Zatoczki

Inne zwierzęta wodne.

Moderator: ModTeam

batix
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 2010-09-12, 17:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: batix
Lokalizacja: wysoka

Zatoczki

Post autor: batix » 2013-04-04, 21:16

Miałem plagę tych ślimaków w 25l. Zrobiłem restart i założyłem akwa 10l.Z tamtego wszystko wyrzuciłem teraz paczę a tu znowu te cholery są. Co ja mam z nimi zrobić? nie chce ich przenieść do akwa 63l .Bo wtedy to wisielec ze mnie. Są skuteczne preparaty na to świństwo coś pomoże a jeśli bym przed przeniesieniem roślin do akwa 63l wsypał do akwa 10 l manganian7 potasu czy to zabije ślimaki. Co ja mam z tymi dziadami zrobić .Bo mnie coś zeżre od środka. Tamtym razem mi się po nocach śniły proszę pomóżcie końcu wezmę wleje litr octu do tego i będzie tyle bo już nw co mam robić. :mur:

Awatar użytkownika
Timur
Akwarysta
Posty: 623
Rejestracja: 2013-01-28, 21:26
Pojemność akwarium: 112
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Kraków

Re: Zatoczki

Post autor: Timur » 2013-04-04, 21:31

Ciągle te zatoczki i zatoczki :) One są jak glony, w powietrzu ;) Zatoczkowa fobia :) Chyba każdy to przeżył, ale najlepiej to nie walczyć z nimi, a przyjąć, że skoro są w powietrzu i pojawiają się z nikąd to po co się denerwować :D Zatoczki żeglują na cząsteczkach kurzu, wytwarzają formy przetrwalnikowe na naszych rękach, a nawet ostatnio donieśli, że znaleziono je w tubkach silikonu przeznaczonego do uszczelniania akwarium. Już nie mówię o tych co siedziały w hucie szkła i czekały na odlew ze szkłem na akwarium. Te wyłapano, podobno nic nam z tej strony nie grozi, zostały wtopione w butelki.
Ręcznie usuwałem te nicponie, zajęło mi to rok, ale jak sobie to uświadomiłem, że one były, są i będą to mi ulżyło. Ne wiem, jak to robią inni, ale polecam cierpliwość i sukcesywną eksterminację ręczną, aż do skutku :D
Pozdrawiam Krzysiek

Awatar użytkownika
xkameliax
Stały bywalec
Posty: 392
Rejestracja: 2012-10-23, 14:44
Pojemność akwarium: 54
Imię: Marika
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Kontakt:

Re: Zatoczki

Post autor: xkameliax » 2013-04-04, 22:24

Ja mam helenkę i nawet smutno jakoś bo żadnego zatoczka nie mam ;) chyba pójdę do sklepu i kupię kilka :D żeby helenka miała co jeść ;)

batix
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 2010-09-12, 17:50
Pojemność akwarium: 0
Imię: batix
Lokalizacja: wysoka

Re: Zatoczki

Post autor: batix » 2013-04-04, 23:14

Od razu muwie sory za bledy pisze z. Telefonu i nie mam mozliwosci auto korekty ale za to do akwarium podloczylem. Zasilacz 12 w i jak narazie jeden kabel zro sieniebieski i bobekuje a drugi bobelkuje zostawie na 24h moze cos z tego bedzie stwierdzam żę metoda zasługuje na +

DESEL
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 2013-11-24, 21:23
Pojemność akwarium: 80
Imię: Micha³
Lokalizacja: WROCŁAW
Kontakt:

Re: Zatoczki

Post autor: DESEL » 2014-01-09, 18:46

temat zatoczków poruszany tylko na tym forum milion razy ?!
chemia jak chcecie to stosujcie, prundem je ciekawe ? zwłaszcza jak masz krewetki w akwa uwielbiają miedz z przewodów (Cu główny składnik chemii na bezkręgowce do bezkręgowców zaliczamy KREWETKI)
Wybieranie ręczne Gratuluje Cierpliwości i Samozaparcia mi cierpliwości zabrakło po 3 wieczorze ślęczenia przy baniaku (kolega się nie obraża naprawdę podziwiam)
poruszane były zalety ślimaków w baniaku, kilku ślimaków.
na plagę setkę czy 2. HELENKI jak chcecie szybko to 4 6 wpuścić ale się namnażają przy obfitości mięska dość szybko tylko że dorosła helga nie ruszy małych ślimaczków ale jej potomstwo bardzo chętnie kontrola populacji helenek usuwasz kokon z jajami i już nie da się ich nie zauważyć

Foto z innego forum Obrazek

jeśli chcecie wolniej to 2 3 i powolutku sobie je wyjedzą
co do jajek zatoczków czy rozdętek , możesz gotować piach żwir czy co tam chcesz na dno, roślinki też są efektywnym sposobem roznoszenia jaj taka ciekawostka nawet na rybkach można je przywlec więc restart co 2 miesiące no dla umilenia ?
kolega napisał przyjąć na klatę wpuścić helenkę i zapominamy o sprawie poczytajcie o helenkach bo jak im się zatoczki skończą to potrafią zjeść krewetkę nawet spora jak filtrująca
opcja szukaj jest w menu
milion tematów o tym samym
pozdrawiam

Awatar użytkownika
asiara73
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: 2012-11-17, 18:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Joanna
Lokalizacja: GDAŃSK-KARTUZY
Kontakt:

Re: Zatoczki

Post autor: asiara73 » 2014-01-09, 20:41

A ja mam bocje i wyjadła wszystkie :):) Bocja niebawem idzie do kolegi bo ma bocji gromadke i akwa 250 litrów :) przyjmie w spadku moja bocje :)

Jarus
Rekin forum
Posty: 1971
Rejestracja: 2011-05-20, 11:10
Pojemność akwarium: 112
Imię: Jarosław
Nazwisko: Waligórski
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zatoczki

Post autor: Jarus » 2014-01-09, 23:04

Osobiście wpuszczanie dodatkowych ryb aby wyjadły ślimaki mi nie pasuje - szkoda je (ryby) męczyć. Szczególnie jak ktoś ma powiedzmy 54 litry czy mniej.
Ja starałem się wyłapywać ile się da ze 112-tki. Ale kiedyś polega poznany na targach akwarystycznych dał mi 4 helenki. Jak je wpuszczałem (21 października 2013) ślimaków było pewnie kilkaset (razem z malutkimi). Obecnie ciężko znaleźć nawet jednego malutkiego - za to wyłowiłem już kilkadziesiąt pustych skorupek (te które było widać).
Więc helenki mogę polecić - działają ostro :D
112, 2 x 63, 30l

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Awatar użytkownika
asiara73
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: 2012-11-17, 18:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Joanna
Lokalizacja: GDAŃSK-KARTUZY
Kontakt:

Re: Zatoczki

Post autor: asiara73 » 2014-01-10, 09:11

No ja mam 112 litrów a bocja jest malutka.Wyjadła wszystko i szykuje sie na przeprowadzke do akwa duzego. U mnie helenki były jakies leniwe i zjadły mi ampularie i tylomelanie a nie ruszyły zatoczkow.

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zatoczki

Post autor: Kaef » 2014-01-10, 12:48

Same zatoczki idzie całkiem łatwo kontrolować. Są to duże ślimaki a ich kładki jajowe są widoczne i łatwe w usuwaniu.
No chyba, że w temacie jest mowa o tych małych, płaskich ślimakach co są podobne do zatoczka tylko pod względem skręconej muszli?

Awatar użytkownika
asiara73
Stały bywalec
Posty: 250
Rejestracja: 2012-11-17, 18:21
Pojemność akwarium: 112
Imię: Joanna
Lokalizacja: GDAŃSK-KARTUZY
Kontakt:

Re: Zatoczki

Post autor: asiara73 » 2014-01-10, 19:05

Racja. U mnie była plaga tych małych :) pomyliłam gatunki :)

DESEL
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 2013-11-24, 21:23
Pojemność akwarium: 80
Imię: Micha³
Lokalizacja: WROCŁAW
Kontakt:

Re: Zatoczki

Post autor: DESEL » 2014-01-11, 19:54

Kaef pisze:Same zatoczki idzie całkiem łatwo kontrolować. Są to duże ślimaki a ich kładki jajowe są widoczne i łatwe w usuwaniu.
No chyba, że w temacie jest mowa o tych małych, płaskich ślimakach co są podobne do zatoczka tylko pod względem skręconej muszli?

Nie mylcie gatunków FOTO z innych For
Rozdętka

Obrazek

Zatoczek Zwyczajny

Obrazek

Ampularia Gold i w głębi Blue foto moje

Obrazek

Kładkę składają Właśnie Ampularie w dodatku ponad lustrem wody
zatoczki kokony jajowe tyle ze są proporcjonalne do wielkości zatoczków nie wiem czy uda się je odnaleźć w baniaku zatoczek udomowiony ponoć do 15mm dorasta w naturze nawet do 4 cm zazwyczaj nie przekraczają 5 7 mm kokon 2 max 3 mm
kolega gatunki myli
są jeszcze helenki ale jak są helenki to nie ma innych ślimaków
neritiny ale też nie idzie jej pomylić
hełm też charakterystyczny

?????

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zatoczki

Post autor: Kaef » 2014-01-11, 20:02

Niby jakie gatunki pomyliłem? :)

DESEL
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 2013-11-24, 21:23
Pojemność akwarium: 80
Imię: Micha³
Lokalizacja: WROCŁAW
Kontakt:

Re: Zatoczki

Post autor: DESEL » 2014-01-11, 21:26

Kaef pisze:Same zatoczki idzie całkiem łatwo kontrolować. Są to duże ślimaki a ich kładki jajowe są widoczne i łatwe w usuwaniu.
niby jak chcesz osuwać kokony jajowe zatoczków.
najprawdopodobniej piszesz o ampulariach, bo zatoczki to takie małe ślimaczki
a ampułki moje ampułki są wielkości kurzego jaja ponoś rosną większe i składają kładkę jajowa na szybie lub pokrywie i łatwo kontrolować ich populacje??
keaf pisze:Niby jakie gatunki pomyliłem? :)

odpowiadam Zatoczki z Ampulariami
a jeśli twoje zatoczki składają kładki jajowe podeślij fotkę chętnie zobaczę , bo jeszcze nigdy nie widziałem
pozdrawiam

Kaef
Przyjaciel forum
Posty: 947
Rejestracja: 2008-10-24, 22:53
Pojemność akwarium: 2
Imię: Kacper
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zatoczki

Post autor: Kaef » 2014-01-11, 23:15

Kładką jajową nazywa się wszystkie jaja ślimaków złożone w "pakietach". Kładka zatoczka ma postać twardej przezroczystej masy z zatopionymi w niej jajami, usuwa się je bez problemu. Małe ślimaki, o których zapewne mówisz to nie zatoczki, ale ślimaki z tej samej rodziny zatoczkowatych. Stanowią one aktualnie właśnie plagi w akwariach, a do zatoczków podobne są skręceniem muszli. I wierz mi, że niczego nie pomyliłem :)

Poszukałem trochę i te małe to też zatoczki, dokładniej Zatoczek malutki (Gyraulus crista).

DESEL
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 2013-11-24, 21:23
Pojemność akwarium: 80
Imię: Micha³
Lokalizacja: WROCŁAW
Kontakt:

Re: Zatoczki

Post autor: DESEL » 2014-01-13, 18:19

Tak wiem ze ich jest cała masa. no ok z mojej strony zła interpretacja zwracam honor.

ODPOWIEDZ