jest dość wysoko jeszcze - ponad 20mg/l - ciagle podłoże oddaje i wszystko na to wskazuje że ten stan będzie sie jeszcze trochę utrzymywał ponieważ biohumus to bomba nawozowa - ten który kupuje się w sklepie w postaci płynnej jako koncentrat do kwiatków otrzymuje się przez zalanie 1l sypkiego biohumusu 10l wody - więc moje 20litrów biohumusu w podłożu wystarczy na bardzo długo. Także PO4 pochodzi z podłoża i teraz ma wartość ok 2mg/l - może nawet troszkę więcej. Nawożę już pełnymi dawkami potasu i podniesionymi dawkami magnezu pomimo że wodę mam twardą , wystąpiły oznaki niedoborów. Wyraźna poprawa nastąpiła jakieś 7-10 dni temu - glony zaczęły ustępować po rozpoczęciu nawożenia. Wszytko wskazuje na to że powoli zbiornik zaczyna się stabilizować - od jutra zaczynam powoli nawożenie mikro intermagu wzbogacone chelatem żelaza. Na razie połowa dawki docelowej - zobaczymy jak będzie akwarium reagować.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Awatar użytkownika
TetriZ
Przyjaciel forum
Posty: 858
Rejestracja: 2010-11-13, 14:22
Pojemność akwarium: 0
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Gdynia

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: TetriZ » 2012-07-12, 16:54

widzę że sie ładnie rozwija :D

oby tak dalej :ok:
Czasem nie wolno odpuścić i stanąć z boku, bo w życiu są sprawy dużo ważniejsze niż spokój

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: matrix82 » 2012-07-12, 21:26

Nie ma co się rozpisywać :) trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy aż akwarium nabierze "rumieńców" . Jestem strasznie ciekawy jak akwarium będzie wyglądało za np, pół roku.

Na razie mogę powiedzieć tylko: Powodzenia! :)
Obrazek

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: Jarus » 2012-07-12, 21:33

Fantastyczny baniak! Gratki i szacun! Pozazdrościć 'rączki' do akwarystyki.
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: piotrek929292 » 2012-10-16, 21:47

No to poszalałeś. Ja nie mam cierpliwości do roślinek choć akwaria holenderskie baaaardzo mi się podobają, zwłaszcza tak zadbane i wypielęgnowane jak twoje. GRATULACJE!!!

P.S. Czekam na następne aktualizacje :D
Tsza być gupim, ale sprytnym!!!

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: Loleczek » 2012-10-25, 17:00

Może jakaś aktualizacja ? Jestem ciekawy jak zmienił się ten baniaczek po takim czasie :D
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: xkameliax » 2012-10-25, 21:40

Akwarium fantastyczne... Marzy mi się takie, ale to kiedyś jak już będę miała pewien zakres wiedzy na ten temat:) wszystko musi mieć ręce i nogi a ja narazie taka mała kijaneczka w tym temacie :)
Jeszcze raz szacun za to co stworzyłeś:) Brawo!

Łoren
Przyjaciel forum
Posty: 970
Rejestracja: 2011-03-24, 14:32
Pojemność akwarium: 500
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: Łoren » 2012-10-26, 05:31

xkameliax pisze:Marzy mi się takie, ale to kiedyś jak już będę miała pewien zakres wiedzy na ten temat:) wszystko musi mieć ręce i nogi a ja narazie taka mała kijaneczka w tym temacie
Sadzę że i Ty dasz radę - pewnie za jakiś czas - myślę ze przy dobrych chęciach do uczenia się (co dziś nie jest tak oczywiste) stanie się to relatywnie szybko ,masz duże szanse na sukcesy - dlaczego? Bo masz świadomość tego że tu nie tyle potrzebne są pieniądze co posiadanie wiedzy . A co do samego akwarium...może za tydzień zrobię jakąś aktualizację - na razie akwarium jest w stanie ...masakra - nie cięte ze trzy tygodnie wyrwałem tylko największe chaszcze żeby coś światła docierało niżej. Mam teraz tak mało czasu że akwarium żyje sobie swoim życiem - dobrze ze światło się samo zaświeca i gaśnie - bo pewnie też bym za bardzo nie miał tego kiedy robić. Nawożenie.... Nie mam czasu zrobić nawozów więc co jakiś czas solę akwarium jak zupę...szczypta tego..szczypta czegoś tam innego - teraz to absolutne zaprzeczenie tego wszystkiego co do tej pory wszystkim radziłem..i radzę ...przede wszystkim nie bierzcie przykładu z tego co teraz robię hahahahaha :fiufiu:
Rozpoczynają się przygotowania do szaleńczego planu - roboczo - AZJA-PROJECT 2014
Akwarystyka to choroba postępująca;)
Mój baniaczek ./redir/http://e-akwarystyka.pl/topics24/18434,15.htm

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: Loleczek » 2012-10-26, 18:04

To jak znajdziesz trochę czasu możesz wrzucić zdj. z przed i po przycięciu roślinek :D
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: xkameliax » 2012-10-26, 19:33

Mi się marzy akwarium takie naturalne coś typu drzewo na skale i w dole jakaś dolinka :)

Czekam na zdjęcia Twojego akwarium z niecierpliwością:)

Wiktor54l
Zainteresowany
Posty: 36
Rejestracja: 2012-11-05, 12:25
Pojemność akwarium: 0
Imię: Wiktor
Nazwisko: Zaj±c
Lokalizacja: Rogi
Kontakt:

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: Wiktor54l » 2012-11-15, 15:24

Pogratulować tylko pozostaje takiego akwaria : )

Awatar użytkownika
Peta1992
Stały bywalec
Posty: 190
Rejestracja: 2012-11-29, 09:40
Pojemność akwarium: 0
Imię: Piotrek
Nazwisko: Reszka
Lokalizacja: Lubkowo

Re: [500] Holender ? Łorena :) - bez nazwy na razie

Post autor: Peta1992 » 2012-11-29, 11:46

noo akwa robi robotę :) gratki :)

Zablokowany