LED

Moderator: ModTeam

l3on
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2009-05-18, 17:39
Pojemność akwarium: 112
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Nysa

Re: LED

Post autor: l3on » 2013-02-11, 22:38

OTTO, nie szukaj na takich stronach oświetlenie bo takie kwoty wyskakują. Moduły lub paski ledowe kupisz w każdym elektrycznym i jest to groszowa sprawa, nie wiem jaka barwa światła właśnie będzie najlepsza dla roślin, czy biała czy ciepła biała, ewentualnie można dołożyć żółty pasek. Ja coś takiego do siebie zrobie, to najwyżej pokaże poradnik z kosztorysem ile mnie wyniósł cały koszt ;)

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: LED

Post autor: OTTO » 2013-02-11, 22:47

Czytam właśnie na tych stronach aby się coś dowiedzieć, nie kupować, nie wystarczą waty i oszczędność, która może okazać się zgubna gdy wydamy pieniądze a potem będziemy na nowo montować świetlówki bo rośliny nie chcę rosnąc.

Ważne też są lumeny, miąłem świetlówkę 10000 K która miała 550 lm i rośliny rosły ale jak wsadziłem też 10000 K ale 1050 lm to rośliny wariowały
I kto mi powie jak tych lumenów poszukać w Ledach ? :bezradny:

Gdzieś wyczytałem na forum roślinnym że gość do ponad 660 l baniak dał Ledy 3x 100 w 6500 K i rośnie mu zaczepiście, ale jak znaleźć te ledy i ile one kosztują i na jak długo wystarczą , bo na pewno nie na 50000 g.

l3on
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2009-05-18, 17:39
Pojemność akwarium: 112
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Nysa

Re: LED

Post autor: l3on » 2013-02-11, 22:57

6500 to jest ciepły biały, teraz tylko policzyć ile tego trzeba na dany litraż, z dostępnością nie ma problemu, a już napewno nie u Ciebie bo duże miasto ;)

Edit:
wg. tego obrazka wychodzi że 6500 to zimna biel, więc w takie się zaopatrzę na dniach, zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: LED

Post autor: OTTO » 2013-02-11, 23:08

No tak tylko czy rośliny nie potrzebują większej rozpiętości barw ?
Zależy czy idziesz bardziej w rośliny czy chcesz mieć po prosty tanio oświetlone akwa.
U mnie najlepiej sprawdzają się świetlówki 840, 865 no i 10000 K obowiązkowo i jak to teraz przeliczyć na ledy ?
A na eksperymentowanie przez inwestowanie nie mogę sobie pozwolić, musze podjąć decyzję w 40 godzin w tym 10 poświęcić na sen, czy brać okazyjnie pokrywę z 3 x 54 W T5 czy iść w nie pewne ledy ? :niewiem:

l3on
Zainteresowany
Posty: 28
Rejestracja: 2009-05-18, 17:39
Pojemność akwarium: 112
Imię: £ukasz
Lokalizacja: Nysa

Re: LED

Post autor: l3on » 2013-02-11, 23:16

Kod: Zaznacz cały

http://forum.roslinyakwariowe.pl/viewtopic.php?t=25361
wg tego wychodzi że nie jest to takie złe, są ciekawe posty potwierdzające że dają lepsze światło

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: LED

Post autor: OTTO » 2013-02-11, 23:40

Łoren pisze:Poczytaj na temat zastosowania diody mocy cree .
Jak kolega wspomniał:
http://allegro.pl/listing.php/search?st ... category=0
Tanie to one nie są, a do tego nie sprawdzone.

Wydaje mi się że ledy w akwarystyce to to nieuchronna przyszłość, ale jeszcze nie przez chwilkę, wszystko co nowe rodzi się w bólu więc trzeba jeszcze poczekać, a być może za parę lat będziemy si śmiać z tych co jeszcze ni mają oświeltlenia led :yhy:

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: LED

Post autor: OTTO » 2013-02-12, 21:20

Dziś gadałem z hodowcą roślin, ma pełną piwnicę zbiorników i ani jednego oświetlenia LED, choć miał w jednym 30 l coś tam rosło, ale to nie jest to, nie zaprzeczał że ktoś może nie byc zadowolony, jednak najprędzej na zasadzie że akurat rośliny które ma odpowiada im światło które zamontował i co więcej zamontował je prawdopodobnie w ciemno, ale jego zdaniem jest problem z barwą i kątem, oświetlenie LED nadaje się natomiast wyśmienicie do akwarium morskiego.

Dostałem też wiadomość z firmy Aqatronik, źle to sobie policzyłem i nie 3000 tyś a 300 zł kosztowało by założenie oświetlenia, jednak gdy pytam dokładnie o barwę, to odpisuję że oświetlenie Ledowe jest dobre do obserwacji ryb, natomiast jak komuś zależy na roślinach to proponują montaż oświetlenia kombinowanego świetlówki plus ledy.

Więc na dzień dzisiejszy chyba odpuszczę sobie ledy, i pójdę w T5 a za powiedzmy 5 lat gdy juz opanują oświetlenie led do uprawy roślin to się przerzucę :)

Awatar użytkownika
kbtor
Moderator
Posty: 3183
Rejestracja: 2007-11-30, 16:48
Pojemność akwarium: 0
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: - diabli wiedzą -

Re: LED

Post autor: kbtor » 2013-02-13, 00:22

Ja miałem oświetlenie led białe ciepłe, białe zimne i jeszcze niemal czerwone, wszystko razem, rośliny niemal na granicy wegetacji, żyły bo słońce świeciło przez krótki czas na zbiornik.
Natomiast led do malawi, tanganiki i ciemnego BW jest idealne.
Obrazek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: LED

Post autor: Suja » 2013-02-13, 16:13

Panowie ale jakie ledy o jakich parametrach ;>
No właśnie ;] Tego staffu na rynku jest od zawalenia, i ja widzę akwarium w którym rosną rośliny na halopakach led 10W z allegro. co prawda nie jest to jedyne oświetlenie, ale centralnie pod tym halopakiem rośliny rosły lepiej niż pod CFL ;]
Teraz tak nie wiecie jak dobrać diodę hmm w akwarystyce jest ten problem, że każdy obraził się na lumeny bo to nie ma znaczenia dla roślin no nie wiem, w roślinach lądowych każda sztuczna uprawa patrzy praktycznie tylko na lumeny ;]
Diody opisywane są w luksach, przelicznik luksy-->lumen jest w necie :)

Z temp barwową jest ten problem, że czy to dioda biała ciepła, czy to biała zimna i tak w spektrum brakuje czerwonego światła.
Profesjonalne spoty dla roślin lądowych to zazwyczaj 3 czerwone diody na jedną niebieską.
Lampa jest zbudowana w 80% czerwonego spektrum 660nm 10% widma pomarańczowego 615NM 10% niebieskiego 460nm, aby osiągnąć najlepszy wzrost i kwitnienie.
Są też takie informacje :)
Imo nie na co szukać diód z konkretnymi pikami, tylko lepiej byłoby szukać diód z przedziałem.

Do tego poszukajcie sobie jeszcze jak woda pochłania spektrum światła :)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

Awatar użytkownika
matrix82
Moderator
Posty: 1184
Rejestracja: 2008-11-02, 11:33
Pojemność akwarium: 96
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Brzesko-Tarnów
Kontakt:

Re: LED

Post autor: matrix82 » 2013-02-13, 17:32

Tu http://www.youtube.com/watch?v=MIrQP50R ... page#t=70s jest dowód że na LED'ach można mieć piękne rośliny (od 1:10 min )
Obrazek

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: LED

Post autor: Suja » 2013-02-14, 02:46

Teraz to pojechałeś :P Bo przecież skoro ADA ma LED to znaczy, że jednak działa :)
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

aquatronik
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2013-03-13, 21:52
Pojemność akwarium: 0
Imię: aquatronik
Lokalizacja: Polska

Re: LED

Post autor: aquatronik » 2013-03-13, 22:04

OTTO pisze:Jestem w kontakcie z tą firmą:
http://www.aquatronik.zafriko.pl/

Oto co moi napisali odnośnie oświetlenia LED do roślinniaka:

""Witam.
W załączniku jest cennik oświetlenia led. W opisie jest orientacyjny dobór (1moduł 5led na powierzchnię do 100cm kw. do głębokości ok.50cm) Jeżeli światła jest mało, można dokładać zestawy led o odpowiedniej długości. Dla zbiornika 120x40 - 2 zestawy po 20 modułów+1 zestaw 10 modułów - moc pobierana wyniesie 25W. Przy czym nastawiając się na hodowlę roślin, świetlówka okazać się może niezastąpiona ze względu na barwę światła. Jeżeli chodzi o żywotność ledów wynosi ona od kilku do kilkudziesięciu tysięcy godzin, po czym ich jasność spada o 30-50%.
Pozdrawiam
Aquatronik"""

I jeszcze cennik w załączniku z którego można wywnioskować iż jeśli jeden moduł 5 ledowy kosztuje 60 zł a oni do 240 l zakładają 2 zestawy po 20 takich modułów czyli 60 zł x 40 daje nam 2400 zł :mysli: plus 1 zestaw po 10 modułów więc kolejne 600 zł daje nam 3000 zł :hahaha:
To albo źle liczę albo mam za to prądu do świetlówek że mogę go wiaderkami nosić :fiufiu:

P.S. Załącznika nie można to wrzucić, zainteresowanym mogę wysłać na maila ;)

I jeszcze ciekawa strona, napisałem maila z prośbą o ofertę, zobaczymy czym mnie zaskoczą :
http://comled.pl/Zastosowanie/Akwarystyka


Witam
Jestem autorem prywatnej korespondencji zamieszczonej powyżej, na forum. W imieniu firmy Aquatronik jestem zmuszony sprostować błędnie zrozumianą odpowiedź na zapytanie dotyczące oświetlenia led. Zestaw 20 modułowy, gdzie w jednym module jest 5 led super flux (czyli w sumie 100szt led) to koszt 118zł. Proszę autora poprzedniego postu o nie wprowadzanie w błąd i podawanie absurdalnych informacji. W przekazanym cenniku było wszystko dokładnie opisane.
Pozdrawiam Forumowiczów
Aquatronik

xXSoobekXx

Re: LED

Post autor: xXSoobekXx » 2013-03-13, 22:24

To jakie ledy kupowac pod dobry rozwoj roslin i obserwacje ryb ?

Awatar użytkownika
OTTO
Akwarysta
Posty: 652
Rejestracja: 2011-09-08, 16:47
Pojemność akwarium: 240
Imię: Tomek
Lokalizacja: Katowice

Re: LED

Post autor: OTTO » 2013-03-13, 22:49

Faktycznie Aquatronik poinformował potem o cenie która była znacząco niższa niż ja sobie policzyłem.

Jednak aby coś przy tym oświetleniu rosło trzeba by zamontować kilka zestawów za te 118 zł, a i tak producent zaleca dodanie świetlówek T5 :D

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: LED

Post autor: Suja » 2013-03-15, 01:58

OTTO pisze:wietlówek T5
Bo jest problem z uzupełnieniem spektrum...

Krystian jakie to znaczy jaką barwę czy jaką firmę ;?

Coś w stylu aquarelle czyli fioletowe świetlówki to efekt mieszania czerwieni i niebieskich.
Ale jakby ktoś dorwał spektrometr, to odpowiednie wymieszanie białego i czerwonego da też dobry efekt.
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

ODPOWIEDZ