Akwarium "Słupowe"

Moderator: ModTeam

konradkw
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 2010-04-07, 23:35
Pojemność akwarium: 30
Imię: Konrad
Lokalizacja: UK

Akwarium "Słupowe"

Post autor: konradkw » 2013-01-18, 12:18

Witam wszystkich!

Planuję zrobienie trochę nietypowego akwarium i chciałbym zapytać o Wasze wskazówki względem materiałów.

Chciałbym najpierw zaznaczyć że nie będzie to pierwsze akwarium które zrobię sam.

Interesuje mnie nietypowy kształt "słupa" bądź kolumny - jak kto woli.

Wymiary zbiornika to jak na razie tylko plan ale o takich właśnie myślę:
Wysokość 100
Szerokość: 30 do 40
Długość: 30 do 40

Całość będzie miała wzmocnienia na podstawie oraz przy pokrywie, możliwe też że na tylnej ściance ponieważ planuję schować cały osprzęt za tłem (za kolejną ścianką tylną) prawdopodobnie dodając około 10 cm lub jeśli całość nie zajmie dużo to zajmie kilka cm z powyższych wymiarów zbiornika.

Jak się pewnie domyślacie nie będzie to zbiornik na duże ryby, chciałbym ławicę neonek lub innym małych ale kolorowych ryb - nie zdecydowałem jeszcze jak duża będzie ławica ale na pewno będzie bezpiecznie dla ryb (ilościowo).

Zakładając że wymiary to 100x30x40 (samego zbiornika bez komory na sprzęt) litraż to 120 litrów.

I teraz moje pytanie:
zważywszy na to że akwarium będzie stosunkowo małe ale wysokie, zakładam że woda będzie wywierała dość duży nacisk. Nie do końca wiem jak będą rozkładać się siły naporu w takim zbiorniku ale przypuszczam że większość będzie skoncentrowana na podstawie dlatego też pomyślałem żeby zrobić dno ze wzmocnionej szyby o grubości 12 i aby przyoszczędzić dać na ścianki coś cieńszego - np 8 lub nawet 6 jeśli wytrzyma. Jak wspominałem w zbiorniku będzie dużo wzmocnień w miejscach których nie widać.

Powiedzcie proszę co o tym sądzicie?

Może znacie jakiś kalkulator grubości szkła lub wzór np na każdy decymetr sześcienny przypada "x" milimetrów grubości szkła .. ?

Nadmienię jeszcze że zbiorników będzie prawdopodobnie dwa i zrobię w nich efektowne oświetlenie - dwu lub trzy poziomowe.

Chętnie zrobię fotki z całości budowy oraz opiszę wszystko dla Was ale chciałbym zaczerpnąć z Waszej wiedzy w tym temacie jako że nie robiłem jeszcze takiego zbiornika.

Dodam tylko taką ciekawostkę - znam kilka osób z USA (akwarystów) i oni kompletnie się nie przejmują grubością szkła - wg nich wszystko powyżej 4mm jest ok.

I jeszcze jedna ciekawostka - profesjonalni twórcy super akwariów używają w USA "szkła akrylowego" - zwykle o grubości od 2 cm nawet do 60 cm w zależności od wielkości zbiornika - zastanawiam się czy to to samo co pleksi .. ?

Serdecznie pozdrawiam i liczę na miłą dyskusję.
[ciach]

Loleczek
Akwarysta
Posty: 497
Rejestracja: 2012-09-17, 16:44
Pojemność akwarium: 112
Imię: Daniel
Lokalizacja: Tczew
Kontakt:

Re: Akwarium "Słupowe"

Post autor: Loleczek » 2013-01-18, 16:18

Wydaje mi się, że takie wymiary nie zapewnią dobrej przestrzeni do pływania nawet dla neonów.
A jak chcesz rozwiązać problem oświetlenia w takim wysokim zbiorniku (chodzi o światło dla roślin)?
''W akwarystyce pośpiech wskazany jest jedynie przy wycieraniu wody z podłogi''

tomi8
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 2013-03-21, 10:27
Pojemność akwarium: 0
Imię: Tomek
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Akwarium "Słupowe"

Post autor: tomi8 » 2013-04-28, 12:32

Witaj pamiętaj czym wyższe akwarium tym większe siły działają Wzmocnienie szyb na górze w postaci pasków jak najbardziej wskazane Grubość szyb 8mm dno 8mm To akwarium nie nadaje się na neonki Neon stadna ryba która pływa ławicami z prawa na lewą że tak powiem a u Ciebie nie ma gdzie tak robić Na pewno dobrałbym inne ryby I kwestia światła nie wiem jakie rośliny planujesz 100cm wysokości pamiętaj że promienie światła dłużej przenikają do dna

Pozdrawiam

Suja
Rekin forum
Posty: 1881
Rejestracja: 2008-06-18, 23:17
Pojemność akwarium: 0
Imię: Kuba
Nazwisko: Ptasie xD
Lokalizacja: Grójec
Kontakt:

Re: Akwarium "Słupowe"

Post autor: Suja » 2013-04-29, 10:36

tomi8 pisze: światła dłużej przenikają
Piszesz teraz o jednostce czasu czy długości? No właśnie :)

Akwarium do zrobienia, nie wiem tylko jak z grubością szyby bo się na tym nie znam.
Z rybami lipa, może lepiej iść w krewetki ;>
"Kiedy mam rację to mam rację, a jeśli się mylę mogłem mieć rację. Więc mam rację bo mogłem się mylić, wiesz."

63L z roślinami

billgate123
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 2015-03-25, 13:32
Imię: billgate

Re: Akwarium "Słupowe"

Post autor: billgate123 » 2015-03-25, 13:34

podstawie dlatego też pomyślałem żeby zrobić dno ze wzmocnionej szyby o grubości 12 i aby przyoszczędzić dać na ścianki coś cieńszego - np 8 lub nawet 6 jeśli wytrzyma. Jak wspominałem w zbiorniku będzie dużo wzmocnień w miejscach których nie widać.

Powiedzcie proszę co o tym sądzicie?

_______________
You can join us for best test-king ccna dumps oracle training solutions. Our testking toefl practice test contains all those you want to pass for real quincy exam & www.jhu.edu training.
Ostatnio zmieniony 2015-04-07, 03:49 przez billgate123, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
maol
Moderator
Posty: 7898
Rejestracja: 2007-05-25, 14:18
Pojemność akwarium: 200
Imię: Marcin
Nazwisko: Olszewski
Lokalizacja: Łódź

Re: Akwarium "Słupowe"

Post autor: maol » 2015-03-25, 14:33

Szyba 8mm wytrzyma, szczególnie jeżeli będą wzmocnienia. Zbiornik będzie też dosyć sztywny przez jego wymiary w podstawie - 30x40 to mała kosteczka, i szkło nie będzie miało tu jak prężyć. Inna sprawa to zapewnienie w zbiorniku odpowiedniej ilości światła. Jeżeli maja być tam same ryby, to nie ma to większego znaczenia, ale jeżeli planujesz rośliny, to bez HQI ze 200W nie ma szans. Kolejna sprawa to obieg wody. W takim "słupowym" kształcie zbiornika musisz pomyśleć jak wymieniać wodę w pionie - a więc np. zasysanie wody przy dnie, wylewka na górze. Kłania się filtr zewnętrzny - zwracając uwagę na wysokość podnoszenia jego pompy, bo może nie dać rady... Wtedy zostaje tylko sump i odpowiednia pompa podnosząca.

Zastanowiłbym się też nad jeszcze jednym aspektem takiego zbiornika - jak chcesz sięgnąć do dna? Bo każdy akwarysta wie że jest to bardzo często konieczne, a przy 1m i tak małym przekroju pionowym ręką nie da rady, nie znam aż tak długich manipulatorów, no i nie zanurkujesz... Z tym zagadnieniem wiąże się też jeszcze jedna kwestia - pamiętaj o dużej ilości wolnego miejsca nad zbiornikiem.
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)

ketu
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 2015-09-03, 13:41
Imię: Anna
Kontakt:

Re: Akwarium "Słupowe"

Post autor: ketu » 2015-09-03, 13:44

zawsze takie chciałem miec

ODPOWIEDZ