Akwarium biotopowe - początkujący

Moderator: ModTeam

Molpyd
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2012-11-04, 04:00
Pojemność akwarium: 240
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Oberschlesien

Akwarium biotopowe - początkujący

Post autor: Molpyd » 2012-11-04, 04:27

Witam

Jestem nowym user'em także przepraszam za błędy w zakładaniu tematów :bezradny:

Ostatnio kupiłem okazyjnie 240 litrowe akwarium. Jak narazie pływają w nim 3 mieczyki i 6 gupików (niech no który powie że przerybione :D ). Ostatnimi czasy dużo czasu spędzam na forach i stronach poświęconych akwarystyce i powiem szczerze ze przyprawia to o zawrót głowy (za dzieciaka miałem 54 L akwarium i pan Kaziu ze sklepu zoologicznego był głównym źródłem informacji o rybkach, a pan Kaziu nie za bardzo wiedział co to Tanganika czy Malawi :D).

Zastanawiam się nad akwarium biotopowym. Czy moglibyście polecić mi jakiś ładny biotop z skałkami i grotami skalnymi (już sklejam tydzień wiec szkoda wyrzucić) dość prosty w utrzymaniu - tak na początek.

Z góry dzięki za odpowiedzi

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
piotrek929292
Forumowicz
Posty: 136
Rejestracja: 2012-10-11, 12:36
Pojemność akwarium: 300
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Kłobuck

Re: Akwarium biotopowe - początkujący

Post autor: piotrek929292 » 2012-11-04, 11:18

Jeśli ktoś spotkał się już z moimi postami to nie zdziwi go, że polecę Malawi :bezradny: . Skałki, groty żadnych roślin. Łatwe w utrzymaniu, fauna bardzo ładna i według mnie jeśli dobrze ułoży się kamienie konkuruje z nim wyglądem tylko baniak Holenderski.
Tu masz przykłady:

Obrazek


Obrazek

P.S. Czym sklejasz te groty?? Pamiętaj, że powinno się to robić sylikonem akwarystycznym!!

Molpyd
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2012-11-04, 04:00
Pojemność akwarium: 240
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Akwarium biotopowe - początkujący

Post autor: Molpyd » 2012-11-04, 12:20

Sklejam silikonem akwarystycznym - chce uniknąć późniejszych wpadek podczas użytkowania. Biotop wygląda pięknie szkoda tylko że nie ma żadnych roślinek ale chyba nie zaszkodzi jeśli posadzę kilka? Wiem że to już nie będzie to samo ale według mnie akwarium powinno mieć choć troszkę roślinności.

Jeszcze jedno pytanie - co z cyklem azotowym jeśli nie ma roślin - częste podmiany czy trzeba zakupić jakieś urządzenie?

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Akwarium biotopowe - początkujący

Post autor: blue_betta » 2012-11-04, 13:30

Kilka małych anubiasów IMO nie zaszkodzi nawet przy malawi :oczko:
Potrzebny Ci będzie bardzo wydajny filtr + kontrola parametrów testami (testy muszą być kropelkowe, paski typu 5in1, itp. strasznie przekłamują).

Molpyd
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2012-11-04, 04:00
Pojemność akwarium: 240
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Akwarium biotopowe - początkujący

Post autor: Molpyd » 2012-11-04, 13:53

Czyli problem roślin rozwiązany - a co z podłożem - grysik, piasek kamyczki? koniecznie białego koloru? Filtry mam 2 - jeden wewnętrzny drugi zewnętrzny - eheim professional II - także myślę że filtracja nie będzie stanowiła problemu. Jakie wkłady do filtru? - w tej chwili mam włożone 2 waty, porcelane z bioballami oraz mech. Z jakiej firmy polecacie testy kropelkowe? Tak żeby nie było przekłamań.

blue_betta
Moderator
Posty: 3637
Rejestracja: 2010-02-14, 17:30
Pojemność akwarium: 160
Imię: M.
Kontakt:

Re: Akwarium biotopowe - początkujący

Post autor: blue_betta » 2012-11-04, 13:56

1. Podłoże -> najlepiej najzwyklejszy piach
2. Testy polecam JBLa - miałem przy paletkach i nie narzekałem :)

Molpyd
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2012-11-04, 04:00
Pojemność akwarium: 240
Imię: Pawe³
Lokalizacja: Oberschlesien

Re: Akwarium biotopowe - początkujący

Post autor: Molpyd » 2012-11-04, 14:14

http://malawi.pl/index1p.html - bardzo fajna stronka poświęcona biotopowi malawi .

Jak narazie więcej pytań nie mam, zbiornik będę zakładał za jakieś 2 miesiące postaram się wrzucić coś w stylu poradniko - przewodnika dla potomnych.

Byłbym wdzięczny za porady odnośnie założenia zbiornika bo jak wiadomo najlepsze jest własne doświadczenie a wasze może pomóc mi w popełnieniu ewentualnych błędów.

Awatar użytkownika
W_Opo
Stały bywalec
Posty: 266
Rejestracja: 2012-08-20, 10:22
Pojemność akwarium: 160
Imię: Wojciech
Nazwisko: Opoczyñski
Lokalizacja: Mysłowice
Kontakt:

Re: Akwarium biotopowe - początkujący

Post autor: W_Opo » 2012-11-04, 22:07

Ja dodam coś od siebie, przemyśl jak chcesz go założyć i zrób aranżację " na sucho" bez wody, dużo łatwiej coś takiego zmienić, niż potem pluskać się w 200l i zamulać wodę. Testy osobiście kupiłem firmy ZOOLEK i mogę polecić. Są dokładne a stanowią 1/2 jak nie 1/3 ceny JBL. Skoro masz 2 filtry, to wew. zostaw jako mechaniczny, a zewnętrzy na samą biologie, ew. chemie jakby coś się działo złego z wodą, lub masz jakieś dziwne parametry w kranówce - ale to jest gdybanie tak czy inaczej wszystko trzeba badać okresowo i prowadzić mniej więcej stale (tj. nie skakać z temp. i parametrami).

Najważniejsze nie wpuszczać ryb za szybko, nie wierz sprzedawcą jeśli chcą ci wmówić ze po wlaniu np. preparatu A i B ryby można wpuścic od razu. Przyśpiesza to proces ale i tak musi trwać przynajmniej tydzień. O ile masz testy i jesteś w stanie stwierdzić poziom NO2 i NH3 ( są zabójcze dla ryb w stężeniu dla NO2 >0,5 mg/l oraz >1 mh/l dla NH3).

Dodatkowo przejrzyj to forum i poczytaj, większość twoich wątpliwość zostanie rozwiana :brawo:

ODPOWIEDZ