Teraz jest 2017-09-22, 02:59

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 2006-12-26, 00:43 
Offline
Forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-11-14, 20:06
Posty: 85
Lokalizacja: Kraków
PROFILAKTYKA - zasady

Oto zasady postępowania z rybami. Stosując je bezwzględnie będziecie mieli mniej problemów z pupilami:

1. Kupujemy ryby po aklimatyzacji i kwarantannie odbytej w sklepie
2. Ryby bezwzględnie ze zbiornika zdrowego - bez chorych ryb, śniętych, płetwy całe bez zmętnień.
3. Okaz kupowany powinien być wybarwiony prawidłowo, bez objaw opuchlizny, normalnie zachowujący się, płetwy całe bez zmętnień, odbyt bez zaczerwień, łuski bez ubytków, oczy nie wyłupiaste.
4. Po przyniesieniu do domu dodajemy do woreczka trochę środka odkażającego i wyrównujemy temperaturę tak, by była taka sama jak w akwarium (najlepiej zrobić to zanurzając w nim woreczek z rybą).
5. Następnie bez wody przekładamy rybę do zbiornika izolacyjnego o takiej samej temperaturze wody.
6. Kwarantanna 14 dni – bezwzględnie, warunki jak w akwarium ogólnym.
7. Przestrzeganie zasad higieny zbiornika.
8. Przestrzegania warunków bytowania danego gatunku.
9. Podmiana wody co tydzień min. 20 %.
10. Kontrola parametrów co 2 tygodnie.
11. Przestrzeganie proporcji diety pysiów zoo karma i fito karma.
12. Dostarczanie mikro i makro elementów wraz z witaminami.
13. Zachowanie stosunku procentowego między ilością ryb a litrażem zbiornika.
14. Dobra filtracja biologiczno-chemiczno-mechaniczna.
15. Codzienna obserwacja stanu naszych pupilów.

KATARAKTA
Spowodowana jest przez larwy przywry (diplostomum). Robak ten charakteryzuje się bardzo skomplikowanym cyklem rozwojowym. Jedna z form rozwojowych tzw. cerkaria wnika w naczynia krwionośne ryby i przedostaje się do oka powodując ślepotę. Duże i silne ryby, chociaż oślepłe mogą przeżyć, słabsze giną na skutek zatkania naczyń krwionośnych. Choroba ta może być przeniesiona przez ślimaki, rzadziej, rzadziej pokarm lub rośliny.
OBJAWY - zbielenie, lub zmętnienie soczewki oka.
LECZENIE - choroba nieuleczalna.

OSPA RYBIA
Jest to niebezpieczna, zaraźliwa i jedna z najczęstszych chorób. Nie leczona kończy się śmiercią ryby. Zakażenie może nastąpić przez pokarm lub rośliny, bądź przez kontakt z zarażonymi rybami.
OBJAWY - na ciele i wnętrznościach ryby pojawiają się drobne białe cętki przypominające kaszę manną. Niekiedy występuje zlepianie się płetw.
LECZENIE - leki można zakupić w sklepach zoologicznych, temperaturę w akwarium należy podnieść o 2-3 stopnie.

OTŁUSZCZENIE

Nie jest w zasadzie chorobą, lecz jedynie stanem patologicznym spowodowanym niewłaściwym karminiem.
OBJAWY - ryby są apetyczne i ociężałe, nie przejawiają zainteresowania pokarmem, kryją się po kątach akwarium lub między roślinami. Często występuje obojętność płciowa. Płetwy są zwinięte lub bardzo naprężone. Barwy ryb są wyblakłe, okolice odbytu mogą być zaczerwienione, na wątrobie występują jasnoszare lub żółtobrązowe plamy. Między trzewiami jest dużo tkanki tłuszczowej.
LECZENIE - zastosować głodówkę (3-6 dni) następnie karmić ryby stosując niewielkie ilości urozmaiconego pokarmu z pominięciem doniczkowców i larw komarów.

PLEŚNIAWKA

Jest to pasożyt roślinny (grzyb), który atakuje wyłącznie ryby osłabione, chore lub okaleczone. Zakażone miejsca na ciele ryby są szczególnie narażone na działanie różnego rodzaju bakterii, które mogą powodować powikłania. To wspólne działanie doprowadza do śmierci ryby z powodu rozpadu ciała lub zniszczenia skrzel.
OBJAWY - ryby ocierają się o przedmioty, na płetwach lub pysku widać miejscami kłaczki podobnej do brudnej waty. Niekiedy występuje sklejenie płetw. W dalszym stadium następuje zniszczenie skory, a nawet tkanki mięsnej. Powierzchnia rogówki oraz skrzel jest zmętniała. Pleśń atakuje również ikrę.
LECZENIE - leki można zakupić w sklepach zoologicznych, lecz nie zawsze pomagają. Duża część ryb ginie, a te które przeżyją nie mają gwarancji że nie będzie nawrotu choroby.

PRZEZIĘBIENIE BŁĘDNIKA
Choroba ta występuje u ryb labiryntowych, spowodowana jest zbyt niską temperaturą powietrza nas powierzchnią wody. Zakłócenie czynności błędnika utrudnia im podpływanie do powierzchni wody, na wskutek czego giną z uduszenia.
OBJAWY - ryby poruszają się skokami nad dnem i z trudem osiągają powierzchnię wody.
LECZENIE - przede wszystkim należy podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu w którym znajduje się zbiornik. Oprócz tego można zakupić stosowny lek w sklepie zoologicznym. Choroba w zaawansowanym stadium jest nieuleczalna.

PUCHLINA WODNA
Choroba ta jest wywołana przez bakterie pseudomonas punctata, znajduje się we wszystkich rodzajach wód. Zapadają na nią tylko ryby osłabione lub stare. W wadliwie prowadzonych hodowlach zdarza się bardzo często.
OBJAWY - ryba staje się apatyczna, przebywa pod powierzchnią wody lub chowa się między roślinami, bądź w kącie akwarium. Łuski ma nastroszone, czasem nawet uszkodzone. Na skórze widoczne są rozjaśnienia, odbyt jest niekiedy zaczerwieniony. Mogą również wystąpić płaskie bąble pod skórą. Barwa staje się bledsza od naturalnej. Oczy są wyłupiaste, a na skrzelach może wystąpić zmatowienie.
LECZENIE - puchlina wodna jest chorobą nieuleczalną, a nawet ryby które przebywały w akwarium z rybami zarażonymi a nie wyglądają na chore są często nosicielami a później i tak zdychają.

ZAPALENIE ŻOŁĄDKA I JELIT

Spowodowane jest niewłaściwym karmieniem. Często towarzyszy im zakażenie bakteryjne.
OBJAWY - ryby są apatyczne i ociężałe, nie przejawiają zainteresowania pokarmem. Często występuje obojętność płciowa. Ryby są często nienaturalnie silnie zabarwione i wychudzone. Okolica płetwy odbytowej jest ciemno zabarwiona
LECZENIE - leki można zakupić w sklepach zoologicznych. Rybom należy zapewnić lekkostrawne pokarmy (rozwielitki, oczliki, pokarmy roślinne).

WICIOWCE
Wiciowce np. spironukleoza jest chorobą bardzo często występującą u ryb pielęgnicowatych. najczęściej przywleczoną od hodowców wschodnio-azjatyckich. Choroba jest coraz bardziej spotykana w sklepach akwarystycznych szczególnie u ryb przebywających razem ze skalarami.
OBJAWY - mimo normalnego karmienia ryby gwałtownie chudną, z czasem zaczynają odstawać od grupy i chować się w grotach.
LECZENIE - metronidazol 4mg/l kąpiel przez 3-4dni; Aureomycin 1mg/100mg karmy; Capifos -moczyć pokarm w 2 amp capifosu przez 4 godz przez 3 dni. Do wody 1 amp na 50 litrów.

FLEXIBAKTERIOZA

Bakterie chondrococus columnaris podobne są do pleśniawki tylko krótsze i białe kępki - infekcja bakteryjna przyniesiona ze ślimakami rybkami, roślinkami. Za dużo martwej materii w akwarium, złe warunki tlenowe.
OBJAWY - białe kępki wokół pyska i białe place na ciele rybki.
LECZENIE - sulfatiazol 100mg/l kąpiel przez 3 dni; chlorotetracyklina 13-130mg/l kąpiel 2-4 dni po leczeniu uzupełnić kwas foliowy i witaminy E i K.
UWAGI - nie stosować preparatów siarkowych.

TUBERKULOZA
Choroba bakteryjna praktycznie nieuleczalna o średnio ostrym przebiegu powodująca wyniszczenie organów wewnętrznych wychudzenie i śnięcie ryby zakażenie całego akwarium oraz stwarza możliwość zakażenia opiekuna. U ludzi jest to zakażenie o lekkim przebiegu, guzki na skórze - konieczna porada lekarska. Ostateczna diagnoza możliwa przy sekcji weterynaryjnej.
OBJAWY - Zachowany apetyt mimo to chudnie, bledsze kolory, owrzodzenie otwarte skóry, pofałdowane płetwy, wytrzeszcz oczu.
LECZENIE - Streptomycyna 10mg na 100mg paszy 3-4 dni lub kąpiel długotrwała 10mg/1l.
UWAGI - Natychmiastowa eksterminacja zarażonych ryb.

POSOCZNICA
Zaczyna się czasami od niewinnej infekcji bakteryjnej, długotrwałe zakażenie powoduje osłabienie odporności oraz rozsiane stany zapalne, które prowadzą przeciekanie tkanek, naczyń krwionośnych i wyciek płynów do jamy ciała, efektem jest obrzęk wraz z nastroszeniem łusek.
OBJAWY - Apatyczność, opuchlizna i nastroszenie łusek, zaczerwienienie podstawy łusek utrata apetytu, drobne krwawienia wokół oczu, wytrzeszcz.
LECZENIE - W warunkach domowych niemalże nie dające rezultatów-antybiotyki 3 generacji zapisany przez weterynarza.
UWAGI - Natychmiastowa izolacja ryby chorej, gdy okaz jest mało cenny eksterminacja.

_________________
Odwiedź serwis akwarystyczny


Ostatnio edytowano 2008-09-28, 21:09 przez screamer, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2006-12-26, 12:50 
Offline
Stały bywalec
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2006-10-20, 21:40
Posty: 360
Lokalizacja: Jarosław
Dobrze, że taki temat powstał :-) Przykleje ten temat


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2007-09-07, 14:42 
Offline
Zainteresowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-09-06, 12:53
Posty: 36
Lokalizacja: Sosnowiec
Widzę że opis leczenia ospy jest dosyć niedokładny, mimo że jest to jedna z najczęstszych chorób. :-?

Tu jest lepszy opis:

Dodaj do wody soli niejodowanej (soli akwarystycznej albo soli morskiej - do kupienia w dobrych sklepach) w ilosci od 2000 do 4000 ppm (jedna lyzeczka do herbaty na 5l wody). Podobno nawet najbardziej wrazliwe na sol gatunki takie, jak kirysy, nie odczuwaja tego negatywnie. Nie rusza to tez roslin, a pomaga zarowno na ichtio, jak i na plesniawke.

Jesli masz cieplolubne ryby mozesz podniesc temperature do 31-32 stopni Celsiusza i silnie napowietrzac - to zabija wiekszosc (ale nie wszystkie) szczepow ichtio.

NIE polecam leczenia popularnymi lekami na Ichtio. Bo są poprostu szkodliwe :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2007-09-10, 09:34 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-05-25, 14:18
Posty: 7891
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 1
Sól nie zawsze pomaga. Leki IMHO są bardziej skuteczne, ale prawdą jest że nie są obojętne - np. dla bezkręgowców.

_________________
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2008-06-21, 22:43 
Offline
Nowicjusz

Dołączył(a): 2008-06-21, 22:05
Posty: 6
Lokalizacja: Chojnice
Cieszę się, że znalazłam tu tak dokładny opis chorób i ich leczenia, jednak mnie, jako początkującemu akwaryście bardzo trudno jest, w oparciu o znane objawy, stwierdzić chorobę rybek i co się z tym wiąże podjąć stosowne leczenie. Objawy choroby u moich rybek są różnorodne i mogą świadczyć o różnych z opisanych tu chorób. Doświadczony akwarysta na pewno bezbłędnie oceniłby stan moich zwierzaków, jednak dla mnie to ogromny problem :( . U swoich rybek podejrzewam nicienie (chyba :| ) i dlatego prosiłam na tym forum o pomoc w leczeniu tej choroby. Co jednak zrobić, jeśli diagnoza będzie błędna, zaś leczenie powinno wyglądać zupełnie inaczej?

_________________
140 l.
1 skalar
2 molinezje
14 neonków inessa
3 kiryski
2 zbrojniki
2 bocje wspaniałe
2 prętniki
2 srebrzyki
2 rozbory klinowe
5 danio
1 bojownik


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2008-07-02, 08:39 
Offline
Obłąkany forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-08-07, 09:12
Posty: 3410
Lokalizacja: Mielec
a jaki masz filtr? bo jak taki tylko z gąbką to nie zapomnij by gąbkę płukać tylko w wodzie odessanej z akwarium, nigdy pod kranówą bo zabijesz bakterie nitryfikacyjne

możesz mi wierzyć, wodę podmieniaj po 20% co tydzień

_________________
PADAJĄ CI RYBY --> http://e-akwarystyka.pl/topics21/2180.htm
NIE WIESZ CO TO ZA RYBA --> http://e-akwarystyka.pl/topics4/3016.htm
NIE WIESZ CO TO ZA ROŚLINA --> http://e-akwarystyka.pl/topics5/4 ... t=30#43745
CHCESZ ZAPYTAĆ O OBSADĘ --> http://e-akwarystyka.pl/topics35/646.htm
JESTEŚ POCZĄTKUJĄCY --> http://e-akwarystyka.pl/forum29.htm


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2008-07-09, 21:13 
Offline
Nowicjusz

Dołączył(a): 2008-07-05, 18:03
Posty: 6
Lokalizacja: sanok
Witam, mam taki problem. Mój mieczyk przesiaduje na dnie i z trudem pływa. Co to moze być?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2008-07-09, 21:17 
Offline
Obłąkany forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2008-02-26, 12:34
Posty: 4490
Lokalizacja: Szczecin
pawel001 napisał(a):
Witam, mam taki problem. Mój mieczyk przesiaduje na dnie i z trudem pływa. Co to moze być?
Przeczytaj dokładnie to: http://e-akwarystyka.pl/topics21/2180.htm a jak nie znalazłeś rozwiązania napisz nowy temat w odpowiednim dziale.

_________________
Obrazek

Nie udzielam porad na priv oraz mail! Masz problem? Pisz na forum


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2009-09-26, 15:04 
Offline
Forumowicz

Dołączył(a): 2009-06-20, 17:16
Posty: 77
Lokalizacja: Sulmierzyce
czy jeśli mam kilka rybek chorych na ospę to czy mogę na lać lekarstwo i czy nie zaszkodzi innym rybką proszę o pilną odpowiedz bo dopiero dzisiaj zauważyłem tą chorobę i jedną z moich ramirezek znalazłem zdechłą na dnie


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2009-09-26, 16:01 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-05-25, 14:18
Posty: 7891
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 1
Podnieś temperaturę w zbiorniku ogólnym - do około 31 stopni. Ospę można leczyć w zbiorniku ogólnym, jednak trzeba pamiętać, że zieleń malachitowa (główny składnik leków na ospę) jest zabójcza dla ślimaków i krewetek. No i stężenie leku w zbiorniku ogólnym musi byc 2-3 razy wyższe, gdyż jest on intensywnie wchłaniany przez podłoże i rośliny.

_________________
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2012-08-14, 11:45 
Offline
Nowicjusz

Dołączył(a): 2012-08-13, 11:27
Posty: 14
Lokalizacja: Wrocław
maol napisał(a):
Podnieś temperaturę w zbiorniku ogólnym - do około 31 stopni. Ospę można leczyć w zbiorniku ogólnym, jednak trzeba pamiętać, że zieleń malachitowa (główny składnik leków na ospę) jest zabójcza dla ślimaków i krewetek. No i stężenie leku w zbiorniku ogólnym musi byc 2-3 razy wyższe, gdyż jest on intensywnie wchłaniany przez podłoże i rośliny.


czy to znaczy że jeśli podałam 24 krople na akwarium to powinnam podać jeszcze 24?
bo tak miałam napisane na odwrocie butelki...??????? /1kropla na 1L wody/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2012-08-14, 14:38 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-05-25, 14:18
Posty: 7891
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 1
Tak. Jeżeli chcesz leczyć w akwarium ogólnym to i 3x tyle nie zaszkodzi, gdyż lek zostanie błyskawicznie wchłonięty przez podłoże i rośliny.

_________________
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2012-08-16, 08:11 
Offline
Nowicjusz

Dołączył(a): 2012-08-13, 11:27
Posty: 14
Lokalizacja: Wrocław
maol napisał(a):
Tak. Jeżeli chcesz leczyć w akwarium ogólnym to i 3x tyle nie zaszkodzi, gdyż lek zostanie błyskawicznie wchłonięty przez podłoże i rośliny.


doczytałam :D dziękuję :ok:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2012-08-20, 09:44 
Offline
Nowicjusz

Dołączył(a): 2012-08-13, 11:27
Posty: 14
Lokalizacja: Wrocław
melduję po weekendzie że rybki zdrowieją...
niestety neonki nie wytrzymały temperatury chyba... bo padły... :(

a tą zieleń ichtio to można stosować również przy podmianach wody czy tylko wtedy gdy występuje choroba? bo wyczytałam gdzieś że można ją podawać np do woreczka z nową rybką a także przy podmianach wody (profilaktycznie)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: 2012-08-20, 20:46 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 2007-05-25, 14:18
Posty: 7891
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 1
Leczymy choroby. Nie podajemy ŻADNYCH leków profilaktycznie.

_________________
Glonojady maja specyficzna skórę którą jak pyszczak liźnie to poprostu mi sie w gębie robi źle.

Złote ciacha come back :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  

e24cloud

Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group

phpBB SEO